Pil voor Bambi maakt Herten zijn dol op D7 r Elf Zeeuwse vakkanjers plaatsen zich voor finale in Amsterdam Hoofd De krant 10 weken voor €15,-! ÊTLKj 2 Maandag 12 febnjari 2007 PZC WIM HOFMAN Op het gemeentehuis van San Francisco in de Verenig de Staten staat een koepel, een imitatie van die van de St. Pieter in Rome. Vroeger stond er een beeld op. Het is eraf gehaald na de grote aardbeving in 1906. Toen stortte praktisch het hele gemeentehuis in, maar de koepel, die op een stalen frame was gebouwd, bleef staan en het beeld ook. Met veel moeite wist men het beeld naar beneden te takelen, maar toen men het eenmaal op een kar had gekregen, brak de kop eraf Als je nu het gemeentehuis binnen bent, sta je onmiddellijk onder de grote koepel. In een zijzaal kom je een en ander te weten over de geschiedenis van het gebouw en van de aardbe ving. Je ziet er ook foto's van hoe de koepel met het beeld er vroeger uit had gezien. Het was een vrouwenfiguur die met een arm een fakkel in de lucht hield en ze stelde de Godin van de Vooruitgang voor. Nu staat al leen het hoofd in het gemeente huis. Het is meer dan vrouws- hoog, weegt meer dan 300 kilo en is tamelijk grof gemaakt. Het is bruin geschilderd, heeft een kroon en het haar zit in een knot die wat weg heeft van een zeer grote Zeeuwse bolus. Toen ik deze kop zag, dacht ik aan het hoofd van Vrouwe Justi- tia dat in het museum van Vlissingen ligt en dat ook ooit op een gemeentehuis stond dat in elkaar stortte. Verder denk je in San Francisco niet zo veel aan Zeeland. Het is een veelvormige stad, gebouwd op heuvels, met een kleurrij ke bevolking, afkomstig uit alle delen van de wereld. De zon schijnt hier vaak, de huizen zijn veelal wit of in lichte kleuren geschilderd. De sfeer is ontspannen, al zijn er veel auto's. Het is een prettige stad om doorheen te lopen, te slenteren in Chi na Town, te wandelen in straten met ficusbomen, of over de Golden Gate Bridge te gaan, of om de mist te zien opkomen uit de Stille Oceaan. Ja, Zeeland is dan ver weg. Het haar in een knot die wat weg heeft van een Zeeuwse bolus Door anticonceptie door voer te mengen zou jacht onnodig zijn. door Jan van Damme MIDDELBURG - De populatie dam herten op Walcheren wordt via af schot op een aanvaardbaar peil ge houden. In het voorjaar mogen er veertig rondlopen, in het najaar tachtig, dat is het streven. Richard Struijk, sinds de oprich ting in 1983 voorzitter van de Stich ting Duinbehoud werkgroep Mid den-Zeeland, spreekt van een voor alle partijen werkbaar compromis. Struijk: „Jagers willen nu eenmaal schieten. Eén van hen heeft me wel eens gezegd: 'We hebben ver schillende hobby's; een natuurbe schermer tuiniert, een jager doodt'. Door dit compromis, waar bij er gejaagd mag worden, zijn we in één keer van alle gezeur af." Struijk is ervan overtuigd dat de wildschade voor Walcherse boe ren meevalt. „Er is nog niet één boer failliet gegaan door mollen, muizen of hazen. En ook niet door damherten." Schieten in De Manteling zelf is uit den boze, hoe graag de jagers dat ook willen. Alleen dieren die zich buiten De Manteling wagen, mogen door de jagers op de korrel worden geno men. Struijk vindt het compromis het hoogst haalbare: „Kijk, ideaal zou natuurlijk zijn als er helemaal niet werd gejaagd. De draagkracht van het milieu bepaalt immers het aantal dieren. Jacht zou ook niet nodig zijn, als we voor de herten met een soort anticonceptiemid del zouden werken. Je kunt in de bronstijd wat in het voedsel van de beesten doen. Het is eerder met vossen gelukt. Maar wie zijn er te gen dit soort maatregelen? Juist, de jagers. Die willen toch schie ten." COLOFON DIRECTIE Directeur: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) INTERNET www.pzc.nl CENTRALE REDACTIE Goes, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500. redactie@pzc.nl KANTOREN Middelburg, Buitenruststraat 18, postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen, W. Alexanderlaan 