'Akkoord is een belangrijk signaal voor kwestie Iran' Februari 2004: De tweede ronde van dit overleg. De deelnemers richten een werkgroep op en ver klaren zich bereid te werken aan een Koreaans schiereiland zonder atoomwapens, maar ernstige me ningsverschillen blijven. 1 Februari 2005: Noord-Korea zegt dat het nucleaire wapens heeft ge produceerd. September 2005: De Noord-Korea- nen zijn bereid het omstreden nu cleaire programma op te geven en terug te keren tot het non-prolifera tieverdrag. In ruil daarvoor leveren de vijf gesprekspartners olie en stroom en worden de banden met het stalinistische regime aange haald. Die overeenkomst blijkt niets waard. Pyongyang weigert zich naar de bepalingen te schik ken uit onvrede over niet aan het akkoord gerelateerde sancties van de Verenigde Staten. Juli 2006: Noord-Korea vuurt een aantal raketten af, waaronder de langeafstandsraket Taepodong 2. Oktober 2006: Noord-Korea test voor het eerst met succes een kern wapen. Als reactie besluit de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties het stalinistische land te treffen met financiële sancties en een wa penembargo. Februari 2007: Zeslandenoverleg wordt in Peking hervat en leidt tot doorbraak. 'Het Noord-Koreaanse regime wil niets anders dan overleven.' Prof. dr. Walraven, hoogleraar Koreaanse taal en cultuur PZC Woensdag 14 februari 2007 13 Een muurschildering in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang. De Amerikanen zijn volgens deze voorstelling verslagen. Die uitleg zal het regime ook aan het gisteren gesloten atoomak koord geven. foto Paul van Riel/Hollandse Hoogte Noord-Korea lijkt voorlopig aan de ketting gelegd. Maar hoe zit het met dat andere probleemkind, Iran? door Joost Bosman Een belangrijk signaal voor het 'Iraanse dossier', noemt Middenoosten-deskundige Paul Aarts het akkoord met Noord-Korea. „Het geeft aan dat blijven praten werkt, er is een win dow of opportunity, een kans ge creëerd." De Europese Unie lijkt daar scepti scher over. Uitgerekend gisteren pu bliceerde de Britse krant Financial Ti mes een uitgelekt EU-document over Iran. Daarin staat dat de sancties die de internationale gemeenschap het land afgelopen december oplegde, Iran er niet van zal weerhouden door te gaan met het verrijken van uranium. Met name de Verenigde Staten vermoe den dat het land daarmee een atoom bom wil maken. Aarts is verbaasd over de memo uit Brussel. „Het internationale atoom agentschap IAEA (dat de nucleaire pro gramma's van landen in de gaten houdt, red.) heeft geen aanwijzingen dat Iran concreet werkt aan een kern wapen. Het land heeft het verrijkte uranium nodig om in de eigen energie behoeften te voorzien. En het argu ment dat Iran daarvoor voldoende olie en gas heeft, is flauwekul. Teheran heeft die grondstoffen hard nodig om te exporteren en geld te verdienen. Dat is een heel valide economisch argu ment", stelt Aarts. Hij kan zich evenwel voorstellen dat Iran uit geopolitieke overwegingen be hoefte zou hebben aan een atoombom. „Maar wat Iran zou willen en wat het reëel doet, zijn zaken die je goed uit el kaar moet houden." Volgens Aarts stelt Iran grotendeels de zelfde voorwaarden voor een akkoord als Noord-Korea. „Teheran wil veilig heidsgaranties in ruil voor een verge lijk over zijn atoomprogramma. Met an dere woorden: geen omverwerping van het regime. Het wil daarnaast hulp bij het vervaardigen van kernenergie voor civiele doeleinden, zodat het daar voor niet meer de zwarte markt op hoeft" Ondanks het toenemende wapengeklet ter in de VS jegens Iran, gelooft Aarts dat ook hier de dialoog uiteindelijk zal zegevieren. Gewapend ingrijpen in Iran is volgens hem dan ook hoogston- waarschijnlijk. Naast de gebruikelijke argumenten dat de VS daar geen troepen voor hebben en de Iraniërs zich alleen maar achter hun machthebbers zullen scharen, is één reden voor Aarts nog overtuigen der: „Militaire actie tegen Iran zal in Irak de hel doen losbarsten voor de Amerikaanse troepen. Want daar heb ben we nog maar het begin van ge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13