Moedwillig fiscus flessen heeft weinig zin Twee passen, heel normaal EU-landen sluiten akkoord uitwisseling gevangenen Ontdek je vertrouwde koffie, binnenkort in een nieuwe verpakking. Blauw Sjuut brengt carnaval naar Limburg PZC Vrijdag 16 februari 2007 5 AOW'er miljonair door een foutje van de Belastingdienst. door Floor Ligtvoet en Hans van Soest den haag - Door een gat in de wet geving hoeven belastingbetalers fouten van de fiscus in hun voor deel, niet terug te betalen. De fis cus verliest meer dan duizend rechtszaken per jaar die particulie ren aanspannen. larenlang geen cent belasting meer hoeven te betalen: de 72-jarige AOW'er moet door het plafond zijn gesprongen van vreugde toen de rechter hem in het gelijk stelde. De Belastingdienst had een te hoog opgegeven aftrekpost van zijn hypotheekrente (3,4 miljoen in plaats van 3400 euro) in eerste instantie geaccepteerd en mocht daar van het gerechtshof jaren la ter niet meer op terugkomen. De lucratieve aftrekpost bleef staan; de komende acht jaar hoeft de man geen belasting af te dragen. „Een uitzondering", bezweert een woordvoerder van de Belasting dienst. „De computer, die de aan giften automatisch controleert, 'piepte' keurig toen die de enorme aftrekpost las." De merkwaardige aangifte belandde daardoor voor nadere controle op het bureau van een inspecteur. Die zag de fout, maar maakte er vervolgens zelf ook één door per ongeluk op uitbe talen te drukken in plaats van op herstellen. „De kans dat zoiets ge beurt, is uitermate klein. Massaal proberen de fiscus te tillen door te hoge aftrekposten op te geven, heeft geen zin." Toch is het geval van de AOW'er geen uitzondering. Vorig jaar be- 'Als blijkt dat je dat bewust hebt gedaan, kun je worden veroordeeld voor fraude' sloot de Hoge Raad in een reeks van uitspraken dat belastingplichti gen te veel teruggekregen belasting niet hoeven terug te betalen, als de fiscus zelf een fout heeft ge maakt bij de verwerking van de aangifte. In zo'n geval heeft de be lastingbetaler geluk zodra de defi nitieve aanslag is verstuurd. Zoals de handelaar in aandelen die geheel volgens de regels 25 procent van zijn verlies van de belasting af trok. Medewerkers van de fiscus hadden de teruggave echter geba seerd op het volledige verlies, zo dat de handelaar te veel geld terug kreeg. Of een gezin dat tot twee keer toe had gevraagd of het suc cessierechten over een verkregen erfenis moest betalen en telkens kreeg te horen van niet. Toen de fiscus later alsnog met een aanslag kwam, werd die door de rechter verscheurd. „De wet is onduidelijk op dit punt", aldus de woordvoerder van de Belastingdienst. „Wanneer ie mand bij zijn aangifte een post ver zwijgt, kan de fiscus ook na het vaststellen van een definitieve aan slag nog tot vijf jaar nadien navor deren. Maar wanneer een te hoog opgegeven aftrekpost is geaccep teerd, mag dat niet meer altijd van de Hoge Raad. Daarom werken we nu aan een wetswijziging om het gat in de regels te dichten." Loont het dan toch om de boel te flessen? Jan Zweekhorst van de Ne derlandse Federatie van Belastin gadviseurs (NFB) wil het iedereen afraden. „Als ze aanneembaar kun nen maken dat je dat bewust hebt gedaan, dan kun je worden veroor deeld voor fraude." douwe 1 Egberts fSenseo |«f Nederland moet honderden extra cellen bouwen. BRUSSEL - Nederlanders die in een ander EU-land in de gevangenis be landen, kunnen vanaf 2010 hun straf in Nederland uitzitten. Omge keerd zullen buitenlandse EU-inge- zetenen die in een Nederlandse cel zitten dan aan hün eigen land wor den uitgeleverd. Dat hebben de Eu ropese ministers van justitie giste ren in Brussel afgesproken. Minister van Justitie Hirsch Ballin zei gisteren dat het besluit in ons land tot capaciteitsproblemen aan leiding kan geven: in gevangenis sen in andere EU-landen zitten zo'n 1500 Nederlanders, terwijl in Nederland 'slechts' driehonderd buitenlanders uit EU-landen in de cel