Kramer legt iedereen zijn wil op Sport Wüst regeert drie dagen lang Wennemars geniet in vol Thialf Rogge: 'Spelen in Nederland zijn haalbaar' Jonge Fries maakt einde aan Amerikaanse overheersing. door Eric de Jager heerenveen - Sven Kramer is de onbetwiste baas in het allround- schaatsen. De twintigjarige Fries won gisteren in Heerenveen de we reldtitel en verbeterde het wereld record op de tien kilometer. Hij maakte daarmee een eind aan drie jaar Amerikaanse overheersing. Tussen Gianni Romme (2003) en Kramer maakten Chad Hedrick (2004) en Shani Davis (2005 en 2006) de dienst uit. Met veel bravoure voerde Kramer zijn zegetocht door Thialf uit. Zo wel voor als na zijn races speelde hij met het publiek in de uitver kochte schaatstempel. Hij stak tij dens het inrijden en bij de start al brutaal twee armen in de lucht. Het gaf hem de energie om op drie van de vier afstanden te rege ren als een gelouterde kampioen. Alleen op zaterdag liet Kramer even doorschemeren dat hij pas aan het begin van zijn carrière staat. Hij liet zich op de 1500 me ter aftroeven door zijn Italiaanse concurrent Fabris. Hij begon aan de race met een onverwacht rui me voorsprong en dat bracht de daarvoor ongenaakbare favoriet aan het wankelen. „Ik stond bovenaan het klasse ment, natuurlijk is er dan span ning", verklaarde de geschrokken Kramer. „Dit toernooi was voor mij mentaal erg zwaar. Zestien mil joen mensen verwachten dat je even wereldkampioen wordt. Dat is niet niks. Er was voor mij geen weg terug meer, dat maakte het moeilijk." Dat alles bij Sven Kramer in een moordend tempo gaat - en dus ook het leren van zijn fouten - be wees hij een dag later al. Zoals hij op de eerste dag met een persoon lijk record op de 500 meter en de HQ Sven Kramer schaatst met 12.49,88 een wereldrecord op de tien kilometer en pakt daarmee in Heerenveen soeverein de we reldtitel. precisie van een Zwitsers uurwerk op de vijf kilometer de rest van het deelnemersveld zijn wil opleg de, zo duldde hij gisteren op de tien kilometer geen tegenspraak. Aangejaagd door ploeggenoot Carl Verheijen, die in het eindklasse ment als derde eindigde, nam Kra mer een flinke voorsprong op zijn vorig jaar in Calgary gereden we reldrecord. „Ze hadden 'wereld record' op een papiertje geschre ven, maar ik kon het niet lezen. Toen ik na twaalf ronden door kreeg dat ik op wereldrecordsche ma zat, vond ik dat het maar moest gebeuren." Hij klokte uiteindelijk 12.49,88 en dook daarmee bijna twee secon den onder zijn oude toptijd. HEERENVEEN - Erben Wennemars liep er op de eerste dag van het WK allround bij alsof hij net door een hospik uit de loopgraven was getrokken. Het pak half uit, wanke lend over het middenterrein met een van pijn vertrokken gezicht. Op weg naar de kleedkamer miste hij een trede en ook in zijn hotel was de trap een bijna onneembare hindernis. Even schoot het door zijn hoofd: 'Waar ben ik aan be gonnen?' Maar twee nachtjes slapen en een serie massages later verscheen de sprinter weer vol goede moed aan de start van de 10 kilometer. Waar in hij negen seconden van zijn per soonlijk record afreed én regerend kampioen Shani Davis voorbleef Wennemars werd uiteindelijk vijf de in het klassement. „Ik verbaas de me erover hoe snel ik herstelde. Ik ben fitter dan ooit dit jaar." Wennemars won twee afstanden. Hij won de 500 en de 1500 meter. Maar hij had toch nog wel iets te klagen: „Ik rijd een beter WK all round dan WK sprint. Dat was niet de bedoeling." Bovendien won hij twee afstanden in het eer ste jaar dat er geen afstandsmedail les worden uitgereikt. „Heb ik weer." Erben Wennemars ziet af op de tien kilometer, maar zet een verdienstelijke rit neer. foto Paul Vreeker/RTR Baanrecords op 1500 en 3000 meter fundering voor wereldtitel. door Maarten van Helvoirt HEERENVEEN - In de luwte - na de overdonderende trits radio-, televi sie- en krantenjournalisten, die allen wilden weten of ze na haar overweldigende 1500 en 3000 me ter al een voorschot op de wereldti tel had genomen - fietste Ireen Wüst zaterdag in de vooravond het melkzuur uit haar benen. Met alleen haar sprintcoach Geert Kui per naast zich. „Het publiek heeft zelfs al een yell voor je: "Wüst, Wüst, Wüst'. Zoals ze Ruud van Nistelrooij bij Manchester United altijd met 'Roed, Roed, Roed' toe juichten", zei hij met gepaste trots. De oranje-fans gingen zelfs nog verder; ze bestrooiden het ijs na haar