Bush: 'Iran exporteert explosieven naar Irak' Italië in wurggreep Vaticaan Disney bouwt aan 'groen' vakantiepark PZC Donderdag 15 februari 2007 9 Al 170 Amerikaanse militairen gedood door Iraanse bommen. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De Amerikaanse president Bush is ervan overtuigd dat een Iraanse elite-eenheid wel degelijk explosieven levert voor aanslagen op Amerikaanse militai ren in Irak. Bush heeft gisteren meerdere ke ren herhaald dat de Iraanse Quds-eenheid verantwoordelijk is voor het verspreiden van de bom men. „Zeker is dat de Quds-een heid onderdeel is van de regering." De Amerikaanse generaal Peter Pa ce, voorzitter van het beraad van stafchefs, zei een dag eerder nog dat het vinden van Iraanse wa pens in Irak nog geen bewijs is voor betrokkenheid van het Iraan se regime. Het Amerikaanse leger zegt dat 170 militairen zijn omgekomen door de Iraanse explosieven. Bush zegt geen aanleiding te zoeken voor een militair conflict, maar kondigde wel aan dat Iraanse agen ten in Irak zullen worden aange pakt. Het Witte Huis lijkt de chaos in Irak steeds meer te wijten aan Iraanse bemoeienis. Teheran ont kent echter wapens te exporteren naar Irak. President Bush stelt dat Iran wel degelijk bommen aan Iraakse re bellen levert. Iran ontkent. De Iraakse militieleider Al Sadr zou naar Iran zijn gevlucht. President Bush is ondanks alles po sitief over de ontwikkelingen in Irak. Hij heeft gisteren nog eens het besluit verdedigd om 21.500 extra troepen naar Bagdad te stu ren. Volgens Bush is dat noodzake lijk om de 'etnische zuiveringen' te stoppen. Het is voor het eerst dat Bush die term in de mond neemt maar hij wil de situatie in Irak nog steeds geen burgeroorlog noemen. De sjiitische geestelijke en militie leider Muqtada al Sadr is uit angst voor het Amerikaanse leger van Irak naar Iran gevlucht, beweert ge neraal Caldwell. Al Sadrs aanhang bezweert echter dat hun voorman nog steeds in Irak is. Wel beperkt hij volgens hen 'om veiligheidsredenen' zijn publieke optredens en houdt hij zich gedeisd in de stad Najaf Al Sadr zou volgens haviken bin nen zijn eigen Mahdi-leger veel te mild zijn tegenover de door de VS gesteunde regering in Bagdad. Zijn aanhang beschikt over een kwart van de zetels van de regerende sjii tische alliantie in het Iraakse parle ment. Premier Nuri al Maliki heeft Al Sadrs aanhang hard nodig. Een voorman van Al Sadrs politieke partij, Nassar al Rubbaie, zegt dat zijn mensen achter de plannen van Maliki staat om hard op te tre den tegen extremisten in Bagdad. Het Mahdi-leger zal zichzelf vol gens Al Rubbaie vrijwillig ontwa penen zodra de staat de veiligheid garandeert. Maliki eiste in januari dat alle milities zich ontwapenen. Toen beëindigde Al Sadr een boy cot van het parlement, ingesteld wegens Maliki's band met Bush. PARIJS - Nabij Parijs moet in 2010 het grootste vakantiepark van Eu ropa verrijzen, Villages Nature. Ini tiatiefnemers zijn Euro Disney en Pierre Vacances, Europees marktleider wat betreft vakantie parken. Dat bedrijf is eigenaar van Center Pares. Euro Disney is het moederbedrijf van de pretparken Disneyland Parijs en het daarnaast gelegen Walt Disney Studios. Villages Natures moet een milieu vriendelijk park worden, waar au to's niet welkom zijn. Het toekom stige complex bevindt zich dertig kilometer ten oosten van Parijs, op enkele kilometers van de Dis- neyparken. De kosten zijn geraamd op 1,8 mil jard euro voor de bouw van vijfdui zend toeristenverblijven en voor zieningen. Het park zal 520 hecta re beslaan en moet 9000 banen op leveren. Gehoopt wordt op 400.000 bezoekers per jaar. Paus en bisschoppen trekken van leer tegen 'misstanden' in Italië. