Zeeland hertenjacht overbodig rozen en viooltjes Damhert wurmt zich overal doorheen Dorpsraden vragen uitstel besluit Sloepoort J- Komst damhert is mensenwerk Polderhert Subsidiewijzer voor Zeeland PZC Maandag 12 februari 2007 3 Damherten zijn ooit door de mens ingevoerd in West-Europa. foto Jan de Vries/CPD BURCH-HAAMSTEDE - „Het zijn er gewoon veel te veel." Kweker en campinghouder F. Fonteijne uit Burgh-Haamstede is er wel klaar mee. Wat hem betreft mag de jacht op damherten morgen begin nen. „We kunnen het niet langer verbieden. Ik zelf heb ook al zo veel schade gehad. En ik ben echt niet de enige hoor." Fonteijne somt een aantal onder nemers op die ook veel overlast hebben van de damherten die hun jonge aanplant opvreten en grote re bomen zwaar beschadigen met de geweien. „Kijk, dat er eens in een tuin een doos viooltjes van vijf euro wordt opgegeten is niet zo erg, maar dit gaat om veel meer en vergeet niet het gevaar in het verkeer. Er wor den veel meer beesten doodgere den dan de instanties weten. Veel mensen doen geen aangifte. Vori ge week is er nog een damhert doodgereden op de Kloosterweg in Haamstede. Ik heb al een paar keer gezegd dat er eerst iemand doodgereden moet worden voor er ingegrepen wordt. Als het kalf verdronken is dempt men de put." Fonteijne heeft een kwekerij en kleine camping aan de rand van Burgh-Haamstede, aan de rand van de duinen. Uit ervaring weet hij dat je wel heel stevig hekwerk moet plaatsen om de dieren te we ren. „Het is onvoorstelbaar hoe ze zich overal doorheen wurmen. Laatst deed ik even een rondje over het terrein en toen lagen ze gewoon tussen de bomen. Zijn ze door bijna twee meter gaas heengeko- men." leen de reeën, maar trekken zelf ook steeds vaker buiten de gren zen van de natuurgebieden. Wer den in het verleden alleen tuinen en boomgaarden bezocht die di rect aan de natuur grenzen, inmid dels schuwen de dieren er niet voor om in de stille uren de ker nen Burgh en Haamstede in te trekken. Om de groei van de popu latie en de daarmee gepaard gaan de overlast af te remmen wil de provincie jacht toestaan. Niet in de natuurgebieden, maar wel daarbui ten. Geiten met jongen worden in de zoogperiode met rust gelaten. Faunabescherming is hier echter mordicus tegen. Deze organisatie vecht de jachtvergunning aan en tot nu toe met succes. Vandaag dient de bodemprocedu re bij de Raad van State. De aller laatste juridische mogelijkheid om de jacht op het damhert tegen te gaan. De provincie hoopt dat de rechter de overlast voor bewoners en ondernemers zwaarwegend ge noeg vindt om de jacht toe te staan, net als bij reeën waar wel op gejaagd mag worden. De damherten werden vanaf de negende eeuw als jacht- en park- wild. De verspreiding van het dam hert in landen als Duitsland (circa 35.000), Engeland (vele tienduizen den) en Nederland is wat natuur beheerders 'mensenwerk' noe men. Nederland telt momenteel vijf po pulaties damherten in natuurgebie den, waaronder De Manteling van Walcheren, circa 90 dieren en de Kop van Schouwen, circa 400 die ren. Een damhert is kleiner dan een edelhert en groter dan een ree. Een hert (mannetje) weegt vijftig tot honderd kilor een hinde (vrouwtje) dertig tot vijftig kilo. De schouderhoogte van het hert is één meter, van de hinde 75 centi meter. De populatie op Walcheren is ont staan aan het einde van de oorlog. De damherten op landgoed Zee duin konden ontsnappen als ge volg van oorlogsschade aan de om heining. Op Schouwen is de popu latie van recenter datum: in de om geving van Renesse werden circa veertig dieren gehouden voor de slacht, enkele ontsnapten en leg den de basis voor de huidige, snel groeiende populatie. Dorpsraden doen beroep op Borselse gemeenteraad. door Harmen van der Werf •s-HEERENHOEK - Het is 'eeuwig zonde' binnenkort al een besluit te nemen over de aanleg van be drijventerrein Sloepoort tussen 's-Heerenhoek en Nieuwpoort. Een goede oplossing voor een