Drama bij een kind met open ruggetje Licht in de Doktersbul 18 Woensdag 14 februari 2007 PZC In door Paul van Dijk Is het moeilijk om je zonder papieren voor te doen als arts? Ineens was er weer haarscherp de herinnering aan die och tend. Ik was nog niet zo lang afgestudeerd en verdiende de kost met waarnemen op verschillende plaatsen in het land. Het was een mooie manier om rond te kijken in verschil lende huisartspraktijken. Ik kon zien hoe andere huisartsen hun praktijk organiseerden. Hoe was het om huisarts te zijn in de stad? Was het leuker op het platteland? Wilde ik bevallin gen doen? Consultatiebureau? Spiraaltjes plaatsen? Toestemming krijgen om ergens waar te nemen was een heel spektakel. Je moest namelijk van te voren met je artsenbul naar de burgemeester van de plaats waar je ging werken. Pas na het schouwen van je bul mocht je aan de slag. Na een avonddienst was ik laat thuisgekomen. De artsenbul, die ik voorafgaand aan de waarneming had getoond aan de plaatselijke burgemeester, had ik op tafel gelegd. Mijn vriendin en ik bleven de ochtend daarna wat langer in bed. Onze kinde ren waren al wakker, maar die vermaakten zich best. Ze waren zelfs opmerkelijk rustig. Toen we tegen tienen uit bed kwa men, vonden we de grond be zaaid met kleine stukjes papier. Ik was klaarwakker toen ik zag dat Job van drie met een schaar het laatste hoekje van mijn art senbul in tweeën knipte. Ze hadden een legpuzzel gemaakt, zei Remie van vijf trots. Er volgden nog een aantal waarnemingen. En voor de burge meester had ik alle stukjes papier op een groot vel boeklon ge plakt. Hier en daar kon je door het diploma heen kijken om dat de puzzel niet meer compleet was. De aanleiding van dit pijnlijke privéverhaal is een recente kran tenkop. 'Rugspecialist is mogelijk geen arts'. Met enige regel maat lees je het in de krant. Een dokter die al jaren werkt als gynaecoloog blijkt nooit zijn artsexamen gehaald te hebben. Of een longarts die in een topzie- kenhuis praktiseert terwijl hij nooit verder is gekomen dan zijn havo-diploma. Hoe moeilijk is het om je als arts voor te doen zonder dat je daarvoor de nodige papieren hebt? Ik ben op onderzoek uitge gaan. Ik belde mijn jonge collega Jeroen met de vraag: Als jij er gens waarneemt, moet je dan van te voren je artsenbul laten zien? 'Nee', zei hij. 'Dat heb ik in vier jaar waarnemen niet één keer meegemaakt. Na een tele foontje of een e-mailtje kan ik zo aan de slag'. Nog eens een andere huisarts ge beld. Karin verdient haar kost met invallen in praktijken waar de huisarts op vakantie gaat, ziek is of overspannen. Of haar diploma ooit is gevraagd bij een waarneming? 'Gek eigenlijk, maar dat is nooit gebeurd', ant woordde ze. Iedere Nederlander met redelij ke contactuele eigenschappen kan zich dus aanmelden als waarnemend huisarts. Er wordt foto ANP je geen strobreed in de weg ge legd. 'Maar', zei Karin, 'tegen woordig worden de meeste waarnemingen verhandeld via de site www.waarneembemiddeling.nl'. Op deze site kunnen huisartsen zich aanmelden als waarne mer en als waarnemerzoekende. De waarnemer kan echter pas ingeschreven worden als zijn of haar BIG-registratie is ge controleerd. Op basis van je artsenbul krijg je een nummer, waarmee je ingeschreven staat in het register. Zodra je zo'n re gistratie hebt, kun je rustig je bul in stukjes laten knippen. Hoe ervaren ouders het leven met een kind met spina bifida ofwel een open ruggetje Dat onderzocht orthopedagoog dr. Ignace Vermaes van de Radbouduniversiteit Nijmegen. De conclusie: „Zorgen voor een kind met spina bifida is zwaar, maar niet ondraaglijk." door Hélène van Beek Ze donderden in één klap van hun roze wolk. Zo omschrijft: Marleen Bron de periode direct na de bevalling van haar dochter Anouschka van Gelder. Haar doch ter had spina bifida, een open rug getje. „We waren er helemaal niet op voorbereid." Marleen beviel in het ziekenhuis Bernhoven in haar woonplaats Oss. „De artsen schetsten een erg zwart beeld van een zware handi cap. We schrokken enorm." Anouschka werd de volgende mor gen overgebracht naar het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen. Mar leen: „Daar konden ze wat meer de bandbreedte aangeven en vertel den ze dat het niet was te voorspel len hoe het met haar zou gaan. Het kon nog alle kanten op." Een keuze over de behandeling is er nu wel, maar was er destijds niet in het UMC St Radboud. Mar leen: „Ons