Ouderen kwijnen weg Rijk wil loon stakers inhouden 10/11 HET WEER: Zonniger Graven in een religieus kruitvat Milieuactivisten krijgen debat Dinsdag 13 februari 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 38 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 - www.pzc.nl Vijfhonderdduizend senioren vallen tussen wal en schip in de zorg. door Jacqueline Steenwijk den haag - Zo'n half miljoen ouderen komen in de problemen doordat zij niet zelfstandig hun le ven kunnen leiden. Zij verwaarlo zen zichzelf, vergeten betalingen te doen of vereenzamen. Tegelijker tijd ontbreekt het aan adequate voorzieningen hen te helpen. Dat stelt onder anderen directeur Y. van Gilse van de Landelijke Or ganisatie Cliëntenraden. Vandaag wijden verzorgenden, mantelzor- gers en verpleegkundigen tijdens een symposium in Amsterdam aandacht aan deze problematiek. Volgens de organisatoren, het Wil lem Dreeshuis en de Osiragroep, signaleren de medewerkers veel vuldig situaties waarbij ouderen duidelijk niet meer in staat zijn voor zichzelf te zorgen. Maar de norm is dat ouderen dit wel zo lang mogelijk zouden moeten kun nen. Hierdoor vallen velen tussen wal en schip. „Het is of zelfstandig wonen of ver pleeghuiszorg. Een tussenoplos sing, zoals voorheen de verzor gingshuizen, is er steeds minder. Terwijl deze mensen juist daar mee zouden zijn gebaat", stelt LOC-directeur Van Gilse. Sinds de overheid inzette op een scheiding tussen wonen en zorg in de ouderensector, zijn steeds meer verzorgingshuizen verdwenen en omgezet in woonzorgcentra. Deze centra zijn bedoeld voor ouderen die meer zorg nodig hebben, maar (nog) geen intensieve verpleeghuis zorg. In de woonzorgcentra die nen ouderen volgens Van Gilse op nieuw zelfredzaam te zijn. „In woonzorgcentra moeten ze nog steeds hun huur betalen, verzeke ringen afsluiten en bijvoorbeeld woontoeslag aanvragen. Het kost ze al moeite de dag door te ko men, laat staan een complete admi nistratie bij te houden. In verzor gingshuizen wordt die last van ze overgenomen. Ze krijgen alleen nog wat zak- en kleedgeld. Dat schept rust. Maar die zorg wordt niet in deze centra geboden." Bovendien vereenzamen veel zelf standig wonende ouderen. Waar in een verzorgingshuis nog allerlei activiteiten werden georganiseerd om hen sociaal te activeren, die nen de ouderen in woonzorgcen tra daar zelf voor te zorgen. Blinde zeehond Jules (21) overleden op Neeltje Jans neeltje jans - Deltapark Neeltje Jans moet het voortaan zonder één van de sterattracties doen. Zee hond Jules is zaterdag op 21-jarige leeftijd na een korte ziekteperiode overleden. Jules, die sinds 2001 dagelijks op trad in Neeltje Jans, kreeg enkele weken geleden longontsteking. Hij is toen apart gezet van de andere zeehonden Rob, Bobbie en Olaf. Toen Jules het zaterdagochtend erg benauwd kreeg en weinig ener gie had, is besloten om hem in te laten slapen. Jules is 21 jaar geworden, een vrij hoge leeftijd voor een zeehond in gevangenschap. Hij werd geboren in Antwerpen en werd op jonge leeftijd al blind. Telefonisch spreekuur Heeft u vragen of opmerkingen over de nieuwe PZC op tabloidformaat? Vanavond houdt de hoofdredactie van 18.00 tot 19,00 uur telefonisch spreekuur. Het nummer is 0113-315660. De hoofdredactie Staken mag salaris kosten !«aaiM Een wethouder moet wonen in de gemeente waar hij of zij werkt eens 85% Üüns 15% Zie pagina 9 VLISSINGEN - De ministers Van der Hoeven (CDA, Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen) en Zalm (WD, Financiën) bewonderen in het Mari tiem Muzeeum in Vlissingen zilveren staven uit het VOC-schip De Rooswijk. De bewindslieden ontvingen gisteren van de Engelse berger een deel van de lading van het in 1740 vergane schip. De ministers verschillen niet meer van mening over de beste manier om dit archeologische erf goed te beschermen: op de bodem van de zee of in een museum. foto Lex de Meester pagina 2: stemmen uit de zee Ambtenaren mogen van overheid alleen actie voeren in eigen tijd. door James McConigal den haag - De Rijksoverheid treft voorbereidingen om salaris in te houden van ambtenaren die mee doen aan kantinebijeenkomsten, demonstraties en andere acties van de ambtenarenbonden. Die worden beschouwd als niet-ge- werkte uren, waarvoor verlof moe ten worden opgenomen dan wel het salaris zal worden gekort. Deze mededeling vanuit het minis terie van Binnenlandse Zaken leidt tot woede bij E. Snoeij, voor zitter van Abvakabo FNV. „Dit is olie op het vuur. Wij voeren al zo netjes actie en dan is dit de reactie van de werkgever!", briest zij. De ambtenarenbonden houden van daag een demonstratie langs het ministerie van Binnenlandse Za ken in Den Haag. Er worden Volgens minister Remkes over- vragen de bonden. Hij gaat niet verder dan twee procent verho ging, heeft hij geschreven in een brief aan alle rijksambtenaren. twaalfduizend mensen verwacht. Het conflict gaat om de CAO voor 2007, waar de bonden loonsverho ging en verhoging van de einde jaarsuitkering vragen van in totaal 5,25 procent. Remkes wil niet meer geven dan ongeveer 2,2 procent. Bovendien willen de bonden 100 euro ter compensatie van hun duurdere ziektekostenverzekering. ENKMlMSt Zeeland; 2, 3, 21, 22, 23, 25, 27, 29, 30 en 31 Binnenland 4 en 5. Buitenland 6 en 7. Meningen: 9. Beurs 12 Econo mie 13 Weer: 18. Strips: 19. Agenda. 32. Cultuur: 33. Sport 34,35, 36 en 37 Televisie 38 en 39 11688 555530 Zilver uit de zee opgepoetst voor ministers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1