Nieuwe natuur langs Hoogaars is Zienkzees Havenkanaal Raad vertegenwoordigt inwoners volgens onderzoek onvoldoende Gemeente gaat oudste graven op begraafplaats in Burgh ruimen 26 Woensdag 14 februari 2007 PZC S Gebied bij inlagen Galgepolder wordt heringericht. door Piet Kieemans ZIERIKZEE - Een veertien hectare groot gebied langs het Havenka naal in Zierikzee gaat op de schop. In het kader van natuurontwikke lingsplan Tureluur wordt wat nu nog in gebruik is als landbouw grond omgevormd tot natuurge bied. Het gebied in kwestie staat bij de Dienst Landelijk Gebied (DLG) te boek als 'deelgebied 13' en vormt het sluitstuk van het herinrich tingsplan voor de zuidkust van Schouwen. Enkele jaren geleden is volgens dat plan begonnen met het omtoveren van het boerenland in de Prunjepolder tot natuurge bied. Een gebied dat zeer in trek is bij kustbroedvogels en waar zich inmiddels al een omvangrijke zilte vegetatie heeft ontwikkeld. Nadat de klus in de Prunje was geklaard staken de graafmachines de weg College maakt beloftes te weinig waar, maar service is wel goed. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De gemeenteraad verte genwoordigt de inwoners van Schouwen-Duiveland onvoldoen de. Ook de invloed van kiezers op het gemeentebestuur is niet goed. Dit blijkt uit De Staat van de ge meente, een vergelijkend onder zoek onder gemeenten. Uit dit zelf de onderzoek blijkt ook dat het col lege van burgemeester en wethou ders beloftes aan de burgers onvol doende waarmaken. De inwoners geven ook een krappe onvoldoen de als het gaat over vertrouwen in het college. Wethouder A. Verseput heeft hier niet direct een verklaring voor. „We moeten nadenken waar dit aan ligt en bekijken waar de bur- over en werd het gebied begrensd door Hoosjesweg, Inlaagweg, Boo- gerdweg en N59 onder handen ge nomen en vandaar gaat het langs de zuidkust verder richting Zierik zee. Daar wordt in het gebied rond de Steenovenseweg, vlakbij de Gal gepolder - ook wel de Zuidhoekin- lagen genoemd - de kroon op het werk wordt gezet. Het is de bedoeling dat de strook grond langs het Havenkanaal deels ontgraven wordt. „Het moet nat ter worden", zegt Brechje van Gils van de Dienst Landelijk Gebied. De grond in kwestie is eigendom van Vereniging Natuurmonumen ten, maar wordt momenteel nog gebruikt voor landbouwdoelein den. „Het wordt per jaar verpacht en de gebruikers weten dat het ge bruik eindig is", aldus Van Gils. In het gebied staan nog twee boerde- Gronden langs het Havenkanaal in Zierikzee die nu nog gebruikt worden door boeren worden om gevormd tot nieuwe natuurgebie den. ger allemaal ontevreden over is en proberen om het goed te doen." De gemeente scoort niet op alle punten slecht. Als het gaat over klantvriendelijkheid en begrijpe lijkheid van brieven, krijgt de ge meente een ruime voldoende. „Daar hebben we als gemeente in de afgelopen tijd ook erg op inge zet." Ronduit tevreden zijn de on dervraagde inwoners over het ge meentehuis. Het is goed bereik baar, voldoende parkeergelegen heid en de privacy is ook prima. De gemeente krijgt van de inwo ners een nipte voldoende (5,5) als het gaat om de vraag of deze ge meente de belastingcenten waard is. De burger vindt wel dat de in woners onvoldoende terugkrijgea voor de belastingcenten. Bij de vragen over ruimtelijk orde ning geven de inwoners de ge meente een vette onvoldoende. Dat is toe te schrijven aan niet-ac- rijen en die mogen ook gewoon blijven staan. „In de punt van het gebied, vlakbij de Galgepolder, zit een schapenboer en die blijft daar gewoon zitten. De wei die hij nu in gebruik heeft als schapenwei la ten we ongemoeid." Op de grens van nieuwe natuur en