Natuurlijk, je Reconstructie Braamweg Koudekerke nog ver weg Sasterrein Middelburg voor eind van het jaar opgeknapt Croné krijgt zelfde taken als Walraven Stille tocht in Souburg naar begraafplaats ROC-leerlingen klaar voor woestijnreis 26 Vrijdag 16 februari 2007 PZCW Gemeente heeft geen geld voor en geen haast met reconstructie. door Maurits Sep KOUDEKERKE - Fietsers en voetgan gers voelen zich niet veilig op de Braamweg in Koudekerke. Maar zo lang de gemeente er geen geld voor heeft, wordt de weg niet aan gepast, zegt kernwethouder J. Bostelaar. De Braamweg is zo smal dat fiet sers en wandelaars de modderige berm in moeten als er landbouw voertuigen of brede auto's passe ren. Het probleem is bij de dorps raad onder de aandacht gebracht door een inwoner die vrijwel dage lijks over de Braamweg komt. De dorpsraad heeft volgens voorzitter P. Meijs al vaker bij de gemeente geklaagd over de onveiligheid op de weg. Ook voor de gemeente is de Braamweg 'een punt van aan dacht', zegt kernwethouder Boste- Sasterrein PZC Willem Adriaansens Vlissingse wethouders zijn het snel eens over verdeling portefeuilles. door Maurits Sep VUSSINGEN - Beoogd wethouder T. Croné van Vlissingen krijgt vrij wel dezelfde portefeuilles als zijn voorgangster van de PSR, M. Wal raven. Dat is gisteren afgesproken met de overige wethouders. Croné krijgt ruimtelijke ordening, archeologie, openbare werken, ver keer, groenbeheer, afvalverwer king, milieu en onderwijs. De bouw van scholen wordt overgeno men door T. Verhage (PvdA). Zij is verantwoordelijk voor volkshuis vesting. Croné krijgt een project voor de verbetering van de positie van Antillianen. Hij neemt dat over van E. Walrave (PvdA). Volgens Walrave waren de wethou ders het snel eens over een porte- laar. Veere heeft volgens hem ook al een paar keer subsidie aange vraagd bij de provincie, maar tot nu toe tevergeefs. En zelf heeft de gemeente er evenmin geld voor. „Het staat niet hoog op de lijst met prioriteiten voor onveilige we gen. In ieder geval niet zo hoog dat andere wegen daarvoor moe ten wijken." Dat de weg levensgevaarlijk zou zijn, heeft vooral te maken met het gevoel dat iemand zelf heeft, meent Bostelaar. „Als we kijken naar de ongevallencijfers op de Braamweg, dan zijn ons nauwe lijks of geen ongelukken bekend. Bijna-ongevallen gebeuren overal. Ik bagatelliseer het niet, maar de Braamweg moet echt even wach ten." Op de uitbreiding van bedrijven- De gemeente Veere zegt zich be- wust te zijn van het probleem van een te smalle Braamweg, maar de uitbreiding van bedrij venterrein Karreveld gaat voor. door Nadia Berkelder middelburg - Voor het eind van het jaar is het Sasterrein aan de Nieuwe Haven in Middelburg op geknapt. Het oude gymzaaltje wordt gerestaureerd en verbouwd tot kantoor. Het terrein eromheen wordt parkeerplaats. Het terrein is nu nog een romme lig hoekje in de stad. Het deed ja renlang dienst als opslagterrein voor de gemeente. Rond de oude gymzaal -die bij de voormalige christelijke mulo hoor de - staan allerlei aan- en bijgebou wen. Op het terrein zelf staan au to's geparkeerd. Dat verandert niet, maar na de opknapbeurt moet de gymzaal beter uitkomen. Het terrein wordt opnieuw be- feuilleverdeling. „We hebben be sproken hoe we willen werken als Croné op 1 maart door de raad wordt benoemd. Er is ons veel aan gelegen dat we samen goed verder kunnen werken. Want het aftre den van Walraven had niets te ma ken met programmatische verschil len. Wij hebben als wethouders het signaal willen geven dat we er samen