Ouderen blijven 't liefst in eigen dorp Gele glasbak uit straatbeeld 's-Gravenpolder pikt niet alle nieuwbouw Boerderijtje Westhavendijk Hoop voor kunst in ligt Waterstad in de weg Markiezaat College 26 Vrijdag 16 februari 2007 PZCB Het gerinkel van de gele glasbak is in Goes straks verleden tijd. Alle glas bakken gaan ondergronds. foto Willem Mieras Goes gaat ondergronds met opslag grijs afval in de winkelstraten. door Lilian Dominicus goes - De gele glasbakken die nu nog over de hele stad Goes staan verspreid, zijn volgend jaar verle den tijd. Per april 2008 wil het college van burgemeester en wet houders alle containers vervangen door een ondergronds systeem. De winkelstraten krijgen daar naast ondergrondse bakken voor het 'restafval', ter vervanging van de huidige grijze bakken. Gft-afval wordt straks niet meer in dit deel van de binnenstad opgehaald. Dat komt ook omdat de stadsreini- gingsdienst daar toch al niet veel groen afval ophaalde. Alle Goese appartementen en stu dio's krijgen in principe ook een ondergronds afvalsysteem voor 'grijs' afval en oud papier. Voor waarde is dat de eigenaar van het gebouw opdraait voor de kosten. Zo moet de Stichting Maatschap pelijke Belangen de investering doen voor de woninkjes aan de Joachimikade. Wie gebruik mag maken van een of meerdere bakken, krijgt een pas- ra^ Heel de stad krijgt ondergrondse glascontainers. Winkeliers kun nen hun 'grijze' afval straks op elk moment kwijt in centraal ge plaatste buizen. je. Dit doet de gemeente om mis bruik van het systeem te voorko men. Waar bewoners en winkelei genaren volgend jaar hun afval mo gen weggooien, is nog niet be kend. „Dat hangt nog van veel fac toren af', zegt wethouder M. Diele- man (CDA, stadsontwikkeling). „We moeten bekijken waar de vrachtwagens doorheen kunnen komen. De bestrating moet wor den opengebroken." Het nieuwe systeem kost de ge meente aan onderhoud en investe ringen jaarlijks 113.000 euro. Diele- man: „Een fors bedrag, maar de verontreinigingsheffing gaat voor de burger niet omhoog." Ondergrondse afvalcontainers heb ben als voordeel dat afval niet op gespaard hoeft te worden. De win keleigenaren en appartementbewo ners hoeven geen kliko ergens in het pand, balkon, terras of tuin te zetten. Bovendien voorkomen ze zwerfafval en stankoverlast, want ook 's zomers hangt ondergronds een lagere temperatuur. Voor het personeel van de dienst stadsreini ging zijn ze prettiger, omdat de medewerkers niet meer met kli- ko's hoeven te slepen. Ondergrondse glascontainers heb ben een geluidsisolerende laag, waardoor overlast voor omwonen den minder wordt. Nederlanders verzamelen jaarlijks circa 400.000 ton glas in. Glas verliest bij bewer king geen kwaliteit. Daardoor is het onbeperkt te hergebruiken. Veel belangstelling voor zorgwoningen in Borselse woonkernen. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Spreiding van zorgvoorzieningen over dorpen in Borsele slaat aan. Ouderen willen dolgraag in hun eigen omgeving blijven wonen, bleek gisteravond overduidelijk op een informatiebij eenkomst in 's-Gravenpolder over de bouw van onder meer drieën dertig seniorenwoningen met zorg rond sporthal De Zwake. Wie oud werd, zorg nodig had én in Borsele woonde, kon nauwe lijks in de gemeente terecht, laat staan in het eigen dorp. Lewedorp had als enige Borselse kern een zorgcentrum, De Kraaijert. Wie ka tholiek was, ging daarheen. Protes tanten 'moesten' naar Poelwijck in 's-Heer Arendskerke of trokken naar één van de vele instellingen in Goes. Wethouder wil voor uitbreidingsplan woningbehoefte peilen. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - Overleg met de bewoners van 's-Gravenpolder moet uitwijzen aan welke wonin gen in het uitbreidingsplan bij de Magnoliastraat vooral behoefte be staat. In 's-Gravenpolder is de laatste ja ren niet al te veel nieuw gebouwd. Vorige week maakte de gemeente Borsele bekend bij de Magnolia straat, aan de oostkant van het dorp, ruim 5,5 hectare grond te hebben verworven voor nieuw bouw. Negentig woningen kun nen er komen. Het duurt nog wel even voordat de eerste paal voor de wijk de grond in kan. De gemeente moet het bestemmingsplan nog aanpas- Dat hoeft niet meer. Heinkens- zand heeft enkele jaren geleden woonzorgcentrum Dijkstede gekre gen en onlangs is in de kern de nieuwe woonzorgzone Fonteyne geopend. Voor het eerst heeft Bor sele daar verpleeghuisplaatsen ge kregen, vierentwintig stuks ver deeld over vier groepen. 