Sport Jochie ontpopt zich op NK10 kilometer tot man Alleen Forthomme is bestand tegen kracht van Crystal Kelly Parson pakt derde gouden WK-medaille Elisabeth Willeboordse is in Parijs al na één gevecht klaar 30 Maandag 12 februari 2007 PZC Boom wint in Heerlen duel met Groenendaal HEERLEN - Lars Boom heeft giste ren in Heerlen wederom bewezen dat hij in het veld de Nederlandse troef is voor de komende jaren. In een beklijvend duel met Richard Groenendaal trok de 21-jarige Ra- bo-renner uit Vlijmen aan het langste eind. Ver achter het Nederlandse duo be slechtte de Belg Klaas Vantornout het duel om de derde plek in zijn voordeel. Driebanders van Delta krijgen pak slaag van topploeg in Waalwijk. door Frits Bakker WAALWIJK - Het eindschot van Ro land Forthomme was nog net goed voor een tegenpunt. De Bel gische biljarter moest gisteren voor Delta/Frans Bevers een klei ne krachttoer uithalen, maar maak te met een serie van zeven in de nabeurt nog gelijk tegen Frédéric Caudron. Veel maakte het niet uit voor de eindstand, want Crystal Kelly won de topper met afgetekende cijfers: 7-1. De Goese driebanders blijven nog wel in de topdrie van de eredi visie, maar voelen de dreiging van de concurrentie. Crystal Kelly leverde als team een topprestatie. Raymond Ceulemans begon de demonstratie van de Waalwijkers met 50-30 in 27 beur ten tegen Henk Habraken. Peter de Backer had ook al weinig kans Zweedse skiester verslaat Kildow en Hosp op afdaling. door onze sportredactie ARE - De afdaling bij de wereld kampioenschappen ski in het Zweedse Are is gisteren een Scan dinavische aangelegenheid gewor den. De Zweedse Anja Parson pak te het goud bij de vrouwen. Bij de mannen won de Noor Aksel Lund Svindal. Het vrouwenkampioenschap is de laatste week gedomineerd door Anja Parson. De Zweedse won eer der de super-G en de supercombi natie. Gisteren voegde ze daar de afdaling aan toe. De titel leverde Parson twee re cords op. De Zweedse is nu de eerste vrouw die wereldkampioen is geworden op alle alpine-onder delen. Ook evenaarde ze de pres tatie van de Kroatische Janica Kos- telic, die in 2005 ook drie disci plines won in het Italiaanse Bor- mio. „Het was een van mijn slechtste ra ces deze week, maar ik bleef vech ten tot ik beneden was", zei de 25-jarige Parson na de wedstrijd. De Amerikaanse Lindsey Kildow (zilver) en de Oostenrijkse Nicole Kiplagat snelste in Keniaanse cross MOMBASA - Lornah Kiplagat heeft haar eerste wedstrijd in vijfjaar in haar geboorteland Kenia gewon nen. De Nederlandse atlete, woon achtig in Groet, was zaterdag de snelste in het nationale crosskam pioenschap over 8 kilometer in Mombasa. Ze liep op het parkoers waar eind maart ook het wereldkampioen schap veldlopen wordt gehouden een tijd van 27.02. tegen Frans van Kuyk (50-41 in 31 beurten), Jean Paul de Bruijn liep tegen een ontketende Raimond Burgman aan (50-43 in 23) en al leen Forthomme was bestand te gen de enorme kracht van de te genstander. De Waalwijkers zaten dicht tegen het wereldrecord teammoyenne, dat vorige week in België was ge vestigd door het team van Dick Jas pers, Torbjörn Blomdahl, Roland Forthomme en Martin Spoormans (2.164). „We waren het een paar dagen later alweer bijna kwijt", zei Forthomme. „Wat een prachtige prestatie van Crystal Kelly, dat ons heeft overdonderd." Van Wanrooij blijft de afgetekende koploper in de eredivisie. Dick Jas pers speelde de beste partij: 50-23 tegen Leppens in 18 beurten. 