uit komen." De Partij Sou- burg-Ritthem (PSR) zal Croné op t maart voordragen. De gemeente raad moet hem dan benoemen. De herschikking van portefeuilles leidde gisteren al tot discussie in de commissievergadering. P. Krui- zinga (GroenLinks) merkte op de toebedeling van het takenpakket aan Croné voorbarig te vinden. Daarbij sloten de SP, Christen- Unie en de Lokale Partij Vlissin gen zich aan. De genoemde par tijen hebben aangegeven tegen de Cronés benoeming te stemmen. terrein Karreveld, om precies te zijn. Pas als die klaar is, wordt de Braamweg veiliger gemaakt, beloof de Bostelaar. Zo schuift alles steeds op, vindt de dorpsraad, laren geleden was be loofd dat de Braamweg gerecon strueerd zou worden zodra de rondweg Vlissingen/Koudekerke (St4/St5) klaar zou zijn. Die rond weg is klaar, maar de Braamweg niet aangepakt. Bostelaar erkent dat. „Maar de ge meenteraad bepaalt welke wegen het eerst worden aangepakt", merkt hij op. Zo is de Dorpsstraat in Gapinge eerder heringericht, omdat de gemeenteraad dat ver langde. „Maar het is niet zo dat we niet met de Braamweg bezig zijn", ont kent de wethouder. Volgens hem heeft Veere opnieuw een aanvraag ingediend bij de provincie voor subsidie. „Er ligt ook een voorlo pig plan voor een reconstructie bij de afdeling openbare werken. Het hangt nu dus op het geld." straat. Er komt ook ruimte om aan het water te zitten. De Bouwwinkel Zeeland, een ad- vies- en architectenbureau, huurt het gebouw de komende vijf jaar. Daarna wordt een definitief be sluit genomen over een bestem ming. Het is niet uitgesloten dat et dan alsnog een café of restaurant in komt. Vijf jaar geleden lag er een plan klaar voor de vestiging van een restaurant met een terras aan het water. Dat is gesneuveld vanwege verzet uit de buurt. Er zouden te veel parkeerplaatsen ver dwijnen. Later schrapte de ge meente het plan vanwege bezuini gingen. De verbouwing van de gymzaal begint over een maand of twee. Daarna volgt het terrein zelf. MIDDELBURG - Er gingen weken van sleutelen aan vooraf, maar nu zijn de auto's klaar voor vertrek. Vier leerlingen van het ROC Zee land beginnen zondag aan een 7000 kilometer lange reis naar Gambia. De rit moet drie weken duren. De jongens volgen de opleiding motor voertuigentechniek. „We kunnen onszelf aardig redden", zegt Bouke 'Riolisten' reinigen en inspecteren de riolen van Vlissingen. door Wendy van den Hurk vlissingen - Een marswagentje? Wim Heijnen lacht. Zo zou je het kunnen noemen. Alleen kruipt de ze camera op wielen niet over bui tenaards gesteente, maar over bla deren, poep en een sporadische kikker. Op het parkeerterrein achter de Ke nau Hasselaarstraat in Vlissingen staat een grote gele rioolwagen. Er hangt een oranje kabel uit, die di rect in de put verdwijnt. Binnen tuurt leidinginspecteur Wim Heij nen naar een beeldscherm. „De ca mera is vastgereden. Iemand heeft een pvc-pijp in het riool laten lig gen. Daar kan-ie niet omheen." Heijnen is van M] Oomen, leiding techniek. Hun camerawagen gaat de komende weken de riolen van Vlissingen inspecteren. Maar eerst moeten ze schoon. Daar zorgt Pa trick van Belzen van Van der Valk De Groot voor. „Een waterslang blaast onder hoge druk water door de leidingen. Een zuigwagen, zeg maar een overmatige stofzuiger met een inhoud van 15 kuub, trekt vervolgens alle rotzooi naar de put toe." Als de leidingen eenmaal zijn gerei nigd, kan de camera naar bene den. Tijd voor Wim Heijnen om plaats te nemen achter zijn joy stick. „Vanuit de wagen kan ik de camera laten rijden