Binnenland Zes steden liggen dwars bij nieuw homobeleid Ontbreken allochtone minister kost PvdA mogelijk aanhang Directeur tehuis in Nepal misbruikte 48 kinderen Lentekriebels 4 I Vrijdag 16 februari 2007 PZC Geen rechtssteun voor homo's weigerende trouwambtenaren. den haag - Ambtenaren van de burgerlijke stand die weigeren een homohuwelijk te voltrekken, hoe ven in de grote steden niet te reke nen op extra rechtsbescherming. Zes grote gemeenten zullen hun beleid op dat terrein niet verande ren, zeggen zij in een reactie op de afspraken in het regeerakkoord. CDA, PvdA en Christenunie heb ben daarin opgenomen dat de rechtszekerheid van trouwambte naren die gewetensbezwaren heb ben tegen een homohuwelijk wordt 'veiliggesteld'. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Haarlem hebben gisteren aangegeven daar niks mee te gaan doen. Burgemeester Geert Dales van Leeuwarden is absoluut niet blij met de ruimte voor trouwambte naren met gewetensbezwaren in het regeerakkoord. „Straks krijg je dat ambtenaren ook geen huwelij ken willen sluiten tussen moslims en niet-moslims. Mensen hebben het recht op gekke opvattingen, maar moet je ambtenaren in hun werk ruimte geven voor deze won derbaarlijke opvattingen?" Op dit moment mogen ambtenaren vol gens de Gemeentewet al weigeren om een huwelijk tussen paren van Zes grote gemeenten weigeren hun beleid ten aanzien van trouwambtenaren met gewetens bezwaren te veranderen. Zij rea geren zo op het regeerakkoord. gelijk geslacht te voltrekken. Een ambtenaar kan om die reden niet worden ontslagen. Maar veel gemeenten omzeilen dit door bij de aanstelling van een nieuwe trouwambtenaar te vragen naar zijn of haar opvatting over het homohuwelijk. In Leeuwarden weigerde een vrou welijke trouwambtenaar in 2001 een homohuwelijk te sluiten. Zij werd aanvankelijk op non-actief gezet, maar na een gerechtelijke procedure mocht zij weer aan het werk. Binnen de PvdA leeft grote onvre de over de passage in het regeerak koord. Zaterdag zal het onderwerp tijdens het partijcongres in Zwolle aan de orde komen. De SGP wil de kwestie aan de or de stellen tijdens het debat met het kabinet over het regeerak koord. Volgens SGP-leider Bas van der Vlies dreigen ambtenaren met gewetensbezwaren slachtoffer te worden van een heksenjacht. Het COC in Amsterdam roept de ge meente immers op gewetensbe zwaarde ambtenaren 'op te spo ren'. „Burgemeester Cohen ver klaarde zich solidair met deze ac tie. Dit is duidelijk een provocatie aan het adres van het nieuwe kabi net", zegt Van der Vlies. ChristenUnie-leider André Rou- voet begrijpt alle ophef niet. „De wet blijft gewoon zoals hij is. Er verandert niks. In het regeerak koord staat alleen dat we de rechts positie van gewetensbezwaarden willen beschermen. Maar er staat ook in dat in dat homoparen in el ke Nederlandse gemeente moeten kunnen trouwen." PETER eindhoven - In Nepal is een 59-ja- rige voormalige inwoner van Eind hoven aangehouden op verden king van verkrachting en seksueel misbruik van 48 kinderen. Als directeur van een kindertehuis in de Nepalese stad Kathmandu had de man deze kinderen, tussen de vijf en vijftien jaar, onder zijn hoede. Hij zou op heterdaad zijn betrapt toen hij twee jongetjes uit het kindertehuis misbruikte. Er hangt hem in Nepal een jarenlan ge gevangenisstraf boven het hoofd. De man begon het Kinderhuis Hamro Jivan in 2003. Het biedt on derdak aan 48 straatkinderen, voor malige kindsoldaten en slachtof fers van kinderarbeid en de burger oorlog. Doel is 'deze kinderen een beter zicht te geven op een goede toekomst', zo staat op de website van de Nederlandse Stichting Hamro )ivan te lezen. Dat gebeurt door