zitten. Hirsch Ballin moet dus cellen laten bijbouwen en kreeg daarom voor elkaar dat de maatre gel niet vóór 2010 wordt ingevoerd, zoals sommige landen wilden. Bo vendien mogen landen bepalen In het buitenland veroordeelde inwoners van de Eurpese Unie mogen in eigen land hun straf uit zitten. De maatregel gaat vanaf 2010 in. dat het vanaf dat jaar alleen geldt voor nieuwe gevallen. Polen wilde én kreeg zelfs uitstel tót 2015 van wege het enorme cellentekort. Lan den mogen gevangenen weigeren terug te nemen als die straffen van minder dan zes maanden hoeven uit te zitten; ook dit om overbelas ting te voorkomen. De ministers van Justitie werden het ook eens over uitbreiding tot de hele EU van de uitwisseling van justitiegegevens zoals die nu al tus sen zeven EU-landen (waaronder Nederland) bestaat. Dat moet de bestrijding van de criminaliteit ef fectiever maken. Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Spanje, Oostenrijk en Frankrijk spraken vorig jaar al af om elkaar toegang te geven tot hun dna-databanken, kentekenre gisters en databanken met vingeraf drukken. Alle andere EU-landen moeten zich nog dit jaar bij die sa menwerking aansluiten. Een voorstel om politiemensen ook toestemming te geven bij ach tervolgingen op voortvluchtige cri minelen de grens van andere EU-landen te overschrijden, werd nog even aangehouden. Sommige landen voelen er niets voor. Neder land wel; het heeft al dergelijke af spraken met België en Duitsland. Ruim een miljoen Nederlanders heeft een dubbele nationaliteit. door Sandra Donker De Partij voor de Vrijheid en demissionair minister Verdonk (Vreemdelingen zaken) zijn er fel tegen, maar voor veel Nederlanders is het bezit van een dubbele nationaliteit alledaag se realiteit. Meer dan een miljoen mensen, van wie ongeveer de helft van Turkse en Marokkaanse af komst, hebben twee paspoorten. Lange tijd werd er niet moeilijk ge daan over buitenlanders die bij hun naturalisatie tot Nederlander vasthielden aan hun oorspronkelij ke nationaliteit. Tot 1997 werd mas saal gebruik gemaakt van die mo gelijkheid, waar het 'paarse' kabi net een einde aan maakte. Maar de verplichting om bij naturalisa tie voortaan afstand te doen van de oude nationaliteit, bleek niet ef fectief Zestig procent van de nieuwkomers die tussen 1997 en 2003 Nederlander werden, behield ook zijn oorspronkelijke nationali teit. Dat kwam doordat drie groe peringen uitgezonderd waren: mensen die hun oude nationaliteit niet in kunnen leven vanwege de wet in hun vaderland, buitenland se partners die met een Nederlan der trouwden (en hun kinderen), en vluchtelingen. In zeventien lan den is het onmogelijk om de oor spronkelijke nationaliteit op te ge ven; onder meer Marokko, Syrië, Libië en Tunesië. Verdonk heeft zich jaren ingespannen om de dub bele nationaliteit verder aan ban den te leggen. Zij denkt dat twee paspoorten de integratie belem mert, omdat eigenaars 'niet ondub- belzinning voor hun nieuwe vader land kiezen'. Dat geldt ook voor volksvertegenwoordigers en rege ringskandidaten, zei zij gisteren. Verdonk probeerde vergeefs aan scherping van de wet nog voor de kabinetswisseling door het parle ment te krijgen. De Kamer en ook het nieuwe kabinet zijn verdeeld over de kwestie. Een oplossing van de CU biedt voorlopig uitkomst: onderzoek. De fracties willen eerst meten of het voor de integratie in derdaad verschil uitmaakt of ie mand één of twee passen heeft. Douwt Egberts VAALS - Het is inmiddels traditie. Voor de 57e keer trekt de Blauw Sjuut (Blauwe Schuit) in de week voorafgaand aan de 'vastelaovend' door Lim burg en de aangrenzende Belgische en Duitse grensregio's om het carna valsfeest 'officieel' aan te kondigen. Gisterochtend verordonneerde het Gil de van de Blauw Shuut het 'Fastnacht' in het Duitse Aken, om vervolgens de grens over te steken en Vaals in het carnavalsrumoer onder te dompe len. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5