Laatje Meningen Balkenende in het spoor van Lubbers 'Functies van extreem verleiden... OPEL ...door héél veel familieauto van het jaar. romen vóór elektrisch verstelbore en verwormbore buitenspiei cruise control geïntegreerde CD30/ MP3-speler met stuurw-e'bedienng carrGSse'.ekleu LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Tempelberg In de PZC van 13-02 blijkt dat ook de schrijver niet zeker is over wat de bijbel ons leert over de eerste en tweede tempel, want de archeo logie zou dit eerst moeten bewij zen. Gelovigen (die de God van de bijbel geloven) hebben daarover geen twijfels. Dat de (derde) tem pel in Jeruzalem wordt herbouwd, dat is voor gelovigen ook zeker, want dat staat geschreven in de Openbaring aan Johannes. Op wel ke plaats dat zal geschieden, dat zullen we moeten afwachten, maar God zal ook uit liefde voor Hagar en haar geliefde zoon Is- maël de juiste plaats daarvoor kie zen! Ismaëls nageslacht moet er wel rekening mee houden dat God ook aan Izaak, de wettige zoon van Abraham, zijn beloften na komt en dat zijn liefde ook voor hem en zijn nageslacht (Israël) nooit zal afkalven, ook niet omdat Hij zelfs naar mij omziet! De men sen onder ons die alleen maar in de richting van Ismaël zien, zullen dan de oorzaak voor het afkalven van hun liefde voor Israël ontdek ken en bewenen. Ook zullen ontel bare navolgelingen van Moham med dan alsnog gaan geloven zeker zijn) dat het kruis op Golgot ha er ook voor hen stond en dat Hij die daaraan stierf zielsveel van iedereen houdt. Dat Abrahams of fer niet Ismaël, maar Izaak was, zal hen dan ook helemaal duidelijk worden, zodat er anders over de rotskoepel zal worden gedacht en gesproken. Jan de Vaan Hattingalaan 2 Hulst Ouderen Het gaat me aan het hart als ik lees dat ouderen wegkwijnen (PZC 13 feb). Bijna 25 jaar was ik werk zaam in de ouderenzorg. Dagelijks maakte ik de oudere mens mee. Wat hield hen staande in het le ven wat hun nog gegeven was? Zorg, aandacht en activiteiten. Dik wijls dacht ik: het is hier goed wo nen in het verzorgingstehuis. Maar 1 0 Vrijdag 16 februari 2007 PZC Vraag naar grond neemt toe door economische groei. door Jan Heijkoop Drachten - Dichtbevolkt Nederland is een vruchtbaar en daardoor be langrijk landbouwgebied. Veel agrarische grond krijgt de laatste ja ren een andere bestemming. Dat is niet verstandig en onnodig als we slimmer met de grond omgaan en activiteiten combineren. Zeventig procent van ons land is in gebruik bij boeren en tuinders. Hoewel velen een open landschap aantrekkelijk vinden, is er continu druk op de grondmarkt. De vraag naar grond is groot door de econo mische groei: voor woningbouw, bedrijventerreinen, wegen, natuur, recreatie en waterberging. Op zich zijn al deze wensen legitiem. Meestal wordt de weg van de min ste weerstand gekozen door rela tief goedkope, agrarische grond simpelweg een andere bestem ming te geven. Om in de toekomst aan de vraag naar voedsel én ener gie te kunnen voldoen zijn vaak betere oplossingen mogelijk. Ge meenten en provincies moeten stoppen met star denken en op een creatieve manier functies van het platteland combineren. Rijk en provincies kunnen de ruimte duurzaam gebruiken door oude be drijventerreinen op te knappen en nieuw leven in te blazen. Gemeen ten zouden alleen toestemming moeten krijgen om nieuwe bedrij venterreinen aan te leggen als de oude zijn geherstructureerd. Waarom zouden we voor natuur gebieden, recreatiegebieden, water- opvang en dergelijke grond ont trekken aan de agrarische sector als ook creatieve combinaties mo gelijk zijn? Het is goed mogelijk een agrarisch gebied zo te ontwik kelen, dat het mooi en aantrekke lijk blijft voor burgers zonder dat dit ten koste gaat van de ontwikke ling van agrarische bedrijvigheid. Het agrarisch cultuurlandschap kan voor fietsers en wandelaars sterk worden verbeterd, zoals de Vereniging Nederlands Cultuur landschap wil. Ook combinaties met natuurontwikkeling bieden volop perspectief Een aantrekkelijk cultuurland schap kan best tevens een dyna misch landschap zijn. Wet- en re gelgeving maken het vaak erg moeilijk nieuwe activiteiten te ont plooien in leegkomende agrari sche gebouwen. Het platteland bruist van creativiteit maar de praktijk is weerbarstig en de regel geving weinig flexibel. Wat is er op tegen om een fraaie authentieke boerderij, die ieder een voor de toekomst wil behou den, een functie te geven als Con gres- of horecaboerderij? Verouder de bestemmingsplannen en druk van de plaatselijke horeca vormen op het platteland vaak een Gemeenten moeten oude bedrijventerreinen herstructureren sta-in-de-weg voor vernieuwing. De zogenoemde ontwikkelingspla nologie, waarbij de formeel juridi sche voorschriften minder en de kwalitatieve vormgeving en func ties in het landschap meer bepa lend