Gezond leven is ook Verdediging van AZ ontregeld door tegenslag Ajax-coach Ten Cate heeft niet veel stukjes over voor de puzzel DJ 'Meneer, ik zie het al: u hebt springersknieën' Misverstanden rond deelname van Raboploeg in Italiaanse wedstrijden 40 Woensdag 14 februari 2007 PZC Alkmaarse ploeg speelt met nieuw centraal duo tegen Fenerbahge. door Theo Brinkman ISTANBOEL - Bij AZ is dezer dagen één ding zeker, namelijk dat niets zeker is. Ziekte en zeer houden huis in de selectie van Louis van" Gaal. Het is een weinig rustgevend uitgangspunt voor de uitwedstrijd van vanavond tegen Fenerbahce in de Uefacup. De resultaten van de laatste weken zijn juist uitstekend en hoopge vend: AZ won sinds de winterstop alle wedstrijden. Daarentegen biedt de steeds wisselende opstel ling weinig houvast en zekerheid. De tegenspoed in de selectie is het best af te lezen aan de verdediging. Die wisselde de laatste weken con tinu van samenstelling. In de vijf wedstrijden sinds de winterstop zag het centrum van de defensie er vier keer anders uit. Het beeld over het hele seizoen is weinig anders. Maar liefst veertien verschillende samenstellingen ken de de AZ-verdediging al. De opmerkelijkste recente verande ring is de verwijdering van Barry Opdam uit het centrum. De oud-international was tot aan de winterstop zeker van zijn plek. Daarna echter probeerde Van Gaal AZ speelt vanavond de uitwed- strijd tegen Fenerbahce voor de Uefacup. Trainer Louis van Gaal moet ook in Turkije weer schui ven met de opstelling. Louis van Gaal wordt geplaagd door tegenslagen. foto Koen Suyk het met andere spelers. De verkla ring daarvoor was duidelijk: Op dam is vanavond geschorst tegen Fenerbahce. In het Sükrü Saracogl-stadion staan twee spelers in het hart van de verdediging die amper met el kaar hebben gespeeld. Waarschijn lijk worden Kew Jaliens en Gijs Luirink aan elkaar gekoppeld. Pas één keer eerder stonden ze naast elkaar in het eerste van AZ. Op de zorgen in de achterste linie komt nog het keepersleed. Nu is doelman Khalid Sinouh weer voor langere tijd uit de roulatie. Boy Wa terman, net overgekomen van Hee renveen, maakt daarom zijn de buut in de basis. Sinouh ondergaat morgen een knieoperatie en is vier tot zes we ken uitgeschakeld. Jeugdspelers maken de selectie compleet voor wedstrijd in Bremen. BREMEN - Met nog maar twee au thentieke verdedigers moet Ajax voorkomen dat Werder Bremen vanavond een voorschot neemt op een plaats bij de laatste zestien clubs van de Uefa-beker. „Makkelijk is anders", verzuchtte coach Henk ten Cate. Want uitge rekend in het duel met de meest scorende club van de Bundesliga mist de oefènmeester van Ajax drie echte verdedigers. George Oga- raru is geschorst. Zdenek Grygera en Thomas Vermaelen kampen met blessures. Ten Cate kan ook al geen beroep op de geblesseerde Urby Ema- nuelson doen. Edgar Davids ont breekt omdat hij in de eerste helft van het seizoen al met Tottenham Hotspur in de Uefa-beker is uitge- Ajax wacht vanavond voor de Ue- fa-cup een zware krachtproef te gen Werder Bremen, dat de meest scorende ploeg is in de Duitse Bundesliga. komen. Van de vaste verdedigers kan de oefenmeester van Ajax al leen beschikken over John Heitin- ga en Jaap Stam. Bij een gebrek aan alternatieven voegde Ten Cate maandagavond nog drie jeugdspelers aan zijn se lectie toe. Mitchell Donald (18), Vurnon Anita (17) en Gregory van der Wiel (19) reisden met de A-se lectie mee naar Bremen. De kans is groot dat Donald tegen Werder Bremen zijn officiële de buut in de hoofdmacht van Ajax maakt. „Of ik het moeilijk vind om te puzzelen?", vroeg Ten Cate. „Nee, eigenlijk niet. Ik heb name lijk niet zoveel stukjes meer over. Wat dat betreft