Zeeland uniek oorlogsmonument Verzet tegen sloop schuilbunkertje Oudere wil actieve politie W PZC Woensdag 14 februari 2007 I 27 Directeur Oceanwide wil stadsmonument vervangen door garage. door Henk Postma VLISSINGEN - Het Vlissings gemeen tebestuur breekt zich het hoofd over het lot van een 'vergeten' schuilbunkertje achter het voorma lig museum aan het Bellamypark. Het is de enige 'niet-militaire groepsschuilplaats' die nog res teert uit de Tweede Wereldoorlog. De eigenaar van het museum- pand, Oceanwide-directeur W.van Gessel, wil het bunkertje zo snel mogelijk weg hebben. Het moet plaats maken voor een gara ge. Maar achterbuurman C. Barten weigert vooralsnog mee te wer ken. De Stichting Bunkerbehoud adviseert de gemeente 'zorgvuldig' met de schuilkelder om te gaan. Het gemeentebestuur zint nu op drie mogelijkheden: slopen, hand haven of verplaatsen van de bun ker. Het wil de Oceanwide-direc teur graag tegemoet komen. Die kocht het voormalige museum met de bedoeling het in oude luis ter te herstellen, zoals hij de afgelo pen jaren ook deed met enkele an dere panden aan het Bellamypark. Van Gessel, die zelf het pand wil gaan bewonen, zegt komende maand al met de restauratie te kunnen beginnen. Maar 'dan moet wel dat bunkertje weg'. Want dat blokkeert de moge lijkheid om langs de achterkant op eenvoudige wijze bouwmaterialen aan te voeren. „Als dat via het Bel lamypark moet, dan gaat dat enorm veel extra kosten." Hij wil er daarna een garage bouwen. Ach terbuurman Barten wil daar niets van weten. „Het gaat hier om een stukje Vlissings erfgoed. Dat kan je niet zomaar verloren laten gaan omdat iemand zonodig een garage wil bouwen." Aangenomen wordt dat het bun kertje - waarin plaats was voor maximaal dertig mensen - als schuilplaats diende voor het ge- Een historisch waardevol bunker- tje bemoeilijkt de restauratie van het voormalige museum aan het Bellamypark. De gemeente zint op drie mogelijkheden: slopen, handhaven of verplaatsen. meentebestuur. Dat gebruikte het museum in de oorlogsjaren als stadhuis. Het bunkertje is vanaf de straat niet te zien. Het staat op het ach tererf van Muziekpodium De Piek, en isingesloten door de bebou wing langs Bellamypark, Hellebaar dierstraat en Schoolstraat. Een stuk muur van de bunker raakt de achtertuin van Schoolstraat-bewo ner Barten. Oceanwide-directeur Van Gessel wil het erf bij De Piek van de ge meente kopen. De gemeente heeft de knoop nog niet doorgehakt. Woordvoerder R. de Witte: „We willen eerst proberen te praten met de buurman." Die is uitgeno digd maandag 26 januari naar het stadhuis te komen. Alarmnummer van het waterschap werkt wel MIDDELBURG - Het alarmnummer van Waterschap Zeeuwse Eilan den is wel bereikbaar en wie het belt krijgt ook de juiste mensen aan de lijn. Volgens het water schap is uit onderzoek gebleken dat bestuurslid M. Janse de alarm centrale in Amsterdam aan de lijn heeft gekregen. Dat is ook de be doeling. Die moet de piketmede werker inseinen en ook dat is ge daan. Binnen anderhalf uur was het probleem dat Janse had aange kaart, verholpen. Zoals het hoort. Vierhonderd euro voor school Sri Lanka VLISSINGEN - Kinderen en leer krachten van de Vlissingse openba re basisschool 't Vlot hebben vier honderd euro opgehaald voor een hulpproject in Sri Lanka. Ze gaven gisteren het geld aan Janny Fioole van de stichting Sri Lanka Sup port. Het wordt gebruikt voor de aankoop van speelmateriaal en mu ziekinstrumenten voor de Pusyan- kulama School in het Anradhapu- ra District, waar Fioole haar activi teiten ontplooit. Middelburger