en draaien. Zeshonderd meter ver komt-ie. Maar ja, als er een pvc-pijp in de weg ligt, of tussen de leidingen zit een drempel, dan houdt het op. Daarom doe je de ene keer een dag over die afstand en de andere keer haal je het dubbele." Maar het is niet schoonmaken al leen. De waarnemingen van Wim Heijnen kunnen ook schade voor komen. „Ik kan zien wat de staat van de buizen is. Moeten ze gere pareerd worden, liggen ze recht? Van die dingen. Een gat onder het wegdek merk je in eerste instantie niet. Pas als je onder de grond gaat kijken, kun je het zien. Laatst heb Derksen. Dat zal nodig zijn. „Vooral in het Atlasgebergte wordt het im proviseren. Het is spannend of de auto's het volhouden." Zo ja, dan worden ze in Gambia aan een techni sche school geschonken. Gisteren zijn de jongens uitgezwaaid door fa milie, vrienden en klasgenoten in een speciale afscheidsbijeenkomst. foto Lex de Meester ben we in Waalwijk kunnen voor komen dat het wegdek vlak voor een bushalte inzakte. Stel dat daar nou net een bus reed..." Soms zijn leidingen gescheurd, of hebben ze last van wortelin- groei. Veel grind in de leiding bete kent een aantasting in het riool. Veel wit zand betekent een lekka ge- Hoe de staat is van Vlissingse rio len? Heijnen en Van Belzen kijken elkaar ernstig bevragend aan. „Van gloedjenieuw tot oud", redt Van Belzen zich eruit. „Vooral in Sou burg zijn de leidingen oud. Maar- gekke dingen komen we hier niet tegen. Zeker onder dit terrein niet. Hier stroomt alleen water." Voor viezigheden moet je bij toch de bewoonde wereld zijn. Maar ook daar blijkt het mee te vallen. 'Je komt regelmatig kikkers, vissen en salamanders tegen. Of kreeften' „Als je een put opentrekt, zie je niks. )a, je ruikt wel eens wat. Het enige menselijke afval dat wij soms tegenkomen, plakt aan de ca mera als we die uit de put halen. Prettig is het niet als je in een ver se jongen pakt. Maar dat is het risi co van het vak." Soms ligt er ook wel eens wat an ders in het riool. Bestek bijvoor beeld. „Dat gooien kinderen erin", weet Heijnen. „Of sieraden. Mijn collega heeft eens een dode hond gevonden. En je komt regelmatig kikkers, vissen, salamanders tegen. Of een waterschildpad. Mijn colle ga in Nijmegen had het over kreef ten van wel dertig centimeter. Als die keurig blijven zitten, rijdt de ca mera daar gewoon overheen." De mannen hebben schik in hun werk. „Het is leuk om te doen. Ie hebt verantwoordelijkheden, maar geen baas die staat te kijken of je het wel goed doet. Dit werk moet gewoon gebeuren. Vies? Ach, dat valt best mee. We worden elke vijf jaar ingeënt tegen tetanus en hepa titis. En we dragen gelukkig altijd heel stevige handschoenen." door Wendy van den Hurk oost-souburg - Souburger Ko Fi- lius organiseert zaterdag 24 februa ri een stille tocht op zijn dorp. Die voert van het Oranjeplein richting de begraafplaats. Filius doet dat als gedenking van de mensen van wie de graven on langs zijn geruimd om ruimte te maken voor nieuwe graven. Een aantal mensen zei nadien niet van de ruiming op de hoogte te zijn ge weest. Zeifis Filius ook nabestaan de. „Ook ik wist van niets. De stil le tocht is geen signaal naar de po litiek. Het is louter bedoeld om emoties van mensen tegemoet te komen. Uit gesprekken met dorps genoten kan ik opmaken dat daar behoefte aan bestaat. Mensen wil len elkaar kunnen opvangen." Filius weet niet hoeveel bezoekers hij verwacht. „Dat kunnen er twin tig zijn, maar ook tweehonderd." De tocht begint om 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28