Buitenland Israël houdt voet bij stuk Jongeren moeten Obama president maken D Republika Srpska tart Hof Den Haag Opvolger voor tiran Nijazov Drugsoorlog bij Rio de Janeiro eist negen mensenlevens PZC Maandag 12 februari 2007 9 RIO DE JANEIRO - De politie rijdt een favela (slop- stad Rio de de Janeiro. Bij schietpartijen tussen penwijk) binnen ten noorden van de Braziliaanse politie en gewapende drugsbendes uit de favela zijn gisteren minstens negen dodelijke slachtof fers gevallen. foto EPA Grote meerderheid kabinet wil bouw omstreden brug. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is niet van plan het werk aan een voetgangersbrug bij de Klaagmuur in Jeruzalem stop te zetten. Het kabinet heeft dit weekeinde met overweldigen de meerderheid zijn goedkeuring gehecht aan de voortgang van het werk. Slechts drie ministers, onder wie Amir Peretz van Defensie, ont hielden zich van stemming. Zij achten het risico van een geweldda dige Arabische reactie te groot. De omstreden brug verbindt de joodse wijk van Jeruzalems oude stad met de Mugrabi-poort, die toegang geeft tot de Tempelberg met islamitische heiligdommen als de Aksa-moskee en de Rotskoe pel. Aanvankelijk was er een trap op een aarden wal, maar die is in 2004 als gevolg van een aardbe ving onbruikbaar geworden. Een daarna gebouwde houten noodbrug is nu toe aan vervan ging door een permanente con structie op betonnen palen. Bus met Canadese toeristen met stenen bekogeld op de Olijfberg Voorafgaand aan de bouw wordt sinds vorige week archeologisch graafwerk uitgevoerd op een af stand van 6o meter van de Tempel berg. Dat heeft de woede opge wekt van moslims, die menen dat Israël de breekbare status quo schendt en de Aksa-moskee in ge vaar brengt. De Israëlische regering wijst erop dat de status quo alleen geldt voor het bergplateau. „Veel tegenstan ders van het werk weten niet eens precies waar het wordt uitge voerd", stelt minister van Openba re Veiligheid Avi Dichter. Vrijdag vielen er al tientallen ge wonden bij gevechten tussen poli tie en Palestijnen na de de weke lijkse gebedsdienst in de Ak sa-moskee. Ook het afgelopen weekeinde was het onrustig. Op de Olijfberg beko gelden Palestijnen een bus met Ca nadese toeristen met stenen. In een gloedvolle toespraak kondigde Barack Obama za terdag officieel zijn kandida tuur aan voor het Amerikaan se presidentschap. e zwarte senator is de held van jong Amerika. Maar gaan zijn jonge fans ook stemmen? Op de plaats waar Abra ham Lincoln in 1858 tegen de sla vernij oreerde, kondigde Obama zaterdag zijn kandidatuur aan. De boodschap in Springfield (Illinois) was duidelijk: precies 150 jaar na Lincolns woorden kunnen de VS voor het eerst een zwarte presi dent krijgen. „Een nieuwe toe komst is mogelijk", zei Obama voor 15.000 duizend aanhangers. Obama, pas twee jaar senator, richt zich nadrukkelijk tot de jon ge generatie. In periodes van eco- door Frank Hendrickx nomische en politieke crisis stond er volgens hem altijd een nieuwe generatie op die Amerika weer op het juiste pad bracht. „Vandaag wordt onze generatie ge roepen", zei de 45-jarige zoon van een Keniaanse vader en blanke, Amerikaanse moeder. „Het is tijd dat we die roep beantwoorden." Zijn tegenstreefster Hillary Clin ton is veel dieper verankerd in het establishment van de Democrati sche partij. Ze heeft meer geld, er varing en contacten. Obama heeft vooral charisma. Hij is cool en on dogmatisch. De 'rockster van de Amerikaanse politiek' is de enige niet-baby- Barack Obama, cool en ondogma tisch. foto RTR boomer