wordt het me vrij makkelijk gemaakt. Al had ik het natuurlijk liever anders gezien." Trainer Thomas Schaaf van Wer der Bremen beseft dat er grote kan sen liggen voor de bewierookte aanvallers van zijn ploeg. Miroslav Klose en Aaron Hunt en scha duwspits Diego loodsten Werder Bremen dit seizoen in de Cham pions League al voorbij Chelsea. De huidige nummer twee van Duitsland hield Barcelona in het Duitse Weserstadion op 1-1. Zorgverzekeraars stimuleren sporters zich te laten onderzoeken. door Roeland van Vliet GOES - Bij het Sportmedisch Ad viescentrum (SMA) in Middelburg komen steeds meer aanvragen bin nen voor sportmedische onderzoe ken. „Nu zitten we voor anderhal ve dag in de week vol", vertelt Ca- rolien van Ginniken. „Binnen een jaar willen we naar tweeënhalve dag toe. Daar is vraag genoeg voor." Mensen besteden steeds meer aan dacht aan hun gezondheid. Ze let ten beter op hun voeding en gaan meer bewegen. Er is een soort ge zondheidsrage, merkt Van Ginni ken aan de toeloop naar het enige Zeeuwse SMA. „Vorig jaar hadden we aan één dag genoeg. Nu heb ben we het aantal uren al verdub beld en zijn we ook regelmatig 's avonds open. Die stijgende lijn zal, verwacht ik, nog wel even doorgetrokken kunnen worden." Zorgverzekeraars haken in op die rage en komen met aantrekkelijke Sportmedisch onderzoek Nederland heeft meer dan vijf tig Sportmedische Adviescen tra. Onderzoeken kunnen ook elders door sportartsen uitge voerd worden. Het Sportmedisch Adviescen trum Zeeland (Seissingel, Middelburg) heeft twee spor tartsen parttime in dienst. Op wisselende dagen voeren zij on derzoeken uit. Dat gebeurt op afspraak. De wachttijd is onge veer een week. In Bergen op Zoom is het dichtsbijzijnde SMA buiten Zee land. Het SMA Zeeland voert zeven verschillende sportkeuringen uit, in prijs uiteenlopend van 65 tot 180 euro. Een blessure consult kost 60 euro. Bij enkele sporten zijn keurin gen vooraf verplicht: auto sport, motorsport, duiken. Aan staande cios- en ALO-studen- ten moeten ook langs een spor tarts. - Zilveren Kruis/Achmea rolt op de internetsite www.sport- zorg.nl uit de bus als één van de zorgverzekeraars met de aantrekkelijkste pakketten voor sportende mensen. CZ staat op plaats vijf. Zie voor meer informatie over sportonderzoeken en vergoe dingen www.sportzorg.nl of www.smazeeland.nl aanbiedingen in hun polisaanbod. Zilveren Kruis/Achmea afficheert zich momenteel als de eerste zorg verzekeraar die sportmedische on derzoeken helemaal vergoedt. „Wij hadden al een aantrekkelijk pakket voor topsporters. Nu heb ben we sinds 1 februari ook een goed pakket voor sporters als u en ik", stelt persvoorlichtster Christi ne Rompa. „Daar zijn we de eerste mee." Dat is niet helemaal waar, meent Dirk-Jan Westerwoudt. Hij is woordvoerder van zorgverzekeraar CZ. Veel mensen in Zeeland zitten bij die maatschappij. „Wij vergoed den sportkeuringen al eerder voor 100 procent", laat hij weten. „Ik zou bijna tegen Zilveren Kruis/ Achmea willen zeggen: hèhè, ein delijk. Daarnaast hebben wij op onze internetsite al jaren tal van adviezen staan voor sporters. Men sen kunnen bijvoorbeeld program- Het Sportmedisch Adviescentrum Zeeland krijgt het drukker. Dat komt onder meer doordat zorg verzekeraars hun cliënten aanspo ren zich te laten onderzoeken. ma's downloaden, die ze kunnen gebruiken als ze beginnen met be wegen." Westerwoudt wil zich echter niet al te veel tegen acties van andere zorgverzekeraars aan bemoeien. „Het gaat mij erom dat mensen in gaan zien, dat het goed is om eens een keer een sportmedisch onder zoek te ondergaan. Als mensen be sluiten te gaan sporten, rennen ze gelijk naar de winkel om schoenen en een looppak te kopen. Hoewel