opgepakt voor beschadigen beeld OOST-SOUBURG - De politie heeft maandagavond in de Wilgenstraat in Oost-Souburg een 36-jarige Mid delburger aangehouden. De man wordt ervan verdacht een beeld te hebben vernield dat voor de deur in een flatgebouw stond. Bovendien wordt hij ervan ver dacht dat hij de muur van het trap penhuis beschadigd heeft. De man bleek onder de invloed van alcohol te zijn. De politie heeft hem ingesloten. Smeulend kussen zorgt voor rookontwikkeling MIDDELBURG - De brandweer is maandagavond uitgerukt voor een smeulend kussen in een woning aan de Schuttershofstraat in Mid delburg. Buurtbewoners meldden dat ze rook zagen. Ze waarschuwden de bewoner, die in de schuur aan het werk was. De brandweer heeft het kussen naar buiten gebracht en het daar met een beetje water ge doofd. De brand is vermoedelijk ontstaan door een sigaartje. Politiebrigadier K. Schuit raadde de Anbo-leden in Souburg aan vooral goed op hun spullen te letten. foto Lex de Meester door Emile Calon OOST-SOUBURG - De Oost-Souburg- se ouderen willen dat de politie veel meer zichtbaar aanwezig is. En ze willen dat hun meldingen over misstanden serieus worden genomen. Niet alleen opslaan in de computer, maar ook daadwerke lijk actie ondernemen, verzuchtte gistermiddag een van de aanwezi gen tijdens een themamiddag van de ouderenbond Anbo over crimi naliteit. Brigadier K. Schuit werd tijdens zijn voordracht over preventie ge confronteerd met tal van klachten. Variërend van brieven waarop nooit een reactie komt van de poli tie tot en met meldingen waarop niet wordt gereageerd. Met name het 'niet of laks optreden tegen hangjongeren' zit de Oost-Sou- burgse ouderen hoog. Zo klagen de bewoners van de flats Wilgen hof en Berkenhof al tijden over jongeren die in en voor hun portie ken hangen. „Maar daar gebeurt niets mee", kreeg Schuit als ver wijt te horen. Ook zouden volgens verschillende andere sprekers 'be kende groepjes jongeren' een soort van terreur uitoefenen. „Ze blokkeren garages waardoor de ei genaars niet kunnen parkeren." De ouderen hebben warme herin neringen aan de tijd van de veld wachter en de eigen wijkagent. Dat was de tijd dat ze elke dag de politie zagen. Nu gaan er volgens hen dagen voorbij zonder dat ze een geüniformeerd iemand zien. Schuit stelde dat de politie priori teiten moet stellen. Dat het met de beperkte bezetting niet mogelijk is om hele dagen een agent door Oost-Souburg te laten lopen of fiet sen. Hij verzekerde echter dat als het nodig is, de politie komt. „Als het dringend is komen we snel. Als het niet dringend is wat later. Maar we komen. We nemen con tact op." Die uitspraak ontlokte bij een aantal ouderen een wat scham per gelach op. Schuit hield de ouderen ook voor om toch vooral voorzichtig te zijn met kostbaarheden. Ze niet opber gen op de bekende plekken zoals het nachtkastje of de kaptafel. „Maak het inbrekers zo moeilijk mogelijk." Ook raadde hij aan toch vooral geen vreemden binnen te laten. En ook niet de sleutel onder de mat of onder een bloempot te verstoppen. Dat zijn volgens hem de plekken waar inbrekers als eer ste kijken. Tot slot adviseerde hij ook om type- en serienummer van apparaten te noteren zodat na een inbraak die goederen makkelij ker zijn op te sporen. Buurtbewoner Cees Barten weigert vooralsnog met de sloop van de bunker akkoord te gaan. De schuilplaats raakt zijn achtertuin. „Ik werk er niet aan mee een stuk Vlissings erfgoed verloren te laten gaan, omdat iemand zonodig een garage wil bouwen." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29