Zeeland Oude 'stemmen uit J. Wetenschappers kunnen zich nog jarenlang stukbijten op VOC-lading PZC Boekingen voorjaarsvakantie geven toeristische sector hoop Drukte De krant 10 weken voor €15, 2 Dinsdag 13 februari 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT Lang geleden zongen van Kooten en de Bie 'Zoek jezelf zuster, zoek jezelf broeder'. Vorige week woensdag zocht ik mijzelf, want ik was mij kwijt U misschien ook wel. Maar hier ben ik dan weer. Allerlei belangrijke en drukke mannen gingen voor en daar door raakte ik vorige week zoek. Oh oh, wat zijn wij druk. Ik niet hoor. Ik zit een hele dag duimen te draaien. Mannen en kouwe drukte vormen een ergerlijke combinatie. Zo is hier in het gedeelte bezuiden de Westerschelde paniek uitgebroken over de zondag. Ene meneer Slob heeft, desgevraagd, wat ge meld. Hij kon zich voorstellen, dat er naar de koopzondagen in Hulst en Sluis gekeken gaat worden. Wie is meneer Slob? Een Kamer lid uit Zwolle, docent maatschap pijleer. Maatschappijleer gaat overal en nergens over natuur lijk. Zo ook heer Slob. Maar ik kan u geruststellen. Als men in Den Haag al weet waar Hulst en Sluis liggen, is de winkelzondag in Hulst echt het laatste waar men zich nu mee bezighoudt. Wijs mij de ambtenaar aan die nu de kaart van Nederland met een loep be studeert op zoek naar winkelend publiek op zondag. In Den Haag speelt men de stratego-stoelendans. Ik ben genoemd... Wie moet inleveren? En wat betekent dat voor mij? Misschien word ik wel directeur! Vervelend is het, als je een personeels consulent bent van 53 en overtollig wordt. In ons land van druktemakers en regelneven duurt het gelukkig nooit lang voordat we weer een opgeklopt 'schandaal' hebben. Vragend kijkt iedereen dan weer naar diezelfde overheid voor de oplos sing. En ziedaar, weer honderd mensen erbij, waarvan een spe ciaal korps zondagspolitie. Samen leven en laten leven, heer Slob, zou ik zeggen. Mannen en kouwe drukte vormen een ergerlijke combinatie COLOFON mÊÊÊÊÊÊ DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzcnl INTERNET www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31,4460 AA Goes, 0113-315500. redactie épzcnl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zïerikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Twee ministers nemen schatten VOC-schip in ontvangst. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - De berging van de schatten van De Rooswijk is een testcase geweest voor het kabinet. Ministeries zaten elkaar in de ha ren over de manier waarop met het vergane VOC-schip moest wor den omgegaan. De ministers Zalm (WD, Financiën) en Van der Hoe ven (CDA, Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen) kwamen giste ren dan ook niet alleen voor de ge zelligheid naar Vlissingen. Ze wil den duidelijk maken dat de strijd bijl is begraven. In 2004 kwam een deel bloot te lig gen van De Rooswijk, een Amster dams VOC-schip dat in 1740 ver ging voor de Engelse kust. De zilve ren staven lagen voor het oprapen. Het ministerie van Financiën sloot een contract met de Engelse ber ger Rex Cowan, die onder meer ook het Zeeuwse VOC-schip 't Vliegend Hert heeft geborgen. Af spraak was dat hij driekwart van de opbrengst zou krijgen, de Ne derlandse staat een kwart. In te genstelling tot wat in 2002 is vast gelegd over 'Nederlandse histori sche scheepsvondsten en scheeps- vindplaatsen in den vreemde' schoot het overleg met het ministe rie van OCW tekort. De departe menten van Financiën en Cultuur verschilden van mening over de noodzaak om het wrak te bergen. Volgens het Europese verdrag van Malta moet het archeologisch erf goed bij voorkeur bewaard wor den op de vindplaats zelf Opgra ven is een laatste redmiddel. Naar de mening van Financiën was ver storing van de plek onontkoom baar. Om plundering te voorko men, werd besloten de schat snel te bergen. Het betrof een reddings operatie, aldus de toenmalige staatssecretaris Wijn (CDA, Finan ciën) vorig jaar in antwoord op vragen aan de Tweede Kamer. Door de haast van Zalms ministe rie voelde dat van Van der Hoeven zich gepasseerd. Dat bleek gisteren 'De gang van zaken rond De Rooswijk verdient niet de schoonheidsprijs' nog eens in het Maritiem Mu- zeeum in Vlissingen, tijdens de overdracht van schatten uit De Rooswijk. „De gang van zaken ver dient niet de schoonheidsprijs", al dus Van der Hoeven. Het duurt nog een jaar voor de hele lading van De Rooswijk in Nederland is. Dan vindt ook de verdeling plaats tussen de berger en de staat. „De mooiste dingen pikken we er uit", zei Zalm. Die worden in bruikleen gegeven aan Nederland se musea. Het