Grijpskerke mag Rommelhok blijkt meedenken over welzijjnscentrum Oostkapelle bezorgd over voortgang bouw starterswoningen Vlissingers geven hun gemeente nog net geen dikke onvoldoende 26 j Woensdag 14 februari 2007 PZC Gemeente en dorpsraad nodigen inwoners uit wensen in te dienen. door Maurits Sep GRIJPSKERKE - Een gymzaal, een multifunctionele ruimte, een ge zondheidscentrum, een winkeltje, een opbaarruimte, een ontspan ningsruimte. De dorpsraad van Grijpskerke heeft wensen genoeg als aanvulling op het woonzorgcen trum dat in het dorp gebouwd gaat worden. Het woonzorgcentrum komt in de nieuwbouwwijk Nimmerdor. Het complex krijgt dertig woningen voor ouderen en licht-gehandicap- ten. Het wordt maximaal tien me ter hoog (twee bouwlagen met een kap). De inwoners van Grijpskerke mo gen meedenken over de invulling van welzijnsvoorzieningen die bij het woonzorgcentrum kunnen ko men. En dat is geen probleem: wensen zijn er genoeg. De dorpsraad heeft de laatste jaren al herhaaldelijk geklaagd over de staat waarin het dorpshuis ver keert. Er zit geen podium meer in, waardoor de toneelvereniging noch de school er kan optreden zonder een eigen podium midden in de zaal te bouwen, legt dorps raadslid L. van Beers uit. Ook de |*Wj Bij het nieuwe woonzorgcentrum komt een welzijnscentrum. Dat kan het dorpshuis vervangen en plaats bieden aan een gymzaal en een opbaarruimte. Dorpsraad wil ook ontmoetingsplaats jongeren snel terug. door Emile Calon OOSTKAPELLE - De dorpsraad van Oostkapelle wil duidelijkheid krij gen over de plannen voor de bouw van de Zeeduinse Poort. De raad vreest, zo bleek gisteren tij dens een bestuursvergadering, dat het nog wel jaren kan duren voor dat nieuwe wijkje daadwerkelijk wordt gebouwd. Volgens voorzitter S. Lous wil de projectontwikkelaar voorlopig niet bouwen omdat er maar matige be langstelling zou bestaan voor de ge plande woningen. Die ontwikke laar heeft volgens Lous een dusda nige machtspositie dat hij allesbe palend is. Hij bezit tweederde van de grond in dat project, waardoor 'iedereen met handen en voeten gebonden is aan hem'. De dorpsraad vreest voor huis- vesting van de jongeren in het dorp, nu nieuwe starterswonin- gen in het nieuwbouwproject Zeeduinse Poort niet opschiet. gymzaal voldoet volgens hem niet meer aan de eisen. De zaal zelf is te klein en dat geldt ook voor de opslagruimte. Daar komt bij dat mensen het ver velend vinden om bij een overlij den naar Middelburg te moeten, om afscheid te kunnen nemen van een dierbare en voor condo leances. Ze willen graag een op baarruimte in Grijpskerke zelf. Van Beers: „Het woonzorgcen trum lijkt daarvoor een logische plaats." In het dorpshuis wordt nu onder meer gebiljart door ouderen. Dat kan ook beter in een nieuwe multi functionele ruimte bij het zorgcen trum, stelt Van Beers. „Je moet het biljart naar de biljarters brengen, niet andersom." De dorpsraad wil de jongeren niet vergeten. Daarom wordt nage dacht over een proef voor een jon gerencentrum, onder begeleiding, ter vervanging van de container die ze nu als hangplek hebben. De dorpsraad nodigt Grijpskerken- aren echter nadrukkelijk uit voor de vergadering op 28 februari in het dorpshuis. Daar kunnen ze al hun suggesties naar voren breng en. Wethouder J. Bostelaar bena drukt dat het plan voor het woon zorgcentrum zich nog in een heel vroeg stadium bevindt. De ruimte om mee te denken is dus groot. Bostelaar schat in dat de bouw eind dit jaar kan beginnen. De prijs van de huurwoningen ligt on der de huursubsidiesgrens zodat ze ook