Zeeland GGD wil melk terug op school Resultaat milieucontroles op internet te lezen Werkstraf geëist voor alleen laten partner PZC Vrijdag 16 februari 2007 31 Haris, Delano, Hidde en Ramon uit groep zeven vormen met z'n vieren de helft van de nog overgebleven schoolmelkdrinkers op 't Kofschip in Zierikzee. foto Dirk-Jan Gjeltema De Witte Motor is al lang zo vanzelfsprekend niet meer. door Marcel Modde goes - Veel werk heeft Ramon er niet aan. De acht pakjes melk - vol, halfvol, choco en yoghurt- drink - zijn in luttele tijd rondge deeld. Hem maakt het niet uit. Hij vindt het gewoon lekker. „En het is goed voor m'n botten." Het gaat de verkeerde kant op met de gezondheid van de gemiddelde Nederlander volgens de GGD. Van een koppositie in de jaren zestig is ons land binnen Europa afgezakt naar de middenmoot. De gezond heidsdienst bereidt een landelijke voorlichtingscampagne voor. De GGD Zeeland heeft haar pijlen al gericht op het overgewicht bij kin deren. Directeur V. Slenter wil in overleg met scholen en gemeenten komen tot een brede aanpak. Geen snackbar toestaan in de direc te omgeving van een school en het herintroduceren van schoolmelk zijn volgens hem betrekkelijk een voudige middelen om het tij te hel pen keren. Schoolmelk is geen vanzelfspre kendheid meer. Sinds de opkomst van de frisdranken in de jaren ze ventig kwam de kentering in de ty pisch Nederlandse voorziening. Rond de eeuwwisseling had Cam- pina nog ongeveer 3500 basisscho len op de klantenlijst staan. Inmid dels zijn dat er 3086, aldus woord voerster K. Nitschke. Andere leve ranciers zijn er niet meer. Opge teld gaat het om 120.000 kinderen. Het bedrijf piekert er evenwel niet over deze productie te staken. „We blijven het belangrijk vinden dat kinderen voldoende eiwitten en bouwstoffen binnen krijgen. Met schoolmelk weet je zeker dat je kind daarvan een dagelijkse portie krijg." Voor de prijs hoef je het niet te la ten. Ouders betalen voor een abon nement omgerekend 27,5 cent per pakje (een kwart liter), aldus Nit schke. De uitbreiding van het aanbod aan 'sapjes' is een belangrijke oorzaak van de vrije val van de goed zeventig jaar oude school- melkvoorziening. Locatie-directrice j. van Anraad van basisschool 't Kofschip in Zie rikzee weet zich nog levendig te herinneren dat de melkman dage lijks zijn kratten vol flessen de school binnendroeg. Nu zijn het pakjes die in een weekvoorraad worden aangeleverd. „Is dat dan zo veel gezonder?" 't Kofschip voert geen actief pro motiebeleid voor schoolmelk. De mogelijkheid staat vermeld in de schoolgids en op posters. Maar wat kinderen eten en drinken, is bovenal de verantwoordelijkheid van de ouders, vindt Van Anraad. Ze betwijfelt bovendien of koe melk wel zo gezond is. „Mijn klein zoon bijvoorbeeld drinkt het niet, omdat hij een allergie heeft. Veel kinderen hebben dat. Dus zo van zelfsprekend is schoolmelk niet meer. Onze ervaring is dat ouders best nadenken wat ze hun kind meegeven. Een meergranenkoekje is ook gezonde voeding. Waar ze eens extra aandacht aan zouden moeten besteden, is aan het ge bruik van geraffineerde suikers in zowat alles. Als er iets slecht voor je is! Dat stond vroeger in de gif- kast." Ramon haalt z'n schouders op. Thuis gaan er in een week makke lijk twee 1,5 literpakken doorheen. En tussendoor leer je er ook nog wat van, wijst hij op de speels be drukte kartonnetjes. Welke kleur heeft een judopak, is vandaag de breinbreker. Het antwoord staat op de andere kant. Wel eerst even leegdrinken... door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie gaat de resultaten van milieucontroles openbaar maken. Burgers kunnen straks via internet nagaan of bedrij ven goed of fout met de regels om springen. „We gaan de ramen verder open gooien. Meer helderheid voor de burger", omschrijft gedeputeerde Suurmond (WD, milieu) de om slag in het milieubeleid. Daarin past ook het bij naam noemen van de gecontroleerde bedrijven. Hij onderkent dat de bedrijven huiverig zijn over het nieuwe be leid. „Ik weet dat ze het buitenge woon lastig vinden. Men heeft lie ver een dwangsom van 10.000 eu ro, dan een kopje in de PZC." Suurmond vindt echter dat de bur ger recht heeft op alle informatie: „Als je de mensen eerlijk wilt in formeren en kiest voor het doorge ven van zowel het goede als slech te nieuws, dan kun je dat niet se lectief doen. Als je de ramen open zet, moet je dat over de hele linie doen", aldus de gedeputeerde. Suurmond zegt dat de provincie bij de bedrijven ook 'robuuster gaat handhaven', ofwel strenger optreden. Speciaal gelet wordt op vervuiling van lucht, bodem, water en op de veiligheid. Bedrijven die de regels slecht naleven kunnen meteen re kenen op een dwangsom. De be drijven die goed bekend staan krij gen eerst nog een waarschuwing. Suurmond: „We zullen niet vallen over de scheefhangende brandblus ser, maar als een bedrijf fout zit, dan moet het dat weten ook." Het nieuwe beleid, vastgelegd in de nota handhaving natuur en mi lieu, wordt dinsdag in het dagelijks provinciebestuur behandeld en is vanaf 1 april van kracht. Publicatie op de website laat wat langer op zich wachten. door Emile Calon MIDDELBURG - Het I Izendijkse stel had de ochtend van de 22e novem ber van het vorige jaar fiks wat co caïne gebruikt. De man ook slaap pillen en viel als gevolg van al die middelen in de huiskamer op de vloer in een diepe slaap. Zijn vriendin probeerde vijf uur lang hem bij te brengen, maar niets hielp. Ze verliet daarop het huis om naar vrienden te gaan. Toen ze de andere dag terugkeerde was hij dood. Dood door schuld, oordeelde giste ren officier van justitie G. Ooster- veld. Ze eiste een werkstraf van 180 uur. Volgens haar had de vrouw haar partner nimmer al leen mogen laten. Rechter J. Hop mans vroeg ook waarom ze niet een dokter had gebeld. „Waarom heeft u hem niet naar de eerste hulp van het ziekenhuis ge bracht?" „Dat durfde ik niet om dat we drugs hadden gebruikt", be kende ze tijdens de zitting van de Middelburgse rechtbank. Raadsman A. Sol bepleitte vrij spraak. Volgens hem staat niet vast dat de man, na het vertrek van zijn vriendin, niet nogmaals heeft gebruikt. Volgens hem blijkt al leen maar achteraf dat ze hem die dag niet had mogen verlaten. Toen ze ging was er volgens hem geen sprake van een levensbedreigende situatie. Uitspraak 28 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51