Binnenland Nadelen bij testen op Creutzfeldt Spinoza en Annie Schmidt uit canon Verplicht insigne voor opsporingsambtenaar Vieze luchtjes zijn grootste toiletirritaties Mededeling van het waterschap Ontdekte graftombe was van cateraar farao 6 Vrijdag 16 februari 2007 pzc amsterdam - De grootste bron van irritatie voor toiletgangers zijn een onfris ruikend toilet en 'rem sporen' in de pot. In de top drie van minst populaire toiletten bui tenshuis staan wc's in de trein bo venaan, gevolgd door de potten bij benzinestations en op treinsta tions. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO in Amsterdam. De gang naar het toilet is voor ve len geen taboe meer. Zes op de tien mensen kondigen het toiletbe- zoek aan. Ook bellen op het klein ste kamertje is nauwelijks een ta boe. Een op de vijf van de bellers onderbreekt het gesprek niet voor een bezoek aan het toilet. LEIDEN - Maarten Raven, conserva tor van de Egyptische collectie van het Rijksmusem voor Oudheden in Leiden, bij een relief in het graf. De graftombe die Leidse archeologen in Egypte hebben ontdekt, is van Ptahemwia. Hij was de schenker des konings ten tijde van farao Achna- ton (1351-1334 voor Chr.). foto ANP Gezondheidsraad publiceert studie over bloeddonoren. den haag - Het testen van bloed donoren op de dodelijke ziekte Creutzfeldt-Jakob heeft mogelijk meer nadelen dan voordelen. Dat stelt de Gezondheidsraad in een gisteren verschenen studie. Creutzfeldt-lakob, de menselijke variant van de gekkekoeienziekte, kan via bloedtransfusies worden overgedragen. In Groot-Brittannië is dit zeker twee keer gebeurd. Een test die Creutzfeldt-Jakob in het bloed kan aantonen, komt binnen enkele jaren beschikbaar. De vraag rijst of alle bloeddonoren hierop moeten worden getest. Volgens de Gezondheidsraad kleven hier be langrijke bezwaren aan. Mogelijk haken veel bloedgevers af omdat zij niet willen weten of zij de dode lijke ziekte onder de leden hebben. De donor kan gestigmatiseerd wor den en hij kan problemen krijgen met zijn verzekeringen. Anderzijds kunnen de Staat en de Stichting Sanquin Bloedvoorzie- ning wellicht aansprakelijk wor den gesteld als overdracht in de toekomst daadwerkelijk plaats- ra^ Bloeddonoren zien mogelijk af van bloedgeven: vaak willen zij niet weten dat zij de ziekte heb ben. Zij zouden problemen kun nen krijgen met de verzekering. vindt, terwijl dit door te testen voorkomen kan worden. De Ge zondheidsraad meent dat de over heid moet beslissen of de voorde len - veilig bloed voor de ontvan ger - opwegen tegen de nadelen. Een nieuwe variant van Creutz feldt-Jakob treft ook jonge men sen. Er treden eerst gedragsveran deringen op, die vaak eerst tot be zoeken aan de psychiater leiden. De patiënten overlijden na onge veer een jaar. Nederland kent tot nu toe twee do delijke slachtoffers: een 16-jarige jongen en een 26-jarige vrouw. Zij kregen de ziekte door het eten van besmet vlees. In Groot-Brittannië stierven er meer dan honderd mensen aan. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Lozingsvergunning De Buren Coating B.V. Tholen Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft op 12 februari 2007 een lozingsvergunning op grond van de Wet verontreiniging oppervlaktewateren vastgesteld voor de lozing van afvalwater afkomstig van het poedercoatbedrijf De Buren Coating B.V., gevestigd aan de Energieweg 10 in Tholen ambtshalve te wijzigen. Het besluit ligt vanaf 19 februari tot en met 2 april 2007 ter inzage: - bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; - op de secretarie van de gemeente Tholen in Sint Maartensdijk, elke werkdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Tot het einde van bovenvermelde termijn staat beroep open bij de afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State voor: a. degenen die bedenkingen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b. de adviseurs die gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid advies uit te brengen over het