Pensioen Makkelijke en moeilijke vragen over pensioen PZC Vrijdag 16 februari 2007 21 Hoeveel pensioen krijg ik eigenlijk en is dat dan genoeg? Pensioenadvocaat Theo Commer wordt regelmatig met die vraag geconfronteerd. PENSIOENWIJZER door Theo Commer illustratie Aleid Landeweerd De vraag 'hoeveel pen sioen krijg ik?' is niet zo moeilijk te beantwoor den. Immers, dat is ge woon een kwestie van optellen. Waar heb ik gewerkt, bij welk pen sioenfonds en/of welke verzeke raar heb ik pensioen opgebouwd. Het is wel zaak om te controleren of die opgave nog actueel is. Als dat niet het geval is, is een tele foontje naar het pensioenfonds of de verzekeraar meestal voldoende voor een nieuwe opgave. De volgende stap is kijken hoeveel pensioen u nog opbouwt bij de huidige werkgever. Vanaf 1 januari is op basis van de Pensioenwet goe de communicatie verplicht en dankzij het inmiddels grootschalig geïntroduceerde Uniforme Pen sioen Overzicht (UPO) moet het verkijgen van een actueel over zicht een peulenschilletje zijn. Het beeld dat dan bijvoorbeeld kan ontstaan is het volgende: Pensioenopbouw vanaf 62 jaar tot 65 jaar: 7.000 Vanaf 65 jaar: 12.000 Best aardig, want u krijgt ook nog AOW vanaf 65 jaar, zo'n 8000, dus totaal vanaf 65 jaar een bruto in komen van €20.000. Een stuk moeilijker is de vraag of het pensioen voldoende is. Stel na melijk dat uw brutosalaris op dit moment 40.000 is. Dan krijgt u dus eigenlijk maar 50% van uw huidige salaris. En stoppen vanaf 62 jaar zit er al helemaal niet in, want die 7.000, daar redt u het niet van met uw hypotheek en uw, tot uw 65ste, nog studerende kind (alhoewel, die kan toch ook een studielening aangaan of een baantje zoeken?). Pas als u weet wat u krijgt, kunt u beoordelen of dat genoeg is. En dat is subjectief én hangt af van andere financiële verplichtingen. De vaak genoemde 70%-norm, waardoor u na pensioendatum net to ongeveer hetzelfde krijgt, is een goede norm om u aan te spiege len, maar zegt niets. Laatst had ik een cliënt wiens hypotheek door liep tot z'n 70ste, eigenlijk had hij 80% van z'n laatste verdiende sala ris nodig om netto gelijk uit te ko men. Maar voor iemand wiens hy potheek is afgelost op z'n 60ste jaar en die geen studerende kinde ren heeft, kan 50% meer dan ge noeg zijn. In het hiervoor geschetste voor beeld zijn direct al twee moge lijkheden om het pensioen omhoog te krikken. Allereerst kan deze werknemer zijn prepen sioen tussen 62 jaar en 65 jaar om zetten in extra pensioen vanaf 65 jaar. Dat levert ongeveer 1.500 extra pensioen op vanaf 65 jaar. Verder kan hij of zij besluiten om (een deel van) het nabestaanden pensioen om te zetten in extra 'ei gen' ouderdomspensioen. Zeker voor tweeverdieners is dat een om zetting die het overwegen waard is. Dat levert ook nog eens 6.000 op. Verder kan de werknemer uit het voorbeeld besluiten om vanaf 65 jaar tot 70 jaar een hoger pen sioen te genieten en na 70 jaar een wat lager pensioen. De hoogste uit kering mag 1/3 hoger zijn dan de laagste. Dus in plaats van 19.500 levenslang, de eerste 5 jaar 22.500 en daarna levenslang 16.875. Het rekenvoorbeeld ziet er dan als volgt uit: Pensioen Vanaf 65 rot 70 jaar: €30.500 (22.500 8.000 AOW dat is 76% van het laatstverdiende salaris. Vanaf uw 70ste: 24.875 (16.875 8.000 AOW) dat is 62% van het laatstverdiende salaris Het lijkt allemaal erg