Nepwereld met gevaarlijke trekjes Noorwegen in rep en roer over praktijken roddelblad PZC Woensdag 14 februari 2007 1 1 Rabo-topman vergelijkt computerhit Second Life met piramidespel. door Arend Pleysier UTRECHT - IBM, Philips en ABN Amro: allemaal hebben ze een plaatsje veroverd in de computer hit van 2007, Second Life. Marke- tingtrucs misschien, maar niet zon der risico. Voor de speler weltever staan. Second Life valt het best te om schrijven als een echte wereld, maar dan op de computer: een uit de hand gelopen computerspel. Honderdduizenden computeraars van over de hele wereld doen mee aan deze virtuele wereld. Dat kan heel eenvoudig: het internet op, aanmelden en klaar. Op het computerscherm ver schijnt een wereld die bijna niet van echt te onderscheiden is: je kunt wandelen op Times Square in New York, een concert bezoe ken of een proefrit maken in een Toyota of BMW. Uiteindelijk draait het, zeggen criti ci, in Second Life maar om twee dingen: seks en geld. Seks is volop voorhanden, geld niet. Bezoekers kunnen hun echte Amerikaanse dollars bij de beheerder van het programma inwisselen voor Lin- dendollars, de munteenheid van net spel. En daar zit nu juist een groot risi co, constateert Wim Boonstra, hoofdeconoom van de Rabobank. In het laatste Rabo-themabericht belicht hij de economische wereld van Second Life. Linden Lab, de bedenkers van Se cond Life, regeert 'met dictatoriaal gezag', constateert Boonstra. Lin den Lab verdient flink aan het spel door echte dollars in te wisselen voor virtuele lindendollars. Als een echte centrale bank creëert Linden Lab daarmee geldschep- pingswinst: de verkoopwaarde van de Lindendollar ligt aanzienlijk ho ger dan de materiaalkosten ervan. En die zijn in een virtuele wereld gering. Een wereld waarin het draait om geld, met als enige toezichthouder een commerciële despoot die er zelf aan verdient, is een uitgelezen kans voor criminele witwaspraktij ken, constateert Rabobankeco- noom Boonstra. Het enige wat Lin den Lab daartegen doet, is de valu- tahandel stil leggen als er te grote Criminele witwaspraktijken liggen op de loer in virtuele wereld vol geld en seks bedragen uit het spel worden ge sluisd. Maar met twee miljoen ge schatte bezoekers kunnen er nog heel wat Lindenbiljetten worden omgewisseld voor hard, wit, Ame rikaans geld. Met Lindendollars is geld te verdie nen, vooral door virtuele project ontwikkelaars. Ze kopen een stuk je grond en kruipen enkele uren tot dagen achter de pc, om een flink gebouw te programmeren. Die kastelen gaan voor flinke virtu ele bedragen van de hand, vooral naar mensen die met slim spelen veel geld hebben verdiend. Of naar mensen die de echte en de virtuele wereld moeilijk van el kaar kunnen onderscheiden, en maandsalarissen omwisselen voor geld dat alleen op hun beeld scherm bestaat. In China loopt de eerste Second Life-miljonair rond: een dame die, dankzij goedkope Chinese arbeidskracht, is uitge groeid tot de grootste projectont wikkelaar van het spel. Ze heeft acht - echte - werknemers in dienst. Leuk of gevaarlijk? Vooral het laat ste, constateert Boonstra. Want het spel vertoont twee ge vaarlijke trekjes. Allereerst die van een piramide spel. Virtuele banken schermen met hoge rendementen, soms tot 44 procent. Ze claimen die op brengst te halen door te investeren in virtueel onroerend goed. Boons tra: „Critici stellen dat het hier een piramidespel betreft, waarbij met de inleg van nieuwkomers de ren dementen van eerdere beleggers worden uitgekeerd." Daarnaast blijft Second Life een 'zero sum ga me': alleen het geld dat door men- p m sen in het spel wordt gestopt, kan er weer uit gehaald worden. Tegen over elke Second Life-winnaar staat dus een verliezer. „De winst van de een wordt per definitie op gebracht door de ander", stelt de econoom. Toch weerhoudt dat risi co grote ondernemingen er niet van in te stappen. Eén daarvan is een concurrent van Boonstra: ABN Amro. De bank doet er nog niet veel: er is een uitgestorven kantoortje op een eilandje, waar enthousiast reclame wordt ge maakt. Toch is Boonstra kritisch. „Hoe meer partijen er met com merciële doelstellingen in stappen, des te groter de kans op teleurstel lingen." Die teleurstelling zal vooral ge voeld worden onder particulieren, die het grootste deel van het kapi taal bijeen hebben gegaard. De koers van de Lindendollar drijft op de vraag naar de valuta en dus! op het succes van het spel. Zodrai de hype over zijn hoogtepunt heen is, zullen meer mensen zichj willen terugtrekken en zakt dé koers ineen, vreest de Rabo-eco- noom. „Daarbij zal het opgebouwde ver-I mogen snel verdampen. Wil je je, in Second Life behaalde winst in' harde Amerikaanse dollars cashen.j dan zul je er dus als een van de eer- sten uit moeten stappen. Net als' in een echt piramidespel." IBM, Philips, ABN Amro en Van Nelle: allemaal hebben ze een plaatsje veroverd in Second Life, een virtuele wereld waaraan honderdduizenden computeraars van over de hele wereld