Zeeland alle relaties IK Boeren vinden premie obstakel voor verzekering oogstschade Een rose plectrum Niet die ene dag Foepe: Bf4l! Feest Congres De Driehoek Rond PZC Woensdae_14 fehruari 2007 1 3 The Phone House Laagste prijsgarantie. Omruilgarantie. Inruilgarantie. Het karakter van Valentijnsdag verandert. Van een dag van (geheime en onbereikbare) liefdes, naar een dag waarop je vrienden en familie laat weten dat je blij bent met ze. Geheel in de geest van deze heilige. Valentijnsdag. Een ver plicht nummer of een uitgelezen kans om je teerbeminde te bedel ven onder de bloe men en liefkozingen? Restaurant Overstag in Kortgene heeft een dag voor Valentijn nog niet één reservering binnen voor zijn Valentijnsmenu ('Liefdesduet' als voorafje, een lustopwekkende bouillon, 'samenzijn van twee ge liefden' als hoofdgerecht en nage nieten met Parfait d'Amour.) Juwe lier Van Boven in Vlissingen heeft nog geen Valentijnscadeaus mo gen inpakken. Op het Middelburg se gemeentehuis staan de trouwlustigen evenmin te dringen voor 14 februari. Uit een onderzoek onder 1400 Ne derlanders tussen de 15 en 65 jaar bleek dat 27 procent voornemens was een 'Valentijnsdaad' te stellen. Vorig jaar was dat nog meer dan veertig procent. Toch mag je daar niet uit concluderen dat Valentijns dag in Nederland niet meer zo sterk leeft als in de jaren negentig, toen het fenomeen een hausse was, zegt Ineke Strouken van het Nederlands Centrum voor Volks cultuur. „Ik denk dat het anders ligt. Het karakter van Valentijns dag verandert. Van een dag van ge heime liefdes naar een dag van vriendschap." Vroeger, zegt Strouken, was men primair gericht op het eigen gezin. „Inmiddéls hebben we in de gaten dat je partner niet alle behoeften kan bevredigen. Sociale netwerken en vriendschappen worden steeds belangrijker. Valentijnsdag is een goede gelegenheid om 'ik hou van je' te zeggen, terwijl dat niet de la ding heeft van iets met elkaar wil len." Valentijn is altijd een beetje een vage heilige gebleven, zegt Strou ken. „Hij heeft iets met bloemen." En met liefde. Sint Valentius, die geëerd wordt op de dag dat hij vol gens de overlevering onthoofd werd -14 februari 270 - is een be schermheilige. „Een Romeinse priester die relaties beschermt. Dat kan breed en smal zijn, dus zowel geliefden als familie en vrienden. Met name in Nederland is hij ie mand die zorgt voor zijn naasten." In het Engeland van de vijftiende eeuw werd Valentijnsdag de dag van geheime en onbereikbare lief des. „Dan hebben we het over de hoofse liefde van de romantische riddertijd. Gedichten en zelfge maakte briefjes, de valentines, speelden daarin een belangrijke rol. De Engelsen namen het ge bruik mee met de kolonisatie van Amerika. Daar maakte de commer cie zich er in de twintigste eeuw meester van. Met enorme Valenti- ne-taarten die je aan de deur van je geliefde kon laten afleveren en grote Valentijn-bals." Na de Tweede Wereldoorlog werd Valentijnsdag ook in Nederland weer opgepakt, maar pas in de ja ren tachtig sloeg het opeens goed aan, bij jongeren. Aanvankelijk dus vooral om geliefden een kaart - en later, sms-je of e-card - te sturen. Tegenwoordig ook om goede bu ren, dierbare vrienden en fijne col lega's eens te bedanken. Geheel in de geest van Sint Valentius. Arno Wateier van Le Waterlelie in Hulst beaamt: „De meeste bloeme tjes zijn toch om vrienden te be danken. Maar ik verwacht vandaag nog wel wat jongeren, want daar leeft het toch het sterkst on der." Een enkele roos, is dan meestal de bestelling. Voor een on beantwoorde liefde. Romantischer kan haast niet. Koe knuffelen of lieve woordjes fluisteren (in het linkeroor) Online een (vooral origineel) geschenk uitzoeken is in trek. Populaire ca deaus op de site www.kadopagina.nl: koe knuffelen, partnermassage, champagneontbijt in het hooi, privéles tangodansen, een tandem-parachu tesprong in Zeeland en slapen in de Blof-kamer van Arion in Vlissingen. Ook reisjes doen het goed. Boekingscijfers van CheapTickets.nl laten zien dat met name vrouwen hun partner graag verrassen met een vliegticket. De favoriete Valentijn-steden zijn Barcelona, Londen en Rome. Geld is geen vereiste om duidelijk te maken wat je voor je lief voelt. Fluis ter lieve woordjes in het linkeroor, want dat blijkt gevoeliger voor emotio nele input dan het rechter. Wetenschappers denken dat dat komt doordat de rechter-hersenhelft - de emotiekant - het linkeroor regeert. Annewil Coumou (15) uit Kapelle: „Ik koop een rose plectrum voor zijn gitaar en die plak ik aan zijn Va