sporten gezond is, is dat niet de juiste manier." Westerwoudt adviseert mensen rustig te beginnen. „Neem bijvoor beeld een hond, als je gewoon wat meer wilt bewegen. En als je echt gaat sporten, ga dan eerst voor ad vies naar een Sportmedisch Ad viescentrum." Voorkomen is beter dan genezen, is de gedachte erachter. Door goed advies vooraf kunnen blessures voorkomen worden én een hoop medische kosten bespaard wor den. Westerwoudt: „Iedereen weet dat gezond leven uiteindelijk ook gezond is voor je portemon- door Roelant van Vliet GOES - „Uw hamstrings en kuit spieren zijn te kort, zie ik. Maar dat is niet de reden van uw klach ten", zegt de sportarts, terwijl hij m'n benen oppakt en m'n knieën zover mogelijk probeert te buigen. Na nog enkele testjes is de medi cus daar wel achter. „Meneer, ik zie het al: u hebt springersknieën." Kort daarvoor heb ik de arts van het Sportmedisch Adviescentrum Zeeland al verteld wat mijn pro bleem is en waarom ik dus op con sult ben: vooral na het sporten - ik korfbal - heb ik last van beide knie ën. Traplopen gaat dan even niet zo soepel, geef ik als voorbeeld. De vraag of ik 's ochtends wel eens stijf ben, moet ik helaas met 'ja' be antwoorden. „U bent 29? Tja, dan kun je dat hebben." Het zijn dus springersknieën. Ik ben blij dat ik er eindelijk achter ben. „Het zijn beginnende sprin gersknieën", zegt de arts ter verdui delijking. Ik blijk namelijk nog niet zo ver te zijn, dat er geen kans op herstel meer is. Hij geeft me een a4'tje met oefeningen voor thuis mee. Als ik daarmee mijn bovenbeen spieren versterk, moeten mijn klachten verdwijnen. En hij raadt me aan voortaan een nog langere warming-up te doen dan ik al ge wend ben. „Je moet voor jezelf be palen wanneer je écht klaar bent om te gaan sporten." De sportarts vervolgt het basisplus sportmedisch onderzoek met het maken van een hartfilmpje in rust, het meten van mijn longin- houd en het berekenen van mijn vetpercentage. Bij die laatste han deling fronst hij ietwat de wenk- 'Je moet voor jezelf bepalen wanneer je écht klaar bent om te gaan sporten' brauwen. „U bent 87 kilo en hebt een vetpercentage van 22,2 pro cent. Dat is te veel. Met uw leeftijd zou u maximaal 15 mogen heb ben." De ogentest doorsta ik goed. Mijn geprikte bloed en de meegebrach te urine blijken eveneens oké. Ik heb, zo luidt de eindconclusie, een 'algeheel goede gezondheid'. Al leen mijn knieën zijn dus zorgen kindjes. Na drie kwartier betaal ik 125 euro. Ik weet dat ik via mijn zorgverze keraar 95 euro terug krijg. door Peter van Leeuwen HOLTEN - Volgens teambaas Theo de Rooij vertrekt de Rabobank- ploeg gewoon in Tirreno-Adriati- co, Milaan-Sanremo en de Ronde van Italië. De Nederlandse wielerploeg moet volgens de organisatoren deelna me nog bevestigen, De Rooij be schouwt een brief van de UCI aan de organisatie als startbewijs. „De UCI heeft de organisatoren van de drie grote ronden (RCS, ASO en Unipublic) per brief laten weten dat alle ProTourploegen in hun wedstrijden zullen rijden. Ik neem niet aan dat wij onze komst nu nog eens moeten bevestigen", zei De Rooij in een reactie op een mel ding vanuit Italië dat zijn ploeg slechts onder voorbehoud is toege laten, net als het Duitse Gerolstei- ner en het Spaanse Caisse d'Eparg- Behalve achttien ProTourploegen, waarvan dus drie met een restric tie, heeft organisator RCS acht teams aangewezen waarvan er vrij dag vier een wildcard zullen krij gen. Tot die ploegen behoort Asta- na, Unibet.com valt opnieuw bui ten de boot. De ploeg, die ook voor Parijs-Nice is gepasseerd, lijkt opnieuw het kind van de rekening in de strijd tussen de UCI en de grote ronden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42