Betere brandweer vooral een kwestie van centen Enquête naar succes evenementen JPZC Maandag 12 februari 2007 15 Onthutsend rapport verbaast brandweer in Goes niet. door Mieke van der Jagt GOES - Onthutsende resultaten wa ren het in een landelijk onderzoek naar het functioneren van de brandweer. Er wordt onvoldoende aan preventie gedaan, gemeenten beschouwen de brandweer als een ondergeschoven kindje en de aan- rijtijden zijn vaak'te lang. Waarne mend commandant J. Brussé in Goes staat daar helemaal niet van te kijken. „De oplossing is, vrees ik, een kwestie van geld." In feite stoelt de organisatie van de brandweer nog op het principe WV onderzoekt waardering voor Veerse activiteiten. door Maurits Sep DOMBURG - De WV Walcheren/ Noord-Beveland gaat onderzoeken hoe de evenementen in Veere wor den gewaardeerd door zowel be zoekers als mensen die zijn wegge bleven. Het onderzoek begint in mei en duurt een halfjaar. Een studente van de Hogeschool Zeeland gaat het onderzoek uitvoe ren, vertelt directeur C. Schön- knecht van de WV Walcheren/ Noord-Beveland. Zij zal de straat opgaan om bezoekers van evene menten in Veere te interviewen van de lange rij burgers, die em mertjes water staat door te geven: vrijwilligheid. Zeker in een gebied als Zeeland is negen van de tien brandweerlieden een vrijwilliger, die met een bescheiden vergoe ding oefent, studeert en bij nacht en ontij uitrukt. „Al die mensen hebben een enor me inzet en betrokkenheid. Bij een verjaarsvisite kun je de brand weerman aanwijzen, door even buiten te kijken wiens auto zo ge parkeerd staat, dat hij meteen kan wegrijden. Maar haast niemand werkt nog in het dorp waar hij woont, zoals vroeger. Toen was de halve middenstand bij de vrijwilli ge brandweer en de rest van het dorp deed 9ijverig mee. Tegen- en te enquêteren. Bezoekers kun nen tevens vragen verwachten over andere evenementen, ook als ze daar helemaal niet zijn geweest. Uit die antwoorden moet blijken waarom ze die niet hebben be zocht en welke activiteiten ze mis sen. Dat is nuttige informatie voor de WV omdat die de promotie van evenementen in de gemeente Veere gaat verbeteren. Schönknecht; „We zorgen al voor de promotie, maar veel passiever dan we nu gaan doen. Tot nu toe verzamelen we gegevens over evenementen en zetten die op onze website. Straks gaan we dat beter doen en we gaan drukwerk maken en folders uitdelen op grote evenementen zoals de woordig moeten brandweermen sen, bij een uitruk overdag, vaak een heel eind rijden om de wa gens volledig te bemannen." Daar komt bij dat de samenleving veel meer vraagt van de brand weerman dan vroeger. „Hij is wel vrijwilliger, maar er wordt grote professionaliteit ver wacht. Een brandweerman moet onderlegd zijn in de logistiek, in de chemie, hij moet kunnen slo pen en bovendien sociaal en fy siek zijn mannetje staan. Het is Van de vrijwilliger die tegen een bescheiden vergoeding klaar staat om bij nacht en ontij hulp te verlenen, wordt heel veel pro fessionaliteit verwacht kermis van Tilburg." De evene mentenwereld in Veere is leuk, be nadrukt zij. „Voor toeristen én voor Zeeuwen. Waarom denk je anders dat er zoveel Zeeuwen in Zeeland zelf op vakantie gaan? Door actiever uit te dragen wat hier allemaal gebeurt en waar je naartoe kunt, krijg je een betere spin-off" De WV sluit een contract voor drie jaar met de gemeente Veere voor de promotie van evenemen ten. De WV gaat ook sponsors wer ven voor grote activiteiten en zal de gemeente adviseren. De ge meente blijft wel verantwoordelijk voor het evenementenbeleid, voor de verlening van vergunningen en voor de controle op naleving van niet zo dat de ene met perslucht kan werken en de ander de slacht offers uit de wrakken knipt: alle brandweerlieden moeten alles be heersen. Dat vergt heel veel oplei ding, training en tijd." Of de op te richten veiligheidsre gio's bijdragen tot een doelmatiger inzet, blijft een vraag. Brussé denkt zeker dat het kan hel pen, maar het probleem van de aanrijtijden is er zomaar niet mee opgelost. Om de koude kant