bereikbaar zijn voor men sen met een lager inkomen. De dorpsraad gaat de gemeente vragen om duidelijkheid omdat hij vindt dat de starterswoningen, die onderdeel uitmaken van het plan, hoognodig zijn voor de huis vesting van jongeren. Vanuit de dorpsraad was er ook fikse kritiek op het weghalen door de gemeente van de beton nen zuil in de speeltuin. Die zuil diende als ontmoetingsplek voor jongeren. Tijdens de viering van oud en nieuw staken een aantal jongeren bij die zuil enkele autobanden in brand, waarna de brandweer uit rukte om dat vuurtje te doven. Omdat die zuil daarbij wat zwart werd, haalde de gemeente ze ver volgens weg. Volgens de dorpsraad is dat een nogal overdreven reactie geweest. Er werd gisteren gepleit voor het snel terugplaatsen van die zuil, zo dat de jongeren van Oostkapelle weer een ontmoetingsplek heb ben. Ook kreeg Lous het advies mee om de jongeren die zuil zelf te la ten schoonmaken en beschilderen, zodat ze iets hebben dat van hen is. Bunker herinnert aan bombardementen die Vlissingers teisterden. door Henk Postma VLISSINGEN - Voor muziekpodium De Piek was het bunkertje op het achtererf al die jaren niet veel meer dan een rommelhok. Maar nu Oceanwide-directeur W. van Gessel het weg wil hebben om er een garage te kunnen bouwen, kij ken ze er in Vlissingen wat eerbie diger tegenaan. Het bunkertje blijkt de 'laatste tastbare herinne ring aan de vele bomaanvallen die de Vlissingers in de oorlogsjaren te verduren kregen'. De Stichting Bunkerbehoud geeft het gemeentebestuur in overwe ging de schuilplaats 'voor toekom stige generaties als monument in het straatbeeld zichtbaar te hou den'. In de Tweede Wereldoorlog was Vlissingen vergeven van dit soort prefab bedrijfs- of groepsschuil- plaatsen. Bij plotseling gevaar uit de lucht boden ze omwonenden en voorbijgangers bescherming te gen vallend puin, rondspattende splinters en luchtdruk. Uit een lijst je dat bewaard is gebleven, blijkt dat in woonwijken en langs uitvals wegen minstens 58 openbare bun- kertjes stonden. Die zijn allemaal opgeruimd. Be halve de schuilplaats op de achter plaats bij De Piek. Die komt overi gens niet voor op de lijst. Dat wekt het vermoeden dat het bunkertje een speciaal doel diende. Het heeft er alle schijn van dat het dienst deed als schuilplaats voor de stads bestuurders en hun ambtenaren. Die gebruikten het voormalig mu seum aan het Bellamypark vanaf mei 1942 als stadhuis. De Stichting Bunkerbehoud veronderstelt dat toen opdracht is gegeven voor de bouw van de schuilplaats. In ieder geval is het bunkertje ge bouwd in de jaren na 1939. Want tot die tijd staat op die plek een werkplaats. Het enige document dat onmiskenbaar iets over het bunkertje zegt, dateert uit 1951. De schuilplaats krijgt daarin een be stemming als provisieruimte voor het Rooms-Katholiek Militair Te huis dat daar toen gevestigd was. De Stichting Bunkerbehoud, die op verzoek van de gemeente naar de historie op zoek ging, ziet de Burgers missen aanpak van problemen rond sociale veiligheid. door Henk Postma VLISSINGEN - De uitkomsten ver wonderen haar niet. Toch doen ze haar zeer. Vlissings wethouder Ti neke Verhage-van der Ent presen teert de uitkomsten van het onder zoek met gemengde gevoelens: de inwoners blijken slecht te spreken over de gemeentelijke diensten. In vergelijking met twintig andere gemeenten van ongeveer dezelfde omvang, komt Vlissingen op vrij wel alle onderdelen als een van de minst dienstbare gemeenten uit schuilplaats achter De Piek als een bijzonder voorbeeld van de vele prefab-constructies die het bedrijfs leven aan de vooravond van de Tweede Wereldoorlog op de markt bracht. De commercie speel de daarmee in op het toenemend gevoel van onveiligheid. De bun ker is gebouwd naar een ontwerp van constructiebedrijf De Vries Robbé 8c Co uit Gorinchem. Dat was destijds gespecialiseerd in de bouw van bunkers voor groepen burgers. 