Sport Sjaak Luteijn is op de weg terug 1 uurtje werken per dag Zwakke kuit vaak oorzaak Bezorgers gevraagd! inVLISSINGEN PZC Donderdag 15 februari 2007 43 Hardloper zat halfjaar aan de kant met achil lespeesblessure. door Tom van Curp OOSTBURG - Hardloper Sjaak Lute ijn uit Oostburg worstelt al een aantal maanden met een gebles seerde achillespees. Hij voelde de kwetsuur al een tijdje aankomen, maar ging toch door met sporten. Wanneer ging het mis? „Het is er begin vorig jaar ingeslo pen. Eerst een klein pijntje bij de warming-up dat snel weer ver dween. Maar het bleef terugko men en werd steeds steviger." Op welk moment voelde je dat het echt fout zat? „In juli was op vakantie in Frank rijk en ging daar trainen. De vol gende dag had ik zeer veel pijn. Toch ging het later in de vakantie weer beter. Ik heb in augustus nog meegedaan aan een loop in Cad- zand, maar dat had ik eigenlijk niet moeten doen. Na afloop voel de ik dat het foute boel was. Ik moest thuis op mijn tenen de trap af. Toen dacht ik: tot hier en niet verder. Wat was er precies aan de hand? „Mijn bleek ontstoken, precies bo ven mijn hielbot. Daar waar de pees aan het bot vastzit." Wat was de oplossing? „De arts maakte gebruik van Elec tro Shockwave therapie. Je krijgt dan een apparaatje op je hielbot en dat geeft een elektromagneti- Blessure aan achillespees sche schokgolf Die zorgt voor een betere doorbloeding. Dat heeft hij drie weken lang eenmaal per week gedaan en heeft me toen doorge stuurd naar de fysiotherapeut. Die heeft mij meer dan drie maanden in behandeling gehad." Mocht je al die tijd niet hardlopen? „Absoluut niet. Na die periode bij de fysiotherapeut ben ik weer te rug gegaan naar de arts in Brugge en toen was het wel in orde. Als ik geen pijn meer had, mocht ik weer beginnen. Ik weet het nog precies. Het was januari, twaalf uur. Ik dacht: Dit is mijn moment. Toen ben ik weer gaan lopen." Wat ga je in het vervolg anders doen? „Ik heb een workshop gevolgd over chi-running. Daarbij loop je een beetje voorover. Je maakt, met een hogere frequentie, kleinere stapjes die niet vóór, maar onder je lichaam neerkomen. Het grote verschil is dat je op die manier met je voet plat op de grond neer komt, in plaats van eerst met de hak. Dat maakt het lopen minder belastend. En ik wil proberen om op tijd te stoppen als ik pijn voel, maar dat zal niet mee vallen. Ik geef zelf trai ning bij atletiekvereniging De Wie lingen en als trainer geef ik mijn lo pers altijd de beste tips: genoeg rust, op tijd stoppen. Maar als je zelf in de huid van een atleet kruipt, is dat een stuk moeilijker om die tips op te volgen." Sjaak Luteijn: „Ik heb geleerd de voet plat neer te zetten in plaats van eerst de hak. Dat is minder be lastend voor de achillespees." foto Peter Nicolai Spieren rond achilles pees moeten goed getraind worden. MIDDELBURG - De achillespees is een bron van ellende voor veel lo pers. Vaak door overbelasting van deze pees zitten atleten lang aan de kant. Hoe ontstaan de blessures en hoe kun je ze voorkomen? De Middelburgse fysiotherapeut - Anton Engels komt met een op merkelijke uitleg: „Bij veel atleten is de kuit niet sterk genoeg. Als die goed getraind is, kan het de pees behoorlijk ontlasten. Maar ook de spieren in buik en rug moeten ge traind zijn, want die zorgen voor stabiliteit van het bovenlichaam. Anders gaat het lichaam die stabili teit ergens anders zoeken, bijvoor beeld in de achillespees. Dat zorgt voor extra belasting." Misschien wel het grootste gevaar voor lopers is te veel trainen. Daar kan een pees ook overbelast door raken. Een geleidelijke opbouw van de trainingsarbeid is volgens Engels essentieel. „Het is moeilijk om aan te geven wat te veel is, want dit is voor iedereen verschil lend. Een pijntje tijdens het warm lopen of na zware trainingen is zo'n signaal. Dan kun je beter een extra dag rust nemen." PZC heeft nog enkele wijken vrij Word dagbladbezorg(st)er van PZC: een goede bijbaan voor jong en oud met prima verdienste en interessante extra's. Interesse? Neem dan (tijdens kantooruren) contact op met onze afdeling binnendienst op nummer: 076-531 23 14. Kijk voor meer informatie over vrije wijken op: www.deleukstebijbaan.nl. De minimumleeftijd voor een krantenwijk is 15 jaar. Kandidaat-bezorgers dienen zich bij aanmelding te identificeren. Indien van toepassing moet een tewerkstellingsvergunning worden overlegd. In de sportwereld is een (af)gescheurde achillespees een veel voorkomende blessure. Mogelijke oorzaken Slechte manier van lopen Overbelasting Verkeerde stand van voeten of bekken Verkeerd schoeisel of een slechte loopondergrond Reflextest Bij gezond been reageert de voet als er in de kuit wordt Symptoom Vooral na lange rustperiode (slaap) pijn die elke dag langer aanhoudt en tenslotte niet meer weggaat. Scheur komt meestal voor in de eerste zes centimeter vanaf het hielbeen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45