Binnenland Nieuw kabinet heeft Zeeuws randje Brandweer vreest regie gemeente SchiPho1 in greepvan terreurdreiging 's Nachts werken is riskant Artsen zien vaak mishandeling in verpleeghuis 4 Donderdag 15 februari 2007 PZC Zware post voor 'slimme en aardige' Jan Kees de Jager. door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Jan Peter Balkenende (Kapelle, 1956) behoeft geen intro ductie. Ella Vogelaar (Anna Jacobapolder, 1949) is ook niet onbekend. Maar de kwaliteiten van Jan Kees de Ja ger (Kapelle, 1969) zijn voorlopig alleen bij insiders bekend. De Jager was aanvankelijk ge vraagd als minister van Economi sche Zaken, maar omdat CDA-co- ryfee Maria van der Hoeven nog een plekje moest hebben, wordt hij staatssecretaris van Financiën. Het zwaarste staatssecretariaat, be nadrukt De Jagers woordvoerder Jeroen Venus, salesmanager bij Jan Kees de Jager ISM eCompany, het door de in Ka pelle geboren en getogen CDA'er opgerichte en geleide ICT-bedrijf in Rotterdam. Zelf wil De Jager nog geen commentaar geven, voor dat hij met formateur Balkenende heeft gesproken. „Het CDA-be- stuur en de formateur hebben met klem verzocht of Jan Kees deze post op zich wilde nemen", aldus Venus. „Ze wilden een onderne mer met een bedrijfs-economi- sche en financiële achtergrond." De Jager heeft het in zijn studie tijd begonnen bedrijf ISM uitge bouwd tot een succesvolle onder neming met 250 werknemers. Vol gens Venus moet De Jager op het ministerie tegenwicht geven aan PvdA-leider Wouter Bos. Hans Simons, die samen met hem in de Raad van Toezicht zit van de Hogeschool Zeeland, verwacht dat De Jager een goed tandem zal vor men met Bos. „Het is een jongen met heel veel talent, creatief aar dig en slim. In de raad van toe zicht is hij niet heel nadrukkelijk aanwezig, maar als hij iets zegt, weet je dat je moet opletten, want het is altijd iets zinnigs." CDA-Ka- merlid Ad Koppejan kent De Jager van het CDJA en als ICT-onderne- mer, wat hij zelf tot voor kort ook „Ze wilden een ondernemer met bedrijfs-economische en financiële achtergrond." was. Ook hij noemt hem Vriende lijk, toegankelijk en op het oog niet zo dominant', maar toch een 'goede ondernemer en een krach tig bestuurder'. „Hij heeft kennis van zaken en weet wat hij wil." Koppejan en Venus wijzen op de maatschappelijke betrokkenheid van De Jager, die naast zijn werk veel bestuurlijke functies vervult. Koppejan: „Ik zal hem niet links of rechts typeren, maar hij heeft oog voor de sociaal zwakkeren." El- la Vogelaar (PvdA) is een Zeeuwse boerendochter die het via het vi- ce-voorzitterschap van de vak bond FNV heeft geschopt tot voor zitter van de raad van commissaris sen van Unilever, het concern dat de margarine Zeeuws Meisje maakt. Ze wordt nu minister van Integratie en Wijkverbetering. PvdA-leider Bos typeerde afgelo pen zaterdag in NRC Handelsblad Balkenende IV als 'een investe ringskabinet met een Zeeuws rand je'. Met dat laatste bedoelde hij dat het kabinet ook 'zuünig' zal zijn. Nu de poppetjes bekend zijn, blijkt ook de samenstelling behoor lijk Zeeuws. Plannen van minister Remkes voor centrale aanpak gaan van tafel. DEN HAAG - Als het aan het nieuwe kabinet ligt, dan blijven gemeen ten zelf bepalen hoe zij de brand weerzorg regelen. Een plan om ge meenten verplicht te stellen dit re gionaal te regelen, is door de nieu we coalitie van tafel geveegd. Tot groot ongenoegen van de brand weer. Brandweerkorpsen blijken slecht te presteren, zo bleek vorige week uit een rapport van de Inspectie Openbare Orde en Veiligheid (IOOV). Ze oefenen te weinig, overschrijden vaak de landelijke norm van uitruktijden en hebben forse achterstanden met brandvei- ligheidsonderzoeken aan gebou wen. Gemeentebesturen zijn hier vaak niet eens van op de hoogte. Regionalisering moest hier een eind aan maken: door samenwer ken worden bijvoorbeeld dure op leidingen, oefeningen en onderzoe ken betaalbaar. Na ruim dertig jaar vrijwillig proberen wilde minister Johan Remkes van Binnenlandse Zaken dit verplicht stellen. Het wetsvoorstel ligt al voor advies bij de Raad van State, maar als het nieuwe