meedoen. foto CPD Ex-verslaggever doet boekje open over zijn werkmethoden. door Windy Kester OSLO - Een boek dat de methodes van een roddelblad onthult, zorgt in Noorwegen voor grote opschud ding. Het parlement stelt vragen en verschillende bedrijven en auto riteiten stellen een onderzoek in naar de loyaliteit van hun werkne mers. Schandaal na schandaal komt naar voren in het boek Een heel gewone werkdag. Een voormalig verslagge ver van het grootste roddelblad van Noorwegen, Se og Hor (Zien en Horen) beschrijft hierin hoe hij en zijn collega's aan een goed ver haal komen. Journalist Havard Mel- nass doet uit de doeken hoe hij met name de koninklijke familie bespioneert en keer op keer infor matie koopt van de vader van kroonprinses Mette-Marit. Bovendien blijken nogal wat be drijven rotte appels onder hun werknemers te hebben. De Scan dinavische Nordeabank kondigde maandag een onderzoek aan naar bedienden die informatie over de bankrekeningen en het uitgavepa- troon van prinses Martha Louise verkocht zouden hebben. Politiebe ambten lekten volgens Melntes bo vendien de strafbladen van ex-vriendjes van kroonpinses Met te-Marit naar de pers. Daarnaast onthult hij dat veel tipgevers zwart worden betaald zodat nie mand, ook de belastingdienst niet, hun identiteit kan achterhalen. Justitie wil nu dat de zaak tot op de bodem wordt uitgezocht en de Bankbedienden verkochten geheime informatie over uitgavenpatroon prinses regels voor het vergaren van infor matie eventueel worden aange scherpt. Parlementsleden stellen ondertussen de vraag of politici zich mogen laten betalen voor in terviews. De leider van de populis tische Volkspartij kreeg 12.500 eu ro voor een reportage over zijn pri- vé-leven. Vervolgens stemde zijn partij voor een wet die weekbla den belastingkorting geeft. „Dit riekt naar corruptie", menen veel van zijn collega's. Één van de best betaalde bronnen van het blad is de vader van kroonprinses Met te-Marit. Zodra in 2000 duidelijk wordt dat zij kroonprins Haakon aan de haak heeft geslagen, ont vangt Sven O. Hoiby duizenden euro's om Se og Hor van familiefo to's en vertrouwelijke informatie te voorzien. Hij krijgt bovendien een mobiele telefoon die door het weekblad wordt afgeluisterd. Al snel is Hoiby in koninklijke kringen persona non grata en wordt hij zelf onderwerp van arti kelen. Hoogtepunt is zijn huwelijk op de Noorse ambassade in Den Haag. Het weekblad besloot dat Hoiby zijn vriendin, een dertig jaar jonge re stripper, in Nederland het ja-woord moest geven. De kans dat de bruiloft uit zou lekken naar andere media, leek hier het kleinst. Bruiloft, huwelijksreis en honorarium voor het bruidspaar komen voor rekening van het rod delblad, dat hiermee exclusiviteit koopt. In een interview met de Noorse tv zei de zus van de koning, prinses Astrid, gisteravond de journalistie ke methodes 'beangstigend' te vin den. UW MENING De stelling van gisteren was: Staken mag salaris kosten. De rijksoverheid wil salaris inhouden van ambtenaren die onder werktijd deelne men aan kantinebijeenkomsten, demonstraties en andere acties. Als je ergens voor staat,en dat is met staken zo want het is de bedoeling dat je er dan op vooruit gaat, moet het niet uitmaken of je er wel of geen geld voor krijgt. Moet niet zo zijn dat mensen maar gaan staken want ze krijgen toch salaris en hoeven er niet voor te werken die dag, dan ben je verkeerd bezig. Ellen Ramondt Op deze pagina verschijnt een selectie van de reacties op De Stelling op www.pzc.nl. Reacties worden alleen geplaatst als ze zijn voorzien van de vol ledige naam van de afzender. De redactie behoudt zich het recht voor, reac ties te weigeren. De lezersvraag Over de nieuwe strip Havank „Ik meen me te herinneren dat de Schaduw Charles C.M Carlier is en niet Havank. Die initialen zijn H. van K, dat staat voor Hans van Katwijk of iets dergelijks." J. Krijgsman, Wagnerlaan 19 in Vlissingen. Hans Stoel, stripwinkel Perron 2 in Middelburg antwoordt: „Havank is het pseudoniem van Hendrikus, Frederikus van der Kallen. De eigenzinnige politie-inspecteur heet Charles C. M. Carlier, beter be kend als De Schaduw. Havank was vooral succesvol met zijn pocketuitga ven, de zogenoemde Zwarte Beertjes. Van der Kallen is op 22 juni 1964 overleden op zestigjarige leeftijd. De strip die nu in de PZC wordt gepu bliceerd is van de hand van Daan Jippes. Jippes schrijft onder het pseu doniem: Danier. De aflevering in de PZC heet Hoofden op hol en ik denk dat deze geënt is op een detective van Havank. Jippes heeft zelf weinig strips gemaakt, maar is in deze wereld wel heel bekend. Hij is ge boren in 1945. Van Jippes weet ik dat hij de strip Thee voor twee heeft gemaakt en dat hij lang in de Verenigde Staten heeft gewoond en ge werkt. Hij heeft een reputatie opgebouwd en een bijdrage geleverd aan Donald Duck, Aladin, de Lion King Deel II en Mulan. Ik vind Havank een goeie strip, maar mijn favoriet is: Casper Hobbes."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11