odem: water anders keren Huiselijk geweld groot probleem in Zeeland SSS Nieuwe taak voor inlaagdijken en de regionale waterkeringen Voor vergroten Zwin keus uit twee plannen Ziekenhuizen transparant PZC Woensdag 14 februari 2007 37 een fabrieksvestiging is onlogisch. Je moet er geen ftincties plaatsen waar je later spijt van krijgt als je de strook om veiligheidsredenen moet gebruiken." Hemminga merkt op dat in Zeeland nog geen 'brede visie' als antwoord op de kli maatverandering bestaat. Die moet er wel snel komen. Eén op lossing die langs de hele Zeeuwse kust toepasbaar is, ziet hij niet zit ten. Het zal om 'maatwerk' gaan. Vrijdag 16februari houdt Hemmin ga in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg voor het Natuurkundig Ge zelschap een inleiding over nieuwe kustverdediging (aanvang 20.00 uur). door Rinus Antonisse Door het grotere verschil tussen zeespiegel en hoogteligging van de Zeeuwse polders, zijn de gevolgen van een dijkdoorbraak steeds ern stiger. Vandaar het pleidooi van di recteur M. Hemminga van stich ting Het Zeeuwse Landschap voor een brede kustzone. Hoe die wordt ingericht is afhanke lijk van de plaatselijke omstandig heden. Bij een verbrede dijkzone gaat het om aanleg van een twee de dijk achter de bestaande zee dijk. Een soort 21e eeuwse versie van de oude inlaagdijken. De zone tussen deze dubbele dij ken is bedoeld om een eventuele doorbraak van de eerste zeedijk dan wel overslaand water op te vangen. Voor een deel kunnen de bestaande regionale waterkeringen (de binnendijken) ingezet worden voor verbrede dijkzones. Die moe ten wel flink aangepast worden. Een andere mogelijkheid is aanleg van een schorbufFer. Dat kan door in de buitendijk openingen te ma ken. Achter deze poreuze dijk ont staat een schorgebied, dat geleide lijk hoger opslibt (dankzij de luwe omstandigheden). Aansluitend moet achter dit schor- gebied een tweede zeekerende dijk komen. Met de schorbufFer tussen de doorlaatbare dijk aan de water kant en de zeekerende 'inlaagdijk' aan de landzijde, ontstaat een reus achtige golfbreker. Aan de Noordzeekust kunnen de zandstromen benut worden voor het creëren van zandbanken en mogelijk voor het ontstaan van nieuwe duinen. Het meldpunt Huiselijk Geweld verzamelde in 2006 1640 voorvallen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Huiselijk geweld is een ernstig probleem in Zeeland. Sinds de opening 2006 kreeg Zeeuws Meldpunt Huiselijk gemid deld vijF tot zes meldingen per dag. Dat staat in een tussenrapport van de provincie over het meldpunt, dat tot eind dit jaar in een proefpe riode zit Het melddpunt verzamelde 1640 voorvallen die tot november 2006 geleid hebben tot 258 meldingen over geweldadige situaties. Daar van leverden 172 voldoende gege vens op om hulpverlening in te roepen. Bijna tachtig meldingen kwamen van Walcheren, 56 uit de Oosterschelderegio en 37 uit Zeeuws-Vlaanderen. Zowat de helft van de meldingen komen van slachtoffers zelf Omstanders en instellingen als politie en maat schappelijk werk plegen een vijfde van de meldingen. Daders hebben elf procent van de meldingen ge daan. Scoop meldt na bevolkings onderzoek dat veertien procent van de Zeeuwen de afgelopen twee jaar weet had van huiselijk UJ Het gros van de Zeeuwen vindt huiselijk geweld weliswaar geen privé-zaak, maar meent toch dat slachtoffers op eigen kracht hulp moeten zoeken geweld. De meeste Zeeuwen vin den dat een slachtoffer zelf hulp moet zoeken. Dat staat haaks op de missie van het meldpunt dat huiselijk geweld geen privé-zaak is. De instellingen in Zeeland regis treren huiselijk geweld nog onvol doende, meldt het rapport. Maar vijf van de vijftien partners van het meldpunt meldt geregeld en op de juiste manier. Vooral de poli tie doet het goed, alsook maat schappelijk werk Zeeuws-Vlaande ren en Blijf van m'n Lijf Door ontpolderen van 120 of 180 hectare in de Willem-Leopoldpolder door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Voor uitbreiding van het Zwin zijn twee mogelijk heden in beeld. In beide gevallen gaat het om toevoeging aan het na tuurgebied van een deel van de in ternationale Willem-Leopoldpol der, door ontpoldering. Alleen de oppervlakte verschilt: circa 120 of 180 hectare. Het huidi ge Zwin is 183 hectare groot, waar van 150 hectare op Vlaams grond gebied. Naast de vergroting is voor zien in afgraven en herstel van geu len. Onderzocht wordt ook of spuien met polderwater gewenst is. Eén en ander blijkt uit de zoge naamde startnotitie, ter voorberei ding op een milieu-effectrapport voor uitbreiding van het Zwin. Dat is nodig om verzanding tegen te gaan. Zonder getij-invloed, krij gen riet en struiken de overhand. Getijdennatuur is waardevoller en past in de eisen van Europa. De Willem-Leopoldpolder is nu voornamelijk agrarisch. Wanneer een deel bij het Zwin komt, ver valt de huidige zeedijk en moet een nieuwe worden aangelegd. In het onderzoek wordt meegeno men of een klein stukje Neder lands grondgebied buiten de pol der (in het zuidoosten) ook bij het Zwin getrokken kan worden. Het project maakt onderdeel uit van het natuurpakket om de verlo ren waarden in de Westerschelde deels te herstellen. Zeeland en Vlaanderen pakken het samen aan. Op de startnotie kan tot en met 26 maart ingesproken wor den. Op 13 maart is in het Ledel- theater te Oostburg een informatie markt gehouden (vanaf 19.00 uur), gevolgd door een hoorzitting (20.00 uur). door René Schrier GOES - Het Oosterscheldezieken- huis in Goes is in Zuid-West Ne derland het meest open met gege vens. Dat blijkt uit een onderzoek van MediQuest en Independer. MediQuest verzamelt informatie over alle zorgaanbieders in Neder land. Deze informatie wordt on der andere door Independer ge bruikt voor het vergelijken van zor gaanbieders. De Oosterscheldeziekenhuizen sco ren 92 procent als het gaat om openheid van informatie. Het ter- neuzense Zorgsaam ziekenhuis scoort 80 procent. Ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom 76 procent, ziekenhuis Walcheren 71 procent en Van Weel Bethesda Zie- kenhuis in Dirksland 65 procenL Het oordeel over de openheid van de ziekenhuizen is gebaseerd op hoe volledig het ziekenhuis de ge vraagde gegevens heeft aangele verd en wordt weergegeven om de mate van 'betrouwbaarheid' van de sterren te interpreteren. In de beoordeling van de kwaliteit van de ziekenhuizen scoren Dirks land en Goes voldoende tot goed en Vlissingen en Terneuzen vol doende. 'ïrtÓiSe y. 7";""7 'v' 'olgen van de stijging van de waterspiegel én de daling van de bodem op te vangen, is het niet genoeg om almaar de zeeweringen te verhogen, vindt directeur Mar- ise Landschap. foto Ludo Goossens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39