Buitenland Kritiek op vluchten van CIA afgezwakt bestrijding Taliban BBH Servië verwerpt VN-plan voor provincie Kosovo Potvis in plaats van neutrino Model sterft aan uithongering Auto is te stil Minderjarige huwt in Brussel PZC Donderdag 15 februari 2007 7 Europees Parlement wil dat lidstaten zelf onderzoek doen. door onze correspondent Hans de Bruijn STRAATSBURG - Een verdeeld Euro pees Parlement (EP) veroordeelt geheime CIA-vluchten met terreur verdachten via Europa. Het EP ver wijt daarnaast diverse EU-lidstaten een oogje te hebben toegeknepen bij deze 'illegale activiteiten' en wil dat de lidstaten onderzoek naar de CIA-activiteiten doen, maar het ziet niets meer in sancties tegen landen die dat weigeren. Een EP-commissie heeft een jaar onderzoek gedaan, naar aanleiding van berichten dat de Amerikaanse inlichtingendienst CIA sinds 2001 meer dan twaalfhonderd vluchten met terreurverdachten via Europe se vliegvelden zou hebben uitge voerd. Sommigen van hen zouden op geheime locaties in en buiten Europa zijn ondervraagd en gemar teld. De Italiaanse socialist Claudio Fa- va, voorzitter van de commissie, beschuldigt Duitsland, Groot-Brit- tannië en Italië ervan de vluchten oogluikend te hebben toegestaan. Zij zouden ook aan ondervraging van verdachten hebben meege daan. „Wat de afgelopen vijfjaar is gebeurd, mag nooit meer voorko men", stelt Fava. Zijn voorstel is met 382 tegen 256 stemmen bij 76 onthoudingen, aangenomen. Het parlement was veel minder eensge zind dan verwacht. De christendemocratische EVP vindt dat de beschuldigende vin ger te veel naar de Amerikanen 03 De christendemocratische EVP slaagde er in de kritiek op de CIA-vluchten met terreurverdach ten af te zwakken. Het Europees Parlement veroordeelt ze wel. wijst en dat zij eenzijdig worden veroordeeld als schenders van men senrechten. „De CIA mag vliegen waar zij wil, zolang zij zich maar aan de wet houdt", aldus EVP-woordvoerder Jas Gawronski. Een coalitie van links en liberalen koos echter voor een veroordeling. „Dit is geen oefening in anti-Ame rikanisme", zo bestreed Sophie in 't Veld (D66) de EVP-kritiek. „Wij hebben vooral een probleem met de eigen regeringen die niets heb ben gedaan." Toch slaagde de EVP er in om de kritiek op Groot-B rittannië en Duitsland af te zwakken. Het on derzoek van Fava leverde geen har de bewijzen voor het geheime CIA-programma, wel veel getuige nissen en indirect bewijsmateriaal. De VS hebben toegegeven dat ter reurverdachten met CIA-vluchten zijn vervoerd en vastgehouden op geheime locaties in Europa. Zij zou den niet zijn gemarteld. Zoektocht naar kleinste deeltjes universum leverde potvissen op. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Met een experimentele on derwatertelescoop hopen Italiaan se wetenschappers de kleinste deel tjes uit het universum te vangen. De eerste onderzoeksresultaten zijn opmerkelijk: geen 'neutrino's' maar vele potvissen van 15 meter lang en een gewicht van 80 ton zijn door de telescoop waargeno men. Men dacht dat dit soort (phy- seter macrocephalus) verdwenen was uit de Middellandse Zee. De dieren zijn waargenomen voor de kust van Catanië, een stad aan de oostkant van Sicilië. Op de zee- MONTEVIDEO - In Zuid-Amerika is opnieuw een model overleden aan de gevolgen van uithongering. De 18-jarige Uruguayaanse Eliana Ra mos overleed dinsdag in de hoofd stad Montevideo. Haar 22-jarige zus, eveneens fotomodel, overleed vorig jaar augustus tijdens een mo deshow als gevolg van anorexia. In Europa laaide onlangs een dis cussie op over veel te magere mo dellen. Dit gebeurde onder meer naar aan leiding van de dood van het Brazi liaanse model Ana Carolina Res- ton. Zij woog bij haar overlijden slechts 40 kilogram. bodem, 3,5 kilometer onder het wateroppervlak, staan sinds ander half jaar twee telescopen, opge bouwd uit kabels en trapezes, van elk 750 meter groot. Op de top zijn duizenden sensoren aangebracht voor het opvangen van zowel licht als geluid. Het uiteindelijke project zal bestaan uit tachtig van zulke 'to rens', die op een vierkante kilome ter zeebodem zullen worden ge plaatst. Het Nationaal Instituut voor Nucle aire Natuurkunde hoopt met de te lescopen neutrino's waar te ne men, minuscule deeltjes uit het heelal die informatie kunnen ge ven over het ontstaan van het heel al. De potvissen zenden klikach- tige signalen uit, die door de tele scopen zijn opgevangen. Hoewel nog niet het gewenste onderzoeks- Een uitademende potvis net onder het wateroppervlak. resultaat, is de ontdekking belang rijk. De potvissen staan op het punt van uitsterven. Volgens de on derzoekers passeren elke dag drie tot vijf vissen en kan hun aantal in dit deel van Middellandse Zee 'ze ker enkele honderden' bedragen. Denktank raadt het Westen aan een andere strategie te kiezen. LONDEN - De Verenigde Staten en de NAVO moeten met spoed hun strategie in Afghanistan herover wegen. In plaats van militaire ac ties tegen opstandelingen, moet het Westen zich richten op econo mische en humanitaire hulp aan de 'ernstig genegeerde' gewone Af- ghanen. Dat stelt de toonaangevende Sen- lis Council in een rapport. Afgha nistan bevindt zich volgens de Britse denktank op een 'omslag punt'. Er zou een lente-offensief van de Taliban-rebellen op komst zijn. De aanwas van de extremistische rebellen is volgens de Senlis Coun cil vooral afkomstig uit de gewone bevolking. De Taliban kunnen makkelijk rekruteren omdat men sen hun familie niet meer kunnen onderhouden, stelt het rapport. De opstandelingen bieden 12 dol lar per dag tegen een dagloon van slechts 2 dollar voor militairen in het regeringsleger. Door bombardementen jagen de NAVO-militairen de bevolking al leen maar verder tegen zich in het IJl Afghanen helpen is beter dan de Taliban bevechten, stelt de Senlis Council. Pakistan wil Afghaanse vluchtelingen terugsturen. WASHINGTON - Auto's met stille motoren waarin bijvoorbeeld elek triciteit als brandstof dient, zijn een gevaar op de weg voor blin den, kinderen, ouderen, fietsers en afgeleide voetgangers. Hiervoor heeft de Amerikaanse Nationale Blinden-Federatie ge waarschuwd. De auto's met elektromotoren wor den niet op tijd gehoord. Leeuwendeel noemt voorstel schending van de soevereiniteit. door Akijn Visser en Thomas Verfuss BELGRADO - Het Servische parle ment in Belgrado heeft gisteren een resolutie aangenomen waarin het Kosovo-plan van de VN-ge- zant Ahtisaari wordt afgewezen. Van de 244 aanwezige parlementa riërs stemden 225 voor de motie. Alleen afgevaardigden van de libe ralen stemden tegen. De demissionaire Servische rege ring had gisteravond een tekst voorgesteld waarin het plan-Ahti- saari een 'schending van de territo riale integriteit en soevereiniteit van Servië' wordt genoemd. Tij dens het verhitte debat haalde met name de spreker van de radi caal-nationalistische en antiwester se Servische Radicale Partij (SRS), de grootste partij in het parle ment, fel uit naar het Westen en de 'verraders' in eigen land. Ahtisaari heeft eerder deze maand een soort soevereiniteit onder in ternationaal toezicht voorgesteld voor de Servische provincie Kos ovo, die in meerderheid door Alba nezen wordt bewoond. Komende week praten betrokken partijen in Wenen verder. Het was gisteren de eerste keer dat het in januari ge kozen parlement bijeenkwam. harnas, oordeelt de denktank. De troepen moeten zich daarentegen concentreren op grootschalige voedselhulp, medische voorzienin gen en het compenseren van nabe staanden van slachtoffers. Ook zouden militairen moeten stoppen met de vernietiging van papavervelden. Boeren moeten worden opgenomen in een net werk dat legaal opium levert voor de productie van pijnstillers. Daar aan is wereldwijd immers een te kort. Pakistan wil dat alle Afghaanse vluchtelingen die nu nog in het land wonen, uiterlijk in 2009 te rugkeren naar hun eigen land. De 2,4 miljoen Afghanen vormen de grootste vluchtelingegemeenschao ter wereld. Pakistan wil met het terugsturen een eind maken aan de activitei ten van de Taliban. Ook vluchtelin gen die in de jaren tachtig naar Pa kistan kwamen in de tijd van de Sovjet-bezetting moeten terug. Pakistan wil de vier grote vluchte lingenkampen langs de grens al in augustus sluiten. „Er wordt vaak geklaagd dat deze kampen onder dak bieden aan ongure personen en Taliban-strijders," zegt de Paki staanse VN-afgevaardigde Munir A kram. Analisten vrezen dat de gedwon gen terugkeer Afghanistan verder in de problemen zal brengen, om dat het land de repatrianten niets te beiden heeft. BRUSSEL - Een 13-jarig meisje uit Brussel heeft zich in 2004 voorge daan als haar 23-jarige zus om te kunnen trouwen met een Marok kaan. De 24-jarige man wilde zo een verblijfsvergunning krijgen. De jonge bruid had trouwambte naren van de Brusselse deelge meente Schaarbeek wijsgemaakt dat ze haar identiteitskaart was kwijtgeraakt. De politie had daarna een verkla ring afgegeven, waarop het meisje zonder enige controle haar geboor tedatum met tien jaar kon verval sen. De moeder van het meisje deed mee aan het bedrog. De onge trouwde zus van het meisje was de afgelopen twee jaar op reis. Ze ontdekte de fraude toen ze vorig jaar een oproepkaart kreeg voor de verkiezingen. Bij haar burgerlijke staat stond 'gehuwd'. De politie beschuldigd de Marok kaan van verkrachting. Elk sek sueel contact met een kind jonger dan veertien jaar wordt in België beschouwd als verkrachting. Het minderjarige kind kan niet wor den vervolgd. De strafrechter kan het huwelijk nietig verklaren we gens valsheid in geschrifte. Kijk op www.pzcadverteren.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7