De torenspits Horeca zet in op overkapping Nieuw plan voor fietspad tussen Koewacht en Bontekoe is gereed Vakkanjers in spe 26 Woensdag 14 februari 2007 PZC Z Voorzichtige gemeente wil eerst advies van Monumentenzorg. door Harold de Puysseleijr HULST - Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Hulst is voorzichtig met het ver lenen van toestemming voor het overkappen van de terrassen aan de Grote Markt in Hulst. Dat blijkt uit de wijze waarop het college omgaat met verzoeken van de uitbaters van de café's 't Raedt- huijs, 't Anker en De Boy. De ex ploitanten van de drie horecagele genheden op de kop van de Grote Markt willen hun vorig jaar vergro te terrassen met een beweegbare luifel overkappen. Vorig jaar klop ten ook de uitbaters van de Koren beurs en het Bonte Hert al aan bij de gemeente. Het dagelijks gemeentebestuur wil de verzoeken nu eerst voor advies voorleggen aan de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. B. Pica- vet van cafe 't Raedthuijs hoopt dat de besluitvorming door de ge meente daardoor geen vertraging oploopt, 'want wij zouden de lui fels graag nog voor de zomer gerea liseerd zien'. De horecaexploitant begrijpt overi gens niet goed wat het probleem kan zijn bij de overkapping van de drie terrassen met een luifel. „We willen over de breedte van de drie Uitvoering kan naar verwachting in voorjaar van 2009. door Eugène Verstraetcn KOEWACHT - De provincie heeft een nieuw plan uitgewerkt voor een veiliger fietsverbinding tussen Koewacht en Bontekoe. Een eerste plan, dat voorzag in een vrijlig- gend fietspad, is door de bewo ners, de dorpsraad en de Fietsers bond afgewezen. Het vrijliggend fietspad is nu be perkt tot het gedeelte tussen Nieu we Molen en Koewacht. Dit is het traject met de meeste fietsers, waaronder ook veel kinderen die De Grote Markt in Hulst. café's dezelfde luifel aanbrengen in dezelfde kleur. Dat komt de unifor miteit alleen maar ten goede. An ders moeten we die kleurige grote parasols weer gaan plaatsen om onze klanten uit de zon of uit de regen te houden. De vraag is wat een fraaiere aanblik biedt." De exploitanten willen de luifel volgens Picavet overigens niet al leen aanbrengen om hun clienteel op de terrassen te beschermen te gen de weersomstandigheden. „We anticiperen ook al een beetje op de rookvrije horeca. Ooit gaat dat moment er natuurlijk komen." Het college wil bij Monumenten zorg bovendien advies vragen over naar de basisschool fietsen. In de bebouwde komen van Nieuwe mo len worden de huidige suggestie stroken omgevormd tot fietsstro ken. Daarnaast wil de provincie en kele extra snelheidsremmers ma ken in de vorm van asverschuivin- gen. Voorts overwegen GS de aan leg van voetpaden langs de weg, waardoor de bebouwde kom beter wordt benadrukt. 'Dit zal bijdra gen aan een hoger attentieniveau van de weggebruikers en een tege ls De provincie heeft een nieuw plan gemaakt voor een veiliger fietsverbinding langs de N687 tussen Koewacht en en Bonte koe. archieffoto Peter Nicolai de plannen die twee andere hore caondernemers aan de Grote Markt vorig jaar al bij de gemeente neerlegden. De exploitanten van de Koren beurs en het Bonte Hert willen na melijk een veranda voor hun zaak laten bouwen, zodat klanten ook in de winter 'op terras' kunnen zit ten. Burgemeester en wethouders van Hulst zegden daar vorig jaar onder voorwaarden hun medewerking aan toe. Een van die voorwaarden was, dat de overkapping wel moest passen in het historische straatbeeld van de Hulster binnen stad. re (gemiddelde) snelheid', is het idee. Bovendien hoeven voetgan gers dan niet meer over de rijweg te lopen. In verbetering van de fietsveiligheid tussen Nieuwe Mo len en Bontekoe is voorzien door het aanbrengen van rode fietsstro ken. Extra snelheidsremmers zijn daar volgens GS niet nodig. Het kruispunt Bontekoe is op dit moment niet veilig. De de drie sprong wordt omgevormd tot een kruispuntplateau. De fietsers krij gen een veilige oversteekplaats op het plateau. Het gedenkteken in het centrum van de driesprong wordt verplaatst naar de wegberm. Er komt nog een informatieavond voor de bewoners. Vermolmde torenspits laat zich niet zonder tegenstand wegtakelen. door René Hoonhorst HOOFDPLAAT - De torenspits mocht er vanaf de straat uitzien of hij er elk moment af kon waaien, hij gaf zich niet zo maar gewon nen. Een uur na de noen staat hij pas op het pleintje voor de ruim twee eeuwen oude Nederlands hervormde kerk van Hoofdplaat. Het houten torentje bood zelf niet zoveel tegenstand, weet de hoofd aannemer van het restauratiepro ject. De stoel waarop de toren stond, kon ook nauwelijks meer op zijn poten staan. De balken waarop het hele gevaarte rustte, waren ook lang niet in perfecte staat. Maar sommige steunpunten waren bij vorige provisorische re paraties met ijzer of een ander me taal verstevigd. En hoewel een aantal Hoofdplaten- aren meldden dat bij vorige restau raties niet veel was gebeurd, bleek één steunbalk heel watsteviger dan verwacht. "Vijf kettingen heb ben we