Zoeken naar Zeeland Maritiem museum in oud postkantoor Terneuzen ELLEN TEN DAMME Hulst zoekt oplossing haven Walsoorden PvdA Sluis vraagt Kamerfractie om steun koopzondag Kunstenaars in de weer voor defibrillator Rederij Vroon werkt mee aan herinrichting haven Breskens 26 Donderdag 15 februari 2007 PZCZ Voldoende ruimte in catacomben van monumentaal pand. door Wout Bareman TERNEUZEN - Eigenaar H. Beaart van het voormalige postkantoor op de kop van de Nieuwstraat in Terneuzen heeft plannen voor de vestiging van een Vliegende Hol landermuseum in de catacomben en op de begane grond van het monumentale gebouw. Het zou kunnen worden gecombi neerd met een klein studiecen trum annex bibliotheek rond het spookschip en kapitein Willem van der Decken. Het idee is bij Be door Frank van Cooten BRESKENS - Binnen twee maanden is duidelijk wat het plan voor de herinrichting van de haven van Breskens behelst. „Het definitieve plan moet eind dit jaar klaar zijn", deelde de Sluise wethouder H. Lui- jendijk gisteren mee. De gemeente heeft samen met pro jectontwikkelaar Lisman en rede rij Vroon een intentieverklaring ondertekend voor de planvor ming. Vroon heeft veel eigendom men in de haven. Luijendijk: „De intentie is uitgesproken om een goed plan te maken. Belangrijk is Burgemeester wil haven onttrekken aan Europese wetgeving. door Raymond de Frel walsoorden - De gemeente Hulst verliest jaarlijks een ton op de ex ploitatie en het onderhoud van de handelshaven van Walsoorden. Wethouder Frans de Vries (Midde len) heeft zich ten doel gesteld de ze bestuursperiode een oplossing te vinden voor dit langetermijnpro- bleem. „Maar da's allesbehalve een eenvoudige klus", zegt hij. De Vries ziet de handelshaven van Walsoorden als een zorgenkindje. Want waar de gemeente nu al jaar lijks moet toeleggen op exploitatie cn onderhoudskosten (zoals bag- gerwerk om de haven bereikbaar te houden voor de scheepvaart), doemen er nog veel hogere kosten op. Op de langere termijn moet aart op tafel gelegd door Terneuze- naar A. Meeusen. Die noemt de lo catie uniek en ziet mogelijkheden om in de ruimten (in totaal 500 vierkante meter) niet alleen de le gende van De Vliegende Hollan der onder de aandacht te brengen, maar ook de ontwikkeling van de Kanaalzone, het Kanaal Gent-Ter- neuzen, de Westerschelde en de in dustrie. De Heemkundige Vereniging Ter- neuzen (HVT), die momenteel sa men met het Schoolmuseum werkt aan de oprichting van een veel ruimere museumstichting, is op de hoogte van de plannen. Be stuurslid W. Broekhuysen: „Er zijn legio mogelijkheden voor ves- een goede relatie van de haven met Breskens. De haven moet niet los komen te staan, maar één ge heel vormen met het dorp." Belangrijk onderdeel van het plan is de mogelijke verplaatsing van de vismijn en het visserijmuseum naar de Middenhavendam. De mijn wordt aantrekkelijker voor toeristen. Zo is het de bedoeling dat toeristen hun eigen vis kun nen mijnen. De gemeente heeft inmiddels over eenstemming bereikt met onder nemers van het Spuiplein voor aanpassing van de terrassen. immers groot onderhoud worden gepleegd aan kademuren en de be tonnen damwandconstructie tus sen de diepe haven en de kade van de scheepswerf De gemeente heeft daarvoor geen reserves opge bouwd. Uit een beheerplan voor de haven bleek eind vorig jaar dat de ge meente daarvoor eigenlijk jaarlijks 350.000 euro zou moeten reserve ren. „De kosten voor dit werk lopen al gauw in de miljoenen. Het is niet zo dat dit acuut moet gebeuren, maar het is wel verstandig om er nu al heel serieus naar te kijken. Al is het alleen al omdat het veel te kort door de bocht is om zo maar te zeggen dat we maar met deze niet winstgevende haven moeten kappen. Er zijn toch een paar bedrijven behoorlijk afhanke lijk van deze plek", aldus De Vries. De wethouder heeft de problema tiging van een serieus, breed opge zet museum. We praten er al jaren over en wij vinden dat er nu einde lijk eens spijkers met koppen moe ten worden geslagen. Dit plan - ook al is het nog pril - heeft heel veel potentie. Maar alles draait na tuurlijk om de kosten. De combi natie met bijvoorbeeld een mu seumcafé biedt misschien al een opening." Onderzocht wordt onder meer in hoeverre het Vliegende Hollander museum straks financieel op eigen benen kan staan. De HVT heeft ook het oude stadhuis in de Noordstraat en een voormalig bankgebouw in de Nieuwstraat op het oog. SLUIS - De Sluise PvdA-fractie is net als het college van de gemeen te niet bang voor opheffing van de koopzondagen. Desondanks laat de fractie haar partijgenoten in Den Haag nog wel even weten dat het winkelen op zondag in Sluis mogelijk moet blijven. Omdat het regeerakkoord ook rept over versterking van de regionale economische ontwikkeling, moet het niet moeilijk zijn om Haagse politici te overtuigen van het nut van de koopzondag voor grensstad jes als Sluis. Het terugdringen van het aantal koopzondagen