ontwerp van het besluit; c. degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die bij het nemen van het besluit ten opzichte van het ontwerp daarvan zijn ingebracht; d. belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. De vergunning wordt van kracht met ingang van de dag na de dag waarop de beroepstermijn afloopt tenzij gedurende deze termijn bij de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State een verzoek om een voorlopige voorziening is gedaan. Soms onzkhtbaaf,f fflWlfflSgj®|^ö Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 -621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl- Kenmerken ziekte De ziekte van Creutzfeldt-Ja kob is een zeldzame hersen ziekte, gekenmerkt door geheu genverlies, onwillekeurige be wegingen én stijfheid. De ziekte is dodelijk en komt voor bij twee op de miljoen mensen en manifesteert zich rond het vijftigste levensjaar. Na het ontstaan van klachten heeft de patiënt nog enkele maanden tot een of twee jaar te leven. De ziekte is genoemd naar twee neurologen, Hans Ger hard Creutzfeldt en Alfons Ma ria Jakob. Van de Geer wordt EU-gezant naar Afrika brussel - De EU heeft gisteren Roeland van de Geer benoemd tot de gezant van de unie voor het Grote Merengebied in Afrika (on der meer Congo, Ruanda en Burundi). Van de Geer is nog am bassadeur in Afghanistan. Christelijke historici vonden canon te vrijzinnig en liberaal. barneveld - Christelijke historici hebben hebben zes van de vijftig zogeheten vensters in de vorig jaar gepubliceerde canon vervangen. Onder meer sneuvelden Spinoza, De Grachtengordel en Annie M.G. Schmidt. Zij werden gewisseld voor de Sint-Janskathedraal, Anthonie van Leeuwenhoek en Baas in eigen buik. In het Nederlands Dagblad van gis teren bleek dat kerkhistoricus Peter Nissen (Radboud Universi teit), James Kennedy (Vrije Univer siteit), emeritus-hoogleraar Gerrit Schutte (VU) en Ton van der Schans (christelijke hogeschool De Driestar in Gouda) meewerkten aan de 'nieuwe' canon. De canon van de commissie Van Oostrom geeft aan, wat kinderen zouden moeten weten. De vier christelijke historici vinden de keu ze van Van Oostrom een te 'vrijzin nige, liberale selectie', aldus Nissen in het Nederlands Dagblad. Drie vensters hebben een andere naam gekregen. De Beeldenstorm (Godsdienststrijd) is vervangen door De hagepreek. De beelden storm staat volgens hen voor de politieke gevolgen van de Hervor ming. Een andere toevoeging is het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965). Dat speelde zich welis waar niet af in Nederland, maar staat volgens de historici symbool voor de ontkerkelijking sinds de ja ren zestig in Nederland. Baas in ei gen buik staat voor de ingrijpende veranderingen door de invoering van de anticonceptiepil in 1963. 155 Christelijke canon kent als toe- voegingen Sint-Janskathedraal, Anthonie van Leeuwenhoek en Baas in eigen buik. Ook zijn drie vensters vervangen. den haag - Buitengewoon opspo ringsambtenaren (boa's), zoals bos wachters, parkeercontroleurs en treinconducteurs, moeten vanaf ja nuari volgend jaar verplicht een in signe op hun uniform dragen. Het ministerie van Justitie heeft het in signe laten ontwerpen om de her kenbaarheid en geloofwaardigheid van de boa's te vergroten. Voor het publiek is volgens een woordvoerder van Justitie op dit moment vaak onduidelijk dat een buitengewoon opsporingsambte naar zekere bevoegdheden heeft. Zo mag hij om een identiteitsbe wijs vragen en in bepaalde geval len boetes opleggen. Het insigne geeft de boa meer status en onder scheidt hem tegelijkertijd van poli tie en particulier beveiligers. In Nederland zijn op dit moment ongeveer 25.000 boa's. Behalve in gemeenten en het openbaar ver voer werken ze veel als handhaver De zilverkleurige speld die opspo ringsbeambten zullen dragen. in natuur- en bosgebieden. De zil verkleurige speld verbeeldt een hand die een scepter vasthoudt met daarachter een schild.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6