1^ De Belg Forthomme houdt zijn landgenoot Caudron op een remi se in de wedstrijd tussen Delta/Frans Bevers en Crystal Kelly. Delta verliest met 7-1. Hosp (brons) vergezelden Parson op het podium. De mannenrace stond voor zater dag gepland, maar door laaghan gende bewolking was de wedstrijd verplaatst naar gisterochtend. De mist zorgde wel opnieuw voor ver traging en bleef ook tijdens de wedstrijd een probleem. Winnaar Svindal kwam als leider 'Het was een van mijn slechtste races deze week, maar ik bleef vechten' in de wereldbeker als favoriet naar Are, maar op de super-G en de su percombinatie stelde hij teleur. „Toch had ik vertrouwen voor de afdaling omdat ik deze piste goed ken", zei de Noor na afloop van de wedstrijd. „Ik kwam hier in de hoop om een medaille te winnen, maar goud op de afdaling is meer dan ik hoopte. Het is gewoon te gek." De Canadees Jan Hudec en de Zweed Patrick Jarbyn maakten het podium compleet. Hudec was de onbekende winnaar van het zilver. De derde plaats voor 37-jarige Jar byn was ook verrassend te noe men. Michel Butter pakt in Schoorl zijn eerste seniorentitel. door Marco Knippen SCHOORL - Tot voor kort voelde hij zich 'een jochie tussen de grote mannen'. Gisteren verloste Michel Butter zich eigenhandig van dit stempel. Onbedreigd snelde de 21-jarige Beverwijkse hardloper naar de Nederlandse wegtitel op de tien kilometer. Zijn eerste machtsgreep bij de se nioren ontlokte bij hem euforie. „Ik ben hier ongelooflijk blij mee", jubelde Butter. „Dit is een nieuwe stap in m'n ontwikkeling. Ik had al laten zien dat ik kon aanhaken en bijblijven. Maar dat ik ook rijp voor de winst ben, heb ik nu bewe zen." De avond voor het kampioen schap was Butter, die in de laatste twee jaar bij belangrijke wegwed strijden vaak van voren zat maar steevast naar het tweede plan werd verwezen, reeds met een goed voorgevoel onder de lakens gekropen. „Ik lag in bed en zei te- Teleurstellend resultaat Middelburgse judoka op eerste toernooi 2007. door onze sportredactie PARIJS - Elisabeth Willeboordse is op haar eerste grote toernooi in 2007 snel uitgeschakeld. De uit Middelburg afkomstige judoka strandde zaterdag in de klasse tot 63 kilogram al in de tweede ronde van de prestigieuze Super World Cup in Parijs. Willeboordse liet het wereldbeker toernooi in Sofia twee weken gele den schieten vanwege nekklach- ten. Voor 'Parijs', het oficieuze WK, was ze wel fit. Maar ze kwam niet voorbij de Koreaanse Ja Young Kong. Ze verloor op ippon. In de eerste ronde was de Zeeuw se vrijgeloot geweest. Omdat Kong direct daarna zelf ook verloor en dus niet de halve fi- gen mezelf: 'Die titel zou wel eens voor mij kunnen zijn'." Om er lachend aan toe te voegen: „Maar ik zal zeker niet de enige zijn geweest. Ik denk dat een stuk of zes jongens er net zo over dach ten." Butter besefte dat het NK in Schoorl veel weg had van een tom bola. Door de absentie van Kamiel Maase, wel aanwezig in het Noord-Hollandse duindorp maar uitgeweken naar de halve mara thon, ontbrak immers de gedood verfde favoriet en was het aantal kanshebbers niet op één hand te tellen. In de koers was dat terug te zien. De eerste kilometers droegen het karakter van een kat-en-muis-spel. De concurrenten beloerden elkaar en deelden af en toe speldenprik ken uit. Na zeven kilometer deed een buitenstaander, de Zimbab- waan Juwawo Wirimai die buiten mededinging meeliep, de vlam in Merel de Knegt verrast tijdens de vrouwenwedstrijd op de 10 kilometer. Ze