baanrecord op de drie kilome ter (4.00,28 en vier seconden snel ler dan haar directe tegenstander en uiteindelijke nummer twee van het WK Anni Friesinger) al met pluchen knuffelberen, iets wat ze normaliter pas op de slotdag doen als de wereldtitel echt binnen is. Wüst genoot ervan. „Hoe vaak komt het voor dat je in een vol Thialf een feestje kunt vieren? Ik vond ook wel dat ik er recht op had. Vrijdag na mijn 500 meter hadden ze trouwens rookworsten naar me gegooid. Geen idee waar om." Wüst legde Thialf drie dagen lang haar wil op. Dat begon vrijdag met een grandioos pr op de 500 meter, een dag later gevolgd door twee baanrecords op de 1500 en 3000 meter en gisteren een keuri ge derde tijd op de vijf kilometer. Het mooiste gebaar volgde na haar voortreffelijke 1500 meter. Hoewel 'Vrijdag gooiden ze rookworsten naar me. Geen idee waarom' ze alleen moest rijden, omdat haar ploeggenote Renate Groenewold met griep in bed was gebleven, klokte ze 1.54,05, twee honderd sten boven haar pr dat in het su persnelle Calgary ligt. Vijfkilometerspecialiste Sablikova stond voor aanvang van de slotaf- stand al op vijftig seconden van Wüst, maar knabbelde daar giste ren dankzij een baanrecord nog twaalf seconden vanaf. De Tsjechi sche voerde een griepje aan als ex cuus voor haar tegenvallende vijf de eindplek. Haar coach Petr No- vak had zich al laten ontvallen dat de Europees kampioene zich hele maal niet met het allrounden hoef de bezig te houden. „Dat is echt iets voor de Nederlanders. Martina moet zich richten op het WK af standen." Wüst gisteren: „Dat doe ik ook. Salt Lake City heeft supersnel ijs; ik wil daar Nederlandse records verbeteren en samen met Friesin ger en Klassen een aanval doen op de wereldrecords." PZC Maandag 12 februari 2007 29 Wielrenner Traksel na val in ziekenhuis hasselt - Wielrenner Bobbie Trak sel is in het ziekenhuis beland na een ernstige val in de zesdaagse van Hasselt. Hij heeft een gebro ken rib, maar er is ook gevaar voor een klaplong. De 25-jarige renner van de Belgische ploeg Pal mans-Collstrop blijft zeker tot en met vandaag in het hospitaal van Hasselt. Traksel reed de zesdaagse als koppel met Peter Schep. Tij dens een aflossingsrace op vrijdaga vond ging het mis voor de inwo ner van het Belgische Meer. Discovery vertrekt uit wielersport new york - De toekomst van de Amerikaanse wielerploeg Dis covery Channel is hoogst onzeker. De directie van het bedrijf heeft aangekondigd na dit jaar te willen stoppen met de sponsoring. Het naderende afscheid heeft te maken met het ontslag van om roepbaas Billy Campbell. Hij is op gevolgd door David Zaslav, die geen trek meer zou hebben in nieuwe avonturen in de wieler sport. Hoge onderscheiding gestopte Uytdehaage heerenveen - Jochem Uytdehaage heeft zaterdag in Heerenveen een onderscheiding van schaatsbond KNSB gekregen. De tweevoudig olympisch kam pioen van Salt Lake City, die in Thialf afscheid nam van zijn fans, kreeg uit handen van KNSB-pre- ses Carel Paauwe de waarderings- speld in goud. Dat is de hoogste onderscheiding die een sporter van de schaatsbond kan ontvan gen. heerenveen - Volgens Jacques Rog ge, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité, is Neder land in staat de Olympische Spe len te organiseren. „Absoluut, geen enkele reden om aan te ne men dat het niet kan", zei de hoog ste sportbaas zaterdag bij een be zoek aan de WK allround schaat sen in Heerenveen. Rogge reageerde daarmee op het haalbaarheidsonderzoek, dat sport koepel NOCNSF doet naar de Ne derlandse kandidatuur voor 2028. „Het is zeker haalbaar", verklaarde de Belg. „Griekenland heeft tien miljoen inwoners en de Spelen van Athene 2004 waren bijzonder succesvol. Er is geen reden aan te nemen dat het hier niet kan." Nederland heeft 16 miljoen inwo ners, een sterke economie en een goede sporttraditie. Het voornaam ste probleem ligt volgens Rogge op een ander vlak. „Dat is de Olympische Spelen ook daadwer kelijk toegewezen krijgen." Nederland en België samen ziet Rogge niet zitten. „Wij willen de Spelen in één stad op dezelfde tijd", zei de Belgische sportbestuur der. „Ik weet dat in het voetbal EU- RO2000 een succes was, maar wij zien het niet zitten. De Fifa heeft een WK gehad in Japan en Zuid-Korea, maar wil er waar schijnlijk ook niet meer aan. De verschillen tussen de landen wa ren toch te grooL"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29