een te duur huis j.cen naar enpatroon Dan gaat de trucendoos open 'Wij voeren een terughoudend beleid als het gaat om het verstrekken van hypotheken. Rabobank-woordvoerder Jan-Willem ter Avest PZC Vrijdag 16 februari 2007 1 3 Het deel van de klanten dat op zoek is naar een maximale hypo theek, komt mogelijk niet in de boeken van de Rabobank terecht, erkent Ter Avest. Hij vindt het be richt van de AFM 'vervelend'. „De hele sector wordt op deze manier over een kam geschoren." ABN Amro komt tot dezelfde conclusie. „Wij verliezen juist marktaandeel omdat we terughoudend omgaan met hypotheken. Andere partijen voeren een ware prijzenslag met maximale hypotheken. Wij hou den ons daar verre van en gaan voor een goed advies. Daar hoort ook bij dat geen dure verzekerin gen worden verkocht." Net als Rabobank en ABN Amro voelt ook de vaak bekritiseerde DSB-bank zich niet aangesproken door het AFM-onderzoek. „Wij houden ons aan alle regels", stelt woordvoerder Klaas Wilting. „Bo vendien stellen wij ons op het moeten worden voor alle soorten hypotheken. Gerjoke Wilmink, directeur van het Nibud: „Banken nemen de hy potheeksommen die wij bereke nen als uitgangspunt. Als ze daar van afwijken moeten ze een goed verhaal hebben. Het is wel zo dat je volgens de normen een bepaal de hypotheek kunt hebben, maar dan is het wel goed om te kijken of het past in het eigen uitgavenpa troon." standpunt dat overcreditering zo veel mogelijk moet worden tegen gegaan. Van de 100 mensen die bij ons een aanvraag indienen, moe ten we er 90 teleurstellen. Wij le nen verantwoord uit en toetsen bij het Bureau Krediet Registratie. Partijen die dat niet doen, zijn de veroorzakers van de problemen." Volgens Wilting is het een fabel tje dat klanten bij DSB-be- drijven verplicht allerlei dure verzekeringen te gen werkloosheid of overlijden moeten af sluiten. „Dat mogen ze gerust bij een ande re partij doen. Schuld problemen ontstaan niet vaak door een hy potheek, maar meer door hoge rentes bij rood staan en voor het gebruik van credit cards." onlasten vast. Die geven aan hoeveel r :nte verantwoord aan woonlasten per berekening is gebaseerd op 5% rente. €1650,- (33,0%) €1292,- m r\°/.\ Illustratie: Graphic News 40.000,- 50.000,- 60.000,- De concurrentie op de hypotheek markt is fel. Geldgevers doen gek ke dingen om klanten te lokken: een gratis lcd-tv bij een hypo theek. Dat is nog onschuldig, maar het wordt anders als geldverstrek- kers de cijfers zodanig presenteren dat de klant zich rijk waant. Het gaat vaak zo: de klant is maan denlang op huizenjacht geweest en heeft eindelijk een geschikt pand gevonden. Maar het is iets te duur en het moet ook nog opge knapt worden. Als die huizenko per bij een reguliere bank bot vangt - hij verdient te weinig voor het gewenste hypotheekbedrag - dan klopt hij aan bij tussenperso nen die de gedragscode niet inge lijst aan de muur hebben hangen. En daar gaat de trucendoos open. Naast de hypotheek wordt bijvoor beeld een persoonlijke lening afge sloten om die nieuwe keuken te kunnen financieren. Of het percen tage van de hypotheekrente wordt verlaagd voor de eerste paar jaar. Dat dit voordeeltje ooit dubbel en dwars moet worden terugbetaald is van later zorg. Zijn er proble men vanwege een nog uitstaande lening dan wordt die afgelost. Maar zodra de hypotheek rond is, wordt die lening weer opnieuw af gesloten. De klant vraagt niet door, die is alleen maar blij dat de tussenpersoon het allemaal voor el kaar krijgt. Later komen de proble men: het dure huis brengt ook ho gere lasten met zich mee: verzeke ring, onroerend-zaakbelasting, ei gen-woningforfait. Loopt de rente op of zit het privé tegen (echtschei ding) dan gaat het helemaal fout. Advies van de vereniging Eigen Huis: vraag je niet af wat je maxi maal kunt lenen, maar neem als uitgangspunt: wat wil ik uitgeven? infbgraphic JD bron: Nibud

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13