erop stukgezaagd', ver zuchtte de hoofdaannemer. Maar 2,5 uur later dan verwacht, takelt een enorme hijskraan de toren dan toch op het pleintje aan de Dorpsstraat. Toekijkende dorpelingen die dach ten dat de vertraging aan een de zelfde morgen dienende rechts zaak lag, hadden het bij het ver keerde eind. De 'burgemeester van Hoofdplaat', oud-wethouder Han- nie Thomaes, wilde bij de Middel burgse voorzieningenrechter af dwingen dat zijn recht op privacy werd gewaarborgd, daar in het oude kerkje appartementen wor den gebouwd. De voorzieningen- rechter moest echter beoordelen of de restauratie direct stopgezet diende te worden. Hij zag daar geen reden voor. Thomaes en zijn vrouw konden nauwelijks teleurgesteld zijn. Ze hebben niets tegen het opknap pen van de naast hun woning gele gen kerk. Ze vrezen alleen dat de bewoners van de drie appartemen ten eind dit jaar rechtstreeks bij hen in de tuin en de kamer kijken. Architect Pieter van Traa van Steunbeer Ontwikkeling BV had eerder al aangeboden om inkijk op het eigendom van de familie Tho maes onmogelijk te maken. Hij was bereid om de scheidingsmuur te verlengen tot achter het kerkge bouw en wilde ook bomen aan planten om gluren van de toekom stige bewoners tegen te gaan. Thomaes en zijn vrouw drongen aan op groenblijvende beplanting, het dichtmetselen van een toe gangspoort en een financiële rege ling voor eventuele toekomstige proceskosten. Van Traa gaf giste ren - volgens hem 'opnieuw' - aan dat het echtpaar Thomaes zelf de 'coniferen of een andere groenblij vende boom of struik' mocht uit zoeken. Hij bevestigde ook nog eens dat de muur ook tot achter in de tuin werd doorgetrokken. Hij wilde alleen 'geen blanco cheque' uitschrijven voor eventuele toe komstige geschillen. 'Ik weet toch niet welke meningsverschillen er ooit zouden kunnen ontstaan tus sen de familie Thomaes en hun nieuwe buren'. Thomaes stelt zijn hoop nu op een bezwaarschrift dat nog door de gemeente Sluis moet worden beoordeeld. Het ge meentebestuur heeft woensdag 7 maart opnieuw een hoorzitting be legd. Van Traa maakt zich er niet al te sappel over. 'Ik wil niet arro gant doen, maar net als de rechter heeft het college al diverse keren mijn gelijk bevestigd.' Het echtpaar Thomaes benadrukt dat ze niet tegen het opknappen van de kerk zijn. Als rasechte Hoofdplatenaar weet Thomaes dat 'Bij de vorige restauraties, de laatste begin jaren negentig, is gewoon slordig gewerkt' het lang geleden is dat de kerk echt ordentelijk is gerestaureerd. 'In de jaren negentig stonden er anderhalf jaar steigers om de kerk. Bij een voorjaarsstorm vlogen de steigerplanken over straat, maar het godshuis is er nauwelijks van opgeknapt.' Dat het uit 1785 stammende bede huis als gebouw in ere wordt her steld, vinden Hannie en Erna Tho maes net als veel mede-dorpelin gen wel mooi. En hoewel ze als van oorsprong vrije boeren niet zo op naaste buren zitten te wachten, zijn ze daar eigenlijk ook niet bang voor. Want wie koopt er nou een appartement in Hoofdplaat? In een kerk nog wel, in plaats van in een vrijstaand huis met zicht op de Westerschelde. 'Nee, het gaat niet meevallen om daar bewo ners voor te vinden', denken de Thomaesjes. Ze staan niet alleen in die gedachte leert een rondgan- getje onder de kijkers. Maar Van Traa laat zich niet uit het veld slaan. 'Kijk eens naar dat gebouw. De hele ruimte straalt ka rakter uit. Mensen die naar een unieke woonlocatie zoeken, ko men hier terecht. door Peter Oggel TERNEUZEN - Sectordirecteur vmbo, Peter Baecke, van de Ter- neuzense scholengemeenschap De Rede is nog onder de indruk. „Het resultaat is gewoon verbluffend", zegt hij naar aanleiding van de prestaties van een aantal leerlin gen van de afdelingen installatie techniek en elektrotechniek. Die namen een paar dagen gele den deel aan regionale beroepen- wedstrijden in Krabbendijke en Roosendaal. De leerlingen van De Rede behaalden in deze 'talenten jacht' met twee eerste prijzen en vier tweede een hoge score. Vierdejaarsleerling Dennis Mol uit Terneuzen vertegenwoordigt Zee land volgende maand van 15 tot en met 17 maart op de beroepen- manifestatie in het Rotterdamse Ahoy in de finale van de Best Man Installatietehniek (Skills Masters). Tijdens de voorronde in Roosen daal toonde hij aan de beste te zijn van Zuid-West-Nederland. Zijn klasgenoot Guido Rijk uit Vogel waarde werd tweede. In Roosen daal behaalden verder in de catego rie elektrotechniek Lorenzo van Poele en Ad-Jan Willemsen uit Breskens tweede prijzen. Op de Junior Vakkanjers Eletro- techniek in Krabbendijke behaalde Martijn van Fraaijenhove uit Ter- neuzen de eerste prijs en mag nu van 6 tot en met 9 maart meedoen aan de landelijke wedstrijd in Am sterdam. In Krabbendijke werd Marco Drabbe uit Sluiskil tweede. Tenslotte won een groep van De rede de originaliteitsprijs tijdens de open dagen op het ROC Wes terschelde. De prijswinnaars van De Rede, met in het midden Dennis Mol en Martijn van Fraaijenhove. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54