Hypotheken De lasten van Goed kij het uitgavi Tussenpersonen liegen hypotheekklant voor 1 2 Vrijdag 16 februari 2007 PZC Financiële instellingen houden zich volgens AFM niet aan de regels. door Rik Elfrink Leen zoveel mogelijk, daar word je gelukkig van. Met deze boodschap bestoken de DSB-bedrijven van Dirk Scheringa (onder meer Be- cam, Frisia en Postkrediet) iedere avond miljoenen televisiekij kers. De nadruk wordt nauwelijks gelegd op het feit dat het geld wel moet worden terugbetaald. Banken, verzekeraars en ook tus senpersonen laten zich regelmatig laatdunkend uit over de werkwijze binnen het Scheringa-imperium. Maar zelf kunnen ze er ook wat van. Uit onderzoek van financieel toezichthouder AFM blijkt dat veel financiële instellingen zich niet aan de regels houden bij het verstrekken van hypotheken. Ook hiervoor geldt dat deze uiteinde lijk moet worden terugbetaald. Er wordt vol gens de AFM te veel geld verstrekt en de klant krijgt verkeerde advie zen. Dat alles om het droomhuis van de klant mogelijk te maken. In bepaalde gevallen worden in het voortraject zelfs kunstgrepen toe gepast om de maandlasten maar zo laag mogelijk te houden. Dat kan bijvoorbeeld door uit te gaan van een verkeerd percentage voor de belastingaftrek. De conclusies van de AFM zijn op merkelijk. Financiële instellingen hebben onlangs scherpere regels af gesproken als het gaat om het uitle nen van geld. Ze moeten zich hou den aan de bepalingen in de Ge dragscode Flypothecaire Financie ringen. Daarin staan bijvoorbeeld regels over het aflossen van geld en het maximaal te lenen bedrag. Sommige banken gaan nog een stap verder. „Bij ons zijn de tabellen van het Nibud leidend voor hypotheekbe rekeningen", zegt Rabo- bank-woordvoerder Jan-Willem ter Avest, die de conclusies van de AFM niet herkent. „Wij voeren een terughoudend beleid als het gaat om het verstrekken van hypo theken. Als iemand teveel geld wil lenen om maar een groot huis te kopen, kan dat tot op ter mijn leiden tot betalingsproble men en zelfs een gedwongen ver koop van de woning. Dat moet koste wat kost worden verme den." Hypotheekverstrekkers zijn vanaf begin dit jaar verplicht normen van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) te ge bruiken bij het berekenen van de hypotheek. Die normen werden tot voor kort alleen standaard ge bruikt bij het verstrekken van een hypotheek met de Nationale Hypo theekgarantie. De Gedragscode Hy pothecaire Financieringen heeft be paald dat de normen nu door alle hypotheekverstrekkers gebruikt Hypotheekklanten worden in een aantal gevallen verkeerd voorge licht door adviseurs. Sommige tus senpersonen nemen het niet nauw met gedragscodes en wette lijke bepalingen. Dat blijkt uit een voorlopig onder zoek van de financiële toezichthou der Autoriteit Financiële Markten (AFM) naar de handel en wandel van hypotheekadviseurs. Klanten sluiten op aanraden van hun tus senpersoon een hypotheek af die hen later in grote financiële proble men kan brengen. Ook worden de maandlasten vaak te rooskleurig af geschilderd. Het gebeurt zelfs dat adviseurs niet eens de rente ver melden. Hypotheekklanten moeten vol gens de wet volledig worden voor gelicht. Daarbij moet duidelijk ver meld worden wat hun financiële verplichtingen nu en in de toe komst zijn. Volgens de AFM laten de tussenpersonen dit regelmatig achterwege en worden zelfs beleg gingshypotheken verstrekt, zonder klanten op de risico's te wijzen. Daarnaast zijn tussenpersonen ver plicht hun klant meerdere hypo theekproducten aan te bieden. Dit wordt vaak nagelaten, omdat advi seurs bang zijn dat klanten overlo pen naar een concurrent als zij be denktijd krijgen. Sommige advi seurs bieden de klant zelfs alleen die hypotheek aan met de hoogste provisie voor de tussenpersoon. De Vereniging Eigen Huis juicht het onderzoek van de AFM toe, al schat zij in dat de problemen zich alleen voordoen bij aanbieders zonder keurmerk. „Er was ooit veel mis. Dankzij de aangescherp te gedragscode, de financiële bijs luiter en de Wet Financieel Toe zicht is er veel verbeterd." Woonlasten per maand Het Nibud stelt jaarlijks normen voor de wc procent van het inkomen bij een bepaalde i maand kan worden besteed. Onderstaande yj c niigar (3 743,- €465,- (29,7%) (27,9%) €194,- (23,3%) 10.000,- 20.000,- 30.000,- Bruto jaarinkomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12