landbouw gebied zit een sloopbedrijf en dat hoeft evenmin te wijken. Wel komt er een nieuwe scheidings- sloot. In de strook langs het haven kanaal moet daarvoor 15.000 a 20.000 kubieke meter grond wor den ontgraven. Lijkt heel wat, maar volgens Van Gils gaat het in vergelijking met andere deelgebie den binnen Plan Tureluur om een kleinschalig project. Het is de be doeling dat het graafwerk na de bouwvak 2007 start. Van Gils schat dat enkele maanden nodig zijn om het karwei tot een goed einde te brengen. Met de herinrichting is een investering van vier ton ge moeid. Vanavond wordt in restau rant De Zeelandbrug van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond over de plannen gehouden. tuele bestemmingsplannen, waar overigens momenteel aan gewerkt wordt. Het onderzoek Staat van de ge meente is uitgevoerd in het najaar van 2006. Het onderzoek bestaat uit vier onderdelen: een vragen lijst aan burgers over woonomge ving, veiligheid etc; een vragenlijst over dienstverlening van de ge meente, en de gemeente heeft zelf ook gegevens aangeleverd over bij voorbeeld bouwvergunningen en ziekteverzuim. Daarnaast is geput uit landelijke gegevens over ge meenten van bijvoorbeeld het cen traal bureau voor de statistiek. Aan het onderzoek hebben ongeveer 1500 inwoners meegedaan. In vergelijking met andere gemeen ten van dezelfde grootte scoort Schouwen-Duiveland gemiddeld. Meer informatie over het onder zoek staat op www.staatvan.dege- meente.nl. Restauratie veerboot Zuidvliet en hoogaars Arm 17 bijna klaar. door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - Het einde van de res tauratie van de Arm 17 komt in zicht. Of eigenlijk: het begin van een nieuw leven voor de oudst be waarde Zeeuwse hoogaars. „Dit is onze Nachtwacht", zegt voorzitter P. Huijbrecht van Stichting Mu seumhaven Zeeland trots. Een oorverdovend snerpend ge luid vult de loods aan de scheeps werf „Ze zijn garnalenzeven aan het maken. Daarvoor moeten ze hout schaven", legt Huijbrecht uit. De Arm 17, oftewel de Vrouw Adriana, deed eind negentiende en begin twintigste eeuw dienst in de garnalenvisserij. Eind 2005 be gonnen de vrijwilligers van het museum aan de restauratie van het pronkstuk. Het schip is uniek voor Nederland. „Het is een heel bijzonder exemplaar. Het is de eni ge hoogaars van Nederland met een spriettuig. Je ziet vaak van die ansichtkaarten met zulke schepen. Wij hebben er straks één in ons museum staan. Dat is een droom", zegt de voorzitter, die zelf ook nog steeds vaart. Het vervullen van die droom ging niet vanzelf. Vier vrijwilligers zijn maandenlang aan het schip bezig geweest. „We willen alles in de ori ginele staat terugbrengen. Het schip is in 1878 gebouwd. Als prik- datum hebben we het jaar 1900 ge nomen. In het achterschip, waar de bemanning verbleef staat bij voorbeeld het kacheltje weer en ook het houten vaatje voor het drinkwater. Ja, daar deed de be manning een hele week mee, hoor. De onderdelen zijn al lang niet meer te koop, dus moeten we alles namaken. Alleen het bemach tigen van de materialen was al een dagtaak." In de loods staan ook het splinternieuwe, maar authen- Hoogaars tieke garnalennetten en het garna- lenfornuis klaar. „De garnalen gin gen zo vanuit het net in de pan, want als je ze langer dan een uur laat liggen, zijn ze bedorven." Nog even doorbijten en dan kan de Arm 17 eindelijk weer te water gelaten worden. „We hopen in april of mei klaar te zijn. Dan kun nen we langzamerhand weer eens aan wat anders beginnen." Buiten in het water ligt het twee de grote project van de museumha ven: de Zuidvliet. De boot voer tus sen 1913 en i960 onder meer als veerdienst tussen Veere en Kam perland. „Het is de bekendste veer boot van Zeeland. Mensen noem den 'm 't Böötje. Hij heeft in die ja ren een hele reputatie opgebouwd. Je staat er versteld van hoeveel mensen ermee hebben gevaren." 