Verzet tegen sloop bunkertje Weerbarstige torenspits kerkje weert zich kranig Hoog gehalte broom in Westerschelde Waterschap verstevigt waterkanten S PZC Woensdag 14 februari 2007 29 Directeur Oceanwide wil stadsmonument vervangen door garage. door Henk Postma VLISSINGEN - De gemeente Vlissin- gen breekt zich het hoofd over het 'vergeten' schuilbunkertje achter het voormalig museum aan het Bellamypark. Het is de enige 'niet-militaire groepsschuilplaats' die nog resteert uit de Tweede We reldoorlog. De eigenaar van het museumpand, Oceanwide-direc- teur W. van Gessel, wil het bunker tje zo snel mogelijk weg hebben. Het moet plaats maken voor een garage. Maar achterbuurman C. Barten weigert vooralsnog mee te werken. De Stichting Bunkerbe- houd adviseert de gemeente 'zorg vuldig' met de schuilkelder om te gaan. Het gemeentebestuur zint nu op drie mogelijkheden: slopen, handhaven of verplaatsen van de bunker. Het wil de Oceanwide-di- recteur graag tegemoet komen. Die kocht het voormalige museum met de bedoeling het in oude luis ter te herstellen, zoals hij de afgelo pen jaren ook deed met enkele an dere panden aan het Bellamypark. Van Gessel, die zelf het pand wil gaan bewonen, zegt komende maand al met de restauratie te kunnen beginnen. Maar 'dan moet wel dat bunkertje weg'. Want dat blokkeert de mogelijkheid om langs de achterkant op eenvoudige wijze bouwmaterialen aan te voe ren. „Als dat via het Bellamypark moet, dan gaat dat enorm veel extra kosten." Hij wil er daarna een garage bouwen. Achterbuur man Barten wil daar niets van we ten. „Het gaat hier om een stukje Vlissings erfgoed. Dat kan je niet zomaar verloren laten gaan omdat iemand zonodig een garage wil bouwen." Aangenomen wordt dat het bunkertje - waarin plaats was voor maximaal dertig mensen - als schuilplaats diende voör het ge meentebestuur. Dat gebruikte het museum in de oorlogsjaren als stadhuis. Het bunkertje is vanaf de straat niet te zien. Het is ingeslo- pwj De enige Zeeuwse niet-militaire groepsschuilplaats uit de Tweede Wereldoorlog - te vinden aan het Bellemypark in Vlissingen - wordt met sloop bedreigd ten door de bebouwing langs Bel lamypark, Hellebardierstraat en Schoolstraat. Een stuk muur van de schuilplaats raakt de achtertuin van Schoolstraatbewoner Barten. Het bunkertje staat op het achter erf van Muziekpodium De Piek. Oceanwide-directeur Van Gessel wil het erf bij De Piek van de ge meente kopen. De gemeente heeft de knoop nog niet doorgehakt. Woordvoerder R. de Witte: „We willen eerst proberen te praten met de buurman." Die is uitgeno digd maandag 26 januari naar het stadhuis te komen. Met pensioen MIDDELBURG - De bodem in het oosten van de Westerschelde be vat een zeer hoog gehalte broom- houdende vlamvertragers. De con centraties behoren tot de hoogste die in Europa bekend zijn. Dit blijkt uit een notitie van het dagelijks provinciebestuur. In een brief aan de Internationale Schel- decommissie is aandacht gevraagd voor de situatie. Waar de vlamvertragers vandaan komen, is niet duidelijk. Enkele ja ren geleden brandde bij Antwer pen een loods af waarin vlamver tragers waren opgeslagen. Het blus water kwam in de Schelde terecht. Langs de Vlaamse Zeeschelde staan tapijtfabrieken die broom- houdende stoffen verwerken. Richting Westerschelde-monding nemen de gehaltes af Uit onder zoek van het Rijksinstituur Kust en Zee blijkt dat de broomhouden- de vlamvertragers zowel in het slik als in planten en dieren aanwezig zijn. Bij Terneuzen gevangen aal vertoonde een piek die niet terug te vinden was in het slik ter plek ke. GOES - De Goese homeopathisch huisarts J. Bou- man is met pensioen. Dat staat op een aan de vlaggenmast bevestigd