's-Gravenpolder krijgt als tweede Borselse dorpskern zulke verpleeg huisplaatsen, achttien stuks in een nieuwbouwcomplex om sporthal De Zwake. Stichting Voor Regiona le Zorgverlening (SVRZ) gaat daar met thuiszorgorganisatie AUévo en zorgcentrum Poelwijck/De Kraaij ert de zorg aanbieden. De persone le bezetting is als volgt geregeld: één medewerker per eenheid van zes woningen overdag, plus één ex- PJI Spreiding van zorgvoorzieningen over de dorpen, waaronder ook verpleeghuisplaatsen, dwingt ouderen niet langer om naar Goes te verkassen. sen. Dat kost al snel drie a vier jaar. Wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA,ruimtelijke ordening) wil die tijd gebruiken om een beeld te krijgen van de woning- vraag. Een beetje leergeld is betaald bij een kleiner nieuwbouwproject in 's-Gravenpolder, An den Diek. Ten nisbanen en twee scholen stonden daar. Wat is in An den Diek geble ken? Vrijstaande huizen en patio woningen doen het goed; twee-on- der-éénkappers vallen minder in de smaak. Ze zijn wel allemaal in optie of verkocht. „In 's-Gravenpolder lijkt de voor keur uit te gaan naar vrijstaande woningen en goedkopere rijtjes huizen", schat de wethouder in. Voorzitter A. Walhout van de dorpsraad 's-Gravenpolder denkt dat ook. Hij juicht het toe dat 's-Gravenpolder weer een uitbrei ding wacht. Nieuwbouw aan de tra voor drie uur; 's nachs van elf uur tot zeven uur is één medewer ker aanwezig voor alle eenheden met achttien plekken, plus een ach- terwacht. In de nieuwbouw om De Zwake komen ook drieëndertig zorgwo ningen, waar ouderen zelfstandig kunnen wonen met zorg direct bij de hand. Voor de zomervakantie begint de bouw, is de bedoeling, en binnen twintig maanden moet alles klaar zijn. Woningcorporatie R8cB Wonen deed gisteravond de oproep snel in te schrijven. Dat was niet aan dovemansoren ge richt. Dertig senioren schreven zich direct in. Mensen met een zorgindicatie krijgen voorrang en inwoners van 's-Gravenpolder heb ben een streepje voor. De bouw brengt ongemak met zich mee. De bibliotheek blijft in het dorp. Die gaat in een garage. Voor sportactiviteiten is veelal bui ten 's-Gravenpolder onderdak ge vonden. Schuitweg, aan de westkant van het dorp, was eerder in beeld, maar dat is lastig. Uienbedrijf TOP zit te dicht in de buurt. Extra, bo venwettelijke investeringen zijn no dig om de geuroverlast te beper ken. Borsele vindt dat een zaak van de grondeigenaren (project ontwikkelaars) en TOP. Ver- mue-Vermue: „Dat wil nog niet vlotten." Goese gemeenteraad houdt hoeve wel binnen plangebied. door frank Balkenende goes - De karakteristieke boerderij van de familie Van Noort aan de Westhavendijk in Goes ligt in de toekomst mogelijk in de weg voor dé ontwikkeling van de wijk Wa terstad. Gisteren nam de gemeenteraad een voorbereidingsbesluit voor het plangebied, zodat ze planologisch greep houdt op het gebied. Waterstad behelst de omvorming van het havenindustriegebied tot woonwijk. Ook de randen daar van, zoals een brede strook langs de Westhavendijk met onder meer de sportvelden, zijn binnen hét plangebied getrokken. Op dit moment overweegt de ge meente een nieuwe weg tussen Ringbaan-West en Wilhelmina- dorp. De huidige weg moet in de toekomst wijken voor nieuwe wo ningen aan het kanaal Goes-Goese Sas. De weg loopt straks over de voet balvelden op sportpark 't Schenge. Een nieuwe verbindingsweg tus- sen Goes en Wilhelminadorp kan gevolgen hebben voor een karak teristieke hoeve. De Goese raad accepteert dat voorlopig. De boerderij ligt aan de noordkant van het sportcomplex. Het is nog onduidelijk in hoeverre de hoeve zelf gevaar loopt, omdat de plan nen nog moeten worden uitge werkt. In elk geval bevindt de boer derij zich wel vlakbij en, mogelijk, op het tracé. De PvdA opperde de boerderij bui ten het plangebied te laten, temeer omdat fractievoorzitter H. Hooger- land aanwijzingen heeft dat 'de ge meente die kavel nooit in handen kan krijgen'. De rest van de raad wil nu geen uitzonderingen ma ken, omdat andere partijen in het gebied dan ook claims kunnen leg gen. Bovendien wil de gemeente alle mogelijkheden openhouden. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De wandschil dering van kunstenaar Peter Alma, die nu nog in het Markiezaat Colle ge in Sint-Maartensdijk hangt, krijgt misschien een plekje in het nieuwe Haestinge. De school verhuist op korte ter mijn naar Tholen, maar in het nieuwe gebouw is geen plaats voor het werk. Het ROC West-Brabant, waar het Markiezaat College toe behoort, heeft ook geen belangstel ling om hem in één van zijn ande re vestigingen te hangen. Eerdere initiatieven werden ook afgeketst. De gemeente Tholen onderneemt nu een laatste poging om de muur schildering, van ruim zeven meter lang en twee meter hoog, te be houden. Bekeken wordt of hij ge plaatst kan worden in de nieuw bouw van gemeenschapscentrum Haestinge in Sint-Maartensdijk. Te vens wordt onderzocht of een glasappliqué (een voorstelling van gekleurd glas) van Lex Hom, dat ook in de school hangt, daar kan komen. Omdat beide kunstwerken in niet al te beste staat verkeren, gaat het verplaatsen ervan gepaard met de nodige herstelwerkzaamheden. De gemeente wil niet alleen voor die kosten opdraaien. Daarom stelt ze als voorwaarde dat derden, zoals bijvoorbeeld de provincie of spon sors, meebetalen. Nieuwbouwplan 's Gravenpolder geplande i nieuwbouw Éjr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44