lentijnskaart. Vandaag gaan we een maand, een week en een dag met el kaar. René Geelhoed, je bent een su- perlieve jongen en ik hoop dat ik je nog heel veel maanden bij me hou!" Jennifer van Leeuwen (13) uit Vlis singen: „Ik ga een leuke sleutelhan ger kopen voor een vriendin. Maar die krijgt ze op een andere dag. Ik vind dat je niet per se vandaag iets moet doen, omdat het Valentijn is. Het is veel leuker om iets te geven als mensen het niet verwachten." Colinda de Kok en Manon Duinker- ke, beiden 13 en uit Yerseke: „We zoeken iets voor Foepe. Dat is haar bijnaam. De onze zijn Coowtje en Mnonii. Sinds deze zomer vor men we echt een groepje. Harts vriendinnen, dat zijn we. Best friends for life, Foepe! Bf4l!" door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Akkerbouwers hebben wel belangstelling voor een oogst- schadeverzekering, maar schrikken terug voor de hoogte van de pre mie. Dat blijkt uit een rapport dat gisteren door de Nederlandse Ak kerbouw Vakbond is aangeboden aan de Tweede Kamer. Het onderzoek, uitgevoerd door het Landbouw Economisch Insti tuut (LEI) en het Institute for Risk Management in Agriculture (IR MA), vond plaats in juli en augus tus 2006. Precies de maanden van extreme droogte en regenval, met schade aan vooral aardappelen en uien als gevolg. Vooral grotere bedrijven willen zich wel verzekeren tegen schade als gevolg van weerrisico's. Het gaat dan vooral om wateroverlast. Maar dan moet de premie niet te hoog zijn. Verzekeraars dringen er daarom op aan dat akkerbouwers samenwerken met fruittelers. Hun belangenorganisaties moeten geza menlijk een verzekering opzetten. Toch moet dan de overheid nog bijspringen, wil die verzekering een succes worden. Minister Veerman (CDA, Land bouw) vindt ook dat ondernemers- moeten samenwerken om zich te verzekeren, maar verder dan een garantstelling wil hij niet gaan. COMMENTAAR Valentijnsdag. Vlinders in de buik. Werken aan die ene liefdesbetuiging die net dat zetje nodig heeft. Meer kwam er vroeger niet bij kijken. En het was genoeg. De laatste jaren dreigde Valentijnsdag na Sinterklaas, Kerstmis, Oud en Nieuw en vóór Pasen de zoveelste feesthype te worden. Maar gelukkig zet deze trend niet echt door. Dit jaar zal waarschijnlijk slechts ruwweg een kwart van de Nederlanders iets aan Valentijnsdag doen. De manier waarop we elkaar dicteren dat we moeten feesten, neemt gemakkelijk stuitende vormen aan. Vaak zorgvuldig geregisseerd door het bedrijfsleven. Met vrijwel onontkoombare reclameacties. Leve de commercie, vaarwel spontaniteit. Het is echter te gemakkelijk om slimme winkeliers de schuld te geven. Die voeden slechts handig de trends en maken daar commercieel het beste van. Dat hoort bij het vak en is ze niet kwalijk te nemen. Het zit 'm veel meer in de vanzelfsprekendheid waarmee mensen zo'n hype volgen: de datum nadert, de folders vallen op de mat, en hup daar gaan we weer. Het is als de voerbak in de bio-industrie. Als die volzit eet je. Het is niet de bedoeling je af te vragen of je eigenlijk wel honger hebt. Het Nederlands Centrum voor Volkscultuur ziet een verbreding van de Valentijnsuitingen van (geheime) liefdes naar relaties in het algemeen. Daarmee vervaagt de pikante component. Dat zal de Valentijnstraditie geen goed doen. Toch blijft het een aardig idee. Iets minder schroom. Een iets gemakkelijker toenadering. In de Valentijnstraditie zit een tederheid die,helemaal niet spoort met de terreur van de feestkalender. Daarom is het goed dat Valentijnsdag een min of meer ongedwongen feestje blijft. NEELTJE JANS - De provinciale nota De Driehoek Rond is aanleiding voor een congres dat vandaag op Neeltje Jans wordt gehouden. In de nota wordt een aanzet gegeven voor een duurzame en evenwichti ge ontwikkeling van het sociale do mein van de provincie Zeeland. Deelnemers discussiëren met H. Simons (voorzitter van de Raad van Bestuur van het Oosterschelde- ziekenhuis), J. Rotmans (hoogle raar transitiemanagement), R. Diekstra (hoogleraar psychologie), R. Rouw (voormalig adviseur bij de Raad voor Maatschappelijke Ontwikkeling en één van de au teurs van De Driehoek Rond), M. Wijk (hoogleraar toegankelijk heid) en G. van Heukelom (gede puteerde Zeeland). Het congres is om 10.00 uur op Neeltje Jans. kpn SONY ERICSSON W850I Vanaf 0,- Tclfortr. SONY ERICSSON Z610I Vanaf O,-* IY ERICSSON YV710I 0 mc-jnpi.nvcorrora jj 1 MB Inlom gahougon EXCLUSIEF 1 •T -Mobile- - Bozook cón von do 179 v/ink ot kl)k op www. phonohouao -£A5«iS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3