Vrijlating bedreigt de vrede Romeinse afkomst blonde Chinezen Zwitserse jeugd kan niet skiën PZC Woensdag 14 februari 2007 7 ETA-terrorist is door hongerstaking icoon van de Baskische zaak. door Henk van den Boom BARCELONA - De mogelijke vrijla ting van de ETA-terrorist Inaki de Juana betekent een nieuwe bedrei ging voor het vastgelopen vredes proces in Spaans Baskenland. De separatist, die sinds 1987 gevangen zit, is al honderd dagen in honger staking. Hij wordt onder dwang ge voed. Na een dag vergaderen besloot het hooggerechtshof tot een strafver mindering van tien jaar. Het is nu aan de regering Zapatero om te be slissen of de veelvoudig moorde naar voorwaardelijk vrij komt. Voor de ETA-slachtoffers en de rechtse Partido Popular is De Jua- na's vrijlating een klap in het ge zicht. Zij hebben zich vanaf het be gin tegen het vredesproces gekeerd dat eind vorig jaar door de rege- ring-Zapatero is begonnen. Zij zijn tegen elke vorm van dialoog en willen de ETA met wortel en tak uitroeien. Meteen na de uitspraak gingen ETA-aanhangers de straat op om De Juana's vrijlating te eisen. Inaki de Juana is één van de kopstukken van de Baskische onafhankelijk heidsbeweging. Als hoofd van het Commando Ma drid was hij betrokken bij een groot aantal aanslagen. Daarbij vie len minstens 25 doden. Hij werd veroordeeld tot een gevangenis straf van ruim drieduizend jaar. Toen hij in augustus 2005 het ver plichte deel van zijn straf had uit gezeten en op het punt stond om voorwaardelijk vrij te komen, werd een nieuwe strafzaak tegen hem geopend. Een Baskische krant berichtte dat hij zijn cipiers en een rechter had bedreigd. Hij werd veroordeeld tot bijna dertien jaar cel. Een extreme straf die volgens juris ten tot stand kwam door grote po litieke druk van tegenstanders van het vredesproces. De Juaria, kopstuk van de ETA, was betrokken bij een groot aan tal aanslagen. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van ruim 3000 jaar. De Juana ging in hongerstaking en werd een icoon van de Baskische zaak. Overal in de straten van Bas kenland hangt zijn afbeelding. Dagelijks wordt gedemonstreerd voor zijn vrijlating. Het hoogge rechtshof bracht de straf van De Juana maandag terug tot drie jaar. Omdat hij al meer dan helft daar van in voorarrest zat, kan hij voor waardelijk vrij komen. De oppositie eist dat De Juana zijn hele straf uitzit. De Juana heeft via zijn advocaat laten weten dat hij zijn hongerstaking niet eerder zal beëindigen dan 'wanneer ik weer vrij over straat kan gaan'. Als De juana zijn hongerstaking met de dood moet bekopen, kan Zapatero het vredesproces wel ver geten, menen politieke analisten. Dienstmeisjes worden uitgebuit en misbruikt JAKARTA - In Indonesië worden miljoenen dienstmeisjes uitgebuit die soms niet ouder dan twaalf jaar zijn. De naar schatting 2,6 mil joen huishoudelijke hulpen wor den soms geslagen of zelfs ver kracht. Dit stelt de mensenrechten organisatie Amnesty International in een vandaag gepresenteerd rap port. De arbeidsomstandgheden zijn soms jammerlijk, de werkda gen duren eindeloos lang. Berlijn wil snel verbod gewelddadige games BERLIJN - De Duitse regering wil volgend jaar al een verbod op de verkoop van zeer gewelddadige computerspelletjes aan kinderen en tieners. Dat maakte minister van Gezinszaken Von der Leyen gisteren bekend. Deze spelletjes mogen niet meer in de gewone handel worden verkocht, wie dat toch doet wacht een boete van 50.000 euro; Ook het maken van reclame is verboden. Franse wegen krijgen nieuwe namen PARIJS - Veel grote en kleine Fran se wegen krijgen binnenkort nieu we namen. Producenten van gps-navigatiesys- temen zijn boos, omdat zij nog niet over de juiste gegevens be schikken. Dat meldden Vlaamse media gisteren. De autosnelwegen met tol verande ren niet van naam, maar 65 pro cent van de zogeheten Route Na tionale (RN) wel. BERN - De Zwitserse jeugd verleert het skiën. Jaarlijks neemt het aan tal jongeren uit het Alpenland dat met de lange latten om kan gaan met 10 procent af Om het tij te ke ren wil de Zwitserse ski-industrie een indoor skipiste openen. Volgens Felix Maurhofer, woord voerder van de gezamenlijke Zwit serse berg- en skiliftenbedrijven, moeten indoor skipistes een grote rol gaan spelen bij het laten kennis maken van jongeren met skiën. Ongeveer 60 procent van de Zwit serse skiërs komt uit de skidorpen zelf. De skiërs worden echter steeds ouder. „Indoor skipistes ma ken het makkelijker met de sport kennis te maken en bieden een goed alternatief, nu er in lager gele gen gebieden nauwelijks sneeuw valt, aldus Maurhofer NEW ORLEANS - Brandon Marcellus Grace neemt de wijk Gentilly van New Orleans. Een wervel- Er viel een dode en negentien gewonden, de schade op van zijn verwoeste woonwagen in storm heeft er gisteren huisgehouden. foto Lee Celano/RTR Genetische sporen van legionairs onder bevolking in Gansu. door onze correspondent Erwin Tuil PEKING - Romeinse militairen blij ken tweeduizend jaar geleden ge netische sporen te hebben achter gelaten in de Chinese provincie Gansu. Dat zegt hoogleraar Zhen Yi van de universiteit van Lan zhou na een kleine groep van nog geen honderd Chinezen met Euro pese trekken te hebben onder zocht. De Romeinse Chinezen wo nen in de buurt van het dorp Luoying in Gansu. Zhen is er van overtuigd dat de mi litairen, volgens de Romeinse ge schiedschrijving afkomstig van het Derde Legioen, in Gansu zijn ge bleven en er gezinnen hebben ge sticht. Tussen de 46 en 56 procent van het genetisch materiaal van 'zijn' Romeinse Chinezen is Euro pees. De rest is Afghaans en een Europese dorpelingen met blauwe of groene ogen vallen op. beetje Chinees. Over het exacte aantal Romeinse Chinezen is on duidelijkheid, omdat het Europese erfelijke materiaal 'verdund' is door gemengde huwelijken door de eeuwen heen. De afstammelin gen van de legionairs leidden een anoniem bestaan, maar in geruch ten en reisverhalen werd regelma tig aan hen gerefereerd. Tot eind ja ren tachtig de Australische weten schapper David Harris ze wist te traceren. De 'Europese dorpelin gen' vielen op vanwege hun blon de haar, blauwe of groene ogen en Europese neus - oftewel merk waardige haakneus, zoals sommi ge Chinese wetenschappers me nen. Ook spreken ze een eigen dia lect. Harris verklaarde hun oor sprong aan de hand van een kam pement dat na opgravingen bloot kwam te liggen. Dat bleek volledig volgens Romeinse voorschriften te zijn neergezet. Desondanks is er in wetenschappelijke kring discussie over de vraag of het een Romeinse legerplaats was of een kamp voor Romeinse krijgsgevangenen, dat zij zelf moesten bouwen. Wervelstorm houdt huis in New Orleans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7