in het gezelschap presi dentskandidaten. Bij de internetge- neratie is hij veruit het populairst. Op internet zijn door jongeren tientallen groepen gestart die Oba ma steunen. Bijna tweehonderd duizend mensen hebben zich al bij die groepen aangesloten. Vol gens analisten heeft er nooit eer der zo'n snel groeiende, spontane politiek beweging plaatsgevonden. Bijna eenderde van het aantal kie zers is jonger dan 34 jaar. Toch is er een oude wijsheid in Washing ton: een politicus die zich richt op jongeren verliest. Jongeren juichen en klappen wel, maar op de verkie zingsdag laten ze het massaal afwe ten bij de stembus. Het campagneteam van Obama ge looft dat die wijsheid achterhaald is. Niet alleen groeit via het inter net de politieke betrokkenheid, bij de laatste presidentsverkiezingen was er opeens een spectaculaire groei in het aantal jonge stem mers. In 2000 stemde nog maar 28,4 procent van de jongeren on der de 21 jaar, in 2004 was dat 41 procent. Van het aantal kiezers tus sen 21 en 24 jaar ging 42,5 procent stemmen, terwijl dat vier jaar eer der nog maar 35,4 procent was. Obama hoopt te profiteren van die trend. Hij presenteert zich om die reden ook consequent als de buitenstaander, de man die Ameri ka een nieuw begin kan geven. Premier: hoe het ook luidt, wij accepteren genocidevonnis niet. SARAJEVO - De Republika Srpska, één van de twee entiteiten waar uit Bosnië-Herzegovina bestaat, zal het vonnis van het Internatio naal Gerechtshof in de zaak Bosnië tegen het voormalige Joego slavië nooit accepteren. „Hoe dat vonnis ook luidt, wij zullen het niet accepteren en zullen ook niet meedoen aan de uitvoering ervan. Zelfs al zou dat leiden tot nieuwe conflicten." Dat zei premier Milorad Dodik van de Republika Srpska gisteren tegen journalisten, meldde de Bosnische televisie. Op 26 februari doet het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag uit spraak inzake de genocideklacht die Bosnië in maart 1993 indiende tegen het toenmalige Joegoslavië dat destijds bestond uit Servië en Montenegro. Met de klacht probeerde de door moslims gedomineerde rege- ring-Izetbegovic destijds langs juri dische weg een halt toe te roepen aan de 'etnische zuiveringen' in Bosnië. De moslimvertegenwoordigers in de regering hebben intrekking van de aanklacht steeds geblokkeerd. Volgens premier Dodik was deze echter van het begin af aan niet le gitiem, alleen al omdat deze slechts namens één van de drie Bosnische volken is ingediend. door Remco Reiding MOSKOU - Turkmenistan heeft gis teren een opvolger gekozen voor de overleden dictator Saparmoerat Nijazov. Er bestaat geen twijfel over dat interim-leider Goerban- goely Berdymoechamedov tot pre sident wordt uitgeroepen. „Dit kunnen nauwelijks verkiezin gen worden genoemd, want ze wa ren absoluut niet vrij en eerlijk", zei Joao Soares, Europees parle mentslid. „Maar het feit dat de au toriteiten tenminste probéren iets te doen dat lijkt op een vrije ver kiezing, is een stap vooruit" Turkmenistan, een voormalige sov jetrepubliek in Centraal-Azië, is ee nentwintig jaar met strakke hand geregeerd door Nijazov, die in de cember overleed. Het Westen heeft belang bij de ontwikkelingen vanwege de grote reserves aardgas en de strategische ligging van Turk menistan. Het land grenst aan Iran en Afghanistan. De zes kandidaten die deelnamen aan de presidentsverkiezingen ko men allen voort uit de enige partij, de door Nijazov opgerichte Demo cratische Partij. De voorlopige uitslag wordt van daag bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9