Muzeeum heeft de grootste VOC-collectie van alle Ne derlandse musea. Dat de eerste voorwerpen daar zijn overgedra gen, ligt voor de hand. Dat het de ze week al gebeurde, heeft alles te maken met de aflopende termijn van het huidige kabinet, gaf Van der Hoeven aan. „We hebben geleerd van de gang van zaken rond De Rooswijk. Voortaan stemmen we met drie departementen, Onderwijs, Finan ciën en Buitenlandse Zaken, af hoe we dergelijke vondsten aan pakken. We willen hier zichtbaar maken dat we daarover goede af spraken hebben gemaakt. Nu kon den Zalm en ik dat nog net samen doen." Zalm zei dat hij er de laatste maan den hard aan heeft getrokken om de voorwerpen nog tijdens zijn ambtstermijn in Nederland te krij gen. Berger Cowan overhandigde de ministers een mosterdpotje uit De Rooswijk. Hij noemde de opge doken voorwerpen 'stemmen die tot ons spreken vanuit de zee'. Hij liet er geen misverstand over be staan dat terecht snel tot berging is besloten. „Dit was de enige ma nier om deze schatten te bescher- Expositie vondsten uit De Rooswijk Het Maritiem Muzeeum in Vlissingen heeft een kleine expositie ingericht met voorwerpen uit De Rooswijk. Daar zijn slechts enkele zilveren staven en munten te zien, de rest is opge slagen in de kluizen van Domeinen. 'De vondsten uit De Rooswijk zijn goed bewaard, omdat ze onder zand la gen, afgesloten voor bacteriën en zuurstof. Om beschadiging te voorko men ligt een aantal voorwerpen op de expositie in zout water. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het VOC-schip De Rooswijk was 44 meter lang en 10 meter breed. Met 237 man aan boord vetrok het op 8 januari 1740 van de rede van Texel voor een reis naar de Oost. Aan boord be vond zich onder meer een schat aan zilveren staven en munten, om in Azië specerijen en stoffen te kunnen kopen voor de Europese markt. Waarschijnlijk was het zilver eer der door Zeeuwse schippers uit La- tijns-Amerika gehaald. Een dag na het uitvaren liep De Rooswijk in een vliegende storm op een zandbank van de Goodwin Sands, tien kilometer voor de kust van het Engelse plaatsje Deal. Drie jaar geleden kwam het schip onder het zand vandaan. Behalve zilver en munten zijn inmiddels ook andere goederen geborgen. Di recteur Wilbert Weber van het Ma ritiem Muzeeum in Vlissingen is bijvoorbeeld enthousiast over de kookpan die hij in een bak met zout water heeft tentoongesteld. Dergelijke voorwerpen illustreren hoe het toeging op een achttien- de-eeuws VOC-schip, aldus We ber. „Op zulke zaken kunnen we tenschappers zich nog decennia lang de tanden stukbijten." Hij noemt de spullen uit De Roos wijk 'magnifiek vergelijkingsmate riaal' met die uit het Zeeuwse VOC-schip 't Vliegend Hert. Laatste reis Rooswijk De Rooswijk vertrekt op 8 januari 1740 löari 1740 strandt het schip óp zandbank Goodwin Sands Ik neem de krant 10 weken voor 15 en ik neem een proefabonnement v£ aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15. Ik betaal vervolgens per kwartaal C 61,50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf. via automatische incasso (ik heb de laatste 3 mnrt geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4160 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 0231 231 (gratis) Gratis Sutloku-spelcomputer bij vast abonnement met automatische betaling Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat axgvuWg om m et pwsoonsgegerfos In Iwt colofon treft u natfcte Moimatie door Marcel Modde GOES - Het gaat weer voorzichtig de goede kant op met de toeris tische belangstelling voor Zeeland. Dat constateert M. Tempelman van het Kenniscentrum Toerisme op basis van de verwachte bezet ting van de accommodaties in de voorjaarsvakantie. Hotels en bungalowparken geven aan meer boekingen te hebben dan vorig jaar rond deze tijd. Som migen zitten zelfs vol, aldus Tem pelman. Een deel van de gasten komt naar Zeeland om de carnaval te ontvluchten. Dat verschijnsel doet zich volgens haar zowel voor onder Nederlanders als bij Duit sers. Een belangrijk percentage heeft al in december of januari ge boekt. Dat druist in tegen de ten dens de voorjaarsvakantie (februari/maart) aan de kust afhan kelijk van het weer zo laat moge lijk te boeken. Tempelman put uit de eerste cijfers van dit jaar de hoop dat het weer wat beter gaat met Zeeland. Op 21 februari pre senteert het Kenniscentrum een actieplan om de Duitse markt te heroveren. Eén van de actiepun ten daaruit is de opzet van een laagdrempelig kunstproject. Lande lijk wordt uitgegaan van 1 miljoen voorjaarstoeristen, waarvan de helft in eigen land op stap gaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2