'Duitsers schrokken van het totaal gebrek aan schuilplaatsen in de stad' De kern van de schuilplaats be staat uit een demontabele metalen boogconstructie. Daarin was plaats voor maximaal dertig perso nen. Normaal werd de constructie afgedekt met zandzakken of een dikke laag aarde. Maar in het on derhavige geval is een mantel aan gebracht van 50 tot 100 centimeter beton. Er zijn aanwijzingen dat de schuilkelder oorspronkelijk elders stond, namelijk in de tuin van het Van Dishoeckhuis, naast het Schel- deterrein, dat tot 1942 als gemeen tehuis in gebruik was. De Vries Robbé 8c Co moet veel de bus. Als onderdanen geven de Vlissingers hun gemeentebestuur het rapportcijfer 5,4. Ze zijn voor al slecht te spreken over de sociale veiligheid. Die waarderen ze met een dikke onvoldoende: 4,9. Als kiezers vinden de Vlissingers hun bestuurders al net zo weinig waard. Ook voor hen hebben ze niet meer over dan het cijfer 4,9. Dat zijn de dieptepunten. De Vlis singers zien hun gemeente weer wel als een goede partner bij het Vlissingen komt in een 'vergelij kend warenonderzoek' slecht uit de bus. Inwoners geven het ge meentelijk apparaat het rapport cijfer 5,8. aan de bouw van dit soort bunker- tjes hebben verdiend. Enkele jaren voor het uitbreken van de oorlog werd er al mee geleurd. Maar toen had Vlissingen er waarschijnlijk nog geen belangstelling voor, rap porteert bunkerexpert Hans Sak kers. Uit zijn verslag blijkt dat Vlis singen in de jaren voor de oorlog ernstig tekort schoot in bescher ming van de bevolking. Vlissingen behoorde tot de top-achttien van Nederlandse ge meenten die bij een oorlog kon den rekenen op luchtaanvallen. De aanwezigheid van een haven, vlieg veld, spoorweg, scheepswerf en de ligging aan belangrijk vaarwater, maakten de stad tot doelwit. De gemeente kreeg dan ook al in 1936 opdracht schuilkelders te bou wen voor de bevolking. Maar daar kwam niet veel van terecht, schrijft Sakkers. Toen het Duitse le ger in 1940 de stad binnentrok, schrokken de bezetters van het to taal gebrek aan schuilplaatsen. Ze gelastten de luchtbeschermings dienst zo snel mogelijk te begin nen met de aanleg van bunkertjes, zowel in de woonwijken als langs de uitvalswegen. Het bunkertje achter De Piek, al dus de Stichting Bunkerbehoud, is het enige tastbare overblijfsel uit deze 'uiterst ingrijpende episode van de stadsgeschiedenis.' oplossen van problemen: rapport cijfer 7,1. Dat is net boven de mid delmaat. Ook als klant en als wijk bewoner zijn de Vlissingers rede lijk tevreden. In die hoedanighe den delen ze een 6,7 en een 6,3 uit. Maar vrijwel alle andere gemeen ten scoren nog wat hoger. Alles bij elkaar krijgt Vlissingen van de bur gers een 5,8. De gemeente, die het onderzoek zelf heeft laten uitvoeren, streeft naar verbetering. Wethouder Ver hage-van der Ent: „We werken er hard aan. Ik zou het zeer teleurstel lend vinden als we op het eind van de collegeperiode weer met de zelfde cijfers worden geconfron teerd." Doorsnee van de bunker achter De Piek, zoals op een originele bouwteke ning voor dit soort schuilplaatsen. tekening De Vries-Robbé Co. QfitQHB AaHyuLllfMtOg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28