Binnenland Militair schiet altijd raak Defensie scant personeel op drugs Naakte meisjes zijn cultuur 6 Donderdag 15 februari 2007 PZC DEN HAAG - Defensie heeft vijf scans gekocht waarmee zij drugs wil opsporen bij militairen. Het ap paraat kan door kasten, muren en zelfs scheepswanden heen drugs sporen ontdekken. Het ministerie van Defensie is in overleg met de militaire vakbon den over de methode. Het scanapparaat komt uit de Vere nigde Staten waar de kustwacht het gebruikt om verdachte sche pen te doorzoeken. Door de sa menwerking met de Amerikanen kwam de Nederlandse krijgsmacht op het idee zelf de scan te kopen. Zo kunnen ook de eigen schepen worden gecontroleerd. Defensie denkt dat de scan een personeels- vriendelijker methode is om drugs op te sporen, omdat op de ruimtes wordt gecontroleerd en niet direct op mensen. Verdovende middelen zijn taboe in het leger. Het is reden voor ont slag. Met het apparaat wordt door het schip gelopen waarbij de meter uit slaat bij een bepaalde ruimte waar drugs zijn verborgen. Daarna kan gerichter worden gezocht. Volgens Defensie is dat een efficiëntere en vriendelijker methode dan nu wordt gehanteerd. Tot nu toe laat de commandant bij een verdachte de kast leeghalen en doorzoeken. Dat kan voor (on schuldige) medewerkers juist heel bezwaarlijk zijn. Vakbond voor Defensiepersoneel VBM/NOV reageert woest en spreekt van een schoffering van het personeel. Volgens de bond mag een werkgever niet zomaar ie dereen controleren en proberen te betrappen op een strafbaar feit. Ook de AFMP is ontevreden. De bonden wijzen erop dat er hele maal geen juridische basis is voor het gebruik van de scan op perso neel. Daarvoor moet de militaire ambtenarenwet worden aange past. Nieuwe uitrusting voor militairen Persoonlijke uitrusting vol technische snufjes maakt missie veiliger. Warm hoor', zegt de jonge man als hij zijn helm met masker afdoet. De bedoeling was dat hij geen nucleai re of biologische stoffen binnen zou kunnen krijgen. Daarvoor moet de uitrusting volkomen afge sloten zijn, als een soort regenpak. En dan gaat zelfs de geoefendste militair flink zweten. Het pak is onderdeel van een uit rusting die Nederlandse militairen over enige tijd vermoedelijk zullen dragen op missies. Er zitten diver se snufjes aan waardoor een sol daat een grotere kans maakt te overleven. Vooral een driedimen sionaal digitaal geluidssysteem met zes luidsprekertjes in de helm zorgt voor extra veiligheid. Het fil tert allerlei omgevingsgeluiden, zo als schoten, waardoor de drager van de helm exact weet waar ande ren zich ophouden, zowel vriend als vijand. Het werkt in combina tie met een kijkglaasje dat op de schouder zit en dat de soldaat te gen het oog kan drukken. Met dit driedimensionale kompas kan hij ook 's nachts uit de voeten. Het sys teem is ontworpen door onder zoeksinstituut TNO. Het ministerie van Defensie wil dat de Nederlandse militair in mis siegebieden niet wordt aangezien voor een angstaanjagende Hulk, zo als de Amerikanen regelmatig over komt. Hij moet vertrouwen wek ken bij de bevolking en zijn uitrus ting dient daarom zo onopvallend mogelijk te zijn. TNO maakt daar bij constant een afweging tussen slagkracht en risico. Je kunt bij wij ze van spreken een pak maken waar geen kogel doorheen komt, maar dat is dan zo massief dat je een 'peloton standbeelden' hebt. Onderzoeksinstituut TNO maakt constant afweging tussen slagkracht en risico Het onderzoeksinstituut heeft daar om onder meer een kogelvrij vest ontworpen waarin tevens de be pakking zit. Het kan in één keer worden aangetrokken. Momenteel dragen militairen twee vesten over elkaar. „Dat is onhandig en veel zwaarder", zegt projectleider Woe- ring. Het nieuwe vest rust niet op de schouders, maar op de heupen, wat het dragen minder ver moeiend maakt. Belangrijk is de ontwikkeling van het wapen, de Diemaco. Een laser markeert het doel. Volgens Woering is het moge lijk 'op honderd meter alles moeite loos te raken'. Essentieel is dat het totaal aan uitrusting, techniek en wapens niet te veel inspanning vergt. Anders kunnen alleen de meest intelligenten ermee over weg. „De mens staat voorop, niet de techniek. Het is geen computer spel waarin je opnieuw kunt begin nen als je hebt verloren." Peepshows hebben recht op dezelfde fiscale voorrechten als toneel. door Bart Middelburg AMSTERDAM - De fiscalisten van de Amsterdamse seksindustrie heb ben een stevige maas in de belas tingwetgeving weten te vinden. Jan Otten, uitbater van sekstheater Casa Rosso op de Amsterdamse Wallen, kreeg van de fiscus de ene na de andere naheffing omzetbe lasting. Over de omzet moest 19 procent btw worden afgedragen, het hoge tarief. Zijn fiscalisten be sloten daarop bij de rechtbank in Haarlem een proefballon op te la ten: peepshows, waarbij toch in ze kere zin een voorstelling op een