werd toen meteen ver teld: 'Wij zijn een katholiek zieken huis, we behandelen kinderen met spina bifida altijd'. Gelukkig heb ben wij die afweging tussen behan delen en niet behandelen en zien of het kind ook inderdaad over lijdt, niet hoeven maken. Dat is ons bespaard." Kraamtijd was er niet. „We leef den in een roes." De eerste week moest Anouschka al worden geo pereerd. Haar rug moest worden gesloten. „Daarna kreeg ze een wa terhoofdje. Na vijf dagen volgde weer een operatie, er moest een drain in het hoofd om het hersen- vocht af te voeren." Anouschka was een kindje 'met heel veel pech'. Complicatie volgde op com plicatie. Anouschka is nu tien jaar en al veertig keer geopereerd. Anousch ka kan niet lopen en is verstande lijk gehandicapt. Ze heeft proble men met haar blaas, nieren en dar men. Ze heeft heupproblemen en een corset voor scoliose, een ver groeiing van de rugwervel. Marleen Bron deed mee aan pro- motie-onderzoek van orthopeda goog Ignace Vermaes, waarin hij in kaart bracht hoe het is om ouder te zijn van een kind met spi na bifida. Omdat de ziekte zo on voorspelbaar is, en artsen moeilijk uitspraken kunnen doen over de ernst, was daar behoefte aan. Ver maes: „Altijd zijn er lichamelijke problemen en deze kinderen kun nen ook zware verstandelijke be perkingen hebben. Het wisselt. Ik heb de uitersten gezien van een kind dat zich van helemaal niks be wust is tot iemand die psycholo gie heeft gestudeerd en nu medicij nen studeert." De promotie, die af gelopen maandag plaatshad, is on derdeel van een groter Nijmeegs onderzoeksprogramma dat in 2002 werd gestart. Directe aanleiding was de discussie eind jaren negen tig over de actieve levensbeëindi ging van kinderen met een open ruggetje. Vermaes interviewde ouders van kinderen met spina bifida tussen de zes en de vijftien jaar, en van zo'n drie maanden oud. „De ge boorte van een kind met spina bifi da is voor alle ouders een enorme schok. Ze hebben het gevoel dat de grond onder hun voeten weg zakt. Tegelijkertijd zie je onder schatting. Denken ouders: 'Er zit een bult op de rug en die moeten ze gewoon maken'. Begrijpelijk wel want de kindjes zien er vaak ongelofelijk gaaf uit." Belangrijk voor alle ouders is het gevoel dat ze kunnen communice Een gloeilamp helpt bij medisch onderzoek. ren met hun kind. Vermaes: „En als ze dat kunnen, gaan ouders er helemaal voor. Er zijn wel ouders die heel eerlijk zeggen: als we dit van te voren allemaal hadden ge weten dan waren we er niet aan begonnen, en hadden we gekozen voor abortus. Maar er zijn er ook die zeggen: we wensen dit nie mand toe maar wij zijn er rijker van geworden en hadden dit kind niet willen missen." Het zwartgallige beeld van alleen maar stress en verdriet, doet dus geen recht aan de realiteit, vindt Vermaes. „Maar hele normale ge zinnen worden door medische za ken wel ongelofelijk zwaar belast. Veel ouders hebben vlak na de ge boorte symptomen van Post Trau matische Stress. Maar dat komt meestal weer goed." Uit het onderzoek blijkt ook dat ouders het gevoel hebben dat ze minder competent zijn, vooral de moeders. Ook vinden ouders, door de opvoeding van het zieke kind, minder tijd voor andere rela ties en ervaren ze dat hun eigen ge zondheid er ook onder lijdt. Vermaes: „De grootste stress is ech ter niet de handicap van het kind maar de administratieve romp slomp die erbij komt. Ouders wor den van het kastje naar de muur gestuurd. Een treffend voorbeeld: bij kinderen die aangepaste schoe nen nodig hebben, kan het maan den duren eer die er zijn. Is een kind in de groei, dan zijn ze dan "al weer te klein. Zo krijgt een kind met spina bifida telkens schoenen die niet goed passen." Corinne Wendrich uit Zevenaar herkent zich in het beeld dat Ver maes schetst. Tien jaar geleden be viel ze van haar dochter Sandra. „Gelukkig was vijf weken voor Wanneer is iemand precies overleden? Het antwoord vind je met een gloeilamp en een rekensom. door Jeroen Akkermans Voor een te vroeg geboren kind zijn de eerste dagen bepaald geen pretje. Am per verlost wordt hij op gewacht door artsen die het heb ben voorzien op zijn hiel. Daar ver dwijnt om de twee uur een naald in, om vast te stellen hoe het zit met het zuurstofgehalte of de hoe veelheid bilirubine. De laatste stof een afvalstof geproduceerd door bloed, veroorzaakt de kenmerken de gele kleur van baby's die te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18