wint in Noord-Hol land bij afwezigheid van Lornah Kiplagat. nales haalde, had Willeboordse geen recht op een herkansing. Doordat de andere Nederlandse deelnemers ook teleurstelden, werd de zaterdag een pechdag. Gis teren ging het met de Oran je-equipe beter. Guillaume Elmont won goud in de klasse tot 81 kilo gram en er was brons voor Mark Huizinga, Marhinde Verkerk en Carola Uilenhoed. Elmont versloeg in de finale de Algerijn Aberahmane Benamadi met waza-ari. De 25-jarige lucht machtkapitein had het zwaar. Door het grote deelnemersveld in zijn klasse moest hij zes partijen aftverken. Maar dat gaf zijn over winning wel meer glans, bekende Judoka Elisabeth Willeboordse verliest, na een bye in de eerste ronde, van de Koreaanse Ja Young Kong. Ze krijgt geen her kansing. de pan slaan. Wirimai, vorige maand nog tweede in de Egmond Halve Marathon, demarreerde. Hij kreeg slechts een zestal mee, dat vlak daarna tot het trio Butter, San- der Schutgens én Patrick Stitzin- ger werd uitgedund. De strijd om het podium was daar mee beslecht, het gevecht om de verdeling van de prijzen ontbrand. De beslissing volgde in de slotkilo- meter. In het spoor van Wirimai zette Butter nog eens aan. Die tem poversnelling was Schutgens en Stitzinger te machtig. „Die laatste honderden meters gin gen verschrikkelijk hard", hijgde Butter na, in de wetenschap dat hij een eindscore van 29 minuten en negen tellen had genoteerd. „Maar toen ik eenmaal los was, wilde ik van geen wijken weten." De scheidslijn met Wirimai be droeg uiteindelijk één tel in zijn nadeel, de voordelige marge met Schutgens en de onttroonde Stit zinger was respectievelijk zeven en twaalf seconden. De vrouwelijke evenknie van But ter heette Merel de Knegt. De zus van veldrijder Gerben tekende eveneens voor een primeur. Ook de 27-jarige atlete uit Loon op Zand beklom voor de eerste keer de hoogste trede van het erescha- vot. En ontfermde zich daarmee over de erfenis van Lornah Kip lagat. De afgetekende winnares van de voorgaande twee NK-afleveringen had zich op de valreep afgemeld. Nicht Hilde Kibet, in Castricum sa menwonend met Hugo van den Broek, toonde zich een waardig vervangster. Zij triomfeerde met overmacht in 31,26 minuten. Om dat zij echter nog niet in bezit van het Nederlands paspoort is, de laat ste inburgeringstoets volgt dit na jaar, werd het kampioenschap een prooi voor de ruim tweeënhalve minuut later gefinishte De Knegt (33,56 minuten). Die maalde geens zins om het 'smetje'. „Ik heb mezelf in positieve zin ver baasd, en koester zodoende deze ti tel." hij na afloop. Elmont won het Pa- rijse toernooi ook al in 2005. „Maar deze overwinning is net zo mooi." De judoka is onlangs afgestudeerd als klinisch psycholoog en heeft een topsportcontract gekregen van Defensie. „En dat geeft me meer rust in het judo", aldus Elmont. Collega-militair Mark Huizinga verloor in de klasse tot 90 ki logram in de kwartfinale van.de Griek Iliadis. Via de herkan singsronde won hij toch nog brons na winst op de Fransman Dafreville. Het optreden van Dennis van der Geest was wel enigszins teleurstel lend. Hij verloor al in de eerste ronde van de zwaarste klasse bo ven 100 kilogram en verloor ook meteen in de herkansing. Broer El- co (-100) won nog wel twee par tijen, maar moest daarna ook afha ken. Michel Butter (links) is op weg naar de Nederlandse wegtitel op de tien ki lometer. foto Evert-Jan Daniels/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 30