Bestolen door de banken en verzekeraars Mill PZC Woensdag 14 februari 2007 17 Nederlanders stoppen elk jaar zestien miljard euro in beleggingspolissen. Tot voor kort wist bijna niemand wat er met dit astronomische bedrag precies gebeurt. Inmiddels weten de meeste polishouders wel beter. door Rik Elfrink Eind vorig jaar bleek na een vernietigend rapport van toezichthouder AFM (Au toriteit Financiële Mark ten) dat ongeveer 40 procent van de inleg in beleggingspolissen op gaat aan kosten en verzekeringspre mies. Daarmee wordt het bijna on mogelijk om het doel van de polis, soms bijvoorbeeld sparen om de aankoop van een woning te finan cieren, te bereiken. Dat de beleggingsverzekering pas jaren na de beurscrash tussen 2000 en 2002 onder vuur is ko men te liggen, is eigenlijk gek. Bijna niemand nam vóór die tijd de moeite om zich te verdiepen in de polisvoorwaarden. Tot 2000 was er voor polishouders ook geen vuiltje aan de lucht. De hoge kosten van beleggingsverzeke ringen vielen nauwelijks op door de enorme rendementen op aande len. Na 2002 duurde het nog een aantal jaren voordat tot de polis- houders doordrong dat een beleg gingsverzekering pas loont als de koersen van aandelen flink stijgen. Terwijl tienduizenden Nederlan ders in financiële problemen kwa men door het leasen van aandelen bij Dexia en andere aanbieders, bleef het rond de beleggingspolis rustig. Pas eind vorig jaar zorgde het rap port van de AFM voor beroering. Kort daarop gaf het Verbond van Verzekeraars toe dat slechts 60 pro cent van de inleg daadwerkelijk wordt belegd. Met dat gegeven voe len veel Nederlanders zich door banken en verzekeraars bestolen. Het rendement van een simpele spaarrekening was in de meeste ge vallen hoger dan de opbrengsten van een beleggingspolis. Polishou ders hebben daardoor het gevoel dat ze duizenden euro's hebben verspeeld. De afgelopen maanden hebben ze zich op verschillende manieren verenigd. Onder meer via de Stich ting Woekerpolis en de Vereniging Consument Geldzaken is een miljoenenclaim ingediend bij Na- tionale-Nederlanden. Ook men sen die via grote aanbieders als In terpolis, Aegon en Fortis polissen hebben afgesloten, kunnen bij de ze organisaties terecht. Advocaat William Schonewille van het in effectenrecht gespecialiseer de advocatenkantoor Barents&Krans in Den Haag, schermt middels eveneens met tienduizen den klachten. Verzekeraars geven zelf ook toe dat klanten volop klagen en na vraag doen naar de producten. „Wat wij overigens niet snappen, is waarom mensen zich eerst bij een advocaat melden en niet bij ons. Je kunt ook naar de Ombuds man", meldde een woordvoer der van Aegon onlangs. De verzekeraars hebben zichzelf de verplichting op gelegd om klanten beter te infor meren. Dat geldt niet alleen voor nieuwe klanten, ook voor de houders van bestaande producten moet een 'informaties- lag' worden gemaakt, vindt het Verbond van Verzekeraars. Demissionair minister Zalm van Financiën wil dat vooral het Klach teninstituut Financiële Dienstver lening, onderdeel van de Ombuds man-organisatie, zich gaat buigen over de klachten van beleggers. Daarnaast is volgens hem een voor onderzoek nodig door voormalig hoogleraar en verzekeringsexpert Alfred Oosenbrug. De minister vindt dat er een even- wichte afwikkeling moet komen voor klachten over bestaande be leggingspolissen, waarbij de pro blemen zoveel mogelijk indivi dueel worden behandeld. Het Ver bond van Verzekeraars ziet het vooronderzoek niet zitten, maar raadt leden wel aan de oplossing van het Klachteninstituut Finan ciële Dienstverlening te aanvaar den. Slaagt de bemiddelingspoging van het Klachteninstituut, dan moet de gevonden oplossing door verzekeraars aan mensen met een beleggingspolis worden aangebo den. Doordat sprake is van verschil lende soorten polissen, moeten meerdere oplossingen gevonden worden. Beleggingspolis: de feiten Een beleggingspolis is meestal gekoppeld aan een hypotheek of levensverzekering. Tussen 1993 en 2005 zijn er ongeveer 6,3 miljoen beleg gingspolissen afgesloten. De inleg, vaak een vast bedrag per maand, wordt gestort in be leggingsfondsen. Dit kunnen fondsen zijn die bij voorbeeld aandelen of obliga ties kopen. Van elke euro gaat gemiddeld 20 cent op aan verzekerings premies. De andere 20 cent gaat op aan kosten voor de verzekeraar. Volgens verzekeraars vormt het geven van advies ook een belangrijke kostenpost. ALLE MENSEN Ziekenhuisopname voor Camilla Camilla, de echtgenote van prins Charles moet haar baar moeder gedeeltelijk laten verwij deren. De operatie gooit voorals nog haar reisschema niet in de war: de 59-jarige hertogin van Cornwall vertrekt samen met prins Charles volgende week voor negen dagen naar Koeweit, Qatar, Bahrein en de Verenigde Arabische Emiraten. De operatie is gepland in maart. 'Vaders' baby Anna Nicole naar Bahama's Larry Birkhead, de ex-vriend van de vorige week in Florida overleden B-actrice Anna Nicole Smith en Howard K. Stern, haar voormalig advocaat en nieuwe geliefde, zijn naar de Bahama's afgereisd. Beide heren claimen het vaderschap van Anna Nico le's vijf maanden oude dochter tje Dannielynn. Afgelopen week end kwam ook prins Frederic Von Anhalt naar voren met het verhaal dat hij maar liefst tien jaar een verhouding had met de blonde seksbom en dat dus ook hij de verwekker zou kunnen zijn. 'Johnny Hallyday is snel een Belg' De Franse rockster Johnny Hally day (63), kind van een Belgische vader en een Franse moeder, kan binnen twee maanden de Belgische nationaliteit hebben. Dat meldt Le Parisien De zan ger heeft vorig jaar om de Bel gische nationaliteit verzocht. Hal lyday is als belastingvluchteling naar Zwitserland (Gstaadt) ver huisd. Robbie Williams viert verslaafd verjaardag Robbie Williams liet zich giste ren - de dag van zijn drieënder tigste verjaardag - opnemen in een Amerikaanse afkickkliniek, zo meldt de BBC. Zo hoopt de popster eindelijk zijn verslaving aan medicijnen achter te laten. Het is niet de eerste keer dat Robbie zich laat opnemen. Ooit vertelde Robbie dat hij na zijn vertrek uit jongensgroep Take That, in 1995, dermate verslaafd was aan drugs en alcohol, dat vriend Sir Elton John hem 'kid napte' om hem zo te dwingen af te kicken. In 2004 grap te de zan ger tijdens een televisie-in terview de drugs en alcohol alleen te hebben afgezwo Robbie Williams ren 'omdat ze me dik maakten'. „Ze deden me opzwellen tot het formaat van een kleine vlieg- tirighangar", aldus Robbie. té/ Afgelopen september zegde de ster het Aziatische ge deelte van zijn tournee af wegens stress en uitput- ting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17