van de brandweer te verbeteren; pre ventie, hanhaving en het bijwer ken van de vergunningen, volstaat een zak geld. Maar het continu be mannen van groepskazernes met beroepsmensen, kost een veel voud. de regels. Organisaties zijn ook zelf verantwoordelijk voor de evene menten die zij op touw zetten en het bedenken van nieuwe activitei ten. De WV heeft bovendien als voor waarde voor de gezamenlijke pro motie gesteld dat alle plaatselijke evenementenorganisaties eraan meedoen. Volgens de gemeente zullen zij dat doen. De promotie door de WV kost Veere ongeveer 26.000 euro voor drie jaar. UJ De gemeente Veere besteedt de promotie van evenementen voor lopig voor drie jaar uit aan de WV Walcheren/Noord-Beve land. Koperdieven betrapt bij haspels in Goes GOES - Twee mannen van 29 en 36 jaar, beide afkomstig uit de Bra bantse gemeente Rucphen, zijn za terdagochtend vroeg betrapt bij een bedrijf aan de Antony Fokker- straat in Goes. In een hekwerk was een groot gat geknipt met gereedschap dat bij de mannen werd aangetroffen. Via het gat konden ze bij vier grote haspels met elektriciteitskabels ko men. De politie vermoedt dat de mannen op het punt stonden de kabels in het bestelbusje te laden, dat voor het gat klaarstond. In de kabels zit kostbaar koper. Mozart viert jubilea met feestelijk concert YERSEKE - De Yersekse muziekvere niging Mozart heeft zaterdag, tij dens de jaarlijke uitvoering in dorpshuis De Zaete, 125 manjaren aan muzikale inzet herdacht. Naast die mannen die al 25 jaar hun partijtje bij Mozart meebla- zen, kon voorzitter C. Schout van de Koninklijke Federatie van Mu ziekverenigingen, ook een onder scheiding opspelden bij Adri Pek- aar, die al een halve eeuw zijn mu zikale bijdrage levert. Pekaar is ook dertig jaar bestuurslid geweest, waarvan twintig jaar secretaris. Seniorenraad Goes wil bussen en transferia GOES - De Seniorenraad van Goes wil de vergrijzing voor zijn met be ter en meer uitgebreid openbaar stadsvervoer in Goes. In het werkplan voor komend jaar oppert de Seniorenraad de aanleg van twee kleinere transferia ten be hoeve van de minder mobiele ouderen die buiten de stad wo nen. Met name de verkeersdrukte in Goes-Oost zou daarmee dras tisch moeten kunnen afnemen. Het aantal ouderen in de Goese wijken zal aanzienlijk toenemen, maar ook onder de Bevelanders die op Goes als streekcentrum zijn aangewezen, zullen steeds meer mensen minder mobiel worden. Veel mensen raken dus binnen niet al te lange tijd aangewezen op openbaar vervoer. Door kleine transferia aan te leg gen, worden busdiensten makkelij ker te exploiteren en neemt de drukte in de wijken af Nieuwe orthopedagoge uit 's-Heerenhoek 's-HEERENHOEK - Aan de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse Universiteit studeerde Vero- nique de Jonge uit 's-Heerenhoek afin de orthopedagogiek. Twee gewonden na botsing tegen boom RILLAND - Een 38-jarige automobi list en diens 26-jarige passagiere zijn zaterdagavond per ambulance* naar het ziekenhuis gebracht nadat ze met hun auto op een boom en een stroomkast waren gebotst. De automobilist uit de gemeente Reimerswaal kon door zijn snel heid de rotonde op de Bathseweg niet goed passeren en reed wat paaltjes uit de grond. Beide inzit tenden moesten met fracturen worden afgevoerd. De man testte volgens de politie positief op alcohol. Vrolijke delinquent Marien Weststrate zorgt in Ter Weel voor de toetjes KRABBENDIJKE - Goedgemutst schikt Marien West strate (rechts) de toetjes in de keuken van Ter Weel in Krabbendijk. Hij voert een werkstraf uit wegens het lekken van vertrouwelijke, bestuurlijke informa tie. „Als een straf voelt het niet, en ook niet als werk. Van de wereldse rechter moet ik vijf zondagen hier helpen koken. Prima! Ik zou niet graag ruilen met degenen aan wie ik dit te danken heb. Die zitten waarschijnlijk drie maal in de kerk bij de hemelse rechter om vergeving te bidden om wat ze mij, de burgemeester die ze belasterd hebben, en de samen leving hebben aangedaan." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61