to neel wordt gegeven, horen in het lage tarief van 6 procent te vallen, net zoals toneelvoorstellingen. De rechtbank veegde dat betoog van j tafel: dat lage tarief is bestemd voor 'culturele evenementen', niet 1 voor dat ranzige gedoe; zo heeft de wetgever het ook niet 'be doeld'. De Belastingkamer van het Amsterdamse hof bepaalde on langs echter bij arrest dat exploita tie van peepshows 'naar haar aard' moet worden aangemerkt als 'het verlenen van toegang tot een to neelvoorstelling'. Peepshows beta len voortaan dus geen 19 maar 6 procent btw over de omzet. Sigrid Hemels geldt als een van de weinige specialisten op het gebied van de schone kunsten en de fisca le subsidiëring daarvan. Een bezo pen arrest? Welnee, zegt Hemels. „De Hoge Raad heeft al eens be paald dat videocabines, waar je te gen betaling naar seksfilmpjes kunt kijken, ook in het verlaagde tarief vallen van toneel, musea en bioscoopvoorstellingen. De raad moest antwoord geven op de Een seksfilmpje in een videocabi- ne bekijken geldt als een bio scoopvoorstelling. Daarvoor geldt het lage btw-tarief van 6 procent. vraag: als je in zo'n cabine naar zo'n filmpje kijkt, is dat dan een bioscoopvoorstelling? De belasting inspectie zei natuurlijk: absoluut niet. De raad zei: volgens de wet is sprake van een bioscoopvoorstel ling als je in een ruimte naar een film kijkt. Een probleem voor be lastingrechters, aldus Hemels, is dat zij geen onderscheid kunnen maken op grond van kwaliteit. De lage btw was specifiek gericht op bevordering van kunst en cultuur. Aan peepshows werd daarbij niet gedacht. „Als het gaat om de btw-wetgeving kunnen rechters echter geen onderscheid maken. Ze kunnen niet zeggen: dit is een goede film en dat niet", aldus He mels. „Diep in hun hart denken die rechters er vast anders over, maar de wet laat hier weinig ruim te voor twijfel. Het hof kon niet anders. Dat is het nadeel van de subsidiëring van kunst via de btw: dat je op zuiver juridische gron den beslissingen moet nemen, niet op grond van kwaliteit." Lenie 't Hart van de zeehonden crèche in Pieterburen. Zeehondencrèche wil weg uit Pieterburen PIETERBUREN - De Zeehonden- crèche Lenie 't Hart gaat op korte termijn weg uit het Groningse Pie terburen. Oprichtster 't Hart on derhandelt met twee Groningse en twee Friese plaatsen die de in stelling graag binnen hun gemeen tegrenzen willen hebben. „Het cen trum moet worden uitgebreid maar wij krijgen daar geen finan ciële steun voor van Pieterburen", aldus 't Hart. Nederlander misbruikt kinderen in Nepal DEN HAAG - De politie in Nepal heeft een Nederlandse directeur van een kindertehuis in Kathman- du aangehouden die wordt ver dacht van seksueel misbruik van kinderen. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Den Haag gisteren be vestigd. Volgens het OM is de man aangehouden na een aangifte van een medewerker van het kinderte huis Hamro Jivan. Stel laat tas met 80.000 euro achter AMERSFOORT - Een 34"|arige vrouw en een 39-jarige man verga ten vorige week woensdag na het nuttigen van een drankje hun tas. Het beveiligingspersoneel van een restaurant aan de Euroweg in Amersfoort vond daarin 80.000 eu ro. Dat maakte de politie gisteren bekend. De man en vrouw worden ver dacht van het mogelijk witwassen van geld. TNO ontwikkelt het soldatenpak van de toekomst. Het zit vol elektronische snufjes en kogelwerende materialen. Diemaco geweer: de bovenkant van de kolf is om liggend te schieten. De onderkant is om staand of lopend mee te schieten. speciaal vizier: militairen kunnen hiermee zowel overdag als 's nachts sneller en gerichter schieten. handvat: voorzien van extra knopjes met nieuwe snufjes voor het vizier. Aan de voorkant is dehelmvierkanter - De helm heeft uitschuifbare klepjes waaraan een masker bevestigd kan worden. Dit masker moet bescherming bieden tegen nucleaire, biologische en chemische (NBC) aanvallen. Aan de binnenkant van de helm zitten 6 speakertjes met driedimensionaal geluid waardoor beter de positie te bepalen is. Het driedimen sionale geluid zuivert het omgevingsgeluid. Zo wordt bijvoorbeeld schietgeluid eruit gefilterd. uniform: een speciale constructie laat toe dat het lichaam beweeglijk blijft. camouflage: het camouflagepak heeft een nieuw patroon en de kleur is lichter dan voorheen. computergestuurd instrument: waarmee militairen op een beeld scherm kunnen zien waar ze zelf en waar hun collega's zijn. Daardoor kunnen ze beter gecoördineerd optreden. Het ziet eruit als een handgreep met een kijkglaasje dat tegen het oog wordt gedrukt. kogelvrij- en bepakkingsvest ineen: kan in één keer aangetrokken worden. generator: op de rug zit een generator, die op allerlei soorten brandstoffen werkt. Hiermee kunnen lichtgewicht batterijen voor langere tijd van stroom worden voorzien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6