Buitenland VS willen nauwere SS* band na aanval Poetin S^eswet Doden bij protest tegen VN-plan Kosovo Royal wil laagste lonen verhogen PZC Maandag 12 februari 2007 7 Russische president noemt politiek VS 'extreem gevaarlijk'. MÜNCHEN - De Amerikaanse minis ter van Defensie Robert Gates heeft gisteren op een internationa le veiligheidsconferentie in Mün- chen gepleit voor nauwere samen werking tussen de NAVO en Rus land. Hij zei: „Wij staan allemaal voor gemeenschappelijke problemen en uitdagingen die in partnerschap met andere landen, waaronder Rusland, moeten worden aange pakt." Gates zei verder dat één Koude Oorlog meer dan genoeg is geweest en dat de toespraak van de Russische president Vladimir Poetin tijdens veiligheidsconferen tie hem bijna naar die 'minder in gewikkelde tijd deed terugverlan gen'. Wel aanvaardde Gates een uitnodiging van Poetin voor een bezoek aan Rusland. Poetin zei zaterdag dat de Ameri kaanse regering met 'eenzijdige, onwettige' acties haar nationale grenzen op alle mogelijke manie ren heeft overschreden. Volgens Poetin is het aan het Amerikaanse beleid te wijten dat andere landen kernwapens willen. Alleen zo kun nen ze zich tegen het bijna onge breidelde gebruik van militair ge weld door de VS verdedigen. Ook andere sprekers gingen in op de toespraak van Poetin in. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Frank-Walter Steinmeier zei dat de omschakeling van Kou de Oorlog naar een gedeelde ver antwoordelijkheid voor de wereld voor niemand gemakkelijk is. Hij had ook kritiek op Washing ton: „Velen in de VS leren nu dat Demonstranten vinden plan te slap en eisen onafhankelijkheid. BELGRADO - Bij een demonstratie in de Kosovaarse hoofdstad Pris- tina, zaterdag, zijn twee mensen omgekomen en meer dan zeventig anderen gewond geraakt. De twee demonstranten stierven toen ze slag leverden met de politie. Die probeerde te verhinderen dat het parlementsgebouw werd be stormd. Het protest was georgani seerd door 'Zelfbeschikking' een beweging die voor volledige onaf hankelijkheid van Kosovo is. Die vindt het voorstel van Martti Ahti- saari, speciaal gezant van de Vere democratie niet met militair ge weld kan worden opgelegd." Stein meier vroeg zich af of de NAVO wel de beste organisatie is om alles wat in transatlantisch verband speelt te behandelen, zoals mi lieukwesties als het tekort aan wa ter of de van energieproblematiek. Poetin koos in München de aan val. Volgens hem is de Amerikaan se benadering van de relaties in de wereld 'zeer gevaarlijk'. De wereld is volgens hem een stuk gevaarlij ker geworden door de politiek van de VS. Poetin hekelde de Amerikaanse strategie, die volgens hem neer komt op 'één centrum van macht, Poetins aanval op de VS zorgt er- voor dat het Witte Huis toenade ring tot hem zoekt. De Ameri kaanse minister van Defensie Ga tes reageerde geschrokken. één centrum van kracht, één cen trum voor besluitvorming, één we reld van een meester, één soeve rein'. In 'deze extreem gevaarlijke situatie' is volgens Poetin niemand veilig, omdat 'niemand zich kan verschuilen achter het internatio nale recht'. Gates gaf toe dat de reputatie van de VS is geschaad door schandalen als in de gevangenissen van Abu Ghraib en Guantanamo Bay. Ame rika moet beter proberen duidelijk te maken dat het het goede met de wereld voor heeft en zijn beleid be ter uitleggen, zei hij. Het Witte Huis liet weten 'verrast en teleurgesteld' te zijn door de woorden van Poetin. Het ver wacht niet dat de samenwerking met Rusland zal verslechteren. Vol gens een zegsman van Poetin wa ren de uitspraken 'een uitnodiging om tot denken' aan te zetten. nigde Naties, niet ver genoeg gaan. Ahtisaari stelt voor de Servische provincie Kosovo alle eigenschap pen van een zelfstandig land te ge ven, maar in plaats van onafhanke lijkheid stelt hij zelfbestuur in Ser vische gemeenten en internatio naal toezicht voor. Kosovo wordt sinds 1999 door de VN bestuurd. Servië verwierp het voorstel on middellijk. De Albanese leiders in Kosovo zijn in meerderheid voor. 'Zelfbeschikking' eist een referen dum over onafhankelijkheid en minder speciale rechten voor de Servische minderheid. De op komst bij de demonstratie viel te gen, een indicatie dat de meeste Kosovaren wel met het voorstel kunnen leven. BOEDAPEST - Drieduizend neonazi's uit heel Europa zijn zaterdag bijeen ge weest in Boedapest. Ze herdachten daar de poging van de Waffen SS in de Tweede Wereldoorlog om uit de omsingeling van de stad door Sovjet-troe pen te breken. foto Laszlo Balogh/RTR Premier legt te lage opkomst bij referendum naast zich neer. LISSABON - Een meerderheid van de Portugezen is voor legalisering van abortus. Dat is de uitslag van een referendum dat gisteren is ge houden. Hoewel de uitslag niet bindend is omdat de opkomst min der was dan vijftig procent, zal pre mier José Socrates toch een nieu we abortuswet indienen bij het parlement. De opkomst bedroeg ongeveer 40 procent. Rond de 60 procent toon de zich voorstander van liberalise ring van de abortuswetgeving. De huidige wet staat abortus alleen toe bij verkrachting, misvorming