huid levert verrassende resultaten PZC Woensdag 14 februari 2007 19 Marleen Bron met haar dochter Anouschka van Gelder foto Do Visser haar geboorte wel bekend dat ze spina bifida had. Ik kreeg een echo omdat er sprake was van een stuit- ligging. De gynaecoloog zag een waterhoofd. Op de tweede echo za gen we de open rug." Spina bifida Corinne: „Het spookte door mijn hoofd: waarom ik? Ik voelde me schuldig, want het was in mijn lichaam gebeurd. Nu weet ik dat het gewoon een fout is van de na tuur. Klaar." Maar makkelijk is het niet ge weest. „Ik was in het begin geobse deerd door haar waterhoofd. Ik ging de omtrek elke dag meten. Ik had er geen vertrouwen meer in, voelde me geen moeder maar dok ter. Was altijd bezig met katheteri- seren, stoma, fysiotherapie, logope die. Ik wilde mijn kind beter ma ken. En ik was heel beschermend. Niemand mocht aan mijn kind ko men. Dat heb ik een jaar volgehou den." Sandra heeft 'geluk'. Ze kan korte stukjes lopen, met aangepast schoeisel. Buiten zit ze in een rol stoel. Verstandelijk mankeert San dra helemaal niets. Maar veel ook kan ze niet. Sandra heeft een kat heter, een stoma en draagt luiers. Corinne: „Ze vindt het verschrik kelijk dat ze niet zindelijk is. Ze komt in de pubertijd en zegt: 'ik wil die luier af, ik wil gewoon zijn'. Ik probeer haar te laten in zien dat dit nooit zo zal zijn." Het kostte twee jaar eer Corinne en haar man konden accepteren dat ze een kind hadden met spina bifida. „Ik ben extravert. Ik had het nodig om te praten en heb hulp gezocht bij een maatschappe lijk werker. Voor mijn man was praten lastig. We hebben een hele moeilijke periode gehad. Maar we zijn er beter uitgekomen. En zijn nu heel gelukkig met Sandra. We doen wat ze kan, wat ze niet kan: daar praten we niet over. We heb ben leren relativeren. Met kleine dingen zijn we heel erg blij." Ook Marleen Bron herkent zich in het onderzoek. „Je begint in een roes maar groeit er in. Ik heb zelf hulp gezocht bij een maatschappe lijk werker om het van me af te praten. Ik heb geleerd boos te mo gen zijn. Mijn partner kon veel moeilijker praten." Marleen: „Ook wij moeten heel veel regelen. Ik ben een jaar'bezig geweest om een rolstoel goed aan gepast te krijgen. Vreselijk. Maar ik heb geleerd als ouder heel assertief te zijn." Het ergste verdriet en de boosheid zijn weg. Marleen: „Anouschka is vreselijk gezellig. Ruzie maken kent ze niet. Ik kan me echt niet voorstellen dat ze er niet zou zijn." Spina bifida is een ernstige afwijking van het centrale zenuwstelsel. Letter lijk betekent het 'gespleten wervelkolom'. In de volksmond wordt de aan doening 'open ruggetje' genoemd. Spina bifida ontstaat in de eerste vier weken van de zwangerschap. Bij de aanleg van de ruggenwervels worden een of meer wervels niet gesloten. Tekort aan foliumzuur, alcoholmisbruik en -verkeerd- medicijngebruik kun nen daarvan de oorzaak zijn. Bij de geboorte is vaak sprake van een open rug en is er meestal een wond. Een kind wordt binnen enkele dagen geopereerd om het defect te sluiten. Door de beschadiging van het ruggenmerg kunnen veel lichamelijke pro blemen ontstaan. De symptomen van spina bifida zijn heel divers: ze varië ren van verlammingen aan voet, been en heup tot problemen aan blaas en darm, verstandelijke problemen en een waterhoofd. Bij een water hoofd is de afvoer van het vocht in de hersenen en ruggenmerg ver stoord. Een drain (pompje) moet dit teveel aan hersenvocht weer afvoe ren naar buikholte of hart. Spina bifida komt in ons land gemiddeld een op de tweeduizend keer voor. Zie voor informatie: www.bosk.nl vroeg hun opwachting maken. Deze traditionele manier van pre ventieve inspectie vertoont gaten en is vervelend voor het kind. „Eigenlijk wil je die stoffen doorlo pend meten omdat het tussen twee metingen in mis kan gaan. Maar dat is onmogelijk: een baby kan niet voortdurend geprikt wor den. Om de twee uur is al belas tend genoeg", weet Maurice Aal- ders, onderzoeker bij het AMC in Amsterdam. Maar er is hoop. Aalders, van huis uit fysicus, is bezig met het ont wikkelen van een methode die wél voortdurend kan meten zon der het kind te belasten. Zijn in steek is gebaseerd op licht van een doorsnee gloeilamp. Het begint allemaal met het aan zetten van het lampje. Het licht dringt drie tot vier millimeter door