Zeeland school blijft kleven 240 uur taakstraf voor dodelijk ongeval Hoek Slechte cijfers Zo'n negatief rapport houdt ons wel wakker PZC Donderdag 15 februari 2007 3 COMMENTAAR Moeten de ouders van scholieren wakker liggen over de kwaliteit van het Zeeuwse onderwijs? Dat lijkt niet nodig. Maar er is wel reden voor bezorgheid. Bij herhaling vindt de Onderwijsinspectie hier een handvol scholen die slecht presteren. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de scores bij de roemruchte Cito-toets. Dit jaar staan zes Zeeuwse scholen op de 'zwarte lijst' van het ministerie van Onderwijs. Het zijn er zes te veel. Prestatiedruk is slecht voor kinderen. En voor scholen. Niemand zit bijvoorbeeld te wachten op directies die de drempel van hun eindklassen kunstmatig hoog houden om maar tot goede scores te komen. Het kan echter geen kwaad om het onderwijsniveau goed in de gaten te houden. Zo is het bekend dat scholen in het buitengebied relatief snel in moeilijkheden komen. Eerder onderzoek wees uit dat dit vooral geldt voor de noordelijke provincies en voor Zeeland. Daar presteren de leerlingen doorgaans minder goed. Die trend blijkt moeilijk om te buigen. Zelfs scholen die er met man en macht tegenaan gaan, komen er maar traag bovenop. De Onderwijsinspectie noteert in Zeeland vooral tekorten aan leerlingenzorg en planning. Dat lijken toch zaken die gemakkelijk zijn te corrigeren. Niet in het minst omdat de directies van de zwakke scholen zich terdege bewust zijn van de problemen, aannemelijke verklaringen hebben voor achterstanden en duidelijk hard aan verbetering willen werken. Er is vooralsnog geen reden om kinderen van school te halen, zoals vorig jaar in Breskens gebeurde. Toch hebben de zwakke scholen geen onbeperkt krediet. En zeker recidivisten op de zwarte lijst kunnen zich maar beter zorgen maken. Een deukje in de prestaties moet kunnen, maar er is geen excuus voor structureel ondermaats onderwijs. Veroorzaakster ongeval moet geld overmaken aan Slachtofferhulp. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse bestuurster (53) die vorig jaar sep tember het dodelijk ongeval ver oorzaakte bij Hoek moet een taak straf van 240 uur uitvoeren. Daar naast veroordeelde de Middelburg se rechtbank haar tot een voor waardelijke boete van 5000 euro. Ook mag ze twee jaar niet rijden en moet ze 2500 euro overmaken naar de rekening van het Fonds Slachtofferhulp Nederland. De vrouw lette, volgens rechtbank president J. Hopmans, die 19e sep tember onvoldoende op waardoor ze met haar Landrover naast de weg terechtkwam. Bij de stuurcor- rectie botste ze frontaal met haar wagen op de auto van de 21-jarige Mireille de Koeijer uit Oostburg. Deze lerares van een IJzendijkse basisschool was op slag dood. Een dag later overleed een andere inzit tende, de 10-jarige Cindy Pagé. Twee andere inzittenden raakten gewond. Hopmans stelde dat het ongeval grote gevolgen heeft voor de nabestaanden, de leerkrachten en kinderen van de basisschool en de bewoners van IJzendijke. Vol gens hem heeft de bestuurster, na het ongeval, nauwelijks gepro beerd contact te zoeken met de na- Rechtbank vindt dat bestuurster de indruk wekte dat haar iets vre selijks is overkomen en dat zij minder oog heeft voor leed van nabestaanden en slachtoffers. bestaanden en ouders van de ge wonde kinderen. Tegelijk erkende hij dat de vrouw ook lijdt onder de gevolgen van het ongeval. „Zij moet leven met de wetenschap dat door haar toedoen een jonge vrouw en een kind het leven heb ben gelaten." Twee weken terug eiste het OM, naast een taakstraf, ook een voor waardelijke celstraf Die eis is door de rechtbank niet overgenomen omdat er van zo'n voorwaardelijke straf, 'in dit geval, geen preventie ve werking uitgaat'. foto Lex de Meester van 5: „Je merkt op open dagen dat mensen twijfelen, aarzelen: doe ik mijn kind iets aan als ik hiervoor kies? Het is zo'n moment opname uit het verleden, die maar blijft aankleven. En waar gaat het bij ons nu eigenlijk over? Niet over het onderwijs zelf, maar over het leerlingvolgsysteem. Er werd hier niet goed vastgelegd hoe de kinde ren zich ontwikkelen." Fifi Visser: „De inspectie heeft natuurlijk ge lijk: ze