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Het is 2007, maar wie de zer dagen in Italië is, zou zich ook in de jaren zestig kunnen wanen. Elke dag is er wel een waarschu wing of dictaat van paus of bis schoppen, gericht aan de Italiaan se politici en gelovigen. Kranten staan vol, televisieprogramma's be steden uren aan de strijd tussen kerk en regering. Reden is niet echtscheiding, abor tus of euthanasie, maar een wets voorstel dat rechten en plichten wil toekennen aan personen die sa menwonen, al dan niet van dezelf de sekse. Er is maanden aan ge werkt door twee vrouwelijke mi nisters, de een sociaal-democraat, de ander overtuigd katholiek. Het resultaat is een kuis compromis. Samenwonenden geven elkaar zeg genschap in geval van ziekte of dood, ze kunnen aanspraak ma ken op sociale woningen en - na negen jaar - op een deel van el- kaars erfenis. Geen alternatief (ho mohuwelijk dus en zeker geen mogelijkheid tot adoptie. Silvio Berlusconi, gescheiden en overspelig, hoeder van het traditionele gezin Maar voor de kerk is het wetsont werp bijna het werk van satan. Het zal het traditionele gezin ka potmaken en de maatschappij de stabiliseren. Paus Benedictus ver wijt de parlementariërs zich op een terrein te wagen - het natuur recht - waar ze niet horen te ko men, omdat de regels door God zelf zijn geschreven. Behalve de paus fulmineren dage lijks de bisschoppen tegen het voorstel en worden en passant an dere uitwassen op de korrel geno men. Kardinaal Ruini ziet de Italia nen zo ver van God afdrijven dat hij binnenkort met een 'bindend document' komt waarin de bur gers nog eens uitgelegd wordt wat mag en wat niet. Het offensief van de kerk heeft tot heftige reacties ge leid. „Kennelijk denkt men dat Ita lië een land is met beperkte soeve reiniteit", zegt de sociaal-demo craat Enrico Boselli. Ook Leopoldo Elia, grondwetgeleerde en katho liek, vindt dat de kerk over de schreef gaat. De kerk mag zich vol gens hem richten tot katholieken, maar niet tot wetgevers. Maar de rechterzijde van het parle ment is juist blij met het activisme van het Vaticaan. Alle leiders van de oppositie citeren gulzig paus en bisschoppen. Zo kan het gebeuren dat Silvio Berlusconi, net als veel van zijn collega's gescheiden én overspelig, de hoeder wordt van het traditionele gezin. Elf doden bij aanslag op bus in Iran TEHERAN - Door een aanslag op een bus in het zuidoosten van Iran zijn gisteren elf mensen om het le ven gekomen en 31 gewond ge raakt. Dat meldde het Iraanse pers bureau IRNA. In de bus zaten le den van de Iraanse Revolutionaire Garde. Een schimmige soenniti sche groepering zegt de aanslag te hebben gepleegd. De bom, ver stopt in een auto, explodeerde toen de bus voorbijreed. Medewerkers Trafigura vrijgelaten na akkoord LONDEN - Drie gedetineerde mede werkers van het Nederlandse han delsbedrijf Trafigura in Ivoorkust worden vrijgelaten na een akkoord tussen Trafigura en de Ivooriaanse autoriteiten over de affaire met het gifschip Probo Koala, meldde de onderneming gisteren. Trafigura betaalt 152 miljoen euro voor de schoonmaak en een onderzoek naar het gifincident van vorig jaar. Dood oud-premier Libanon herdacht BEIROET - Honderdduizenden Libanezen hebben giste- Syrië gesteunde Hezbollah. Veel Libanezen denken dat ren in Beiroet herdacht dat twee jaar geleden ex-pre- Syrië achter de aanslag op Hariri zat. Een grote politie- mier Hariri bij een bomaanslag om het leven kwam. De macht hield de betogers gescheiden van een tenten herdenking liep uit op een demonstratie tegen de door kamp van Hezbollah. foto Wael Hamzeh/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9