Jfe PZC Vrijdag 16 februari 2007 j 1 9 Videogames zorgen voor betere ogen Het spelen van een actie-videospel letje kan het gezichtsvermogen enigszins verbeteren, constateert C. Green (University of Rochester) op grond van een onderzoek waar bij proefpersonen enkele weken lang dagelijks één uur een actie spelletjes speelden. Hierna bleek hun vermogen om letters te her kennen tegen een drukke achter grond met zo procent te zijn toege nomen. Actie-videospelletjes zijn blijkbaar goed om het deel van de hersenen te trainen dat zich bezig houdt met het verwerken van visu ele informatie, aldus Green. Yoga is er nu ook voor peuters en kleuters Yoga. Als het aan Marjolein Tiem- stra ligt, kun je er niet vroeg ge noeg mee beginnen. „Oefeningen ondersteunen peuters vooral bij het ontdekken van het eigen ik en hebben een goede uitwerking op de lichamelijke ontwikkeling", vindt ze. Tiemstra heeft ruime er varing, als docent babymassage, zwangerschapsyoga en peuteryo- ga. Van haar hand is nu het boek Yoga voor peuters en kleuters. De uitgave van Altamira-Becht komt begin maart in de winkel voor 14,90 euro. ISBN 978 906963 759 4. w.- f J V v x X --X—.:"" foto CPD Chronisch slaapgebrek factor bij depressie De afgelopen eeuw zijn we gemid deld anderhalf uur minder gaan slapen. Dat kan zeer schadelijk zijn. Neurobioloog Peter Meerlo van de Rijksuniversiteit Gronin gen: „Chronisch slaaptekort kan veranderingen in de hersenen te weegbrengen en een belangrijke factor zijn bij het ontstaan van de pressie." Meerlo pleit er voor om ons slaapgedrag serieuzer te gaan nemen. „Een groot deel van de mensen slaapt niet genoeg; vijf a zes uur en soms nog minder." (Universiteit van Groningen) Eenzame ouderen dementeren eerder Ouderen die vereenzamen blijken een grotere kans te hebben om op den duur te gaan dementeren dan ouderen die wel voldoende sociale contacten hebben. Dit constateert onderzoeker R. Wilson (Rush Alzheimer's Disea se Center, Chicago) in het vakblad Archives of General Psychiatry. Hij schreef zijn proefschrift op grond van een onderzoek onder 823 ouderen. Hoe de eenzaamheid bij ouderen leidt tot een grotere kans op dementie is nog niet dui- j delijk. verblijf hebben gezeten terwijl alle bei de ouders werken. Die gaan op de basisschool naar de buiten schoolse opvang. Het wordt onder hand vrij normaal dat jonge kinde ren worden opgevangen. Laat je je brugklasser die net zes weken van de basisschool af is, dan ineens los rondlopen? Steeds meer ouders zeggen: 'als ik van mijn werk thuis kom, is het fijn als het thuis gezel lig is'. Het helpt flink als het huis werk af is zodat er tijd is voor leu ke dingen met het gezin." Vincent van Dijk vindt de snelle groei van het aantal instituten niet onverdeeld positief „Er zit veel kaf tussen het koren, daarom moet je goed.opletten bij het kiezen van een instituut. Het kan ook zijn dat de school slecht werk levert, waar door leerlingen gaan onderpreste ren. Vervolgens lossen de ouders het probleem op met huiswerkbe geleiding. Maar daar is een huis werkinstituut niet voor." Van Dijk werkt aan de invoering van een klachtenlijn waar leerlin gen en ouders grieven kwijt kun nen over slecht functionerende in stituten. Daarnaast pleit Van Dijk, net als Els Nelissen van de LVSI, voor de invoering van een lande lijk keurmerk voor studiebegelei dingsinstituten. Nelissen: „Als LV SI hebben wij een eigen keurmerk en een klachtencommissie. Maar wij vinden dat alle instituten een keurmerk zouden moeten hebben. Ook moet duidelijk zijn dat een Probleemscholieren zijn vaak gebaat bij orde, toezicht en regelmaat huiswerkklas op school, ook al wordt het wel eens anders voorge steld, echt niet hetzelfde is als stu diebegeleiding." Dat de invoering van een landelijk keurmerk niet gemakkelijk zal zijn, blijkt al uit de verschillende eisen die Huiswerkbegeleiding.nl en de LVSI aan de instituten stel len. De LVSI schrijft uitsluitend in stituten in die minstens twee jaar gevestigd zijn en uitsluitend ge kwalificeerde docenten in dienst hebben met relevante diploma's. „Ia, je mag natuurlijk wel een stu dent laten