Zeeland Sint Philipsland op de bres voor bootjes Zeeland heeft tien jaar stilgestaan DC Laatste week Lu extra kortingen Cm) Grote Markt 11-13 Goes telefoon 0113 227607 CDA-raadsfractie Kapelle wil fietser meer veiligheid bieden Lesmateriaal helpt omgaan met verlies S PZC Donderdag 15 februari 2007 29 Protestvereniging heeft al negentig gezinnen ingeschreven. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Sint Philipsland komt massaal in opstand tegen het verdwijnen van de bootjes van de Zuiddijk. Een in allerijl opgerichte protestvereniging heeft al negentig gezinnen als lid ingeschreven. Het waterschap houdt echter voet bij stuk: de bootjes moeten weg. Tot grote verbazing van veel dorps bewoners kwam het schap enkele weken geleden plots met de mede deling dat de eigenaren van vijftig bootjes hun vaartuigen vóór 19 maart moeten verwijderen. Ze zou den de inspectie en het onder houd van de dijk belemmeren. De verontwaardiging is zo groot dat een vereniging voor het be houd van de bootjes werd opge richt: De Slikleggers. „Er zijn al ne gentig gezinnen lid", zegt voorzit ter J. van de Velde trots. „Dat is één op de tien. Best veel, dus." Het dagelijks bestuur van het wa terschap heeft de kwestie gisteren opnieuw besproken, maar blijft er bij dat de veiligheid van de dijk al leen gewaarborgd kan blijven als de bootjes worden verwijderd. De uiterste termijn om dat te doen is wel met drie maanden verlengd. „In de tussenliggende periode wil- De inwoners van Sint Philipsland willen niet dat de bootjes van de Zuiddijk verdwijnen. Er is inmid dels een actiecomité opgericht om het onheil af te wenden. len we met de vereniging en de ge meente Tholen praten over moge lijke oplossingen", zegt bestuurder S. van 't Westeinde. De aanleg van een steigertje zou een alternatief kunnen zijn. „Het initiatief daar toe zal echter van de gemeente moeten komen", vindt Van 't Westeinde. „We leggen als water schap geen steigers aan." De gemeente heeft aangegeven te willen meedenken over mogelijke oplossingen. Over het al dan niet aanleggen van een steigertje, doet de wethouder nog geen uitspra ken. Eigenlijk zit de protestvereni ging daar ook niet op te wachten. „Een steiger zou een oplossing kunnen zijn", vindt Van de Velde. „Maar pas in laatste instantie. Nu gaan we nog steeds voor het be houd van de bootjes op de dijk." 'Fietsstraat' naar nieuwe woonwijk belangrijkste onderdeel plannen. door Willem van Dam kapelle - Kapelle moet fietsvrien- delijker worden. De gemeente raadsfractie van het CDA bepleit een pakket maatregelen om de vei ligheid van fietsers in de dorps kern te vergroten. Belangrijkste onderdeel van het plan vormt de aanleg van een 'fietsstraat' tussen de toekomstige wijk Zuidhoek en de woonwijk Eli werve. Fietsers die zich een weg door het centrum van Kapelle trappen, ma ken nu vaak gebruik van de druk bereden Biezelingsestraat en de Ooststraat. Bovendien is het cen trum vanuit bepaalde wijken, zo als Eliwerve, lastig bereikbaar per fiets. Daarin moet volgens het CDA 'dringend verbetering' ko men. Zo vindt de raadsfractie dat de fietstunnel (onder het spoor) die de nieuwe wijk Zuidhoek met het centrum zal verbinden, over moet gaan in een 'fietsstraat', die via het tracé van de Van der Bilt- laan uitkomt op de Weststraat. Doorgaand autoverkeer zou in de Van der Biltaan teruggedrongen moeten worden ten gunstig van de fietsers. Vanaf de Weststraat zou de fietsbaan - achterlangs het gemeentehuis en de Eben Haëzer- school - uiteindelijk naar de Cox- straat in Eliwerve moeten worden doorgetrokken. Volgens CDA-raadslid M. Eversdijk hoeft de aanleg van zo'n fietsstraat niet veel geld te kosten. Met de lift door Wendy van den Hurk noodlift brengt ze naar boven en beneden. l'Escaut reno- VLISSINGEN - Ze hoeven geen trappen te beklimmen, veert dit jaar de Schutterijflat. de bewoners van de Schutterijflat in Vlissingen. Een foto Ruben Oreel I Donderdag is februari nog 6dagen uitverkoop vrijdag it februari nog 5 dagen uitverkoop O Zaterdag 17 februari nog 4 dagen Uitverkoop Dinsdag 20 februari nog 3 dagen uitverkoop r r\ Woensdag 21 februari nog 2 dagen uitverkoop Donderdag 22 februari nog I dag uitverkoop (tot 17.00 uur) Donderdag 