ingewikkeld. Maar dat valt reuze mee als u zich in de materie verdiept en goede hulp krijgt (via uw werkgever en/of van een goede adviseur). Er zijn overigens nog drie andere oplossingen om het pensioen wat acceptabeler te maken: Meer pensioenpremie betalen; Langer doorwerken dan 65 jaar; Genoegen nemen met wat u krijgt en daarvan genieten! We komen toe aan een conclusie. Als het om üw pensioen gaat, moet keuzes maken. U moet be slissen over zaken als: wat heb ik, wat krijg ik en wat wil ik. Doet u dat niet, dan is dat niet kiezen en moet u maar afwachten wat u krijgt. Met de huidige mogelijkhe den tot informatie en variatie kan er echter veel meer dan u wellicht denkt. Overigens heb ik in de berekenin gen van de hoogte van het pen sioen nog geen rekening gehouden met de plannen van het kabinet om de AOW te belasten voor men sen die vóór hun 65ste willen stop pen met werken. Tegen de tijd dat die plannen zijn uitgewerkt, kom ik er natuurlijk op terug. Mr. Theo Gommer MPLA is pen- sioenadvocaat en partner bij de Ak kermans Partners Groep in Til burg. ALLEMENSEN Raffaëla betrokken bij aanrijding Raffaëla is betrokken geraakt bij een aanrijding. De Idols-win- nares reed naar de Amsterdamse RAI, waar ze zou optreden bij de Negen Maandenbeurs, toen haar auto een andere auto aantik te. Een woordvoerder van Raf faëla laat weten dat de zangeres niet zelf achter het stuur zat. „Ze heeft nog geen rijbewijs." Er raakte niemand gewond. Anna Nicole liet geld na aan overleden zoon De vorige week op 39-jarige leef tijd overleden Anna Nicole Smith heeft alles nagelaten aan haar inmiddels overleden zoon Daniel. Dat vertelde Howard K. Stern, Anna Nicole's voormalig advocaat en haar geliefde, in het Amerikaanse showbizzprogram- ma Entertainment Tonight. Na Daniels dood in september paste Smith haar in 2001 opgestelde testament niet aan. Nu Anna Ni cole zelf gestorven is, erft haar vijf maanden oude dochtertje Dannielynn haar bezittingen, waarvan de omvang nog ondui delijk is. Smith eiste al ruim tien jaar haar deel op van de miljoe nenerfenis van haar echtgenoot J. Howard Marshall. Drie man nen claimen nu het vaderschap van Dannielynn. 'Dokter McDreamy was een dierenbeul' De knappe acteur Patrick Demp- sey, ster in de tv-serie Grey's Ana tomy, pestte ooit dieren. Dat ver tellen twee oude schoolkamera den waarmee Dempsey opgroei de in de Amerikaanse schandaal krant National Enquirer. De tv-arts, beter bekend als dokter McDreamy, blies volgens hen kikkers op met rotjes in hun ach terwerk. „Ik heb gezien dat Pa trick de snorharen van zijn kat uittrok", aldus Mike Holden. „Pa trick riep een keer z'n vrienden bij zich in de boomhut waar we vaak speelden. Toen we de lad der op wilden, plaste Patrick over de rand... zodat we werden natgespetterd." Beyoncé op cover van Sl-kalender Zangeres Beyoncé is dit jaar het covermodel van de prestigieuze badpak-editie van Sports Illustra ted. De 25-jarige ster poseerde voor het Amerikaanse sportblad op een strand in Florida. De bad pak-editie 2007 heeft 'muziek' als thema. Schaars geklede foto modellen poseren met onder meer Gnarls Barkley and Panic! At the Disco. Beyoncé had nog nooit eerder in badpak gepo- Beyoncé foto Reuters seerd en was er best nerveus over. „Ik heb het afgelopen jaar enorm goed opgepast met wat ik at."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21