Buitengebied Klimaatbosjes als een groen signaal Klimaatboom voor een kind Dichtbij huis aandacht vra gen voor de klimaatverande ring. In de hoop dat mensen gaan nadenken over hun per soonlijke bijdrage om de ge volgen ervan - onder meer versterkte zeespiegelrijzing - te verminderen. Met dat doel worden overal in de provincie klimaatbosje ge plant door de stichting Het Zeeuwse Landschap en de stichting Landschapsbeheer Zeeland. PZC Woensdag 14 februari 2007 21 ■4, In een besneeuwd landschap werd vorige week door SLZ bij Zaamslag een klimaatbosje geplant. foto Peter Nicolai door Rinus Antonisse e moeten een signaal afgeven, de tiental len klimaatbosjes die Zeeland gaan sie ren. Bestaande uit walnotenbomen, ofwel op z'n Zeeuws okkerneutboa- men. Die worden in driehoeksvorm ge plant, in drie-, zes- of negentallen, ver telt Jolein Meijers van Het Zeeuwse Landschap. „Het is een onderdeel van de landelijke campagne HIER. Ruim 40 goede doe lenorganisaties spannen zich in om de klimaat verandering op de agenda te krijgen." Voor Zeeland is het een leuke boom, vindt ze. „Het is een gebruiksboom - de walnoten - en hij past zowel in het landelijk als stedelijk ge bied. De boom is ook redelijk gemakkelijk in onderhoud. We moeten wel zoeken naar goe de plantlocaties. Te dichtbij de kust kan vanwe ge de zoutinvloed niet." Ze ziet de driehoeks- vorm niet alleen als een leuk symbool voor de delta, maar ook - verwijzend naar het verkeers bord - als een waarschuwing. Het is allemaal precies uitgekiend. De bosjes moeten opvallen in het landschap door de plaatskeus en de vorm. Er komt ook een bordje bij waarop het hoe en waarom staat. Meijers: „Ze attenderen de mensen op de belangrijkste oorzaak van het klimaatprobleem, de uitstoot van kooldioxide. Ze moeten aanzetten tot nadenken. Zo van: we kunnen hier ook wat doen aan de C02-bijdra- ge." De initiatiefnemers koesteren niet de illusie dat met het planten van de klimaatbosjes het C02-probleem uit Zeeland verdwijnt. Dat is ook niet de insteek van de campagne. Als het leidt tot méér bewustwording en mensen aan zet tot actie, is het doel bereikt. „Buiten Neder- Het Zeeuwse Landschap nodigt ouders van pas geboren kinde ren uit om een klimaatboom voor hun baby te planten. Een leuk symbool voor een nieuwe generatie, die de boom hopelijk kan zien opgroeien. HZL heeft negen bosjes in voorbereiding. De boom kost niets. „Het is meer van: doe mee en be schouw het als een boom voor jouw kind", zegt jolein Meijers. Aanmelden kan bij Het Zeeuwse Landschap in Hein- kenszand, 0113-569110 of via info@hetzeeuwselandschap.nl land, onder meer in Oost-Europa en de tropen, gaat het wel om aanplant van grotere bossen die CO2 binden", zegt Meijers. Ze beklemtoont dat de klimaatverandering niet aan de Zeeuwen voorbij gaat: grotere over stromingskansen, meer droogtes en heviger re genval. Daarom mogen de inwoners volgens haar ook best zelf een bijdrage leveren aan het aanpakken van de oorzaken. Als voorbeelden noemt ze energiebesparing, wat vaker de auto laten staan en C02-neutrale producten kopen. De klimaatbosjes ziet Meijers niet als luchtfiet serij. „Ik vind het een sterke vondst. Je kunt er niet aan voorbij gaan. De symbolische kant van de campagne wil niet zeggen dat de werkelijke oplossingen niet aan de orde zijn. Integendeel, dat moet juist een vervolg zijn." In heel Nederland komen er circa 600 klimaat bosjes. Het Zeeuwse Landschap en Landschapsbeheer Zeeland staan aan de bak voor elk 16 stuks. Een aantal is ingeplant. Onder meer op de wallen van Retranchement, Sluis en Aardenburg en in de Kleine Lodijkpolder. Rudi Geus van Land schapsbeheer geeft aan dat er nog gezocht wordt naar enkele plantplekken, met name bij particulieren en bij voorkeur op een zichtloca-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21