Hartjes rond Stichting Fogo bestrijdt armoede in Kaapverdië Fanatisme en concentratie tijdens geanimeerde schoolschaakstrijd ELLEN TEN DAMME Horeca is niet blij met nieuwe sluitingstijden Reacties tegen komt vliegveld Oostflakkee 2 6 1 Donderdag 15 februari 2007 PZC S Kaapverdisch eiland krijgt geen geld, maar praktische hulp. door Cornelleke Blok BROUWERSHAVEN - Geen zak met geld, maar een nieuw multifunctio neel centrum, zodat de mensen op het Kaapverdische eiland Fogo zichzelf kunnen redden. Dat is het doel van de nieuwe stichting Fogo uit Brouwershaven. Ze is geboren op Fogo, maar dat is niet de enige reden dat Gabriela den Boer-Barbosa de stichting eind december, die inmiddels uit acht vrijwilligers bestaat, in het le ven riep. „Ik vind dat we met z'n allen wat moeten doen om de ar moede in de wereld te bestrijden." Toen Gabriela in 1995 op vakantie was in haar geboorteland, zag ze een grote tegenstelling tussen ar men en rijken. „Op sommige plaat sen is er veel toerisme, maar op an dere plaatsen is de ontwikkeling achtergebleven. Daar ga je twee door Plet Kleemans ZIERIKZEE - Het aloude schaakspel mag zich nog steeds verheugen in behoorlijke populariteit, ook on der de jeugd. Dat werd gisteren duidelijk tijdens de vijftiende edi tie van het jaarljkse schoolschaak- toernooi. Zestien teams van tien Schouwen-Duivelandse basisscho len bekampten elkaar. Het team van Binnen de Veste uit Zierikzee Schaken Beheerders van dorpshuizen voelen zich achtergesteld. door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - Teleurgesteld zijn ze. Verongelijkt. Soms zelfs woedend. Het Schouwse college van B en W wil de sluitingstijden in de horeca weliswaar verruimen, maar de on dernemers zijn er absoluut niet blij mee. Zij willen meer vrijheid. Voor de horecabedrijven op Schou- wen-Duiveland geldt binnenkort een sluitingstijd van 3.00 uur, in plaats van 2.00 uur. In het laatste uur mogen geen nieuwe klanten binnen gelaten worden. De ge meente hoopt de overlast van jon geren op straat zo te verminderen. „Dit is een verdere inkrimping van hetgeen wij in gedachten had den", zegt L. Hart, horeca-onderne- mer en voorzitter van de onderne honderd jaar terug in de tijd. De mensen hebben het heel zwaar. Ze zijn afhankelijk van hun stukje grond en of er regen valt. Ze kun nen nergens terecht." De stichting wil zich op vrouwen richten, omdat zij een kwetsbare groep vormen. „De vrouwen zit ten in de knel. Veel jonge mannen emigreren, omdat ze geen werk kunnen vinden. Veel vrouwen blij ven daardoor met hun kinderen achter. Ze hebben niks geleerd, staan machteloos. Wij willen die cirkel doorbreken." Samen met de plaatselijke bevol king en de vrouwenvereniging van Kaapverdië zijn er plannen ge maakt om een multifunctioneel centrum op te zetten. „Ik heb con tact gezocht met vrouwen in op vanghuizen. Ze hebben plannen De nieuwe stichting Fogo wil op het Kaapverdische eiland Fogo een multifunctioneel centrum bouwen, zodat mensen zichzelf kunnen redden. kwam uiteindelijk - net als in voor gaande jaren - als overwinnaar uit de bus. Op de tweede plaats ein digde het team van 't Kofschip uit Zierikzee. Het team van obs Sir- jansland legde beslag op de derde plaats. De schakers kregen het niet ca deau. „Ze zijn fanatiek", weet Mar tin Krijger van de organiserende schaakvereniging Zierikzee. Naar mersvereniging Renesse. „Wij wil len de cafés graag tot vier uur open houden. Wij denken dat het positieve effect op de overlast dan veel groter is. Als de cafés tot drie uur openblijven, dan gaan er maar een paar mensen voor die tijd weg. De rest komt alsnog massaal op straat terecht." Voor de horecabedrijven in Zierik zee met een nachtvergunning heeft het voornemen van het colle ge nadelige gevolgen. Zij moeten vanaf 2009 om 3.00 sluiten, terwijl dat nu 4.00 uur is. „Dat slaat hele maal nergens op", vindt F. Kra mer, eigenaar van stadscafé De Banjaard in Zierikzee. „Hierdoor wordt Zierikzee weer een dorp uit de middeleeuwen. I let is de dood steek voor de nachthoreca. We gaan zeker protesteren." Beheerders van dorpshuizen voe len zich ook benadeeld, omdat zij straks om 1.00 moeten sluiten, ter zat, maar ze liggen al jaren in de kast, omdat er geen geld is. Wij willen die mensen financiële hulp bieden." Het centrum moet de problemen bij de wortel aanpakken. „We wil len cursussen opzetten, kookcur sussen of budgetteringscursussen. Als de vrouwen zichzelf kunnen redden, dan kunnen ze ook voor hun kinderen en de ouderen zor gen. Ze kunnen activiteiten organi seren of maaltijden verzorgen. Als we bij de vrouwen beginnen, berei ken we een brede doelgroep." Voor zo'n groot project is veel geld nodig. „Alle materialen moeten geïmporteerd worden. Er is daar niets. We gaan allerlei activiteiten organiseren om geld te verzame len. We hopen dat iedereen die een beetje om armoedebestrijding geeft, geld wil geven. Als er niet ge noeg is, gaan we het centrum des noods zelf bouwen." ■FS Meer informatie via internetpagina www.stichting-Fogo.nl. de jaarlijkse schoolschaakstrijd wordt toegeleefd. Krijger: „Op ze ven basisscholen wordt ook schaakles gegeven en daar is meest al goede belangstelling