bord in de tuin van de woning/praktijk aan de Kloetingseweg. Pogingen om de oud-dokter te vragen naar de achterliggen de gedachte van deze even slimme als opmerkelij ke manier om te laten weten dat mensen niet meer bij hem terechtkunnen, leverden gisteren niets op. Ook op zijn voicemail geeft Bouman aan met pensioen te zijn, een boodschap inspreken is niet mogelijk. foto Willem Mieras MIDDELBURG - De zeedijken verke ren na het groot onderhoud van de laatste jaren in prima staat, maar de havenhoofden, kribben en kreukelbermen kunnen nog wel een opknapbeurt gebruiken. Waterschap Zeeuwse Eilanden is daarmee nu begonnen om de vei ligheid van het gebied erachter te waarborgen. Als eerste wordt de Brilletjesdijk bij Ovezande versterkt. Na de Bril letjesdijk zijn de kreukelbermen langs de Westerschelde aan de beurt. Vervolgens wordt op de Westelijke Kanaaldijk in Stavenis- se een onderhoudsweg aangelegd. De glooiing van de nol bij Ramme- kens en de sluis bij de Valle bij Co- lijnsplaat zijn daarna aan de beurt. Vermolmde constructie laat zich niet zonder tegenstand wegtakelen. door René Hoonhorst HOOFDPLAAT - De torenspits mocht er vanaf de straat uitzien of hij er elk moment af kon waaien, hij gaf zich niet zo maar gewon nen. Een uur na de noen staat hij pas op het pleintje voor de ruim twee eeuwen oude Nederlands hervormde kerk van Hoofdplaat. Het houten torentje bood zelf niet zo veel tegenstand, legt de hoofd aannemer van het restauratiepro ject uit. De stoel waarop de toren stond, kon ook nauwelijks meer op zijn poten staan. De balken waarop het hele gevaarte rustte, waren ook lang niet in perfecte staat. Maar sommige steunpunten waren bij vorige provisorische re paraties met ijzer of een ander me taal verstevigd. Maar tweeënhalf uur later dan verwacht, takelt een hijskraan de toren dan toch op het pleintje aan de Dorpsstraat. Toekijkende dorpelingen die dach ten dat de vertraging aan een de zelfde morgen dienende rechts zaak lag, hadden het bij het ver keerde eind. De 'burgemeester van Hoofdplaat', oud-wethouder Han- nie Thomaes, wilde bij de Middel burgse voorzieningenrechter af dwingen dat zijn recht op privacy werd gewaarborgd. Hij vreest dat de toekomstige bewoners van de appartementen die in het kerkje gemaakt zullen worden, inkijk zul len hebben in zijn woning, die di rect aan de kerk grenst. De voorzie ningenrechter moest echter beoor delen of de restauratie direct stop gezet diende te worden. Hij zag daar geen reden voor. Architect Pieter van Traa van Steunbeer Ontwikkeling BV uit Zierikzee had eerder al aangebo den om inkijk op het eigendom van de familie Thomaes onmoge lijk te maken. Intocht van Sinterklaas duurder dan verwacht MIDDELBURG - De intocht van Sin terklaas in Middelburg was bijna twee keer zo duur als verwacht. De intocht kostte uiteindelijk 150.000 euro. De gemeenteraad had rekening gehouden met 85.000 euro. Het verschil zit hem in het onderscheid tussen Middel burg en Sneek, de vorige aan komstplaats van de Sint. De begro ting was gebaseerd op die aan komst, maar in Sneek hadden ze veel minder dranghekken nodig. Sneek is kleiner dan Middelburg. Alarmnummer van Waterschap werkt wel MIDDELBURG - Het alarmnummer van Waterschap Zeeuwse Eilan den is wel bereikbaar en wie het belt, krijgt ook de juiste mensen aan de lijn. Volgens het water schap is uit onderzoek gebleken dat bestuurslid M. Janse de alarm centrale in Amsterdam aan de lijn heeft gekregen. Dat is ook de be doeling. Die moet de piketmede werker inseinen en ook dat is ge daan. Binnen anderhalf uur was het probleem dat Janse had aange kaart, verholpen. Zoals het hoort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63