in de weefsellaag, wordt ge deeltelijk opgenomen (absorptie) en kaatst daarna grillig terug. Dan volgt analyse van het gereflecteer de licht. De crux zit hem in de absorptie en reflectie. Lamplicht bevat alle kleuren van de regenboog, en oogt dus wit. Wat er weer aan kleuren de weefsellaag uitkomt, hangt sim pelweg af van de stoffen daarin: el ke stof absorbeert op een unieke manier kleuren, en reflecteert dus ook op een unieke manier. Als er bijvoorbeeld bilirubine aanwezig is, zullen sommige kleuren beter geabsorbeerd worden dan andere. Dit is direct terug te zien in het te ruggekaatste licht: daarin zit rela tief minder van de kleuren die zijn 'blijven hangen in de weefsellaag'. De onderzoeker redeneert: kenne lijk zit er bilirubine in het weefsel. Op dezelfde manier kan zuurstof- arm bloed onderscheiden worden van zuurstofrijk bloed. Aalders, die deze toepassing binnen twee jaar in het ziekenhuis wil testen: „We zijn met deze techniek al een eind op weg." Maar er is nog veel meer te onderzoeken. Neem bij voorbeeld kindermishandeling. Daarbij is het soms van belang blauwe plekken te kunnen date ren. Immers, die datering kan ver moedens omtrent de boosdoener ondersteunen of verzwakken door na te gaan wie er in die periode bij het kind in de buurt was. Voor de tijdbepaling is de analyse vrijwel hetzelfde als bij het moni toren van baby's. Wederom wordt de huid bestraald met lamplicht, en het gereflecteerde deel geanaly seerd. Daarna wijkt de analyse af. Aalders: „Een blauwe plek ont staat doordat bij een klap bloedva ten knappen en het bloed zich uit breidt naar de zijkanten. Tegelijker tijd worden stoffen in het vrijgeko men bloed omgezet in andere stof fen. We weten hoe snel dat omzet tingsproces gaat. Door nu de hoe veelheid omgezette stoffen met kleurenanalyse te meten, weet je iets over het tijdstip van ont staan." Deze mogelijkheid heeft onder anderen het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) enthou siast gemaakt. Want niet alleen de ouderdom van blauwe plekken, maar ook die van wonden bloed- spatten op de muur of van een lijk, zou zo bepaald kunnen wor den. Maagzweer is zo oud als de mensheid zelf Maagzweren plagen de mens al sinds zijn ontstaan. Die conclusie trekt B. Linz (Max-Planck Institut fiir Infektionsbiologie, Berlijn) uit zijn onderzoek naar de genetische evolutie en verspreiding van de 'maagzweerbacterie' Helicobacter pylori. Het verspreidingspatroon van veranderingen in het DNA van de bacterie blijkt parallel te lo pen aan het verspreidingspatroon van veranderingen in het DNA van de mens over de aarde. Het DNA van H. pylori kan helpen om de verspreiding van de mens over de aarde in kaart te brengen. Zwangerschap is zware test voor bloedvaten Vrouwen die tijdens de zwanger schap hoge bloeddruk ontwikke len, hebben later in hun leven 50 procent meer kans op atherosclero- se (aderverkalking) in de kransslag aderen van het hart. Dit consta teert S. Sabour (Julius Centrum. Utrecht) op grond van een onder zoek onder 491 vrouwen. Zwanger schap is waarschijnlijk een 'stress test' voor hart- en bloedvaten. Wie dan hoge bloeddruk ontwik kelt, is blijkbaar gevoeliger voor het ontwikkelen van hart- en vaat- aandoeningen. Vrouwen gevoelig voor geur mannelijk zweet Mannen, vergeet de deo-reclames. Simpelweg het ruiken van een be standdeel van mannenzweet, de stof androstadienon, voldoet al om bij vrouwen de stemming, sek suele opgewondenheid en de aan maak van het stresshormoon Corti sol te verhogen. Dit meldt onderzoeker C. Wyart (University of California, Berke ley) in het vakblad Journal ofNeu- roscience. De promovendus kwam tot de conclusie na het doen van geurproeven bij 21 (heteroseksue le) vrouwen. foto ANP Hiv-eiwit kan kanker helpen bestrijden Een eiwit dat hiv (het virus dat aids veroorzaakt) in staat stelt lichaamscellen binnen te dringen, blijkt ook goed te gebruiken als 'sleepboot' voor stoffen die kanker cellen kunnen aanzetten tot cel- dood. Gekoppeld aan het hiv-eiwit TAT kan het eiwit Bim, ingespo ten in een tumor, gemakkelijk de kankercellen binnendringen en aanzetten tot celdood (apoptose), schrijft H. Kashiwagi (Washington University, St. Louis) in het vak blad Annals of Surgical Oncology op grond van proeven bij muizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19