voor. Een kind houdt van spelletjes en op de een of andere manier spreekt het schaken ze aan. En je raakt er ook nooit op uitgeleerd." Schaken, do ceert Krijger, is goed voor de ont wikkeling van het kind. Het stimu leert analytisch denken. Het schoolschaaktoernooi dient de pro motie van de schaaksport en dat werkt redelijk goed. „Je houdt er al tijd wel wat jeugdleden aan over. De beste drie ploegen mogen mee doen aan het Zeeuws kampioen schap. Dat wordt zaterdag 10 maart in Goes gespeeld. wijl ze nu tot 2.00 open mogen blijven. Ze kunnen wel een nacht vergunning aanvragen voor bijzon dere gelegenheden. „Ik vind dat er eenheid moet zijn. Waarom krij gen wij een uur minder?", vraagt beheerder E. de Crom van het Ou- werkerkse dorpshuis zich af. „Ik moet straks een vergunning aan vragen om langer open te blijven. Daarmee jaagt de gemeente ons gi Valentijnsfeest voor directeuren Jan Wouter van den Doelschool. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Grauwe wolken en druilerige regen konden de dag voor christelijke basisschool Jan Wouter van den Doel in Zierikzee gisteren niet grijs maken. De kleu ren roze en rood overheersten dankzij de veelheid aan hartjes, ba- lonnen en verkleedkleren. De uitbundige valentijnsviering gold enerzijds als afscheidsfeestje voor directeur Cees van Damme en docente Debora de Bruijne, maar ook als gelukwens met hun beider nieuwe functies. Van Dam me wordt directeur van Radar, de bestuurlijke organisatie van zeven protestants christelijke basisscho len op Schouwen-Duiveland. Tot nu toe was hij niet alleen locatiedi recteur van de Jan Wouter van den Doelschool, maar ook van de Jan Louis de Jonge School in Zierikzee. Ouders en personeel van beide scholen geven bij deze wisseling van de wacht nu toch de voorkeur aan een locatiedirecteur voor elk van deze twee scholen. Voor de J. L. de Jongeschool wordt dat De bora de Bruijne en voor de J.W.van den Doelschool is per 1 maart Christine Visser uit Alblas- serdam als nieuwe directeur aange steld. „Ik ben graag beleidsmatig bezig op de lange termijn. Radar is nog een jonge organisatie, die mij vol op gelegenheid biedt beleid te ont wikkelen in overleg met de direc gantisch op kosten," Aan de ande re kant vindt W. Ginjaar, de Zeeuwse regiovoorzitter W. Gin jaar van Horeca Nederland, dat dorpshuizen juist in het voordeel zijn. „De commerciële horeca heeft geen kans meer om tot na drie uur open te zijn. De niet-com merciële horeca kan dat wel. Dat is geen goede zaak. Wij vinden: gelij ke monniken, gelijke kappen." teuren van de betrokken scholen", verwoordt Van Damme zijn moti vatie. Bij zijn keus voor het onderwijs destijds stond het verder helpen van kinderen in hun ontwikkeling bij hem voorop. Als directeur van twee basisscholen staat hij allang slechts nog incidenteel nog voor de klas. „Maar ik heb nog wel regel matig contact met leerlingen, op het schoolplein en in gesprekjes over hun verwachtingen van het voortgezet onderwijs. Ook in mijn nieuwe functie blijft het belang van het kind voorop staan. Alle maatregelen bij Radar moeten een positief effect hebben voor de leer lingen", zegt Van Damme. Hij om schrijft zijn nieuwe taak als 'de fles senhals van een zandloper'. Ener zijds is hij immers de vertegen- 'Alle maatregelen moeten een positief effect hebben voor de leerlingen' woordiger van het bestuur, ander zijds voert hij het overleg met de directeuren. Radar is een ruim een jaar geleden opgericht met als doel krachten en kennis te bundelen en uit te wisse len. De vereniging biedt tevens een stevige basis voor de 75 personeels leden en circa 750 leerlingen. „Het wil niet zeggen dat er door Radar een eenheidsworst is ont staan. Alle zeven scholen hebben hun eigen achtergrond, eigen kleur en achterban. Dat mag in de schoolplannen tot uiting komen." OUDE-TONCE - Ruim vierhonderd twintig inwoners van Goeree- Overflakkee zijn negatief over de komst van een ultralight-vliegveld- je in de gemeente Oostflakkee. Dat blijkt uit een peiling door het plat form turbulentie, een particulier initiatief tegen de komst van zo'n vliegveld. Vier inwoners reageer den positief en een inwoner meld de neutraal te staan tegenover de komst van het vliegveld. Van de reacties kwamen er 195 uit de ge meente Oostflakkee. De gemeente Oostflakkee heeft zelf ook de meningen gepeild van de inwoners. Uit die uitkomst blijkt juist dat 146 inwoners vóór de komst van het vliegveld zijn en maar een inwoner tegen. Volgende week maakt het college van B en W van Oostflakkee een zienswijze bekend over het vlieg veld waar de reacties in zijn ver werkt. Schaakvereniging Zierikzee heeft 55 leden, van wie 22 jeugdleden. De huidige vorm van het schaakspel ontstond aan het eind van de vijftien de eeuw in Frankrijk. Het woord 'schaak' komt van het Perzische 'shah', wat koning betekent. THEATERCONCERT STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG ZATERDAG 24 FEBRUARI 20.00 UUR T: 0900-3300033 - www.theaterverkoopzeeland.nl Door verruiming van de sluitingstijden in de horeca hoopt de gemeente de nachtelijke overlast op straat te verminderen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60