Probleemgezin naar rand dorp RAF bezorgt Goesenaar weer slapeloze nachten De Ruyter of Trouwhand? In de bres voor stichting De Zeeuwse Klederdrachten MIDDELBURG - De stichting De Zeeuwse Klederdrachten maak te gisteren een 'doorstart'. Nu het doel waarvoor de stichting was opgericht - uitgeven van een standaardwerk over de streekdrachten - is bereikt, willen de zes organisaties verder. In dracht werden bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland in Middelburg de nieuwe statuten getekend. foto Ruben Oreel Woningen in Tholen voor mensen die overlast veroorzaken. door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Woningcor poratie Castria wil in de gemeente Tholen een aantal huizen bouwen voor gezinnen die problemen ver oorzaken. Die woningen komen aan de rand van één of meerdere kernen. Het college wil medewer king verlenen aan het plan. De huizen kunnen dienst doen als een gezin uit zijn woning wordt ge zet. De corporatie vindt het in dat soort gevallen nogal hard - zeker als er kinderen zijn - om mensen Gedwongen verhuizing van probleemgezinnen werkt reageer op www.pzc.nl Staken mag salaris kosten 55% oneens j 45% Zie pagina 11 iraa'i jj :W—H Zeeland: 2, 3, 25, 26, 27, 29, 31, 33, 36 en 37, Meningen: 10 en 11. Buitenge bied: 20 en 21. Weer: 22. Tv: 46 en 47. op straat te zetten. Maar het gaat niet alleen maar om mensen die uit huis worden gezet. Juist voor gezinnen die overlast veroorzaken, maar niet zo erg dat huisuitzetting een optie is, kan een verhuizing naar de rand van het dorp een goed alternatief zijn. „Voor deze groep hebben we nu geen mogelijkheden", aldus J. Kloet van Castria. Kloet benadrukt dat een verhui zing naar één van de nieuwe wo ningen samen gaat met begelei ding door bijvoorbeeld maatschap pelijk werk. Er is ook sprake van vrijwilligheid. „We zullen mensen benaderen op een manier van: zou het niet beter zijn als je deze buurt verlaat? We proberen met deze aanpak te voorkomen dat er een echt vervelende situatie ont staat en we wellicht wél mensen moeten uitzetten." Omdat het aantal gezinnen in de gemeente dat overlast veroorzaakt niet heel groot is, bouwt de corpo ratie maar een paar woningen. Kloet denkt aan twee of drie. Het is vooral een voorzorgsmaatregel, zodat de huizen er zijn wanneer dat problemen zich voordoen. De corporatie heeft nog geen ge- Om te voorkomen dat lastige ge- zinnen op straat moeten worden gezet wil Castria een aantal tijde lijke huizen bouwen aan de rand van Thoolse kernen. zinnen op het oog. In welke plaats de woningen komen, is nog niet duidelijk. Waarschijnlijk gaat het om units die doorgaans gebruikt worden voor tijdelijke huisvesting. „Het zal in elk geval geen bouw met stenen worden", aldus Kloet. Het vinden van geschikte locaties kan moeilijk worden. De meeste mensen zullen niet happig zijn om de huizen in hun achtertuin te krijgen. Toch is het volgens Kloet nadruk kelijk niet de bedoeling om de wo ningen ver buiten de kern neer te zetten. „Het is juist van groot be lang dat de mensen die er straks gaan wonen contact blijven hou den met anderen en bijvoorbeeld naar de winkel kunnen gaan." Rob de Koster was doelwit aanslag Rote Armee Fraktion. door Jan van Damme GOES - Jarenlang al wordt Rob de Koster (47) minstens één keer per week midden in de nacht wakker. Nu de vrijlating van Brigitte Mohn- haupt - voormalig kopstuk van de Duitse terreurorganisatie Rote Ar mee Fraktion (RAF) - aanstaande lijkt, neemt het aantal slapeloze nachten snel toe. De Koster werkt in Goes bij de be lastingdienst en was van 2002 tot 2006 raadslid voor D66. Als 18-jari- ge was hij aspirant-douaneambte naar bij een post in Limburg. Op 1 november 1978 is hij met drie collega's paraat. Een aangehouden automobilist laat een paspoort zien. Niet in de haak, concluderen de ambtenaren. De man in de au to trekt een pistool, een vrouw in de buurt van de auto heeft een au tomatisch wapen in de aanslag. De Koster: „Twee van mijn colle ga's werden geëxecuteerd. Zelf vond ik op tijd dekking." Eenmaal bekomen van de schok wordt hij op eigen verzoek overgeplaatst naar Vlissingen. De vrijlating van Mohnhaupt grijpt hem aan. „Niet om die me vrouw", zegt hij. „Mohnhaupt kreeg vijf maal levenslang; na 24 of 25 jaar komt ze vrij. Maar ik heb echt levenslang, ik heb sinds die dag in '78 slapeloze nachten. Ik heb heel Europa rondgereisd om tegen de terroristen te getuigen. Die mensen waren beesten. Wat me weer erg stoort is dat je Neder land niet hoort. Er zijn wel twee douaniers afgeslacht en in Utrecht een politieman doodgeschoten." MIDDELBURG - Michiel de Ruyter noemde zichzelf Michiel Trouw hand. Pas vanaf 1636 tekende hij met De Ruyter. Dat schrijft Ivo van Loo, historicus en medewerker van het Zeeuws Archief, in een boekje dat vandaag verschijnt. Hij baseert dat op basis van één brief van een Engels ambassadeur. De naam De Ruyter is door ande ren aan Michiel gegeven en heeft volgens Van Loo niets van doen met zijn verleden als ruiter. De naam verwijst naar Tuiten' in de betekenis van vrijbuiter (kaperka pitein). De naam van zijn schip - de Graeu- wen Heynst (Zeeuws voor Grau we of Grijze Hengst) - was mede bepalend. Dat schip werd in 1636 verdacht van piraterij. Trouwhand verwijst volgens Van Loo naar 'trouw'; een karaktereigenschap van de kapi-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1