'Zo'n bijzondere hoogaars in het museum, dat is een droom.' Net als de Arm 17 wordt de Zuid vliet in oorspronkelijke staat her steld. Bijna dan, wat er moest wel wat modern laswerk aan te pas ko men. „Het originele schip was hele maal geklonken. Dat kunnen we hier niet. We hebben wel zoveel mogelijk van het klinkwerk ge spaard." De technische klusjes nemen nog zo'n twee weken in beslag en het timmeren van het passagiersver- blijf duurt nog zo'n vier weken. Daarna kan ook de Zuidvliet - zij het niet op zijn oude stek - weer varen. „We zijn wel van plan om zowel Veere als Kamperland nog eens aan te doen met de Zuid vliet." Het grootste deel van de tijd is de veerboot te bewonderen in Zierikzee. „Als de Vrouw Adriana de Nachtwacht van het museum is, dan mag je de Zuidvliet toch op z'n minst een mooi werk van Jan Steen noemen." De Arm 17 Vrouwe Adriana werd in 1878 gebouwd op de scheepswerf Meerman in Arnemuiden, de oudste Zeeuwse scheepswerf. Een hoogaars is een zeilschip dat voornamelijk gebruikt werd in de Zeeuwse visindustrie. De hoogtijdagen van de hoogaars waren rond 1900. Volgens gegevens van de Stichting Behoud Hoogaars zijn er in Zeeland anno 2007 nog zo'n tien hoogaarzen over. door Cornelleke Blok BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil in het voorjaar van 2008 een deel van de graven op de oude begraafplaats in Burgh ruimen. De reden is een ge brek aan mogelijkheden om de be graafplaats uit te breiden. Het gaat om 29 zogeheten algeme ne graven uit de periode van 1934 tot 1945. Het zijn graven die ge huurd zijn voor een bepaalde pe riode. „De graven hebben geen ste nen. Ze zijn niet herkenbaar meer. De termijnen zijn inmiddels verlo pen, waardoor er geen rechten meer aan ontleend kunnen wor den", legde wethouder W. Ren den (PvdA) gisteren uit. In het gedeelte dat geruimd wordt, bevinden zich ook nog drie koop graven. „Twee van de drie families hebben we inmiddels achter haald." Zij hebben aangegeven het graf te willen behouden. „De derde familie heeft nog een jaar de tijd om zich te melden." Het zelfde geldt voor de nabestaanden van de overledenen in de algeme ne graven. „Zij kunnen alsnog be slissen om over te gaan op een koopgraf. Maar we moeten hoe dan ook herbegraven", gaf Renden aan. Het besluit van de gemeente past in het beleidsplan begraven, dat de gemeenteraad in 2005 vaststelde. Daarin stond dat ruimte gecreëerd moet worden door graven zonder rechten te ruimen. In 2000 besloot de gemeente ook al om een deel van de Burghse be graafplaats te ruimen. Dat besluit stuitte toen op emotionele reacties van burgers en de Burghse dorps raad. Er zijn destijds 48 nieuwe graven aangelegd, die ruimte zou den bieden voor acht jaar. Nu die termijn volgend jaar voorbij is, zit de gemeente weer met hetzelfde probleem. Renden: „Het is heel las tig, om de begraafplaats uit te brei den. We hebben als gemeente al lang het recht om deze graven te ruimen. Het is er nooit van geko men, omdat het eerder niet nood zakelijk was." De graven die de gemeente wil ruimen, zijn algemene graven. Ze zijn niet herkenbaar en hebben geen steen.. foto Dirk-Jan Gjeltema Uitbreiding van de begraafplaats in Burgh is zo'n lastig vraag stuk omdat het kerkhof op de Karolingische Burcht ligt, en dat is een archeologisch monument. Om die reden onthield de Rijks dienst voor het Oudheidkun dig Bodemonderzoek in 2000 zijn medewerking aan de uitbrei ding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 60