Akkoord Noord-Korea i was geen optie' 1 2 Woensdag 14 februari 2007 PZC Oktober 1994: Noord-Koreaanse en Amerikaanse onderhandelaars bereiken een compromis over de vrije inspecties van Noord-Koreaan se nucleaire installaties, die het land tot dusver steeds had gewei gerd. Oktober 2002: De Verenigde Sta- December 2002: Noord-Korea ten betichten Noord-Korea ervan meldt dat het een omstreden kern dat het een geheim nucleair wapen- reactor weer in werking stelt. In- programma uitvoert. specteurs van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) moeten Noord-Korea verlaten. Januari 2003: Noord-Korea zegt Augustus 2003: De eerste ronde het non-proliferatieverdrag (NPT) van het zeslandenoverleg. op. Dit verdrag is gericht tegen de Noord-Korea onderhandelt in Pe- verspreiding van kernwapens. king met China, Zuid-Korea, Japan, Rusland en de Verenigde Staten over de nucleaire ambities van het bewind in Pyongyang. Noord-Korea en vijf andere landen hebben gisteren tijdens overleg in de Chinese hoofdstad Peking een akkoord bereikt over het ontmantelen van de Noord-Koreaanse nucleaire installa ties. In ruil daarvoor krijgt het stalinistische regime onder meer één miljoen ton zware olie. De Verenigde Staten halen Noord-Korea van de lijst van landen die het terrorisme steunen. Na een worsteling van vijfjaar lijkt er eindelijk licht aan het eind van de tunnel. Oorlog door Joost Sijtsma Het gisteren gesloten principe-atoomak koord betekent een grote koerswijziging van de Amerikanen, is de overtuiging van prof dr. B.C.A. Walraven hoogle raar Koreaanse taal en cultuur aan de Universiteit Leiden. Zij hebben hun harde houding laten varen, een houding die ook Zuid-Korea niet goed uitkwam. „De Zuid-Koreanen voeren de laatste jaren de 'Zon- neschijnpolitiek', waarbij ze Noord-Korea vaak tege moet komen. De belangrijkste reden daarvoor is dat er geen andere uitweg is, alleen oorlog maar dat is leaire testlocaties wereldwijd geen optie", zegt Walraven. De Amerikanen hoopten wel op een ineenstorting van het regime in Noord-Korea. Walraven: „Zuid-Korea vond het niet waarschijnlijk dat dit zou gebeuren. En het zou ook niet gunstig zijn. Zuid-Korea wordt dan opgezadeld met enorme kosten, zoals West-Duitsland veel geld heeft ge pompt in Oost-Duitsland. Zuid-Korea wil liever een hereniging nadat Noord-Korea economisch vooruit is gegaan." Het principe-akkoord is eigenlijk een terugkeer naar 1994. Amerika beloofde Noord-Korea toen ook olie te leveren, maar het Congres was tegen. Noord Korea >en 1945 en 2006 hebben de acht landen met nucleaire wapens wereldwijd ;r dan 2.000 nucleaire testen uitgevoerd op ruim 12 verschillende locaties. Landen met nucleaire wapens. Landen die worden gebruikt voor nucleaire testen. Locaties waar meer dan 100 testen zijn uitgevoerd. Semipalatinsk Kazachstan Oekraïne, NovaZembla (Rusland) Turkmenistan (Rusland) (Rusland) Yongbyon: Reactor wordt binnen 60 dagen definitief buiten bedrijf gesteld. ada ■VS) A VS Mururoa Atol/ (Frankrijk) GrBr Frankrijk Algerije (Frankrijk) India Pakistan Australië (Cr. Brittannië) Global Security, Natural Resources Defense Council, CN „De afspraak werd dus geschonden door de Amerika nen. Van die kant kwam ook steeds agressievere taal. Noord-Korea ontwikkelde het atoomwapen uit angst voor Amerika, dat dreigde met een aanval op de As van het Kwaad. Dat was een reële dreiging. Een kern bom is een sterk onderhandelingswapen, het kost re latief weinig en heeft een grote afschrikwekkende werking. Noord-Korea heeft wel een groot leger, maar dat heeft ook veel olie nodig om te' functione ren." Daar komt bij, dat Amerika door het instellen van fi nanciële sancties Noord-Korea heeft afgeknepen. Ban ken werd ontmoedigd zaken te doen met het land. „Dat zat Noord-Korea heel erg hoog. Een van de con cessies is nu ook dat de VS die sancties terug draaien", zegt Walraven. Het blokkeren van de oliestroom naar Noord-Korea is de Amerikanen ook niet ge lukt. Walraven: „China ging vrolijk door met leveren ondanks de sancties. Eerst werd de kraan een beetje dicht gedraaid en daarna ging die weer open. Ook China heeft geen belang bij het ineenstorten van Noord-Korea." De harde politiek van Amerika heeft slecht uitgepakt, is de overtuiging van Walraven. In 1994 hadden de Amerika nen al een dergelijk akkoord kunnen slui ten. Het verschil met twaalf jaar geleden is dat de Noord-Koreanen nu een atoomwapen hebben. „Het was een rampzalige politiek. Het Noord-Kore aanse regime wil niets anders dan overleven. Het zou het land heel welkom zijn als er investeringen wor den gedaan in het land en dat het wordt afgevoerd van de lijst van landen die terreur ondersteunen. Het regime wil alles wel onder controle houden, maar binnen die grenzen zijn er wel handelscontacten mo gelijk. Het is ideaal om die contacten te bevorderen, want dan krijg je een wederzijds belang. En dan kun je ook druk uitoefenen, dat is nu niet mogelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12