kunnen niet goed toetsen als de school niet goed vastlegt. Dan heb je dus weer een kop in de krant: wat een slechte school!" Margie Keulemans, moeder van Jo- chem van 6: „Ik vind het heel be langrijk hoe een school kritiek op pakt. De Onderwijsinspectie kijkt met een frisse blik naar de school. Daar kun je wat van leren. De kri tiek was een kans en de school heeft die kans gepakt. Dat was voor mij belangrijk. Als ouders moet je heel goed kijken wat de in houd is van zo' n rapport. Daar kun je uitleg over vragen bij de school. Je mag van de school eisen dat ze er alles aan doen, en dat ze dat ook zichtbaar maken voor de ouders. Goed communiceren is heel belangrijk." De school heeft verbeteringen doorgevoerd, zeggen de moe ders. Er zijn Cito-toetsen inge voerd als tussentijdse momentop name. Niet de Cito-eindtoets, niet de entreetoets, maar toetsen die het Cito ontwikkeld heeft om te kijken hoe het staat met vaardighe den als taal en rekenen. Om te we ten of de kinderen genoeg opsta ken op die gebieden én om de in spectie te laten zien dat het goed gaat. Algemeen erkende meetin strumenten. En het onderwijs blijkt te voldoen, zeggen de moe ders in koor. Margie Keulemans: „Weet je wat ik jammer vind? De inspectie toetst op een aantal pun ten. Maar op al die extra dingen die de school biedt wordt niet ge let. Als ouder denk ik: daar wordt de school tekort gedaan." Clara van Nederveen heeft nog een zoon. van elf op de school. „Mijn andere zoon Tijmen is een jaar na die slechte aantekening doorgegaan naar het vwo. Hij doet het op zijn sloffen en scoort zowel qua kennis als sociaal-emotioneel heel goed. Net als drie andere oud-Vrije Scholers. Niemand had ooit Frans gehad, behalve die kin deren. Dat vond ik toch wel opval lend. Cultuurhistorie, mythologie; dat krijgen ze hier allemaal. En nog veel meer." Fifi: „De Inspectie zei dat ook: leuk wat jullie doen, ziet er bijzon der uit, maar hoe moeten we dat nou opschrijven? Dit kunnen we niet meten." Reacties directeuren op aanwijzing als zeer zwakke school Directeur R. Janse van de Korc- zakschool voor Zeer Moeilijk Opvoedbare Kinderen (ZMOK) in Middelburg: „Zo'n negatief rapport schudt ons wakker. Het betreft twee van onze vier afdelingen. We hebben het af gelopen jaar grotendeels stilge staan, dus de kritiek van de inspec tie is terecht. Natuurlijk hebben wij extra problemen, omdat het ge drag van de leerlingen moeilijk te voorspellen is. Wat niet wegneemt dat ik graag van die lijst met zwak ke scholen af wil." Directrice R. Langeraert van in terconfessionele basisschool De Golfbreker in Breskens: „In april vindt, de herkeuring plaats. Dat is voor ons de eerste mogelijkheid om een positievere beoordeling te krijgen. We hebben ons, sinds we voor het eerst op de lijst terecht kwamen, de blubber gewerkt. We moeten nu wachten op het rapport van de inspectie." Leerkracht Marleen Willemse, Vrije School in Middelburg: „Volgens de inspectie zijn we op de goede weg. Het eindoordeel ver schijnt begin april. We hopen dat we de inspectie voldoende duide lijk hebben kunnen maken dat ons onderwijs deugt. Aan het eind voldoen onze leerlingen aan alle kerndoelen. Alleen op de weg daar naartoe leggen we meer nadruk op het kunstzinnige." R. van de Lagemaat, directeur van de openbare basisscholen in de gemeente Borsele over 't Op stapje in Driewegen: „We hebben een hoog ziektever zuim gehad en veel directiewisse lingen. Maar sinds de rapportage zijn we volop bezig en al vele stap pen verder." Directeur M. Provoost van De Kring in Goes voor dove, slecht horende kinderen en met spraak- en/of taalmoeilijkheden: „Wat we aan onderwijs aanboden, was niet slecht. Alleen konden we dat niet aantonen. Onze groepen zijn heel divers, dan is het moeilijk om één leerlijn te maken, zoals de inspectie vraagt. In juni komt het afrondende onderzoek, ik ver wacht dat we er goed uitkomen." De directie van De Meie (speciaal basisonderwijs) in Zierikzee had gisteren een studiedag. OP ZOEK NAAR EEN JONGE VW/AU Dl? Audi A4 2.0 2005 - 34.950.- 44.458 hm AUTOBEDRIJF 'S-HEER ARENDSKERKE waar anders? Vermeerstroat 38 0113-561381 www.autoshak.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3