Bruse neven Padmos doen proef met net Binnenstad Zierikzee gaat niet op slot door archeologisch hezit Bruenaars willen veilige oversteek N59 voor voetgangers en fietsers Business Park gaat weer nieuwe fase in Geen geld voc licht en gein' Schouwspe 26 Vrijdag 16 februari 2007 pzc Zierikzee heeft een rijk verleden. De Oude Haven getuigt daarvan. Maar dat hoeft stadsvernieuwing niet in de weg te staan, foto Marijke Folkertsma Volgens gemeente zeker nog mogelijkheden voor stadsvernieuwing. door Piet Kieemans zierikzee - Er zijn en blijven - bin nen de richtlijnen voor het be houd van bodemschatten- vol doende mogelijkheden voor stads vernieuwing in Zierikzee. Die stel ling durft wethouder R. van der Wekken van Schouwen-Duive- land wel aan. Van der Wekken deelt niet de angst van directeur A. de Ceuster van woningbouwvereniging Zeeuwland dat het archeologische bezit mogelijk bouwplannen gaat blokkeren. „Wij kijken daar als ge meente iets genuanceerder tegen aan", aldus de wethouder. Beleidsambtenaar M. Verduijn sluit zich daar volmondig bij aan. „De locatie aan de Karnemelks- vaart waar De Ceuster het over heeft, is een heel bijzondere. Daar heeft vroeger kasteel het Graven hof gestaan en natuurlijk moet je Woningbouwcorporatie Zeeuw- land vreest dat bodemschatten stadsvernieuwing gaan blokke ren. De gemeente Schouwen-Dui- veland deelt die angst niet. voorzichtig omgaan met zo'n plek. Maar het is ook weer niet zo dat overal in Zierikzee dit soort histori sche resten in de grond zitten. Verduijn voegt daar aan toe dat zelfs als er wél belangwekkende historische resten in de grond zit ten, dat niet per definitief hoeft te betekenen dat ergens niet ge bouwd mag worden. „Het vergt wel wat creativiteit en inventiviteit van bouwers, maar ik denk dat je soms om archeologische resten heen kunt bouwen of ze mis schien zelfs in kunt passen in het bouwplan. Kortom: Ik denk dat er heel wat nuances denkbaar zijn." Welke nuances precies, is - zegt Verduijn - aan de politiek. De amb tenarij komt dit jaar, mogelijk nog voor de zomer, met een concept beleidsplan en daar mogen de frac ties hun zegje over doen. Dat plan wordt in nauw overleg met des kundigen op archeologisch gebied samengesteld. Er wordt onder meer in kaart gebracht waar zich de gevoelige archeologische plek ken bevinden. Verduijn: „Er zijn nu al kaarten, maar die zijn wat grof Wij willen toe naar fijnmazi ger kaarten. Dan kun je van tevo ren bekijken of het wel of niet haalbaar is om op een bepaalde plek te gaan bouwen." Gemeente steunt proef met padmosnetten in de Oosterschelde. door Esme Soesman bruinisse - De Bruse neven Mari- nus en Rinus Padmos zetten hun experiment met de zogenaamde padmosnetten dit jaar ook in de Oosterschelde voort. Deze zaadin- vanginstallatie is vorig jaar in de Waddenzee voor het eerst be proefd. Met aardig resultaat. „Maar er moest flink wat geld bij", vat Marinus Padmos samen. De netten zijn een meter breed en zo'n honderd meter lang en wor den tot 3,5 meter diepte in lussen gehangen. Daarmee denkt het tweetal, dat met de BRU 8 en BRU 36 samenwerkt in het Emer- go Consortium, 'nét meer invang- capaciteit' te hebben dan wanneer ze zouden werken met touwen. Ander voordeel is dat zaadjes mak kelijker van de netten zijn af te borstelen. „Wat weer als nadeel heeft dat je met een storm sneller zaad verliest." De zoektocht van mosselkwekers naar alternatieve methoden om mosselzaad in te vangen, ze af te halen en ze vervolgens als bodem- cultuurmosselen op te kweken, is geen gemakkelijke. De schelpdiersector is naarstig op zoek naar nieuwe methoden om mosselzaad in te vangen. Noodge dwongen, door de steeds strengere natuurwetgeving. Maar ook be drijfsmatig ziet mosselman Pad mos best het nut van vernieuwing 'Na een jaar weet je nog niets, maar we leren heel veel' op dat vlak in. Je kunt, met het oog op de wisselende opbrengsten van de natuur, de pieken en dalen uit je grondstofaanvoer halen, be noemt Padmos een voordeel. Maar, geeft hij meteen ook aan, er is nog een lange weg te gaan voor er sprake zal zijn van optimale in vang in de beperkte ruimte die er voor zaadinvanginstallaties is. Zo is de Bruse mosselman niet echt ontevreden over de resultaten van de proef vorig jaar. Maar qua materiaal en arbeidsuren bleek er aan het gebruik van de padmosnet ten een flink prijskaartje te han gen. In plaats van de gebruikelijke - pak 'm beet - 8 cent per kilo, kwamen de neven op een kost prijs van 2 euro 70 per kilo zaad uit. Voor de Bruse vissers is dat geen reden om het hoofd te laten hangen. „Na een jaar weet je nog niks, maar we leren heel veel." Dus wordt de proef dit jaar voort gezet, in de Waddenzee én - als het goed is - in Zeeuws water. Dat plan lag er ook vorig jaar al, maar een vergunning voor de Wester- schelde werd toen op het laatste moment afgewezen. De Padmos sen hopen dit jaar wel aan de slag te kunnen in de buurt van zand plaat de Vuilbaard, nabij de Zee- landbrug. De gemeente Schou- wen-Duiveland heeft aangegeven het experiment te steunen. Komt er groen licht dan gaat de installa tie in april het water in. Padmos pleit voor de afgifte van meerjarige vergunningen. De mos selkwekers investeren veel, maar hebben geen idee of ze vervolgens voor langere tijd met hun proeven aan de slag kunnen. Ook hebben ze vaak pas laat duidelijkheid. Rijkswaterstaat stevig onder vuur tijdens dorpsraadvergadering. door Piet Kieemans bruinisse - De inwoners van Brui nisse willen dat er een veilige over- steekmogelijkheid - liefst een tun neltje - komt voor de N59 ter hoog te van het vissersdorp. Dat werd gisterenavond duidelijk tijdens de vergadering van de Dorpsraad Bruinisse. De ellende is volgens de Bruenaars begonnen met het vervangen van de Staphorster kruising van N59 en Rijkstraatweg door een roton de. De Staphorster kruising bood een redelijk veilige oversteek voor voetgangers en fietsers, maar dat ontbeert de rotonde. Waar, zo moesten de woordvoerders van wegbeheerder Rijkswaterstaat toe geven, behoorlijk hard gereden wordt. Of er dan eerst doden moe ten vallen eer er iets verandert, wil de een van de Bruenaars weten. Bijval alom van dorpsbewoners. De vertegenwoordigers van Rijks waterstaat hoorden het gelaten aan. Voorlopig is er, zo werd de Bruenaars medegedeeld, absoluut geen geld voor een, volgens Rijks waterstaat, bijzonder dure voorzie ning als een tunneltje. Wel op stapel staan plannen de ro tonde aan te passen, maar daarbij gaat het niet om het toevoeges van een voetgangers- en fietser- strook maar om drempels en aa passen van de belijning. Afwikkeling van verkeer blijft heikel punt voor betrokkenen. door Esme Soesman zierikzee - Dat het Business Park er komt, ok. Maar dat de afwikke ling van het verkeer rondom het nieuwe bedrijventerrein niet ri- goreuzer wordt aangepakt, vinden veel betrokkenen moeilijk te begrij pen. Het Zierikzeese bedrijventerrein gaat, in de vorm van een vooront werpbestemmingsplan, een nieu we fase in. Het lijkt P. Warnar van de Vereniging Bedrijvenpark Zuid (tevens directeur Airpack) eigen lijk een fluitje van een cent. Trek de weg vanaf het Business Park via de Industrieweg door om zo'n 500 meter voor restaurant De Zeeland- brug via een rotonde aan te slui ten op de N256 (Weg naar de Val). Zo kun je fietsers op weg naar zwembad Onderdak scheiden van (zware) verkeer op weg naar het bedrijventerrein. Ook de bus kan zo in handiger banen worden ge leid, betoogt Warnar. Het zit er niet in, haalt gemeente lijk projectleider P. van Tuil de al eerder gevoerde discussie nog eens op. Voor zover er vooruit te kijken valt, wordt aan de zuidkant van Zierikzee bij lange na niet de 'ver keersintensiteit' bereikt die de pro vincie er toe zou overhalen om een tweede ontsluiting op de N256 toe te staan. Wel wordt een verbinding aange legd tussen Julianastraat en de bocht in het Groene Weegje, waar door woningen aan de Julia nastraat en de Platteweg in de luw te komen te liggen. Een tweede ontsluiting is niet ge heel uit beeld, blijkt uit het voor ontwerp. In 2020 is de verkeers drukte in het gebied naar verwach ting verdubbeld, dus de tijd veran dert. Zonde dat dat besef niet in de plannen wordt meegenomen, vindt G. Bouwman - bewoner van een woning aan de Julianastraat. „Het Groene Weegje is nu al tv keer aangepast en het is nop - wijst hij op de toenemend in het gebied. „Kijk y dit doet, doe het d- Hoewel Bouwman als,/ de zijn vinger nadr pols wil houd'- plan zich zette»- ZIERIKZEE - Toneeb Schouwspelers ui-' krijgt geen gemee de aanschaf va voor licht en gr/ De verenigi'1' vraagd nadr was afgeke- In oktobe Waar nu aan de zuidzijde van Zierikzee nog akkers liggen, moet straks het Business Park verrijzen. foto Marijke Folkerts—-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38