middel van het geven van ac commodatie, voedsel, kleding en vooral een goede schoolopleiding. Het kindertehuis draait voorname lijk op subsidies uit Nederland. gbhoA'. ik -BEN THUIS Aboutaleb krijgt post als staatssecretaris van Sociale Zaken. door Wierd Duk DEN haag - De gedoodverfde mi nisterskandidaat van de PvdA, de Amsterdamse wethouder Ahmed Aboutaleb, moet zich tevreden stel len met een staatssecretariaat op Sociale Zaken. Tofik Dibi, Tweede Kamerlid voor Groenlinks en net als Aboutaleb van Marokkaanse afkomst: „Ik vind het een blamage voor de PvdA. Aboutaleb als minister was Vrijwillige opname psychiatrisch patiënt den haag - Psychiatrische patiën ten kunnen zich zo lang als zij wil len vrijwillig laten opnemen in een kliniek. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren besloten. De ministers Hoogervorst (Volks gezondheid) en Hirsch Ballin (Jus titie) wilden dit beperken tot hooguit drie weken. 28 maanden celstraf voor lid pinpasbende zwolle - De rechtbank in Zwolle heeft een Eindhovens bendelid een celstraf van 28 maanden opge legd. De 25-jarige vrouw heeft zich aan een 'lafhartige strooptocht' schuldig gemaakt door geld te pin nen met de van oudere vrouwen gestolen bankpassen. zo'n logische stap geweest. Hij had een enorme voorbeeldfunctie kun nen hebben." Jorge Cuartas van Foquz, een bu reau voor 'etnomarketing', voor ziet problemen voor de PvdA. „Zes van de 33 zetels heeft de PvdA te danken aan allochtone kie zers. Uit onderzoek blijkt dat die het heel belangrijk vinden dat een allochtoon minister wordt." □2 Beide allochtone ministerskandi daten hebben een staatssecreta riaat gekregen. Die posities ver dienen minder aanzien in de ogen van veel kiezers. Sadik Harchaoui van Forum, het Instituut voor Multiculturele Ont wikkeling erkent dat Wouter Bos hoge verwachtingen had gewekt, „maar het moet niet zo zijn dat een allochtoon minister wordt ge maakt om de symboolfunctie die daarvan uitgaat." PvdA-woordvoerder Remko Dols- tra begrijpt alle opwinding niet. „Aboutaleb en ook Nebahat Albay- rak hebben zware portefeuilles ge kregen. Ik heb alleen enthousiaste reacties gehoord." Albayrak, van Turkse afkomst, kreeg net als Aboutaleb een staatssecretariaat: van Justitie. Man komt onder tram Utrechtse gracht krijgt na redden van hondje standaardtrappen amsterdam - Een man heeft de redding van een hondje gisteren met flinke verwondingen moeten bekopen. Hij zag op het Damrak in Amsterdam plotseling het hond je de trambaan op lopen. De man wilde de viervoeter redden, maar hij zag daarbij een naderende tram over het hoofd. Verdachten Schiphol alweer vrijgelaten haarlem - De drie mannen en een vrouw die woensdag op Schip hol zijn aangehouden op verden king van het voorbereiden van een terreuraanslag zijn in vrijheid ge steld. Er zijn geen concrete aanwij zingen die de verdenking bevesti gen. utrecht - Utrecht krijgt langs de grachten trappen die allemaal aan dezelfde veiligheidsstandaard vol doen. Bovendien heeft de gemeen te alle werftrappen in beheer geno men, ook die waarvan onduidelijk is wie de eigenaar is. De maatrege len zijn het gevolg van het instor ten van een werftrap in 2006. Geen schade door umts op de korte termijn den haag - Er zijn geen aanwijzin gen dat umts-zendmasten of dect-basisstations op korte termijn problemen veroorzaken, aldus de Gezondheidsraad. Umts en dect zijn draadloze communicatiesyste men. Over schade op lange ter mijn doet de raad geen uitspraak. AMSTERDAM - De zon scheen gisteren volop en in vaartboot door de grachten te varen. Amsterdam was het een prima dag om met de rond- foto Roland de Bruin/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4