in een koopstad als Sluis zou de regionale economie, die het toch al niet makkelijk heeft, zeker verder verzwakken, be togen de Sluise sociaal-democta- ren. Burgemeester J. Sala verkon digde vorige week al woorden van gelijke strekking. Desondanks is het goed om 'pro-actief stelling te nemen en de Tweede Kamer zelf te laten weten welke gevaren op de loer liggen, menen de so ciaal-democraten van Sluis. r1 ,f tiek onlangs aangestipt bij de pro vincie Zeeland. Met de betrokken bedrijven en co-financiers als Rijkswaterstaat en het Zeeuwse ha venbedrijf Zeeland Seaports heeft hij nog geen overleg gehad. Overigens heeft de 1 luister burge meester Jan-Frans Mulder een brief gestuurd aan de minister van Verkeer en Waterstaat met het ver zoek de haven van Walsoorden Experiment met draadloze techniek in gemeente Sluis. door Frank van Cooten SCHOONDIJKE - Ouders hoeven in de toekomst niet meer in paniek te raken als hun zoon of dochter op het strand van Cadzand is ver dwaald. De strandposten beschik ken razendsnel over een foto van de dreumes op de laptop of mobie le telefoon. Draadloos uiteraard, want op het strand ligt geen kabel. Deze digitale reddingsactie is nog toekomstmuziek, maar kan vrij snel realiteit zijn. De provincie Zee land, de gemeente Sluis, de Rabo bank West-Zeeuws-Vlaanderen en het Schoondijkse iet-bedrijf VA IPS hebben de krachten gebundeld voor een nieuwe technologische ontwikkeling: Draadloos Open Zeeland (DOZ). Waar nu wordt gewerkt met vaste verbindingsstations zoals bij inter net, maakt DOZ gebruik van draadloze stations. Dat zijn kleine masten op daken van hoge gebou wen, die met elkaar in verbinding staan. In het gebied tussen de twee masten is draadloos digitaal verkeer mogelijk. Zoals draadloos internetten op een camping in the middle of nowhere waar geen kabel is of het ontvangen van allerlei in- vrij te stellen van de Europese ha- venbeveiligingswet. De eisen die deze wet stelt zijn na melijk nauwelijks van toepassing op Walsoorden. Alleen de silo's van mouterij Menu uit Klooster- zande vallen onder de bepalingen van deze wet. maar Mulder ziet daar de zin niet van in. De silo's worden immers nauwelijks ge bruikt. formatie op de mobiele telefoon. Het kan dan bijvoorbeeld gaan om een video- of geluidsfragment van een concert in de Sint Baafs in Aar denburg. VAIPS heeft al een draad loze verbinding tot stand gebracht tussen Aardenburg (een mast op de Sint Baafs) en Schoondijke (een mast op het bedrijfsverzamel gebouw op het Techno Park). Draadloos Open Zeeland gebruikt gratis beschikbare radiofrequenties en is dus niet afhankelijk van kabelaansluitingen en netwerken van providers. De techniek (WiFi) is al aanwezig op veel mobiele tele foons, laptops en ook digitale ca mera's maar de toepassing staat nog in de kinderschoenen. Vertegenwoordigers van bedrijven en overheden namen gisteren deel aan een tweede werkconferentie 'Strandposten beschikken razendsnel over de foto van de dreumes' over Draadloos Open Zeeland. Ideeën van eerdere workshops werden gepresenteerd, zoals een fietser of wandelaar die op zijn gps-navigatiesysteem bijvoorbeeld aanvullende (historische) informa tie over de streek of de opdracht een schat te zoeken krijgt. infognphic Richard Gcsell door Raymond de Frel CRAAUW - Kunst laat het hart vaak sneller kloppen, maar dat is vast niet de reden dat kunstenaars en kunstliefhebbers uit het dorp Graauw zich inzetten voor de aan schaf van een automatische exter ne defibrillator. De EHBO-vereni- ging in het dorp spaart voor zo'n apparaat, waarmee een elektrische schok aan het hart kan worden toe gediend. Na zo'n stoot kan het hart zelf weer proberen een ritme te krijgen. Het recreatieteam van de dorpsraad sluit haar jaarlijkse kunstweekend (21/22 april) af met een kunstveiling, waarvan de op brengst wordt gebruikt voor eenJ defibrillator. Het Grond-, Gewa« en Milieulaboratorium Zeeuu^B Vlaanderen schonk onlangs euro voor dat doel. Avia^fl maakte zich voor 250 eigvB teur. De inzamelingsa^^B eerder 1529,50 eunujdM THEATERCONCERT STADSSCHOUWBURG MIDDELBURG ZATERDAG 24 FEBRUARI 20.00 UUR T: 0900-3300033 - www.theaterverkoopzeeland.nl Wethouder F. de Vries hoopt binnen twee a drie jaar een oplossing te heb ben gevonden voor de haven in Walsoorden. foto Peter Nicolai Draadloos open Zeeland Door middel van hotspots (kleine antennes op daken van hoge gebouwen) is het voor bedrijven, inwoners en toeristen eenvoudig draadloos te communiceren. In West-Zeeuws-Vlaanderen is een proefopstelling met een antenne in Aardenburg en één in Schoondijke. De hotspots staan in verbinding met elkaar. In de toekomst is het bijvoorbeeld mogelijk draadloos televisie te kijken in het buitengebied, te luisteren naar een muziekfragment van een concert in de Sint Baafs in Aardenburg via de mobiele telefoon en draadloos te internetten op een camping.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54