Buitenland Laatste espresso van de ex-premier België zet uit protest asbakken op tafel Voorzitter Europees Parlement hekelt dwarsliggers grondwet Akkoord Trafïgura en Ivoorkust over gifboot Gouden pizza voor Valentijn Dus... Flexibel adverteren? Zeker op tabloid I Kijk op www.pzcadverteren.nl 8 Woensdag 14 februari 2007 PZC In 'Place de l'Etoile' in Beiroet heeft de eigenaar inmiddels de tafel waar de vermoorde Rafik Hariri zijn laatste koffie dronk uit respect versierd met blau we linten en een speciaal tafellaken. foto CPD Twee jaar geleden werd de Libanese ex-premier Rafik Hariri vermoord. door onze correspondent Harald Doornbos BEIROET - Het is 14 februari 2005, half twaalf 's ochtends, wanneer Zoheir Taleb, een ober in Beiroets grand café 'Place de l'Etoile', de be stelling opneemt van Libanons be kendste politicus, ex-premier Ra fik Hariri. De 61-jarige politicus lacht, is goed gehumeurd. „Hij be stelde een espresso met een glas water", herinnert Taleb (35) zich twee jaar later. Hariri was een graag geziene gast in Place de l'Etoile. Vaak liet hij een fooi achter van tussen de vijf tien en twintig dollar. Voor Hariri een schijntje. Libanons ex-premier was niet alleen een politicus, maar tevens een zeer succesvol zaken man. Zijn bezit werd geschat op rond de zestien miljard dollar. Toch was dat niet de enige reden waarom Hariri een graag geziene gast was. „Het was gewoon een goede man", zegt Taleb, „Hij heeft Libanon na de burgeroorlog weer opgebouwd." Hariri drinkt op die 14 februari zijn espresso op terwijl hij verwikkeld is in gesprekken met journalisten die inmiddels zijn aangeschoven. Rond tien voor twaalf stapt de ex-premier op en verdwijnt in een gereedstaande ge pantserde auto. Acht minuten later wordt Beiroet opgeschrikt door een enorme ex plosie. Een rookwolk wordt zicht baar. „Een van de journalisten die nog aan zijn tafeltje zat, belde di rect Hariri op in de hoop dat hij hem kon vertellen wat er gebeurd was." Maar Hariri's telefoon ging niet over. De enorme bom was voor de ex-premier bedoeld. Hariri stierf onmiddellijk. De 's ochtends door Taleb geserveerde espresso met een glas water was Hariri's laatste avondmaal geweest. Met Hariri stierf niet alleen Liba nons belangrijkste politicus. Ook het land zelf is sinds de espresso en de daaropvolgende knal niet meer hetzelfde. Weg is het na-oor- logse optimisme, verdwenen het gevoel dat het ooit wat kan wor den in dit door religieuze twisten zo verdeelde land. Nog steeds is het onrustig Buurland Syrië wordt verant woordelijk gehouden voor de aanslag op Rafik Hariri, twee jaar geleden. De ex-premier had de bemoeie nis van het buurland aan de kaak gesteld. Zijn dood zorgde voor massale protesten tegen de Syrische mi litaire aanwezigheid in Libanon. Uiteindelijk trok Syrië na 29 jaar zijn militairen terug. Nog steeds is het in Libanon onrustig tussen pro- en anti-Sy- rische groeperingen. Cisteren vielen negen doden bij een bomaanslag bij het christelijke dorpje Bikfaya. Restaurants eisen een rookverbod dat ook geldt voor cafés. BRUSSEL - Het rookverbod dat vori ge maand van kracht werd in Bel gische restaurants, blijft voor hei bel zorgen. Tien bekende Antwerp se eetgelegenheden zullen uit pro test weer asbakken op tafel zetten. Zij willen dat het verbod ook in ca fés geldt. Een sigaret opsteken mag sinds be gin dit jaar alleen in zaken die 'het opdienen van dranken, waaronder alcoholische en geestrijke dranken als belangrijkste activiteit hebben'. Staan er uitgebreidere gerechten op het menu, dan mag er alleen in aparte rokersruimten of helemaal niet meer gepaft worden. Discriminatie, vinden de restau ranthouders. Zij willen dat België net als Ierland en Schodand een to taalverbod op roken in de horeca invoert. Volgens hen is de omzet door de nieuwe wet al met zo'n 7 procent gekelderd. Vooral in restau rants in de buurt van andere niet-rookvrije horecazaken zijn de inkomsten teruggelopen. De klan ten blijven minder lang zitten en gaan bij de concurrent waar wel ge rookt mag worden nog iets drin ken. LONDEN - Een Italiaanse advocaat doet zijn geliefde op Valentijnsdag een pizza ter waarde van 3200 eu ro cadeau, waarschijnlijk de duur ste ooit gemaakt. Dit is vernomen in kringen rond de Britse kok die hiervoor naar Rome is gereisd. De Pizza Royale 007 is belegd met goud, kaviaar en kreeft in cognac. door onze correspondent Hans de Bruijn STRAATSBURG - De nieuwe voorzit ter van het Europees Parlement heeft kritiek geuit op landen die de grondwet van de EU hebben af gewezen. „Ik begrijp niet hoe men sen aan de ene kant 'Brussel' kun nen bekritiseren, en aan de andere kant het Europees grondwettelijk verdrag kunnen afwijzen", zei de Duitse christendemocraat Hans-Gert Pottering in zijn eerste rede tot het parlement, overigens zonder Nederland en Frankrijk bij naam te noemen. Juist die grond wet is volgens hem hét instru ment waarmee de tekortkomingen in het Europese proces kunnen worden gecorrigeerd. Bij Pötterings rede waren ook de Duitse bondskanselier en huidig EU-voorzitter Angela Merkel en de voorzitter van de Europese Commissie José Manuel Barroso aanwezig. De laatste herhaalde dat de landen die de grondwet per re ferendum hebben verworpen - Ne derland en Frankrijk - zelf de ver antwoordelijkheid hebben om met een oplossing voor de ontsta ne problemen te komen. „Het is natuurlijk moeilijk om precies de zelfde tekst opnieuw goed te keu ren, maar alle regeringen hebben het ontwerpverdag getekend en het is dan ook de plicht van alle re geringen om samen een oplossing te zoeken." Pottering zei dat het hele Europees Parlement nog steeds achter de grondwet staat. Hij zei dat natio naal egoïsme niet op zijn plaats is, omdat dat de Europese solidariteit zal schaden. ABIDJAN - Ivoorkust heeft gisteren een akkoord getekend met het han delsbedrijf Trafïgura over de affai re met het gifschip Probo Koala. De tekst voorziet in het betalen van een schadevergoeding van 100 miljard CFA-frank (152 miljoen eu ro) schadevergoeding. Het internationale olie- en metaal handelsbedrijf Trafigura, gevestigd in Amstelveen, wordt ervan be schuldigd dat het met de olietan ker Probo Koala giftig materiaal naar Ivoorkust vervoerde. Daar werd het illegaal gedumpt in woonwijken van de miljoenenstad Abidjan. Schadelijke dampen kost ten zeker tien mensen het leven en bezorgden tienduizenden ande ren gezondheidsklachten. De overeenkomst werd getekend in aanwezigheid van de Ivoriaanse president Laurent Gbagbo. Een be drag van 95 miljard CFA-frank is overeengekomen als definitieve af koopsom voor schade en schoon maakkosten. Daarnaast financiert Trafigura met 5 miljard frank de bouw van een fabriek voor de ver werking van huisvuil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8