nieuwe kruising Sloeweg-Wester- scheldetunnelweg kan erdoor wor den geblokkeerd, vrezen de dorps raden van Nieuwdorp en 's-Hee renhoek. De Borselse gemeenteraad praat op 1 maart over het ontwerp-be- stemmingsplan, terwijl de studie naar de vormgeving van een nieu we, ongelijkvloerse kruising nog gaande is. Dat is ongelukkig, vin den de dorpsraden. Een deel van de grond voor Sloepoort kan wel eens nodig zijn om het verkeers knooppunt beter vorm te geven. Met wegen die elkaar minder hoog kruisen. Dat scheelt verkeers lawaai. In een open brief hebben de dorps raden de gemeenteraad opgeroe pen een besluit over Sloepoort uit te stellen, tot er meer duidelijk heid is over het toekomstige kruis punt. Als aan deze oproep gehoor wordt gegeven, zijn de dorpsraden bereid tot een tegemoetkoming. Ze laten doorschemeren een klei- Nu ai een beslissing nemen over de aanleg van bedrijventerrein Sloepoort kan een de ideale vormgeving van een nieuwe krui sing belemmeren. COMMENTAAR Schieten of niet schieten. De Raad van State laat vandaag weten of de provincie al dan niet terecht ontheffingen heeft verleend voor het afschieten van damherten. Het hert hoort niet in De Manteling op Walcheren en in de Kroondomeinen op Schouwen, zeggen tegenstanders. Nee, dat kan kloppen. Het damhert wordt al eeuwenlang als speeltje in parken en bossen in Europa uitgezet. Voor het plezier van jagende edelen en prelaten. De omvangrijke populaties zijn een gevolg van menselijk handelen. Ook in Zeeland. Enkele uit hertenkampen ontsnapte exemplaren stonden hier aan de basis van de huidige populaties. De vraag die vandaag bij de Raad van State voorligt, heeft alles te maken met hoe er tegen natuurbeheer wordt aangekeken. Beheren en dus beheersen met hard ingrijpen, of meer vertrouwen op het regelend vermogen van de natuur. Ongetwijfeld kleven aan beide opties voor- en nadelen. Dat heb je nu eenmaal als de mens over leven en dood gaat beschikken. Bovendien zijn de gevolgen van een maatregel niet te overzien. Proberen we aan de ene kant het hert in stand te houden, blijkt na verloop van tijd dat het dier uiterst zeldzame plantjes heeft opgevreten en laten daardoor bijzondere bodemdieren zich niet meer zien. Nu we er toch nooit meer in zullen slagen de natuur helemaal de natuur te laten, ligt een poldermodel voor de hand. Laat jagers voorlopig de populaties op peil houden. Dan kan het idee van een anticonceptiemiddel eens goed tegen het licht worden gehouden. Bambi aan de pil, zodat de jachtgeweren alsnog kunnen worden opgeborgen. ner Sloepoort, van tien in plaats van dertig hectare, dan acceptabel te vinden. De bewonersorganisaties beseffen dat uitstel van een besluit geen ge makkelijke keuze is. Borsele heeft in 2002 met havenschap Zeeland Seaports een overeenkomst geslo ten over Sloepoort. De gemeente is daarbij drie miljoen euro be looft, onder meer voor aanleg van het Sloebos. Borsele zou dat geld kunnen verspelen. Dit mag echter nooit een doorslaggevend argu ment zijn, volgens de dorpsraden. MIDDELBURG - De provincie heeft een subsidiewijzer uitgegeven. Daarin staat de nieuwe, vereenvou digde, procedures. Jaarlijks keert de provincie onge veer 85 miljoen aan subsidies uit. Om de toekenning van de bedra gen in goede banen te leiden, be staan er regels. Sinds 1 januari van dit jaar gelden er nieuwe regels. Daarin is een koppeling gelegd tus sen de doelstellingen van de pro vincie en de te verlenen subsidies. Het provinciaal bestuur maakt, daarvoor zogeheten prestatieafspra ken met de instellingen, die om subsidie vragen. Nieuw is ook dat de procedures versimpeld zijn en dat de administratieve lastendruk is verminderd. In dat kader is on der meer de subsidiewijzer ge maakt. Het aantal subsidieregels is gedaald van 75 naar 35. De nieuwe subsidiewijzer is ook te raadplegen op de site van de pro vincie: www.zeeland.nl/loket /subsidies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3