zijn, moet een serieuzere kans krijgen. Ook van (agrarische) onderne mers en hun organisaties mag meer creativiteit worden ver wacht. Randvoorwaarde bij dit al les is dat met de huidige grondge bruikers - meestal boeren - goede afspraken worden gemaakt. Vanaf het eerste moment dat de gedach te opborrelt om een gebied een meervoudige functie te geven, is zorgvuldige communicatie nodig. Er dient een systeem te worden ontwikkeld voor passende vergoe dingen voor boeren die prestaties leveren die de samenleving waar deert, zoals onderhoud van land schap en natuurgebieden. lan Heijkoop, agrarisch ondernemer, voorzitter LTO Noord en vice-voor- zitter LTO Nederland. GPD 1.2-voltoans!uit|r»3 ieesloropjes vóór. echter er. oe *eede er. derde derde z ft rij rrvstlorrpen voor Het lijkt erop dat Marja van Bijster- veldt staatssecretaris van Onder wijs wordt door de onopvallende maar degelijke manier waarop ze ruim vier jaar partijvoorzitter was. Ook de benoeming van Gerda Ver burg op Landbouw lijkt - los van haar bestuurskwaliteiten - op een bonus voor bewezen diensten. Vanuit het land is overwegend po sitief gereageerd op de namen van de bewindslieden. De eerste winst is binnen, maar je zou als premier een gaatje in je hoofd hebben als je verklaarde vijanden in je kabi net zou hebben opgenomen. Door het vertrek van vooraan staande leden naar het kabinet, dreigt de T\veede-Kamerfractie van het CDA flink te worden ver zwakt. Een zwakke Kamerfractie is fnuikend voor het vermogen om de regering te controleren. Cy nici zouden dat kunnen uitleggen als een tweede slag die Balkenen de sloeg om zijn positie te verster ken. Alsof hij geen veerkracht toonde in vijf tropenjaren met po litieke moorden, sociale onlusten, terreurdreiging, koningshuiskwes ties (Margarita, Mabel Wisse Smit), een ziekbed en moeilijke po litieke verhoudingen. Verder lood ste hij er een zware bezuinigings- en hervomingsagenda door, die Nederland er economisch weer bo venop bracht. En de toekomst lacht hem toe. Bal kenende is een overlever en flink op weg om zijn partijgenoot en re cordpremier Ruud Lubbers naar de kroon te steken. GPD Premier verzamelt vertrouwelingen om zich heen in kabinet. door Ap van den Berg DEN HAAG - CDA-leider Jan Peter Balkenende heeft veel prominente getrouwen om zich heen verza meld in zijn vierde kabinet. Die wilde hij belonen voor hun loyali teit, wordt gezegd. Maar op het Binnenhof valt ook te beluisteren dat de premier samen met die uit verkorenen zich beter te weer hoopt te stellen tegen PvdA-leider Wouter Bos. Met die suggestie doen ze Balkenende tekort. Natuurlijk, Bos is geen Gerrit Zalm. Maar de laatste is evenmin een brave Hendrik die naar de pij pen van Balkenende danste. De CDA-leider is dus wel wat ge wend. De rivaliteit tussen Balken ende en Bos is groter en poli- tiek-ideologisch gezien staan die twee misschien wat verder van el kaar af De PvdA-leider wordt ech ter ook vice-premier en kan dus vooral als een bondgenoot worden gezien. Verder zijn sinds de coali tieonderhandelingen de persoonlij ke verhoudingen fors verbeterd. In dat licht bezien had Balkenende zijn frontsoldaat Maxime Verha gen (Buitenlandse Zaken) beter thuis kunnen laten. Hij en Bos foe terden elkaar uit tijdens de misluk te formatie tussen CDA en PvdA in 2003. Sindsdien lijkt het wel of beiden er een sport van hebben ge maakt om elkaar zwart te maken. Maxime Verhagen had tijdens de on derhandelingen 'fors de broek aan'. Uit kringen rond oud-informateur Herman Wijffels klinken geluiden dat Verhagen 'behoorlijk de broek aan had' tijdens de onderhandelin gen. Dat geeft voedsel aan het idee dat Verhagen mede het kabinet in trok om de premier bij te staan. Vriend/coach en briljant jurist Piet Hein Donner keert terug als minis ter Niet meer op Justitie, maar op Sociale Zaken. Op Volksgezond heid komt de intellectueel Ab Klink, die Balkenende goed kent van het wetenschappelijk instituut van het CDA. Balkenende is na vijf tropenjaren een overlever geworden. Met be hulp van de steunpilaren die hem omringen kan hij recordpre mier Lubbers mogelijk evenaren. Voor de snelle beslissers heeft de Opel dealer een onweerstaanbare financiële verrassing. Dit aanbod mag u niet missen als u nu op zoek bent naar een nieuwe auto. Want zo'n scherpe onderhandeling voert u nergens. Ga deze week nog naar de dealer en laat u verleiden! Uiterlijk" kentekenregistratie 3! mao*' 2007. vraag ae dealer naar aanbod en de voorwaarden. Gemiddeld brandstofverbruik en CO.-uitstoot volgens Richtlijn 1999/100/'J af 2004/3'ÈU. Benzinemotoren km/liter: van 10,4 tot M.I. I iter/100 km- van 9,6 to: 1 CO, gr/km. van 230 tot 170. Dieselmotoren km/liter, von 13.9 tot 17. t ite</100 km; van 7.2 tot 5,9. CO, gr/km: von 194 tot 159.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10