van de vrucht of als de gezond heid van de moeder gevaar loopt. Artsen moeten daarover beslissen. Maar zij weigeren meestal, bang voor rechtsvervolging. Volgens schatting laten 18.000 Portugese vrouwen jaarlijks een illegale abor tus uitvoeren. Zij lopen risico op een gevangenisstraf van drie jaar. Artsen kunnen zelfs acht jaar ach ter de tralies verdwijnen. In 1998 konden de Portugezen ook stemmen over abortus, maar toen was de opkomst slechts 30 pro cent. Vooral voorstanders bleven toen thuis. Premier Socrates heeft gezegd dat hij een nieuwe wet zal maken, ook als de opkomst onder de 50 procent blijft. Hij wil daar voor de meerderheid van zijn rege ring in het parlement gebruiken. Door de teleurstellende opkomst vroegen veel Portugese politici zich gisteravond af of het geen tijd wordt om het instituut referen dum af te schaffen. PW Slechts 40 procent van de Portu- gezen ging gisteren stemmen in een referendum over een nieuwe abortuswet. Van wie wel ging, was de meerderheid vóór. door Olivier van Beemen PARIJS - De socialistische Franse presidentskandidate Ségolène Royal wil een 'sterker en rechtvaar diger' Frankrijk. Dat blijkt uit het programma waarmee ze meedoet aan de presidentsverkiezingen in april. Royal stelt de kiezer hon derd maatregelen voor. Enkele opvallende voorstellen zijn een verhoging van het minimum loon van 1254 naar 1500 euro per maand, hogere pensioenen en meer bestaanszekerheid voor ar me Fransen. De meeste van haar voorstellen staan ook al in het vo rig jaar gepresenteerde verkiezings programma van haar partij. Nieuw zijn haar plannen voor een soort militair opvoedingskamp voor jon ge criminelen en 'burgerjury's' die het werk van parlementariërs moeten evalueren. Ook pleit ze voor de herinvoering van de wijka genten. Politiek geweld in Guinee eist 23 levens CONAKRY - Bij protesten en plunde ringen in Guinee zijn 23 doden ge vallen. De druk op president Lansana Conté om af te treden neemt toe. Duizenden protesteer den zaterdag tegen de benoeming van een vertrouweling van hem tot premier. Vakbonden hebben de autocratische president al ge dwongen macht af te staan aan een premier. Conté kwam in 1984 via een staatsgreep aan de macht. Zes mensen komen om bij voettocht in tunnel SANTA CRUZ - Op het Canarische ei land Tenerife zijn zes mensen om gekomen tijdens een voettocht in een ondergrondse tunnel. De vijf Spanjaarden en een Italiaan zou den een verkeerde afslag hebben genomen. In de schacht was een gebrek aan zuurstof en mogelijk heeft het gezelschap ook giftige gassen van de nabijgelegen vul kaan Teide ingeademd. 170 Amerikanen dood door Iraanse bommen BAGDAD - Explosieven van Iraanse makelij hebben de afgelopen tweeënhalf jaar aan zeker 170 Ame rikaanse militairen in Irak het le ven gekost. Ruim zeshonderd mili tairen raakten gewond door de bommen. Volgens anonieme Ame rikaanse defensiemedewerkers heb ben inlichtingendiensten bewijzen dat de dodelijkste bommen die op standelingen in Irak inzetten af komstig zijn uit Iran. Britse ophef over 'Cannabis-Cameron' LONDEN - Het roken van cannabis op 15-jarige leeftijd door de voor man van de Conservatieve Partij, David Cameron, zorgt voor veel media-ophef in Groot-Brittannië. De onthulling is pijnlijk voor de partij die zichzelf positioneert als de volger van de harde lijn ten aan zien van drugs. Cameron ontkent het bericht niet, maar gaf ook niet toe dat hij joints heeft gerookt. Jackpot van 300 miljoen bij wereldlotto LONDEN - Het Britse lottobedrijf Camelot werkt aan een wereldlot to, die maandelijks tot zo'n hon derd mensen miljonair moet ma ken. Eenmaal per jaar wint ie mand een jackpot met 300 tot 350 miljoen euro, zo is het plan. De on derneming zegt al belangstelling te hebben gekregen van lottobedrij- ven in 48 andere landen en staten. Februari 2009 moet de lotto van start gaan. Nobelprijswinnaar Yunus wil politiek in DAKKA - De winnaar van de Nobel prijs voor de Vrede 2006 en van de Four Freedoms Award Muham mad Yunus wil een politieke partij oprichten. De Bengaalse bankier kreeg de prijzen voor de krediet verlening aan armen die hij via zijn bank verzorgt. Hij wil 'een nieuw land opbouwen en een nieuwe politieke stroming vor men'. Moord op Italiaanse toeristen in Kaapverdië PRAIA - Twee Kaapverdische man nen hebben bekend twee Italiaan se vrouwen op brute wijze te heb ben vermoord op het Kaapverdi sche eiland Sal. Een derde verdach te is weer op vrije voeten. De vrou wen (28 en 33 jaar) zijn verkracht, gestenigd en begraven in een bos. Een derde vrouw (17) deed net of ze dood was en wist zo te ontko men. Kaapverdië is een populaire vakantiebestemming bij Italianen. Team wetenschappers vindt diabetes-genen PARIJS - Wetenschappers hebben genen geïdentificeerd die verband houden met diabetes Type-2. Deze ziekte neemt wereldwijd epidemi sche vormen aan en houdt ver band met slechte eet- en drinkge woonten. De ontdekking van de onderzoekers maakt het mogelijk bij mensen te schatten hoe groot het risico is dat zich bij hen deze vorm van diabetes ontwikkelt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7