overhoren", zegt Nelis sen. „Maar die mag natuurlijk niet zeggen tegen een leerling dat hij het zelf moet weten of hij over hoord wil worden. Dan kom je de belofte aan de ouders niet na." Van Dijk heeft weer geen enkel probleem met instituten waar bijna afgestudeerde docenten wer ken. „Dat zijn jongeren, die spre ken de taal van de kinderen aan wie ze lesgeven." Beide instellingen stellen nieuwe klanten eerst de vraag of studiebe geleiding wel de enig juiste oplos sing is voor de slechte resultaten. Huiswerkbegeleiding.nl adviseert allereerst een psychologische test. „Dan kunnen we beoordelen wat de sterke en zwakke punten van een kind zijn, en of het wel op het juiste niveau werkt", zegt Van Dijk. „En of er daadwerkelijk bege leiding nodig is en op welke wijze. Tenslotte praten we over veel geld, het kost wel drie- tot vijfhonderd euro in de maand." Nelissen: „Een student kan dyslectisch zijn. Dat le vert nogal problemen op als je bij voorbeeld in 2 havo naast Neder lands ook nog Engels, Frans en Duits hebt. Ik vind dat je zulke kin deren veel vaker een mondelinge beurt zou moeten geven. Daar schieten ze meer mee op." Kristel en Suzette blijven voorlo pig vaste klant van het Centrum voor Studiebegeleiding. „Ik wil hierna m'n havodiploma gaan ha len", zegt Kristel. Suzette denkt aan atheneum en, wie weet, naar de universiteit om daar rechten of psychologie te gaan studeren. Ook al moeten ze het dan zonder huis werkbegeleiding stellen. De belang rijkste les hebben ze immers nu wel geleerd. „Het is een kwestie van inplannen", zegt Kristel. „Ja", beaamt Suzette. „Je moet gewoon ruim op tijd beginnen met leren." lijk. Hoe bescherm je je kind tegen de breezers en andere verleidingen van de industrie? Ouders moeten steeds tegenwicht bieden en op de tem staan. Dat kost veel moeite en schiet er vaak bij in. Iedereen heeft het druk en in het project 'gezin' passen geen vervelende confronta ties en ruzies." De Winter heeft zelf bijvoorbeeld geworsteld met het aan banden leggen van het computeren door zijn kinderen. „Voordat ik ADSL had, kreeg ik torenhoge telefoonre keningen. Ik heb het geprobeerd via zedenpreken, via automatische uitschakeling van de computer na een uur, door ze van hun zakgeld te laten meebetalen. Dat laatste was trouwens erg effectief" De Winter vindt dat veel ouders teveel gericht zijn op het individu: hoe wordt mijn kind, mijn prinsje of prinsesje, gelukkig? Maar we ver geten, zegt hij, dat opvoeden alles te maken heeft met de samenle ving: hoe rust je een kind toe voor de volwassenheid en breng je het waarden en normen bij? „Als een kind onhandelbaar of gedragsge stoord is, kun je je afvragen of het kind dan gestoord is, of de omge ving die zulk gedrag toestaat?" Hij geeft het voorbeeld van een vriend die les geeft op een vm- bo-school. „Hij had uitgelegd dat het tijdens het examen stil moest zijn en dat niemand vragen mocht stellen. Een leerling vroeg hem toch om uitleg, waarop zijn leraar zei: we hebben afgesproken dat niemand vragen mag stellen. De jongen zei: kom op, daar word je toch voor betaald?" „Onze reflex is om zijn ouders of de docent die niet ingrijpt, de schuld te geven van zulk gedrag. Maar misschien reageert die jon gen wel normaal; hij leert dat de school er voor hem is, dat scholen vechten om leerlingen, dat onder wijs ook een markt, een product, is. De vrije markt lokt ook bepaald gedrag uit. Mensen zien zichzelf meer en meer als consument. Dit gedrag vindt zijn weerslag ook thuis en in de opvoeding." Wat is er te doen aan de grenze loosheid? De Winter is zelf betrok ken bij projecten op drie Utrecht se basisscholen, waar kinderen le ren omgaan met conflicten, met respect en tolerantie. Ze leren hoe ze moeten vergaderen: hoe ze actief betrokken kunnen zijn, dat ze naar elkaar moeten luisteren. Al lochtone kinderen vinden het soms moeilijk hun mening te ui ten. Ze zijn het van huis uit niet ge wend. Autochtone, assertieve kin deren kunnen hun mening vaak wel goed verwoorden, maar vin den het veel moeilijker naar ande ren te luisteren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19