Laatste lusthof aan het verloederen Plattelandstoerisme zit in de lift 20 Woensdag 14 februari 2007 P2C De enig overgebleven buiten plaats in Zeeuws-Vlaande- ren, de Elderschans bij Aar denburg, verloedert. Vooral het park rond het herenhuis verkeert in verwaarloosde staat. Zonder actie kan de Elderschans worden afgeschreven. door Rinus Antonisse Ronald van Immerseel van de Stichting tot behoud van Particuliere Histori sche Buitenplaatsen vindt dat de Elderschans bij Aardenburg iets bijzonders heeft, wat andere Nederlandse buitenplaatsen niet hebben. Het heeft alles te maken met de militaire geschiedenis van frontgebied Zeeuws-Vlaanderen. De buitenplaats is in 1729 ge bouwd op een voormalige schans uit de Tachtigjarige Oorlog, legt Van Immerseel - geboren en geto gen Zeeuw - uit. Bij de buitenplaat sen Kruisdijkschans bij Aarden burg en Moffenschans in Terneu- zen was dat ook het geval, maar die zijn verdwenen. De vorm van de schans is, on danks het verglijden van eeuwen, nog duidelijk herkenbaar in het terrein. Dat maakt de Elderschans anders dan andere. Van Immerseel verdiepte zich in de historie van de lusthof Eind 17e eeuw kocht ko lonel Johan Cau de schans, met de verplichting de militaire voorzie ningen en wallen te slopen. Er ge beurde verder weinig mee, tot Petrus van Affelen, burgemeester van het Vrije van Sluis, in 1729 de schans kocht. Hij had grote plannen en liet een zomerhuis en een dienstwoning (keuken, koetshuis, paardenstal) bouwen. De gedempte gracht werd weer uitgegraven en er kwam een visvijver. Tussen buiten plaats en Aardenburg kwam een kaarsrechte weg, later Heerendreef gedoopt. In 1800 kochten vier Aar- denburgse notabelen de buiten plaats, die ze gebruikten als ont moetingspunt. Verpachting van gebouwen en ver pachting van hout leverden geld op. Zolang de onkosten voor het buitenleven niet hoger uitvielen dan de inkomsten, waren de Aar- denburgse notabelen tevreden, merkt Van Immerseel op. De grote omslag kwam in 1885, als politicus Pieter Hennequin (burge meester Sint Kruis en later Aarden- burg, lid Provinciale Staten en Tweede Kamer) alleen eigenaar wordt Hij liet een imposant heren huis bouwen, naar de bouwmode van die tijd - eclecticisme - ont worpen door architect fan Fre- deriks (ook betrokken bij de res tauratie van de Middelburgse Ab dij). Tegelijk werd het park, met behoud van de oude lanen, aange past. Vanaf 1919 verwisselde de Elder schans vele malen van eigenaar en bestemming: school, gemeente huis, vakantieverblijf, restaurant. Sinds 1986 is het bezit van de fami lie Verdonk. Stukken park werden opgeofferd voor aanleg van sport velden en voor een hotel. Maar de kern van het park is nog steeds aanwezig, zij het in zeer slechte staat, aldus Van Immerseel. De buitenplaats is gedeeltelijke aangewezen als rijksmonument, dat wil zeggen: herenhuis, park en toegangshek zijn beschermd. Het begrip 'monumentenzorg' heeft wel een wrange bijsmaak. De vij verpartijen staan grotendeels droog en delen zijn verland. Beu kenopslag verdringt eeuwenoude eiken, lanen verloederen, gazons en open terreindelen zijn dichtge groeid. Het is een kenner en liefhebber van buitenplaatsen als Van Immer seel een doorn in het oog. Hij stelt dat dienstgebouw, koetshuis en Herendreef ook beschermd moe ten worden en pleit voor snel her stel van het park. En geen verdere aantasting meer. „Anders zal Zeeuws-Vlaanderen straks ook zijn laatste historische buiten plaats verliezen." NAMEN Het Moordhof Het Moordhof in Kuitaart heeft zijn naam te danken aan een afschuwelijke gebeur tenis in 1903 - een drievoudi ge moord op de bewoners van de boerderij. Vader Frans Kole, moeder Santina en schoondochter Lourina werden met ploegij zers om het leven gebracht. De moord zorgde voor veel opschudding in het zo rustige Land van Hulst. Dagbladen bemoeiden zich ermee, de politie was weken in touw. Een speciaal boekwerkje over de moord werd uitgegeven. Daarin stonden bloedige be schrijvingen: 'de oude heer Kole heeft een geweldige slag op het hoofd gekregen met een ploegkouter waardoor een grote gapende wonde is ontstaan en waarin de been deren als het ware gedusseld liggen...' En de daders? Nooit gevonden! Wel was zoon Jan hoofdver dachte. Hij zat die avond in de kroeg en zou een verhouding heb ben gehad met de dienstmeid (die de avond ervoor een an dere betrekking had gekre- gen). Maar bewezen is er nooit iets in deze zaak, die veel publici teit kreeg. Er werd zelfs een moordballa- de op gedicht: Hoort! Menschen wat een groote schand gebeurt is in het Hulsterland Drie menschen van geen kwaad bewust Die sliepen in een zoete rust Een echtpaar in de kracht van 't leven En de vrouw aan hunnen zoon gegeven Wilde men vermoorden al te gaar Die misdaad speelden monsters klaar.... Gerard Smallegange Boerderij-atelier De Test in Zuid- zande is een van de projecten voor plattelands toerisme die via het landbouwlo- ket Sluis zijn be gonnen, foto Peter Nicolai Het platteland is sterk aan het ver anderen. De landbouw is niet meer de enige economische dra ger en grondgebruiker. De verste delijking rukt op. Andere economische sectoren dienen zich aan, zoals industrie, handel en transport. En niet te vergeten recreatie en toerisme. Zeker in een provincie als Zeeland speelt het plattelandstoerisme een steeds grote re rol. Het is een aantrekkelijke nevenacti viteit voor landbouwers die naar verbre ding van hun traditionele bedrijfsvoering zoeken. Recreanten gaan het buitenge bied ook ontdekken als mogelijkheid om te genieten van rust, ruimte en cultuur historie. Ondernemers die zich op plattelandstoe risme willen richten, krijgen geheid te maken met een veelheid aan regels. Ze moeten over veel uithoudingsvermogen beschikken. De gemeenten spelen hierbij een belang rijke rol: daar dient een ondernemer zich in eerste aanleg te vervoegen. De praktijk leert dat menige gemeente moeite heeft om nieuwe 'economische dragers' in het buitengebied een juiste plek te geven. De Stichting Recreatie heeft samen met het ministerie van LNV het boekje Een tien voor plattelandstoerisme uitgegeven. Dat moet gemeenten een eindje op weg hel pen. Het Zeeuwse voorbeeld in het boekje is dat van het landbouwloket in de gemeen te Sluis. Een ietwat verwarrende naam, want het loket, dat al in 1999 van start is gegaan, is méér dan landbouw alleen. Het is niet alleen bedoeld voor boeren, maar nadrukkelijk ook voor niet-agra- riërs met (recreatie-)plannen. Medewerker Veronique Dekker-Calus legt uit dat het loket vooral fungeert als vraagbaak en hulpverlener. Mensen die iets willen ondernemen in het grote bui tengebied waarover Sluis beschikt, de weg wijzen. Inmiddels zijn 18 toeristische projecten op het platteland verwezenlijkt en zijn er bijna evenveel in behandeling. De Elderschans bij Aardenburg foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20