45, postbus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee, Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37,4561 AR Hulst, 0114-371379 ADVERTENTIES Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570 Personeelsadvertenties: 076-5312240 Business to business; onroerend goed: 076-5312277 Familieberichten: 076-5312550, ma t/m vrij 9.00-17.00 uur; zo 16.00-18.00 uur Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Auteursrecht voorbehouden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. De door u aan ons verstrek te gegevens hebben wij opgenomen in een bestand, dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen) administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevan te diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van de Koninklij ke Wegener NV of door ons zorgvuldig ge selecteerde derden. Als u op deze infor matie geen prijs stelt, kunt u dit schrifte lijk melden bij: Abonneeservice, Postbus 99, 7300 AB Apeldoorn. KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis 0800-0231231 maandag tot en met vrijdag 7.00-17.00 uur, zaterdag 8.00-12.00 uur. Ik neem de krant 10 weken voor 15 en Dik neem een proefabonnement van aansluitend neem ik een vast abonnement. 10 weken voor 15 Ik betaal vervolgens per kwartaal 6 i .50 Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, via automatische incasso fik heb de laatste 3 mnd geen proef gehad) Stuur de bon naar PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook. 0800-0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat 1 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Geboortedatum Ingangsdatum Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven Rekeningnummer Handtekening K DtPZCgaatzcfgwjtfrgomnwipeittonsgtgew rakiMcaMaiiRftu>u0N,MmMi Aantal damherten zomer 2006 Aantal 1 april 2006: Aantal najaar 2006: Gewenst aantal: Grote populatie zorgt voor veel overlast en schade bij inwoners. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De bruine ogen vertederen, de machtige ge weien imponeren en menigeen die ooit oog in oog komt te staan met een damhert vertelt er nog ja ren over. Een toeristische trekker van for maat, maar er is een keerzijde. De dieren zijn dol op fruitbomen, jon ge blaadjes en bloemen als viool tjes en rozen. Tot wanhoop van menig ondernemer en tuinliefheb- ber. Ze vreten (jonge) aanplant op en schuren bomen kapot met hun geweien. Damherten komen voor in De Manteling op Walcheren en in de Kop van Schouwen. De die ren leven daar in de vrije natuur, naast de van nature voorkomende reeën. De populatie groeit echter te sterk voor het gebied waarin ze leven. Dat betekent dat de herten op zoek gaan naar nieuwe territo ria. Ze verdringen daarbij niet al- door Ab van der Sluis GOES - Elf Zeeuwse vmbo-talenten uit de metaal en elektro hebben zich geplaatst voor de landelijke fi nale van de Junior VakkanjerWed- strijden 2007. Het gaat om Adri Dieleman uit Biervliet (CAD-tekenen), Martijn van Fraeijenhove uit Terneuzen (elektrotechniek), Rene de Deugd uit Arnemuiden (lassen), Stefan van Keulen uit Meliskerke (metaal techniek) en Robin de Vos uit Kat- tendijke (metalelektro). Zij pakten goud tijdens de Regio nale Kampioenschappen op het Calvijn College in Krabbendijke. De finale speelt zich af in Amster dam van 6 tot 9 maart. Ook het vijf man sterke team van Pontes Het Goese Lyceum en de Zeeuwse nummer drie in het wed strijdvak metalelektro, Rudy Dek ker uit Koudekerke, hebben zich gekwalificeerd voor de eindstrijd. Aan de Regionale Kampioenschap pen deden dit jaar een recordaan tal van 646 vmbo-talenten mee. Zij streden op twaalf verschillende locaties om een finaleplaats in vijf verschillende wedstrijdvakken. Dit jaar staat er voor het eerst ook een Teamchallenge op het pro gramma. Twaalf teams, waaronder het team van Pontes, kwalificeer den zich voor de finale. foto Dirk-Jan Gjeltema De jacht moet het aantal damherten binnen de perken houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2