kabinet zijn zin krijgt, gaat het van tafel. Een slechte zaak, vindt voorzitter Don Berghuijs van de Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Rampen bestrijding. „Dit is echt een stap terug. Straks blijft iedere burgemeester zelf be slissen hoe de brandweer moet werken. Daarvan hebben we ge zien dat het niet werkt. Burgemees ters willen hun koninkrijkjes be houden. Ze willen zelf beslissen over de aanschaf van een dure bluswagen of gasmaskers. Dat doen ze vooral op gevoel, want over juiste gegevens voor een scherpe analyse beschikken de meeste gemeenten niet." Volgens het nieuwe kabinet kun nen gemeentebesturen best zelf de kwaliteit van de brandweer rege len. Anderhalf jaar geleden diende Kamerlid Arie Slob (Christenu nie) nog een motie in tegen de ver plichte regionalisering van de brandweer. Slob: „Wij hoeven niet tot op de punt en de komma alles voor de gemeenten te regelen. Laat ze zelf maar bepalen hoe ze dat op lossen. Wij moeten alleen eisen stellen aan de brandweerzorg." Het nieuwe kabinet voelt niets voor de regionale aanpakt. SCHIPHOL - De marechaussee stopt auto's bij de vertrekhal van Schiphol en fouilleert passagiers. Gisteren werden vier mensen aangehouden naar aanleiding van een terreurdrei ging die tegen Schiphol was gericht. De marechaussee zocht een auto met een Duits kenteken. foto ANP EINDHOVEN - De overheid moet het werken in nachtdienst regule ren. Het risico op ongevallen en kans op ziekten als borstkanker en hart- en vaatziekten is groter bij mensen die vaak 's nachts werken. De Stichting Onderzoek Licht en Gezondheid (SOLG), gevestigd op de campus van de technische uni versiteit in Eindhoven, vindt het zorgelijk dat veel mensen 's nachts werken. SOLG vindt daarom dat de overheid en het bedrijfsleven meer aandacht moeten hebben voor de risico's die kleven aan nachtwerk. Vooral werknemers in sectoren als de zorg, transport, politie, brand weer en horeca werken 's nachts. Zij bouwen niet alleen een tekort aan licht op, ook hun slaap- en waakritme wordt overhoop ge haald. „Op de lange termijn krijg je te maken met concentratiever lies, stemmingsverandering", stelt SOLG-directeur T. Schoutens. „En vooral bij vrouwen die twintig tot dertig jaar in nachtdienst werken, is het risico op borstkanker ander half keer zo groot." Werkdruk speelt een rol bij slechte behandeling van ouderen. HILVERSUM - Vier op de tien ver pleeghuisartsen hebben de afgelo pen twee jaar te maken gehad met gevallen van ouderenmishande- ling. Bij 55 procent van de incidenten ging het om lichamelijke mishan deling, in 43 procent om psychi sche of verbale mishandeling. Dit blijkt uit het onderzoek Oude- renmishandeling in het verpleeg huis. Voor dit inventariserend on derzoek heeft verpleeghuisarts Elis Bartelmeijer 484 collega's onder vraagd. Het televisie-programma Netwerk bracht gisteren de uitkomsten naar buiten. Van de 484 artsen zeiden er 203 'ja' op de vraag of zij de voorgaan de twee jaar in hun verpleeghuis te maken hadden gehad met oude- renmishandeling. Bij ouderenmis- handeling gaat het om psychische en lichamelijke mishandeling, zo als slaan, knijpen of hard beetpak ken, maar ook om uitbuiting of verwaarlozing. De artsen gaven aan dat in 63 pro cent van de gevallen de mishande ling plaatsvindt door het verzor gend personeel. Dit komt het meest voor op psychogeriatrische afdelingen, waar vooral dementerende ouderen zijn opge nomen. Dat is een moeilijke groep patiënten die zelf soms ook agres sief kan zijn, ook tegen het perso neel. De hoge werkdruk speelt volgens de onderzoekster een rol bij de mishandeling. Door bezuinigingen komen er steeds minder verzorgen den voor steeds moeilijker te ver zorgen mensen. De SP wil dat de Inspectie voor de Gezondheidszorg een onderzoek instelt naar de aard en de omvang van het probleem, zo zei Tweede Kamerlid Kant in Netwerk. Van de Veen (PvdA) wil dat de in spectie onderzoekt waarom er zo'n taboe op het onderwerp rust en waarom mishandeling niet wordt gemeld. VAU'lllWjJ.'l Ci/\ 3C PAT AU£M/\0L- op £T£fxj 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4