Zeeland Provinciaal jeugddebat zet de toon Raad van State kritisch over afschieten herten Vlissingse studentenbond zamelt klachten tegen nieuwe leren in PZC Dinsdag 13 februari 2007 27 Deelnemers aan het Provinciaal Jeugddebat in de Statenzaal van het Abdijcomplex in Middelburg houden ruggenspraak over de ingediende voorstellen. foto Lex de Meester Jongeren komen met voorstellen om Zeeland beetje leuker te maken. door Marcel Modde MIDDELBURG - Hij is een beetje ze nuwachtig, moet gedeputeerde A. Poppelaars vooraf even kwijt. De veertig jongeren in de statenbank- jes tegenover hem, hebben zich im mers goed voorbereid op het pro vinciaal jeugddebat. In tegenstel ling tot de twee dames en drie he ren politici, die inhoudelijk geen idee hebbenn met welke voorstel len de scholieren hen zullen besto ken. Toch brengen ze het er gladjes van af, de twee dames en drie heren. Gedwee presenteren en motiveren de in vier fracties verdeelde jonge ren hun standpunt. Van discussie is amper sprake, niet onderling noch met de gedeputeerden Pop pelaars (CDA), M. Le Roy (PvdA) en W. van Zandbrink (PvdA) en de Statenleden F. Babijn (CDA) en M. de Koster (PvdA). Drie van de vier ingediende voorstellen halen heel eenvoudig de eindstreep. Ze worden onder begeleiding van de Nationale Jeugdraad nader uitge werkt en vervolgens officieel bij de provincie ingediend. Eén van de meest verstrekkende initiatieven die deze maandag una nieme steun vergaart onder de jeugdffacties én politiek, is een kor tingsregeling voor het openbaar vervoer. Middelbare scholieren moeten doordeweeks de helft goedkoper met de bus kunnen rei zen. Dat maakt het onderwijs min der duur en stelt meer jongeren in staat bij slecht weer de fiets te la ten staan. „Wij zijn de toekomst van Zee land. Daarin moet toch worden geïnvesteerd," aldus Kim van de A-fractie. Waarom voor scholieren een uitzondering moet worden ge maakt, wil Van Zandbrink van haar weten. „Waarom zouden we de regeling ook niet mogelijk ma ken voor andere groepen die het fi nancieel krapper hebben? En waar- 'Wij zijn de toekomst van Zeeland. Daarin moet toch worden geïnvesteerd.' om ook niet na zes uur en in het weekeinde?" Kim en haar fractiegenoten krij gen in een korte schorsing even de tijd hun antwoord op deze en an dere vragen van de politici en ove rige fracties voor te bereiden. Haar repliek is tactisch en doorslagge vend. „Scholieren hebben geen keus tussen fiets of auto en zijn dus veel eerder afhankelijk van een bus. Bovendien is school ver plicht." De handen gaan op elkaar. Ook gedeputeerde Le Roy, belast met het openbaar vervoer, is en thousiast. Al drukt ze de pret een beetje door te wijzen op een ge deelde rekening. Want de miljoe nen die zo'n kortingsregeling op jaarbasis al snel gaat kosten, kan je niet alleen bij de provincie neerleg gen, vindt Le Roy. Ook de gemeen ten en scholen zouden daaraan moeten meebetalen." Hoe dan ook, vat dagvoorzitter Poppelaars samen: „Het signaal is duidelijk. De provincie is in principe bereid hierover te gaan nadenken en wacht jullie nadere uitwerking met belangstelling af." Dat geldt .ook. voor de opzet van een jaarlijkse regionale sport- en speldag met workshops, om de barrières tussen verschillende (sub)culturen te slechten. Praten en doen met elkaar om meer on derling begrip te kweken en zo dis- crimatie tegen te gaan. Veel sympa thie, zij het onder de provinciebe stuurders beduidend minder, oogst tevens het voorstel om bij Middelburg een bruisend muziek centrum te bouwen. Voor een beetje disco of concert van" naam zoeken Zeeuwse jongeren hun heil al gauw in Gent of Rotterdam. Haal je zo'n podium binnen de provincie, dan zal dat naar overtui ging van de fractieleden ook zeker gasten van buitenaf trekken. „Ik wou nog even zeggen dat zo'n voorziening gelijk ook goed is voor het imago van Zeeland", speelt Annabel listig op het be stuurlijk gemoed. Want dat imago is suffig en saai, hebben de jonge ren vastgesteld. Uit de groep van 40 zijn er giste ren 12 geselecteerd voor het Natio naal Jeugddebat later dit jaar in de Tweede Kamer. Rechtscollege zet vraagtekens bij gewenst aantal van 150 dieren. door Jan van Ommen DEN HAAG - De provincie Zee land moet hoogstwaarschijnlijk haar beleid om damherten en ree ën af te schieten bijstellen, bleek maandag bij de Raad van State. Het hoogste bestuursrechtscollege zette tijdens een rechtszaak grote vraagtekens bij een aantal verleen de jachtontheffingen om onder meer op de kop van Schouwen damherten en reeën af te schieten. De Zeeuwse Faunabeheereenheid kreeg van de provincie ontheffin gen om het aantal damherten en reeën terug te brengen. De Stich ting Faunabescherming, die de rechtszaak heeft aangespannen, is fel gekant tegen het afschieten van dieren onder het mom van natuur beheer of gewasschadebeperking In de duingebieden van Schouwen komen veel damherten voor en reeën komen in heel Zeeland voor. De Faunabeheereenheid en de pro vincie wil een groot aantal dieren afschieten om het voorkomen dat ze verkeersongelukken veroorza ken en schade toebrengen aan landbouwgewassen. De provincie vindt het redelijk om de damhertpopulatie terug te brengen naar maximaal 150 die ren. Dat aantal is volgens Zeeland nodig om een gezonde damherten kudde in stand te houden. Uit spraak volgt over enkele weken door René Schrier VLISSINGEN - Studenten morren. Ze willen de docenten vaker in de klas zien. Maar als gevolg van het zogenaamde nieuwe leren, zijn ze op zichzelf aangewezen. De Vlissingse studentenvakbond trekt - in navolging van de landelij ke studentenvakbond - aan de bel en verzamelt nu klachten en kri tiek op het nieuwe leren. De kritiek is tweeledig. De studen ten vinden dat ze te weinig con tacturen met de docenten hebben. En ze hebben de overtuiging dat de opleiding minder diepgang krijgt, waardoor het diploma uitge hold wordt. Voorzitter Mare Wilbrink van de studentenvakbond in Vlissingen noemt een voorbeeld van een stu dent die nog maar zes uur in de week naar de Hogeschool Zeeland moest en de rest zelf maar uit moest zoeken. Die is naar een an dere school gegaan. Hans Dekkers, marketing manager van de HZ, deelt de zorgen van de studenten over het geringe aantal lesuren. Hij voegt er aan toe dat de HZ in vergelijking met andere ho gescholen nog veel uren doceert. Aan de andere kant, zegt hij, wordt de school wel afgerekend op de wettelijke normen van het nieu we leren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45