22 februari laatste dag winter uitverkoop! Wij zijn 23 februari tot en met 28 februari gesloten. I maart grote zomeropening! VLISSINGEN - Hoe leg je een kind uit wat dood is? Hoe help je jonge ren om te gaan met zo'n verlies? Studenten van de Hogeschool Zee land maakten daarvoor projecten, een dvd, boeken en een spel. Docent Social Work L. Smit van de HZ: „Dit materiaal biedt scho len aanknopingspunten om onder ling in gesprek te gaan, een les te vullen, het onderwerp wat uit de taboesfeer te halen. Daar blijkt be hoefte aan te zijn als leerlingen ge confronteerd worden met bijvoor beeld een zelfdoding." Er zijn (plaatjes)boeken voor alle leeftijdsgroepen. De dvd is vooral voor jongeren en draait om gevoe lens. Ook aan verstandelijk gehan dicapten is gedacht. Voor hen is er een pictokrant, met meer plaatjes dan woorden. ■Pij Meer informatie: www.zeeuwssteun- puntvoorverliesenrouw.nl Provincie heeft mensen met een langetermijnvisie nodig. door René Schrier NEELTJE JANS - Zeeland heeft tien jaar stagnatie achter de rug. Het be stuur heeft al die tijd op de rem ge trapt. Zeeland heeft koplopers no dig die het veranderingsproces op gang trekken. Dat betoogde J. Rotmans, hoogle raar Veranderkunde, woensdagoch tend op een congres op Neeltje Jans over samenhang tussen de mens, de economie en de omge ving. Hij voegde er aan toe dat de urgentie hoog is, maar dat nie mand daar in Zeeland van door drongen is. Rotmans: „Geen pro vincie is zo kwetsbaar voor kli maatverandering als Zeeland. Over 250 tot 300 jaar bestaat deze provincie uit water. Als je ziet wat er allemaal op je afkomt, wordt er maar weinig actie ondernomen." Rotmans heeft een jaar lang ge werkt aan een onderzoek naar de vragen moet, kan en wil Zeeland veranderen? Hij schetst daarin dat zich in de geschiedenis van Zee land steeds golfbewegingen heb ben voorgedaan. Zeeland zit nu al weer enige tijd in een neergaande lijn en het wordt volgens hem tijd daarin verandering te brengen. Inmiddels is een soort denktank gevormd van een twintigtal Zeeuwen die met elkaar moeten brainstormen over welke richting Zeeland op moet. Het moet vol gens Rotmans vooral een visionai re club zijn, die met concrete pro jecten komt. Naar de mening van Rotmans moet water leidend zijn voor de ruimtelijke inrichting van Zee land. Zeeland moet niet met de rug naar het water toe gaan staan, maar met het gezicht er naar toe. Daarbij is het van belang, gaf hij aan, bestaande belangen en struc turen te doorbreken. Het is een unieke kans Zeeland zodanig in te richten dat de provincie is toege rust voor deze water- en klimaat- opgave. De komst van een tweede kolen centrale is een voorbeeld van hoe het niet moet, in verband met de CO.-uitstoot. Daarmee zet je juist drie stappen terug en treedt geen verbetering op. Dan gaat de zaak weer voor tien jaar op slot, stelde Rotmans. Hij erkende verder dat er wel goede projecten gaande zijn in Zeeland, maar hij miste daarin de samenhang. Die gaan alle kan ten op, voegde hij er aan toe. Rotmans heeft in zijn onderzoek ook vastgesteld dat Zeeland en Zeeuwen gesloten zijn. Hij heeft het over een 'mentaal gordijn naar buiten toe'. Ze hebben relatief wei- Veranderingsdeskundige Rot- mans betoogt dat Zeeland keu zes moet maken voor de toe komst en zich meer moet richten op het water. nig contacten buiten de provincie en dat geldt ook voor de klanten en relaties van Zeeuwse bedrijven. De marketing van Zeeland als toe ristisch product is eveneens rela tief zeer beperkt. In het onderzoek staat dat de meeste Zeeuwen geen niet-Zeeuwen in hun sociale net werken hebben. Verder constateert Rotmans dat be houd kennelijk belangrijk is voor Zeeuwse beleidsmakers. De toets steen voor nieuw beleid in Zee land is de omgevingskwaliteit, of wel het behoud van rust en ruim te. Tevens wordt ingezet op de eco nomische ontwikkeling van de provincie. Dat tweesporenbeleid werkt op de korte termijn niet en op de lange termijn alleen als er slimme keuzes worden gemaakt. Maar dat is juist het manco van het bestuur in Zeeland; er wordt geen duidelijke richting gekozen. Veel opties worden opengehou den en allerlei potjes op het vuur gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63